Hangi katlanabilir bisiklet?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Arkadaşlar selam.
Katlanabilir bisikletler konusunda tecrübesi yada fikri olan var mı?

Uzun yolculuklarda arabanın bagajına atıp rahatça taşıyabileceğim ve gittiğim yerde günde 100 km. ye kadar rahat dolaşabileceğim bir katlanabilir bisiklet varmıdır acaba?

Aşağıdaki Salcano easy buna uygun mu mesela?..

http://i201.photobucket.com/albums/aa225/ozmesra/sporsal127.jpg

Scudo

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bukadar küçük lastik ile 100 km yol almak eziyet olabilir mesut abi :) bir bisiklet taşıyıcı almak daha makbul olur sanki

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mesut Abi o Salcano, aluminyum kadrolu 6 vitesli, makul ağılıkta ve katlandığı zaman hakikaten minicik kalan bir bisiklet :) O nedenle tavsiye edilebilir. Fakat 100 Km o minicik tekerleklerle gerçekten zor. Bir de oturuş pozisyonu, MTB'ye alışık birisi için biraz dik.

Başka alternatifi henüz yok bu bisikletin. Ancak sağlam kaynaklardan aldığım bir bilgi, yakın zamanda dünyaca ünlü Dahon marka katlanır bisikletlerin de ülkemizde satışının olacağını söylüyor. Tabi fiyatları en iyi ihtimalle Salcano'nun € cinsinden olanı gibi olacaktır :)

Eğer ki düşüncen önümüzdeki yaza kadar bir tane almaksa bekle derim, yok eğer hemen lazım diyorsan bu bisikleti de tercih edebilirsin ;)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mesut abicim bir ara Katlanır bisiklet olayını birebir sizin düşünceniz ile aynı düşüncelerden dolayı bende çok araştırdım fakat şuan askıya aldım. Hatta bu salcano easy'i bizzat inceledim. 7005 Aluminyum kadrolu 10 kg. civarında güzel bir bisiklet. Yalnız dünyaca ünlü DAHON markasını direk Aslı Bisiklet'in sahibinden edindiyim bilgiye göre Aslı bisiklet artık ithal edecek ve Türkiye distribütörü olacaklarmış. Katlanır bisiklet deyince akla ilk Dahon geliyor çünkü Dahon'lar bu salcano gibi sadece ortadan katlanmıyor, gidon vs. birkaç yerinden katlanan modelleri var ve bu hususta kendini kanıtlamış oldukça kaliteli bisikletlerdir. katlanınca birçok markanın katlanan bisikletine göre çok daha ufak oluyorlar, ayrıca Dahon'da 20" ve daha büyük hatta katlanan mtb modelleri bile mevcut. Sitesinden incelersen MTB modelleri çok harika. Bu sebepten dolayı ben bu düşüncemi biraz askıya aldım. Aslı bisiklet'in ithal etmesini bekliyorum. Yada kendi imkanlarım ile getirtireceğim. (maddi olarak hazır olunca) Aslında Türkiye'de salcano'nun emsali katlanan bisikletler var mesela Ümit bisiklette fakat demir kadro olduğu ve kompenantları iyi olmadığı için eğer acelen varsa kendi imkanların ile ya dahon getirttir yada geçici olarak salcano easyi al derim. Tabi bu benim düşüncem.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Tuonela
Cevabın için teşekkürler,:) ben zaten 4-5 yıldır taşıyıcıyla geziyorum.
http://i201.photobucket.com/albums/aa225/ozmesra/adsz23.jpg

@HaliliOzturk

Sadece senelik izinlerde bineceğim bir bisikletin bedelinin YTL cinsinden olması daha güzel olur gibi geldi bana.. :)
Ancak bir sebeple bu salcanoyu alamazsam -ki Konya da yok belki almak gecikir- o zaman senin bahsettiğin Dahon'ları bekler sonra karar veririm..

Aydınlatıcı mesajın için teşekkürler.

@gios

İlgin için teşekkürler. Bahsettiğin kadro ülkeler arası gezilerde uçak vb. gibi araçlarda bisiklet taşımak içinmiş gibi geldi bana..
Ama çok ilginç bir model, dikkatimi çekti.. Teşekkürler..
@soneryen

Valla olmazsa ben de bekliyeyim bari... Teşekkürler.. :)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abicim senin arabada bisiklet çok yamuk durmuş neden öyle...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@soneryen
Cevaplar
a. kadro geometrisinden olabilir
b. portbagajın geometrisinden olabilir.
c. yerleştirirken benim el ayarımın geometrisinden olabilir.
d. kesinlikle arabada bir yamukluk yok, arabadan olamaz.
e. yukarıdakilerin hepsinden olabilir.. :)

Evet haklısın Soner, yamuk durmuş. Ama arabanın içinde giderken düzgün görünüyordu... demek bundan sonra fotolara göre ayar yapmam gerekecek. :)

İyi geceler.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Selam mesutbey ben arabanın arkasına atıyom. Araba scenik,bababam 'benim arabayı al uzun yola' diyo bisiklet için kabul etmiyorum. Bu sınıf araçlarıda değerlen dirmeliyiz. Değil bir birkaç bisiklet bile tekerler çıkarılınca, koltuklar yerinde iken sığıyor.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@edi55

Üstad, vaktiye arabadan yana tercihimi o yönde yapsam olurmuş. Ancak malum, toplum şartlandırmaları vs vs vs..
Şimdi en çok beğendiğim modeller çift kabin pikaplar.. :eek: Gerçekten..;)
Ama onu alınca bu seferde bir çiftlik lazım..:)

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313
@Mesut Girgiç

Merhabalar,
Bu tip bisikletlerin katlanmasına yarayan menteşelerinin taşıyacağı yük çok önemli. Hele ki günde 100 km. civarı yol yapılması düşünülüyorsa.
Bu anlamda kilo problemi ön plana çıkıyor. :D

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
bende dahon vardı...bmx alınca sattım...aslında çok da konforlular 100 km yapılır mı bilmiyorum ama seleleri çok güzel konforluydu onu diyebilirim....en önemli kısımlar katlanan kısımları çünkü giderkengarc gurc edebilir esner yani oralardan...dahonun sitesine kesin bakın adamlar aşmışlar gerçekten mühendislik harikaları bence herbiri ;)