Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hangi gps ya da navigasyon cihazı

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında turky tarafından paylaşıldı.

1. turky

turky Aktif Üye

Seviye:
    kıymetli bisiklet ve doğa sevdalısı arkadaşlar ve büyüklerim,

istediğim şey şu: sabah saat 05:00 gibi dağ bisikletim ile birlikte kendimi dağlara vurmak ve o dağlarda akşama kadar pedallayıp doğa içinde kalmak istiyorum. tabi bunu yaparkende kaybolmadan yapmak istiyorum.

ricam şu bana yukarıda istediğimi yapmama yardımcı olacak hiç yolumu kaybettirmeyecek, batarya kullanım süresi en az 2 gün olacak, su geçirmeyecek, güzergah çizecek ( dağ yollarını gösterebilen ) bir navigasyon cihazına sahip olmak istiyorum. ama en önemli özellik sizlerin kullandığı ve memnun kaldığı bir cihaz olmalı.

internette yazan cihaz özellikleri kimi zaman yazıldığı gibi çıkmadığı için size sorma ihtiyacı hissettim. yardım eden forum üyelerine şimdiden çok teşekkürler. kaybolmadığım her tur sonrası fazlası ile hayır dua da edeceğim :) maalesef türkiye gibi şuursuz, ayyaş, hödük trafik magandasının istemediğiniz kadar çok olduğu bir ülkede her bisikletçinin duaya ihtiyacı var :.(

2. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    aynen bu kadar hödüğün yollarda bulunduğu bir memlekette dağları tercih etmen çok doğru olmuş.boşver kaybolsanda olur :)

Soner Közen, serhat dura ve turky bunu beğendi.
  3. Ender Piyale

Ender Piyale Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Konuyu takip ediyorum, benimde ihtiyacım var bu tip bir şeye.

turky bunu beğendi.
  4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dağ yollarını ayrıntılı şekilde gösteren ve güzergah çizen navigasyon bildiğim kadarıyla yok.
    Detaylı dağ yollarını gösteren haritaları kendi yükleme şansın var, kendi yüklediğin haritalar haricinde cihazla gelen haritalar outdoor kullanım için çok elverişli değil. Boş haritada gittiğin yolu gösterirler, bu sayede kaybolmazsın ama nereye gittiğini pek bilmeden gidersin.
    Bende Garmin colorado serisi gps var, kendi haritalarını kullanarak hiçbirşey yapamıyorum, ancak harici harita yükleme seçeneği sayesinde detaylı 1/25000lik haritaları, google ve microsoft uydu görüntülerini yükleyebiliyorum. bu sayede detaylı harita kullanabiliyorum, tabi bu şekilde yine navigasyon özelliği kullanılamıyor.
    Bu bahsettiğim şeyler bildiğim kadarıyla Garminin ve Magellan marka gpslerin bazı modellerinde yapılabiliyor.
    Pil süresi ile ilgili, 2 gün uzun bir süre, genelde ürünlere ilşkin verilerde kullanım süre 15-20 saat olarak belirtilmiş. 2 gün kullanılabilen gps var mı bilmiyorum. Yoksa da aslında sorun değil, kalem pille çalışan gpsler mevcut. Yanında yedek pil taşıyarak kullanım süresini ayarlamak mümkün.
    Gps cihazlarına alternatif olarak cep telefonu da kullandığım oluyor. Android işletim sistemine sahip telefon ile yukarıda bahsettiğim bütün işlemleri yapabilirsin. Tek sıkıntısı cep telefonlarının outdorr kullanım için yapılmamış olmaları, onun haricinde performans olarak gayet tatmin edici. Program olarak da OruxMaps kullanıyorum, işimi fazlasıyla görüyor, oruxmaps harici değişik programlar da mevcut ama işimi gördüğü için diğerlerini pek kullanmadım.

Soner Közen, Emrah Pektaş ve turky bunu beğendi.
  5. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    garmin colorado kullanıyorum ben, haritalarından iş çıkmaz ama gittiğin yolu gösteriyor dolayısı ile dönüş için o yolu takip edebilirsin. benim garmin colorado seçmemdeki sebepler

-kalem pil ile çalışıyor, bitince yenisini takıyorum ama genellikle 20 saat yetiyor, 2 günlük bir tur için kesin yedek pil taşıman lazım

- dokunmatik değil, kışın eldivenle rahat kullanılıyor.

fiyatını bilmiyorum ama ben aldığımda dolar ucuzdu, gittigidiyordan almıştım, o arkadaş da amerikadan getirtmişti, imkanın varsa yurt dışından alman faydalı olur

6. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Magellan Triton 500 kullanıyorum. Haritaları sonradan yükleyebilirsin, dağ haritaları ayrıntılı bir şekilde yoktur.
    Google Earth'ten istediğin rotayı çıkarıp bir convert aracılığıyla GPS'e yükleyebilirsin. AA pil kullandığı için istediğin kadar takviye alabilirsin.

7. mehmet ertuğrul duyan

mehmet ertuğrul duyan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    500 euroda biraz fiyatlı gibime geldi biraz ucuz bir şey olsa kendime alırdım