Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi Lastiği Kullanmalıyım!!!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar büyük ihtimalle birkaç gün içinde iç/dış lastik alacağım. bu işe ayırdığım bütçe maksimum 130-140 ytl. şimdi size bir kaç tane kriter gösteriyorum. bana hangi lastiğin uyduğunu söylerseniz ve tabii nerede bulucağımıda çok sevinirim. Ankaradayım, Delta bisiklet ve Erdoğanlar bisiklet mağazaları kullanımımda...

-Ben %80-90 asfaltta, kuru zeminde, kaldırımda kullanıyorum. En çok sabahları asfalt zeminde tur yapıyorum.
    -Hafiflik benim için en önemli faktör. 500 gramı geçmemesi ideal, 400 civarında olması ise muhteşem.
    -Nadirende olsa turda toprak zemine giriyorum. Daha doğrusu klüpten arkadaşlar oralara bayılıyorlar. onlarla sürerken düşmemek ve yol alabilmek benim için önemli.
    -Konforuda çok fazla es geçmeyelim, rahatlık da gerekiyor...
    -Yokuşları çıkarken lastiğin benim yormaması çok önemli.
    -Islak zeminde çok kaymaması ve çamur tutmaması da güzel olur...

Arkadaşlar ilgilenirseniz çok sevinirim. Şimdiden hepinize çok teşekkürler. Almayı planladığım lastik:

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_63_143&products_id=276
    yoksa bu tercihimi değiştirmeliyim?
    http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,1080,DeltaBisiklet,1031 ama ağırlığı hakkında bir bilgim yok:(

2. secocom

secocom Aktif Üye

Seviye:
    Schwalbe Skinny Jimmy sürüşüne uygun olabilir. CORRATEC MASTER DIŞ LASTİK 26X2.1 ise ebatı bütük olduğu için güç kaybına neden olur ve 650gr civarıdır:) ama isteidğin lastik türü bana Michelin XC DRY ı anımsattı...

3. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    ben bisikletimi aynı şartlarda kullanıyorum , yoğun asfalt arada birde arazi ama çok ağır olmayan şartlarda ....2 hafta önce Michelin XC Hard Terrain aldım... sert zemin lastiği , asfaltta müthiş konforlu , arazidede yeterince kurtarıyor ... gayette hafif.. 465 Gram ... fiyatı 29 Euro .. şiddetle öneririm ... Skinny Jimmy de iyi lastik fakat asfalta yorar çünki gayet dişli ...avantajı onunda hafif bir lastik olması ...

Erhan Doğaner bunu beğendi.
  4. secocom

secocom Aktif Üye

Seviye:
    Michelin XC Hard Terrain topraktaki tutuşu kötü olduğunu duydum. Kullanıcı olarak bir yorum yaparmısnız

5. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    adından da belli olduğu gibi bu bir sert zemin lastiği , esas performans alanı bu , ben çok yumuşak toprakda denemedim lastiği doğal olarak çok üst düzey bir performans vermeyebilir çünki dişleri sadece yanak taraflarında... ancak bu lastiği büyük adada stabilize yollarda ve belgrad ormanında koşu parkurunda denedim , hatta orada 35 km hıza kadar çıktım ve tutuşunda herhangi bir sorun yoktu. ben bu lastiğin zaten yarış veya ağar arazi şartlarına uygun olduğunu sanmıyorum . bence asfallta konfor ve kolaylık arayan , aynı zamanda birazda arazi çıkacak olan keyif sürüşü yapanlar için son derece uygun...

6. MtB kAaN

MtB kAaN Üye

Seviye:
    yorum için teşekkürler

7. Erhan Doğaner

Seviye:
    30 gram benim için hiç sorun değil. başka bir yerden onu tasarruf edebilirim peki asfaltta ve çıkışlarda nasıl bir kolaylık sağlıyor. Corratec Fat Man 2,3 lük lastik var bende, asfalt lastiği değil bence. ve asfalt çıkışlarda yoruyor. peki bu Hard Terrain de farkı hissedebilimiyim? yorularak çıktığın yokuşları daha kolay mı çıkmaya başladın? asfaltta hızı nasıl?
    açıklarsan çok sevinirim...

8. Erhan Doğaner

Seviye:
  9. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    CORRATEC MASTER DIŞ LASTİK 26X2.1 ve 26X2.3 kombinasyonunu kullanıyodum daha önce ama senin sandığın gibi asfalt lastiği olmakla alakası olmayan bir lastiktir kendisi asfaltta tutuşu oldukça zayıftır hele ki yer ıslaksa değme slalom keyfine.. ayrıca dönüş esnasında çook geniş aralıklı dişler yere bastığından (değişen lastik sesinden de hemen anlaşılıyo zaten tutuş kaybı) düşme riski bi hayli falza bu lastiğin kendi sahası kuru arazi lastiğidir ve gerçekten kuru arazide çok iyidir.. bilgine

10. Erhan Doğaner

Seviye:
    teşekkürler. Fat Man içinde aynı şeyler geçerli olabiir sanırım ki...

