Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Haliç Karadeniz Sahra Hattı - Belgrad

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Halil Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Halil Karaca

Halil Karaca Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Merhaba,

Belki biliyorsunuzdur ama kısaca anlatayım. Vakt-i evvel Haliç'ten başlayarak Karadenize kadar giden bir tren yolu varmış. Bu tren karadenizdeki kömür madenlerinden kömür alıp Haliç'e getirmek için kullanılırmış ve bu hattın bir kısmıda Belgradın içinden geçiyormuş. Lakin 1. dünya savaşından sonra buradan kömür ihtiyacı kalmamış ve hat kapatılmış. Yakın zamanda da böyle bir tren hattı olduğu yeni keşfedildi ve belediyeninde hattı canlandırmak üzere projeleri var diye biliyorum. Bende belgeselde izlemiştim, bu hattı bisikletle takip etmek çok keyifli nostaljik olur diye düşündüm.

Şimdi bende Belgrada gidip gelmeye başlayınca acaba merak ettim forumda bu hat Belgradın tam olarak neresindedir, nerden başlar, nasıl gidilir filan bilen var mı? Az googleladım ama bulamadım :(

http://tr.wikipedia.org/wiki/Haliç-Karadeniz_sahra_hattı

Teşekkürler, iyi bayramlar.

2. metin bayer

metin bayer Forum Demirbaşı

Seviye:
    ilk defa duyuyorum ama benim de merakım çıktı şimdi severim tarihi.. tcdd'nin sayfasından yaz bir de bakalım belki bişeyler çıkar.