Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hangi marka ve model GPS?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    bir GPS almaya karar verdim, internete girim bir araştırim dedim ama bir de ne görim Magellan ve Garmin in o kadar çok modeli var ki işin içinden çıkamadım :)Yok hafıza kartı varmış, yok yanında 45 € luk harita hediyeliymiş, yok ekranı renkliymiş, yok ekranı hem renkli hem de güneşte rahatça görülebiliyormuş....

Kullananlar, almayı düşünenler, GPS alırken şuna dikkat edin diyenler varsa yorumlarını bekliyorum.

şimdiden teşekkürler.

Not: 700 ytlye kadar her ürün olur.Bir de GPS aldıktan sonra haritaları da satın alıyormuşuz bu konuda da bilgisi olan var mı?Fiyatları çok uçuk mu bu haritaların? 3-4 harita alınca GPS parası çıkmasın sonra.

2. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Garmin'i kesinlikle tavsiye ederim.. Garmin GPSMAP 60Cx Bunu al bitsin.. Yanında harita geliyor.. Zaten Google'dan yükleme yapabilirsin. Ayrıca gpsturk grubundan istediğin haritayı indirirsin..60 CSx alırsan içinde altimetre bile var.. (barometrik tipte tabii ki)Ben de bunu almak istiyorum zaten..

3. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    ya bu alet ztn süper de, ama fiyatı 850-950 arasında değişiyor :) ben biraz daha düşük fiyatlı bir şey arıyorum, dediğim gibi maksimum 700 ytl olsun istiyorum....

4. Murat EVGİN

Murat EVGİN Bisikletkolik

Seviye:
    Bir'de bunlara bakın isterseniz, fiyat'ları gayet uygun.

Seçenek 1

Seçenek 2

Seçenek 3

5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bende garmin 60Cx tavsiye edeceğim. fiyati senin limitinin biraz üzerinde olsa da bu modeli almaya gayret et derim. pişman olmassın. hem özellikleri hem de uydu yakalama ve hassasiyet konusunda gayet memnun kaldığım bir model şu anda piyasada bulunan modeller arasında tek gecerim fiyat/performans olarak.

Gürsel A. bunu beğendi.
  6. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet fiyatlar geyet uygun ama bunlarda da harita yükleme dert oluyor. Ürünün satıcısı da "yurtdışından gelen ürünlere 3-4 katı fiyata yüklüyorlar haritaları bilginiz olsun" demiş. SD karta yüklü detaylı Türkiye haritası da 155 ytl. Bunu 2 katı fiyata yükleseler bile çok para gerçekten.

Gönderdiğiniz linklere bakarak GPS için Garmin, Magellan dan daha mı ağır basıyor. Yani alırken Garmin mi tercih etmeli miyiz? Ama sanki Türkiye de Magellan satış sonrası desteği daha iyi gibi geldi(haritalar, aksesuarlar ve internet siteleri için konuşuyorum müşteri hizmeti için bir şey söylemeyceğim).

Bunun yanında baktığım çoğu Magellan ürünü Li-on bataryalı, ama bana normal billi olan lazım(ki bence doğa sporları ile ilgilenen herkese normal pilli lazım), Garmin ürünleri de pilli olduğu için pahalı oluyor gibi sanki...

7. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:

Edge serisi benim ilgimi çekiyor. HRM'li, kadans ölçerli, gidona montaj aksesuarı falan, bisikletçiler için tasarlanmış modeller. Haritalı olanları da var.

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=160

8. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Garmin edge 305 kullanıyorum. Bisiklet için bundan daha iyisi olurmu bilemem. Şu sıralar yeni modeli çıkmış edge 705 renkli ekran harita yüklenebilen türü. Amaç yol bulmaksa harita şart tabi ancak google earthle beraber kullandığınızda önemli noktalarıda cihaza eklerseniz yol kaybetmek gibi bişey söz konusu olmaz.

Ama garminin bu aletinin nasıl bişey olduğunu size ancak şöyle anlatabilirim. Aşağıda linkini verdiğim yere tıklarsanız bir pazar gezimin hemen hemen tüm verilerine buradan ulaşabilirsiniz. Heart rate, cadance, ne kadar tırmanmışım ne kadar inmişim, yaptığım yolun hızlıca harita üzerinde simulasyonu, hız bilgilerim, ve en yakın istasyondan hava durumu ve rüzgar bilgileri. Tabi bütün bu bilgileri daha ayrıntılı olarak kendi bilgisayarınızda ve google earth üzerindede görebilirsiniz. Bence muhteşem bir cihaz ve imkanı olan herkese tavsiye ederim...

