Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hala fren arıyorum

Konu, 'Frenler' kısmında Fırat Ayanyan tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Daha önce çokça yeni bir bisikletim olacağını foruma yazıp konu açıp fikir istedim ama bisikletim 2. el ltd ucuza bulunca hemen aldım dolayısıyla frenler ilk sahibinin zefkine hitap ediyordu.
    Hayalleri kurmaya başlardığımda marta sl alacağımı aklımdan çıkarmadım ama bu frenler çok sorun çıkarınca fikrim değişti aradığım unusurlar şunlar oldu

Xc için yüksek performans
    Yedek parça sıkıntısının olmaması
    Basit bir yapıya sahip olması
    Tamir ve bakımının kolay olması
    Hafiflik ( kastım öyle çok ta ağır olmaması )
    Olabildiğince az sorun çıkartması

sizin önerileriniz nedir ? kullandığınız frenler nedir? memnun musunuz?
    acil yardımlarınızı bekliyorum

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hope lar ile ilgili nasıl sorunlar yaşadın acaba detay verebilir misin?

3. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    SHIMANO Brm-420 (acera) kullanıyorum tamiri bakımı kolay 95 kiloyum :D düşük hızlarda bile ön freni sıktığım zaman arka şahlanıyor :D

4. Hasan ŞEN

Hasan ŞEN Aktif Üye

Seviye:
    dostum bence xt fren seti tam senin isteklerine cevap veren bir ürün olur koay bakım bol yedek parça iyi bir performans

Fırat Ayanyan bunu beğendi.
  5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Fıratla biraz muhabbetimiz oldu ve aradığı freni az çok biliyorum... Sanırım aradığı şey fiyat/performans değil ağırlık performans odaklı bir ürün...

Eğer Hope lar ile sıkıntı yaşadıysan Magura Marta serisine yada sezona kadar beklersen Avid'in yeni serisi Elixir modellerine bakabilirsin bence...

Avid Elixir modelinde Juicy deki eksiklerini oldukça kapatmış gibi duruyor...

6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Deore xl hidrolik kullanıyorum. Hem fiyatı uygun hem harika bir frenlemesi var. Birde maxis tomahawk lastikler takınca harika bir tutuşu var.

7. Fırat Ayanyan

Seviye:
    Diskler aldığımdan beri yamuk düzelt düzelt yine yamuluyor
    güçsüzler ama problemlerden dolayı değil hep böyleymiş
    en kötü yanı da pistonlar yeteri kadar geri gitmeyip sürekli diskleri sıkar duruma gelmeleri o kadar kafa patlattık üstünde ama banamısın demiyo haledemedik hatta bugün içini basınçlı hava ile temizledik düzelmiyo bende zaten değiştirecektim arızalar bahane oldu gerçekten güçsüzler :(

8. Fırat Ayanyan

Seviye:
    bende xtr düşünüyodum Hasan abinin tavsiyelerine gelince avidlerden mart sl konusundaki yorumların yüzünden vaz geçtim ama çoğu da düzeltildi dedin ama benim zamanım kısıtlı bu bayramdan önce kararımı vermek zorundayım 2009 avidelerde yakın tarihte çıkacaksa biraz daha sabredebilirim tam bi bilgin varmı ne zaman piyasada olacağı hakkında

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Avidlerin gelişi tamamen Marintek'e bağlı yerli alacaksan ama yurt dışından alacaksan piyasada mevcutlar...

10. sound

sound Kıdemli Üye

Seviye:
    herzamankı gıbı xtr v-beark

11. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    V-Brake'in sorunu çamurlu ve yapraklı orman yolları. Bir zamanlar Belgrad ormanında düzenlenen orientieering yarışmasına katılmıştım. Çamurlu yapışkan lastiklere yapışan yapraklar V-brake'lerde birikmiş sonunda tekerlekleri kilitlemişti. Ayaz çamuru öyle bir katılaştırdı ki dal vs. ne kullanırsak kullanalım sökememiştik. Sonunda bisikletleri asfalt yola kadar sırtımızda taşıdık. O gün benim için V-brake bitti...

Diğer yandan bizim ustaların ya da satıcıların "şu markayı ve o markayı sakın alma, sorunlu fren bunlar, alacaksan bu markadan alacaksın" gibi yaklaşımları beni sadece güldürüyor.

"Ayarını bir türlü yapamadım" deseler problem olmayacak. Yani şimdi mtbr gibi bir forumda adamlar colorado'da gitmiş DH'nin alasını yapıyor ve frenlerin tıkır tıkır görevini yerine getirdiğini söylerken, nedense bizim buraya gelen frenlerde hep bir sorun var.

Adam bisikletini WD40 ile temizliyor. Güzel ben de öyle temizliyorum. Ama gidip kaliperleri de WD40'la temizlersen o fren hem tutmaz hem öter...

