halojen mi led mi

kasablanca

Üye
Tepki
12
yaa bu cateye power opticube hl-el530 ve hl-el 500 far led teknolojisiylemi çalışyor yoksa halojen mi arkadaşlar adam gibi bir halojen far bilen yokmu 150 ytlye kadar
:mad: :(

Scudo

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
@kasablanca

Cateye hl-el 500 led ile çalışıyor.Ama oldukça güçlü bir aydınlatması var.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@kasablanca

neden halojen istiyorsunuz ki bildigim kadarıyla ledler verım bakımından cok daha iyiler eger yanınızda tasıyacagınız pillerle calıstıracaksanız bence ledli farlar daha iyi olacaktır

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Halojen LED'den daha kuvvetli ışık veriyor ama marka ve tasarım olarak bakmak gerek. Sigma'nın çok güzel LED'li bir kafa lambasını görmüştüm. Oldukça kuvvetli sayılırdı.

Ben forumdan Emirhan kardeşim sayesinde artık üretilmeyen ve bulunması zor olan Cateye HL500-II Micro aldım; benim motorsikletin farı kadar iyi aydınlatıyor :)

aurora79

Daimi Üye
Tepki
518
Evet, bu konuda bende çok kararsızım. halojenmi ledmi? Deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.. Genelde geceleri kullandığım için iyi bir aydınlatmaya ihtiyacım var..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben halojen derim 1 tek neden söylerim 3 boyut sistemini led resmen ''yok'' eder...

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
Halojen daha iyi ama Led diyorum.Fiyat olarak daha uygun halojene göre.Led in 3 boyutu göstermemesi gibi bi durumla su ana kadar hiç rastlamadım...

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@qweasdzxc

Böyle bir durum söz konusu değil, Led aydınlatmayı iç-dış mimaride kullanıyoruz,
sonuçları mükemmel. Ayrıca led aydınlatma yat ve denizcilik alanınada çoktan girdi.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Görmekten çok görülmek istiyorsanız Led,
Görülmekten çok görmek istiyorsanız Halojen.

Fakat bu yine de Led'li farlar ile önünüzü göremezsiniz anlamına gelmiyor.
Halojen farlar, Led'lilere göre (özel bir teknoloji kullanılmıyorsa ve çok sayıda led yoksa) daha güçlülerdir.Bu yüzden aydınlatma gücü ve yüzeyi daha geniştir.Tabi bununla birlikte yüksek enerji akımı isterler.
Bu da Halojenli farların pil dayanım sürelerini, Led'lilere göre daha kısa yapar.

Modelleri de yazacaktım fakat Cateye'ın sitesi şu anda açılmıyor.

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
@kasablanca

Ben Cateye'ın pille çalışan en üst modeline kullanıyorum.zerrece memnun değilim.Ledi bildiğimiz ledlerden değil.Dakikada 1000 ışıma yapıyor.(uzun ömürlü olsun diye heral).Pil 2500 miliamper şarjlı Kullanıyorum.Hiç de kataloğundaki gibi ışıma süresi uzun değil.Hem de su alıyor.Önceden BM (Busch&Müller)halojen kullanıyordum.Çok daha kaliteli idi.

(link)
Bu daha ucuz ve ikibuçuk defa daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: onurelmas

kasablanca

Üye
Tepki
12
arkadaşlar bikere sıradan ledli farlarla halojenleri karşılaştırmak mümkün deil sadece görünmek için ledler ideal ayrıca çok az pil harcıyorlar ama bana görmek için bi far lazım ben halojen alıcaktım cateyenin eskiden ürettiği bir çok halojenli artık azda kalsa bulunuyor fiyatları taş çatlasa 50 ytl fakat fakat hl-el serisini çok övenler var bu yüzden şimdi kararsızım dün bi sigma sport halojenli aldım

ama tek ihtiyacım daha güçlü bi halojen far mümkünse cateye ve mümkünse 2.4 watt üstü veya 1500 mumgücü üstü bilen yokkkkmuuuu

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Halojen değil fakat güçlendirilmiş Ledli.
1500 mum gücünde.Cateye HL-EL530

(link) Buradan inceleyebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: aurora79

