Hangi bisikletin sürüş pozisyonu rahat?

özkan can

Üye
Tepki
5
SELAMLAR.Yeni bisiklet alacağım ancak karar veremedim trek fx 7.1,scott p5 veya sub 30,specialized sirrus.ancak bunların kullanımında pozisyonumuz nasıl oluyor?dik,eğik vs.uzun turlara çıktğmzda 500-1000 km lik gibi hangisi bizi daha az yorar.arada bel ağrım oluyor ama bu bisikletlerin hangisi daha rahat sürüşe imkan verir?

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
scott sportster serisi hibrit daha dik sürüş pozisyonu verir. diğer yazdığınız modeller daha aerodinamik sürüş pozisyonunda kullanılabiliyor diye biliyorum

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
specialized sirrus sport kullanıyorum, sürüş pozüsyonu oldukça dik, ben gidon boynunu ters çevirerek 5-6cm indirdim gidonu ama hala rahat;), selede çok rahat, elcikler avuç içi destekli, yumuşak bir malzeme olduğundan yoldan gelen darbeleri ele vermiyor, ayrıca karbon maşanın içerisindeki zertz denen silikonumsu madde de aynı iş için tasarlanmış ama düzünü kullanmadığım için aradaki farkı söyleyemiyorum:)

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Amacınız dik oturmaksa aşağıdaki gibi klasik gidonlu bir bisiklet almalısınız.Bu tip gidonlar asla el bileklerinde karpal sendromu yapmaz.
(link)

Bu bisikletlerde kollara dolayısıyla gidona yük binmez.Tüm ağırlığınızı omurga taşır.Kısa mesafeler için çok konforludur ama uzun yollarda bel ağrısı yaparlar.Bu bisikletlerde kollardan güç alamadığınızdan pedalı kuvvetli basarak uzun süre çeviremezsiniz.

Uzun yollarda yükün bir kısmınıda hafiften kollara ve gidona verilmesi bence daha sağlıklıdır.Arkadaşların önerdiği şehir bisikletleri tamda uzun yollar içindir.

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
scott P4 önereceğim... uzun turlarda sizi üzmez. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Uzun tur derken günlük max 100 km civarı binilen max 1 hafta 10 gün civarı toprak parkurlar da içeren turlardan bahsediyorsak eğer. Sırt ağrılarının yanısıra amortisör sayesinde bilekleriniz de kollarınız da rahat eder. Şehirde binerim hafta sonları da orta mesafe günlük turlara katılırım derseniz 40-50 km gibi fx serisi olabilir. Burada da ruble oranlarına dikkat edin.

Erman ALKAYA

Daimi Üye
Tepki
71
Bir p5 kullanıcısı olarak selede ilk zamanlar rahatsız edici bir sorun yaşamıştım ağrıtıyodu ama şuan alıştım dün gece bir bornova fahrettin altay üstü esentepede dayıma gidip geldim toplam 32 km yol yapmışım bu uzun süreli bisiklette durmama rağmen çok rahat ve keyifli bir sürüş yaşadım. :)

özkan can

Üye
Tepki
5
İLK önce bende p 5 diye başladım ama karıştım.sanırım herkes kendi kullandığı bisikleti beğenyr.kafam dağıldı p5,sedona321,specialized sirrus,sub 30:((( off bu hafta karar vericem artık .ama p5,sub 30 dan memnun olmayan okumadım gibi.eralkaya siz nerden gidiyonuz esentepeye yeşilderedenmi gittiniz yoksa kordon tarafındanmı?o yolda sıkıntı oluyormu?

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
ben p5 kullanıcısıyım kışın tek kullandıgım bisiklet p5.Çok iyidir süperdir ama önde gereksiz bir süspansiyon var bence p6 al ve donanımını arttır.Yada sirrus al.Şehir içinde süspansiyon çok gereksi uzun turdada gereksiz ötesi.Aynı zamanda stumpjumperım var şehir içinde süspansiyonunu açtıgımı hatırlamıyorum bile,yegane açtıgım zaman ormanlarda yada dagda yol olmuyan yerlerde yani :) p5 le ayvalıga gittim geldim gayet rahattı cadillac gibi ama dediğim gib süspansiyon gereksiz :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Sub 30 da çok rahat bisiklet fiyatı iyiyse al p5 den 2 kilo daha hafif.hemde tur için öne ve arkaya bagaj koyabilirsin.

Muratcan Gümüş

Daimi Üye
Tepki
192
ben 3-4 gün önce specialized sirrus sport aldım sürüş rahatlığı oldukça iyi, sürüş açısıda çok hoşuma gitti.. ne çok dik ne de çok yatık.. bence sende benim gibi mağaza mağaza dolaş tek tek bin dene :D gerçi ben hiç dik veya yatık diye yorumlayarak binmemiştim.. :rolleyes:

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
"sanırım herkes kendi kullandığı bisikleti beğenyr." evet forumda yaygın bir durumdur... :D

diğer yandan bahsettiğiniz bisikletler içinde önermeyeceğim bisiklet P5, uzun süreli kullanımda bir çok parçasını değiştirmek gerekecek. P4 altına düşmeyin. Sub serisinde de geçen senenin kadroları daha şehir bisikletindne uzaktı. Sub giderek yol şehir hibridine kayıyor. Buna dikkat edin.

Burada sık sık yazıyoruz ama Giant x-sport'lara da bakın derim fiyatlarına göre daha iyi komponentler veriyorlar oturuş pozisyonları da oldukça dik.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Aylin hanım 50 mesaj sınırını tamamlıyorsunuz sanırım:) ama bu şekilde mesaj kirliliği yaratıyorsunuz, inanın normal yoldan da çarçabuk aşabilisiniz o barajı:)