Bu yazdıklarım bu konuyla ilgili değil sadece genel bir kanaat. Prof Dr. Üstün Dökmen "bizim milletin bir özelliği bilgisi yoktur ama fikri çoktur" derdi. Bunu her alanda görebiliyorum.

Neyse gelelim konuya. Ben zannetmiyorum ki Hope gibi bir markanın ürettiği bir kaliper devamlı rotora sürtsün. Buna sebep ya kaliper veya fren sisteminin tamamı gözle görülmeyen bir hasar görmüş, ya da balataları kaliperlere sabitleyen mekanizmada bir ayarsızlık söz konusu. Yani kafa yorunca mekanik her türlü soruna çözüm bulunabileceğini sanıyorum. Aynı şey Marta'da da başınıza gelebilir. Onu da bir kenara atıp yeni bir fren mi alacaksınız.

Yanlış anlamayın, amacım sizi vazgeçirmek ya da başka bir marka üzerinde yoğunlaşmak değil. Bisiklet mekanik bir araç. Ve bu araçla biraz haşır neşir olunması taraftarıyım. Okuyup araştırmak, kafa yormak lazım.

Sizce bu daha zevkli değil mi?

S.GUCLU ve Fırat Ayanyan bunu beğendi.
  12. Fırat Ayanyan

Seviye:
    olmayınca olmuyor :) yapamadık işte hatta iş paradan çıkıp gurur meselesine döndü ama yapamdık gittiğim yer de bunu açık açık söyledi tabiki bende bisikletimi tamir edip ayarlarını yapmaktan ona binmek kadar zefk alıyorum ama işler baya sarpa sardı anlattıklarımın dışında da sorunlar var kısacası frenler sizlere ömür şimdi aynı duruma düşme riskini azltmak için en mantıklı seçimi yapmaya çalışıyorum

13. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    O zaman o frenler hasar gormus buyuk ihtimalle..
    Yapacak birsey kalmadiysa yeni bir takim almaktan baska care kalmiyor haklisin.

Ben 1-2 hafta once Hayes Stroker Carbon aldim. Henuz montaji yapmadim. O yuzden geribildirim yapamiyorum. 385 gr ancak sen daha hafif bir set ariyorsun sanirim.

Elixir CR piyasaya coktan cikti aslinda. Yurtdisindan getirtebilirsin. Ancak Avid`in Turkiye`de resmi olarak distributoru olmasina ragmen "yedek parca" konusunda cok da avantajli gormuyorum.

Benim bisikletimin uzerinde orjinal Avid BB5 mekanik disk fren vardi. Padlerin kaliperde sabit durmasini saglayan atac boyutunda esnek kucuk bir parcasi var. Cektigin zaman cikan bu parca tekerlegi cikar-tak yaparkan dusmus. Gidiyorsun soruyorsun ama bu parca yok. En cok kaybolan en basit parca... Eh ne anladim ben bu isten?

Neyse Magura SL`e rakip su siralar herkesin bekledigi fren Formula R1 sanirim. 280 gr ile gercekten cok ozel. Estetik olarak da cok basarili. 4 farkli renkte cikacak piyasaya. Asagidakiler haricinde bir de gumus renkli mevcut.

Diger yandan Hope yeni ucak teknolojisinde kullanilan aluminyum ile urettigi yeni X2 Pro serisi cikti. 300 gr`lik agirliga sahip.

14. Fırat Ayanyan

Seviye:
    hafiften kastım çok da ağır olmaması zahmet olmuş uğraşmışsınız teşekür ederim ama malesef türkiyede bunlar yok hadi yurt dışından aldım diyelim dediğiniz gibi ufacık bi parçanın hasar alması kaybolması onca zahmet sanırım xtr ya da juicy serisinden bi fren alıcam herkese teşekürler zaten çok ta param kalmadı uçuk bişey alamam :(

15. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Rica ederim zahmet olmadi... Benim forum anlayisim bol dokuman ve rasyonel bilgi uzerine kurulu. Yillarca otomobil forumlarinda moderatorluk yaptim. Forumlarimizin eksikligi dokuman. Usenmeden birseyler katarsak daha sonra ihtiyaci olanlara da rehber olur... Bisikletforum`u Biraz zengilestirecegim karar verdim. ;)

Kararinizi verirken mutlaka ebay`e goz atin. Guzel fiyatlar var. Onceden saticiyla iletisim kurun... Yedek parca da bulabilirsiniz...

16. Fırat Ayanyan

Seviye:
    Avid Juicy 7 ları taktık çok güzel oldu bisiklete renk geldi.Herkese teşekürler.Performansı ilerleryen günlerde belli olucak ;)

17. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    İnşallah yeni fren seti ile bisikletten aldığınız zevk ve fren performansı %100'e ulaşır:) ...Yeni frenlerin performansını bizlerde merakla bekliyoruz...Bol pedallar

tugche bunu beğendi.