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Cat eye markası ile ilgili bir sorun yaşadım, ön ve arka lambaların ikiside dağıldı ve farın pil ömrü kısaydı. micro halogen modellerinden...
Geçenlerde 35 km/saat ile yağmurlu havada cam gibi kaldırımda sınava ne kadar geç kalırsam kalayım viraj almamam gerektiğini uygulamalı olarak öğrendim. Ön farın sadece bir kısmını bulabildim sonra (ön farı çarpmadım aniden durmanın etkisi ile dağıldı) Bu yüzden cat eye önermiyorum. zaten rakiplerine sudan sebeplerle dava açtıklarını da duydum. yabancı bir sitede biri "neden rakiplerinin önüne geçmek için ürünlerinin kalitesi dışında birşeyler kullanan bir firmanın ürünlerini kullanayım ki?" demişti... katılıyorum.

Güray beyin bir yerlerde bir yazısını okumuştum. Hem halojen hemde LED kullanılmasını öneriyordu, hıza ve ortama göre değiştirirsiniz diyordu.

Şu an sigma sportun LED li bir modelini kullanıyorum, biraz fiyatlıydı ama aydınlatması LED den beklenmeyecek kadar iyi. Pil ömrü ise iyi, ancak ne kadar iyi bilemiyorum çünkü pili bi türlü bitmedi : )
Modeli: Supraled topline

smhcnr

Aktif Üye
Tepki
29
Yaklaşık 2,5 yıldan beri geceleri bisiklete binebiliyorum. 2 adet HL-500 cat eye halojen kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. 2000 mA iki adet orta boy şarjlı pil kullanıyorum, yaklaşık 4 saat gidiyor. Bu da benim için 3 gece sürüşü demek oluyor ve bana yetiyor. Ayrıca bu farları çocuklarım defalarca yere düşürdüğü halde hala sağlamlar.

(link)

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Arazide yüksek hızlı bir iş yapmayacaksanız, kesinlikle led. Pil konusunda oldukça uzun ömürlü ve Dünyamız için daha iyi.

Arazide hızlı bir hedefiniz varsa, benim şimdilik kullandığım hiç bir ledli aydınlatma buna cevap veremedi. Bakalım, fuarda gördüğümüz yeni model ledli Sigma'ları gelince deneriz.

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Ben de cateye hl-el 500 kullanıyorum.1000 mumluk bir far.Oldukça kaliteli ve yüksek aydınlatma sağlıyor.Tavsiye ederim.LR-06 AA 4 adet pille çalıştırılması öneriliyor.Çünkü en yüksek performans bu pillerle elde ediliyor.Şarj edilebilir pillerle de çalışıyor fakat daha az parlaklık ve çalışma süresi elde ediliyor.O yüzden ben de LR-06 AA 4 adet Duracell ile çalıştırıyorum.Ve oldukça iyi bir performansa sahip.

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
@smhcnr

hmm... demekki her ürünü aynı değilmiş, o zaman micro halogen denilen modelini tavsiye etmiyorum en azından... bu arada sanırım sizi caddebostan sahilde gördüm... iki tane far olması dikkatimi çekmişti de : )

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@MertDokur

Ben de HL-500II modelinden kullanıyorum. Sanırım Aybars Sürücü de bundan kullandığından bahsetmişti. Onunla aynı düşünceleri paylaşıyorum. Aydınlatma yeteneği açısından beni tatmin ediyor. NiMH piller ile kullanıyorum, çantamda da daima bir set şarjsız pili yedek kuvvet olarak bekletiyorum.

Satın alırken bu mikro halojen ampullerin yedeğini bulma zorluğu biraz kafamı bulandırmıştı ama bugüne kadar birkaç sert düşüşün cihaza hiçbir zarar veremediğini görünce, dayanıklılığına güvenim epey arttı.

Sırası gelmişken sormadan geçmeyeyim: Türkiye'de bu formda (mikro halojen) ampul bulmak mümkün mü?

Ayrıca konu üzerine genel görüşümü de belirteyim: Her ne kadar halojen ampuller iyi bir aydınlatma sağlıyorsa da, günümüzde powerLED teknolojisi yeteri kadar gelişti. Bugün bir far almam gerekse, seçimim bu yönde olur.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@athletic

e abi o hal de ikisini de kullanalım:)
mesela gıdona halojen maşaya led takalım :) (bir ara yapmayı dusundum ama sadece dusundum:) )