Hallowtech II göbek bakımı ?!

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Aşağıda ki film de olduğu gibi 5700 orta göbeği açtım. Gördüğüm kadarı ile bu model göbeğin (Hallowtech II ) periyodik bakım yapılması gereken bir yapısı yok. Küçük tornavida ucu ile kanırtarak çıkartılan plastik halkavi kapak kolaylıkla kırılıp bükülenilir dayanıksız bir yapıda . Altındaki çember rahat çıkıyor ama bilyalar her biri ayrı yuvaya gömük durumda . Dışarıya alıp ayrıntılı temizlik yapmak bana imkansız geldi.
Bu orta göbek türüne shimanonun periyodik bakım tavsiye ettiğİni sanmıyorum ama ayrıntılı okumadım. Bilgisi olan var mı?
Neden orta göbeği açtığımı da yazayım. Aynakol çıkardığımda orta göbeğin sağ tarafının soldaki rulmana göre sürtünme yaparak döndüğünü fark ettim. Yeni orta göbek sipariş ettim ve taktım. 2.5 senedir kullandığım eski orta göbeği zaten gözden çıkardığımdan açıp temizleme , gressle yağlamayı denedim. Bence sorun yoksa hiç dokunulmaması gereken bir parça. Arasıra ayna kolu söktüğümüzde orta göbeğin dönüşünde problem var mı diye kontrol etmekte fayda var. Pedallarken farkedilmeyecek kadar hafif sürtünmeleri anlamanın başka yolu olmayabilir. Yazdıklarımla ilgili deneyimi olan ya da bir kaynak okuyan varsa belki paylaşmak ister.

[video=youtube_share;hklHC2ae04g]http://youtu.be/hklHC2ae04g[/video]

Scudo

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Orta göbeği açmaya kalkışıyorken( Hollowtech) Biraz araştırma yapınca yenisinin alınmasının daha iyi olacağını söylüyor genellikle topluluk.
aynı videoda ki gibi açmaya çalıştım ama nerdeyse plastik kırılacaktı.

30-40 TL verip Sorunsuz bir şekilde yenisini kullanmak daha iyi olacaktır.