Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi DİŞLİ? Hangi ZİNCİR? Hangi VİTES?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Burak BELEN tarafından paylaşıldı.

1. Burak BELEN

Burak BELEN Yeni Üye

Selam arkadaşlar,
    Uzun süredir bisiklet kullanmama rağmen bisiklet merakım yeni yeni artmaya başladı. Anlayabileceğiniz üzere bisiklet sürmeyi bilsem de parçalardan anlamıyorum. Arka rublem ve ayna dişlim shimano değil onları shimano ile değiştirmek istiyorum. Ayrıca ön ve arka vitesimi ve zincirimi de. Vites kollarım güzel onlar kalacak. Arka rublem 6lı ön dişlim 3lü. Sorum şu duyduğuma göre her dişli her zincire uymuyor. Bu zımbırltıların numaralandırmaları hakkında bilgi alabilirmiyim. Hangi zincir numaraları hangi numara dişlilere ve hangi numara viteslere uyar. Parçaları ucuza alabileceğim yerleri bilsem de hangi parçaları alırsam problemsiz çalışır bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler... :mlk:

2. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hiç uğraşmayın direkt böyle bir set alın http://www.performansbisiklet.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=235

3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence siz yeni bir bisiklet bakın.

enes savaş bunu beğendi.
  4. Burak BELEN

Burak BELEN Yeni Üye

arkadaşlar en azından zincirimin numarasını nasıl öğreneceğimi ve ona uygun arka aktarıcı seçeceğim konusunda yarddımcı olabilirmisiniz. Arka ve ön aktarıcıyı değiştirmek ilk planım.

5. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    arkadaş ne demiş altında yazan arkadaşlar ne demiş uçmuşlar.......
    şimdi eğer bisikletiniz 6-7-8 veya 9 vitesliyse zincirinizde o vitese uyumludur ama 7-8 vitesli bisikletlerin zincirlerinin boyutları aynıdır 7 de olur 8 de ama 9 olmaz rubleniz kaçlıysa zincirinizde onla uyumludur
    rubleniz 6 lıymış sizde rublenizi 7-8 veya 9 yapacaksınız ki9 yapmaya gerek yok siz 7 8 devam edin ona uygun zincir ve aynakol alıcaksınız aynakol dişlileri de 7-8 e uyumlu olucak onun üstünde kaç diş olur bilemeyeceğim
    her ruble her zincire uymaz derken 8-9 10 için bu geçerli 6 ruble7 ki zincirle 7 ruble de 8 li zincirle uyar ama 8 ruble 9 la uymaz yada 9 ruble 10 la uymaz uyar ama atlama yapar. aynakoldan atar tam verim sağlanmaz

6. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Bence ucmamislar. Konuyu acan arkadasin yazdiklarina gore soz konusu bisiklet ucuz birsey. Kendisi de yeniletmeyi dusunuyor parcalarini, basit ve ucuz oldugunu dusunerek. Ancak bir sure sonra astarindan pahaliya gelecektir. Bu sebepten set ve yeni bisiklet tavsiyeleri gayet yerinde. 200-400 tl arasi bir bisiklete para harcamak yerine o parayi biriktirip yeni bir bisiklet almak bariz bir sekilde daha mantikli olur diye dusunuyorum.

7. Burak BELEN

Burak BELEN Yeni Üye

Kadrolu ve kancalı arka vites arasındaki fark nedir peki? Hangisi iyi dir yada kötüdür?

8. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    soruyu düzgün okuyun arkadaşın ne sorduğunu okuyun ondan sonra cevap yazın ilgisiz alakasız bisiklet tavsiyesi yazın dememiş konuyu açan arkadaş bunu nasıl öğrenebilirim demiş attan düştüm eşeğe dememiş bunu öğretin bana demiş sana atı sormamış bunu sormuş hangi bisikleti alayım diye sormamış bu nedir bunu nasıl öğrenicem diye sormuş
    KEL BAŞA ŞİMŞİR TARAK KONUDAKİ CEVAPLARINIZ ADAM ŞUNU ÖĞRET DİYOR KALKIP BİSİKLET TAVSİYESİ EDİYORSUN ADAM BİSİKLET TAVSİYESİMİ İSTEMİŞ SENDEN

kadro dan kadroya değişir biri kadro kulağındadır arka aktarıcı öbürkü kadroya sabittir sabit modeller pek fazla aktarıcı seçeneği yoktur kadro kulaklı modelleri tutuluyor

9. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Ben kendi fikrimi de sundum. Soruyu duzgun okudum ve sakin sekilde normal bir insan gibi kendime gore cevap yaziyorum. Ne yazacagim once sizin onayinizdan gecmeyecek. Hic bir noktalama isareti koymadan uzuncana bir paragraf yazip altina capslock acarak sesini yukselttigini zanneden ve yine noktalama isareti koymadan bir cumle yazan biri zaten mumkunse benle ayni fikirde olmasin. Tesekkurler.

Murat Cömez bunu beğendi.
  10. Burak BELEN

Burak BELEN Yeni Üye

Arkadaşlar arada hakimlik yapmış olmak istemem. Orhanalkaya arkadaşın üslubunda hata olabilir ama fikir bazında haklı. Ben bisikletin detaylarını öğrenmek istiyorum. Her ay birşeyler ekle çıkar yapıp elimdeki emektarı adam etmek istiyorum.

İnternette kadrolu ve kancalı bağlantı nedir diye arattım bir bilgi bulamadım. Göz ile hangisi kancalı hangisi kadrolu anlamak mümkün mü? Buna dair bir foto filan bulmaya çalıştım beceremedim. Birde bazı vitesler varki satıcı 6-7-8-9 a uyumlu diyor, böyle bir şey mümkün mü? Misal aşağıdaki link:

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-arka-aktarici-300-gram-9-lu-138729530/detay/