11. Ginger Fergus

Ginger Fergus Aktif Üye

Seviye:
    evet lastik budur , fiyatını velespitten ve bikeandoutdoordan teyid edebilirsin.. bu lastik asfalltta kullanabileceğin , slick lastiklerden sonraki en konforlu lastiktir... dişli lastiklere göre daha kolay hızlanır , direnci daha düşüktür , yol tutuşu daha iyidir. sonuçta daha konforlu bir sürüş sağlar ve çok daha az yorar..yokuşlarda farkı anlamak biraz daha zor çünki yokuşlarda , bisiklet ağırlığı , sürücü ağırlığı, eğim , kadans gibi başka dinamikler daha önem taşıdığından lastiğin avantajını anlamak zorlaşıyor...malzemesi kevlar dır , takması ve çıkarması gayet kolay , ağırlığını çeşitli sitelerdedn ve michelinin kendi sitesinden teyid ettim , doğrudur...

hem arazide hemde asfalltta çok iyi performans sağlayan lastik zaten yok dolayısı ile asfalt ağırlıklı bir sürüş için bence değerlendir...ağırlığa çok da takılmamak lazım bence zaten bu ağırlığın altında çok az lastik var ve açıkçası ne derece sağlamdırlar bilemem...

12. Servet Gungoren

Servet Gungoren Kıdemli Üye

Seviye:
    shwable maraton teker patlama ve aşınma olayına son tavsiye ederim

13. Erhan Doğaner

Seviye:
    shwalble marathon tekeri rica etsim anlatır mısın? ne süredir kullanıyorsun? kaç gram ağırlıkta? nerelerde bindin? biraz bilgi verirsen memnun olurum...

14. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Schwalbe Marathon, bütün beklentilerinizi karşılayan lastik değildir.
    Konuyu açarken ilk yazdıklarınıza tamamen hitap etmiyor.
    Marathon, Marathon Slick, Marathon XR adında 3 modeli ve her birinin ayrı ayrı genişlikte tipi var.
    Çok sağlamlar, patlamıyorlar fakat hafif değiller.

Asfaltta ve arazide hızlı lastik arıyorsanız, Michelin Hard Terrain 2.0" 465gr , Schwalbe Fast Fred Light 2.25" 470gr , Schwalbe Racing Ralph 2.10" 470gr işinizi görecektir.
    Hard Terrain'in fiyatı İstanbul'daki mağazalarda 29euro'dur.
    Her 3ü de yumuşak hamurlu lastiklerdir.Tavsiye ederim.

400gr'ın altında lastik çok ama Türkiye'de yok denilebilir.

15. Erhan Doğaner

Seviye:
    Michelin XC Hard Terrain almaya gittim. 465 gram denilen lastiğin aslında 680 gram olduğunu görünce üzülerek yerine bıraktım ve almadım...

16. MtB kAaN

MtB kAaN Üye

Seviye:
    Michelin xc Dry den şaşma;);)

17. Erhan Doğaner

Seviye:
    onun ağırğı nedir

18. Erhan Doğaner

Seviye:
    arkadaşlar ben lastik siparişimi verdim. 530 grama bir dış lastik aldım. cuma elimde olucak. bu arada o hard terrain denilen lastiğin ağırlığını yanlış bilmeyelim. kendi elimle tarttım tam tamına 680 gram çıktı. almaya düşünen arkadaşların bilgisine sunuyorum... ayrıca michelinin ağırlık konusunda ben geride olduğunu düşünüyorum. neden derseniz bana bir tane michelin lastik verdiler. yol lastiği ebdaında neredeyse ve incecik:) mtbler içinmiş ve üzerinde tek bir dişli yok tamamen ama tamamen düz!!! tartıya koydum 480 gram çıktı:) üstelik de o kadar para 27 euro muydu neydi tanesi.
    bilgilerinize arz ederim:)

19. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Mümkün değil, başka bir modeli tartmış olmalısınız.

O lastik Michelin'in XC Road modelidir.Evet incedir, tam kabak bir lastiktir.
    Mükemmel bir lastiktir.Fakat ağır olmasının sebebi telli oluşundandır.
    Hard Terrain 465gr'dır.İlk defa hafif lastik kullanmıyorum.
    Elimle bile tarttığımda diğer hafif lastiklerimden hafifliği anlaşılıyor.

20. Erhan Doğaner

Seviye:
    465 gram olması için-ki tabiiki olabilir-
    ya bana yanlış lastiği gösterdiler ki lastik budur, üzerinde yazıyordu sarı bir kartona sarılıydı: http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,131,DeltaBisiklet,109
    ya onu üstten saran karton 215 gramdı
    ya tartı yanlıştı
    ya da bu lastiğin farklı modelleri falan var bende gidip yanlış modele baktım... lastik sarılı haldeydi üzerinde michelin markası ve kalınca Hard Terrain sarı karton üstü mavi konla yazılmıştı...

ama internet sitesinde yazan 36 euroluk etiket üzerindeydi ve hemen tartıya koydum 680 gramdı. ben sadece kendi bilgimi paylaşıyorum, herhalde birkaç farklı model var bende gittim kalınını tarttım? bilmiyorum aradaki fark 30-40 olsaydı mesela lastiği tarttığımda 500 gelseydi gene olabilir o kadarcık fark der geçip giderdim vede lastikleri alırdım. ama benim tek derdim bisikleti birazdaha hafif yapmaktı. o yüzden bende vazgeçtim.
    peki Athletic abicim, bu fark nereden kaynaklanıyor sence? iki modeli mesela 2.00 ve 2.30 gibi olması mümkün mü?