Buraya tıklayın...

erhana bunu beğendi.
  9. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    güzel bir alete benziyor ama Türkiye'de hangi siteye baktıysam yok. Siz Türkiye'den mi almıştınız acaba? Harita olarak google earth içinde yüklü mü geliyor ve yeterli oluyor mu? Bildiğim kadarı ile google earth ün Türkiye bölümü çok detaylı değil. özellikle kırsal alanlarda.

Bir de parkurunuz güzelmiş işaallah bu yaz ben de aynısını yapmayı düşünüyorum :)

10. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Ben yurtdışından getirttim. Amazon ebay gibi sitelerde rahatlıkla uygun fiyata bulabilirsiniz. Bu tip alışverişler konusunda tecrübeli biri size bunu getirtebilir. İçinde haritaya dair hiç birşey bulunmamakta. Ancak google earth de istediğiniz yeri tespit edip noktasal olarak cihaza yükleyebilirsiniz.

11. lebowski

lebowski Üye

Seviye:
    Garmin edge 305 kullanıyorum. Bisiklet için özel tasarlanmış. Harita yükleme özelliği yok ancak Pavi'nin dediği gibi gidilecek yönde farklı noktaları isimleri ile(maksimum 100 koordinat) cihaza yükleyebiliyorsunuz (Harita yerine geçmez ancak bu özelliği benim için fazlasıyla tatmin edici). İsterseniz girdiğiniz koordinatları kullanarak rota da tanımlayabiliyorsunuz ve cihaz sizi yönlendiriyor. GPS'e ilaveten Cadance ve özellikle Hearth Rate özellikleri bu cihazı bisikletçiler için alternatifsiz kılıyor. İsterseniz sanal bir yol arkadaşı ile (virtual partner) pedal basabiliyorsunuz. Tüm datayı bilgisayarınıza alıp özel programı ile inceleyebiliyor, arşivleyebiliyor ve diğer bisikletçilerle paylaşabiliyorsunuz (yaptığım turlarla ilgili rotaları Google Earth görüntüsü olarak istatistik bilgi de ekleyerek bu forumda paylaşacağım). Daha pek çok özelliği var. Ebayden aldım ve Amerikadan Türkiye'ye gelen bir arkadaş getirdi. Bana maliyeti 270 USD oldu. Aynı cihazın renkli ekranlı ve haritalı versiyonu Ocak 2008 de piyasaya çıkacakmış. Amerika fiyatı 750 USD mertebesinde olacakmış.

12. kawa

kawa Yeni Üye

Size önereceğim,benim de kullandığım ve çok iyi sonuçlar aldığım
    GARMİN etrex VİSTA HCx dir.Boyutları ve renkli ekranı,1 gb lık Micro sd card kullanımı,isterseniz topo isterseniz Navigasyon haritası ilaveten ekleyebileceğiniz bir ürün.
    Baytekin,bu ürünü 800 ytl civarında satıyor,harita ile birlikte.
    Ben USA dan 460 ytl ye mal ettim.İçinde baz bir harita var.
    Navigasyona ihtiyacım yok.Google earth üstünde gitmek istediğiniz rotaları
    belirleyip alet içine atabilirsiniz.Ya da sadece topo harita yüklettirebilirsiniz.
    50 Euro civarı.
    Bisiklet üstünde sırıtmayan bir boyutu var.60scx ile aralarında kullanım açısından çok büyük farkları yok.Bu model hassas uydu bağlantısını sürekli sağlayan yeni VİSTA modeli.
    Aksesuarları da mevcut.Bisiklet veya motosiklet gidon bağlantısını
    alıp taktığınızda ayrıca km sayacı almanıza gerek yok.

13. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    burdan lütfen...
    işte adresi :) https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=309

14. deli kadir

deli kadir Bisikletkolik

Seviye:
    ben gps kullanmıyorum fakat kullanan bi arkadaşım var. macellan die bi markayı kullanıyor ve çok memnun olduğunu söylüyor. ama özellikleri nelerdir bilmiyorum

15. Erkut Yiğit

Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

Seviye:
    Garmin Edge 205 aldım birkaç güne geliyor. Yorumlarımı eklerim.

16. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    slmlar,
    ben cok uzun suredir Garmin map60c kullanicisiyim, daha once eTrex serisini kullandim Legend, Vista vs. Ayrica Garmin Map12, Map76 vs turu aletleri de sahip olmasam da kullandim.

benim tavsiyem de diger arkadaslar gibi Map 60CX olacaktir. iki nedenle: 1- hafizasinin yuksek ve artirilabilir olmasi, 2- uydu yakalama gucunun cok daha yuksek olmasi.

ben GPS'i temelde yamacparasutu yarismalarinda kullaniyorum. Orada yarisma puani GPS kayitlari uzerinden verildigi icin alete guvenebilmek cok onemli, bu yuzden cogu yarismaci iki tane GPS tasir. Benim gordugum yerli yabanci pilotlarin cogu Garmin kullanirlar. Yani guvenilir cihazlar uretiyorlar..

Bunun yaninda bisiklette de cok kullandim, Map60 serisinin dis kalibi soklara karsi guclendirilmis oldugu icin bisiklette kullanmasi daha uygun olur. Ayrica tuslari daha buyuk oldugundan eldivenle de kullanabilirsiniz. Bu acidan eTrex serisini bisiklet kullanimi icin tavsiye etmiyorum, cok zorlanirsiniz bence... Zaten Etrex'in bazi tuslari da aletin yan taraflarinda oluyor, bisiklet kullanirken ulasmasi guc noktalar.. Bu arada yeri gelmisken, tamamen GPS ve googlearth'e guvenerek ciktigimiz bir bisiklet gezisinin linkini de vereyim belki hosunuza gider. (http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=1105)

Son olarak bu aleti arabada adres verip beni gotur demek icin de kullaniyorum. Ankara'da sadece koordinatlarini bildigim bir arkadasin evine aletin yonlendirmeleri ile ulastim bir seferinde (ki ankarayi hic bilmem). Bir kez de istanbul'da kuzenimin bilmedigim evine goturdu alet beni. Bu ozellik eTex serisinde yok bildigim kadariyla.. En azindan eski modellerde yoktu, yeni cikanlara koydularsa bilmiyorum.
    Sonuc: Map60 serisini tavsiye ederim, hatta 60CX olursa daha da iyi olur. Bir de ne yapin edin disaridan getirtin derim, burada insani deli eden fiyatlara satiyorlar ayni mali..

Haritalar konusunda: Garmin haritalarini Turkiye'de baytekin satiyor bildiginiz gibi. Etraftan bedava haritalar bulabilirsiniz belki, ancak hicbiri baytekin haritasi kadar kapsamli olamaz. Google haritalari da buna dahil tabi ki. Bende eski bir harita var, simdiye kadar isimi gordu ama artik parasini verip baytekinden yeni harita alacagim galiba.. Ancak orada da sorun su, bu haritalar dinamik, her sene guncelleniyor, guncellemek icin de bir ton para istiyorlardi en son. Abonelik gibi yani, insanin sinirleri bozuluyor...

Garmin'in en son cikardigi Edge serisini de cok merak ediyorum acikcasi. Ozellikle 705 modelini. Cunku icinde hersey var gibi!!

-levent

brol ve Atila Filmer bunu beğendi.
  17. Erkut Yiğit

Erkut Yiğit Forum Bağımlısı

Seviye:
    Edge 205'im elime geçti. Gerçekten harika özellikleri olan bir makina. Bisiklet için ancak bu kadar düşünülebilir bir ürün. Gittiğiniz rotayı harita üstünde görmek, çizdiğiniz rotayı gps ile tamamlamak gerçekten çok keyifli. Araştırın, eğer bisiklet için bir gps düşünüyorsanız fiyat/performansda bu aletin üstüne yok.

Edge 305'in avantajı HR ve Kadans özelliklerinin olması ve Altimetre'sini GPS değil barometrik olması. Ama fiyatı iki katı ve değmeyeceğini düşündüğüm için ben 205 aldım. Tavsiye olunur.

18. Cem TURKPOWER

Cem TURKPOWER Kıdemli Üye

Seviye:
    Psp gprs kullananınız var mı acaba?

19. samet ceylan

samet ceylan Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim gps navigator'ün pili tamamiyle pert oldu. çakmaktan veya prizden çalıştırırken hiçbir sorun yok ama çıkardığın an 10 saniye içerisinde kapanıyor. bunu bisiklete bağlamak istiyorum. acaba tekerlekten güç üretecek ve gps'e arabadaki çakmak misali bağlanabilecek bir sistem var mıdır?

20. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    pili değişmiyor mu?