Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hafızanın çalışma prensipleri...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında lepidoptera tarafından paylaşıldı.

 1. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Neden bazı bilgileri,anıları,olayları,tarihleri,becerilerimizi,alışkanlıklarımızı unutmuyor her zaman hatırlıyoruz? Peki ya neden yeni öğrendiğimiz isimleri,telefon numaralarını,bazı yaşadıklarımızı,en sık rastlanan ise koyduğumuz eşyaların yerlerini unutuyoruz?Hani hep söylenen bir söz vardır çoğumuzda biliriz bazı şeyler 'bisiklet sürmeye benzer' derler.Düşündünüz mü hiç bisiklet sürmek birkere öğrenilip neden hiç unutulmaz? Tüm bu soruların cevapları hafızamızın çalışma basamaklarından ve bilgilerin depolandığı yerlerden kaynaklanmaktadır?

  Bellek süreci:
  Kısa süreli bellek;
  Anlık
  1)Duygusal bilgi beyin korteksinin özelleşmiş parçalarında saklanır
  2)Çok kısa süre (saniyelerden bile kısa süre) tutulur.
  3)Frontal korteks bu bilgiyi anında kullanabilmek için alır saklar ve bu bilginin kullanımını korteksin diğer bölümleri ile koordine eder.

  Uzun süreli bellek;
  5)Birkaç saniye sonra önemli bilgiler hipokampusun ve medyal temporal lobların diğer bölümlerin yardımı ile kodlanmaya başlar.

  Kodlama
  6)Daha sonra bu eylemler (hipokampus ve yakın bölgelerindeki kodlama) kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe dönüşür. İşte alışkanlıklar ve bisiklet kullanmak gibi motor becerileri bilinç dışı eylemlerdir.bu bellek tipinde beynin bazal ganglia ve beyincik bölümleri rol oynar.Ve bu sayede biz bu becerimizi asla unutmayız(Hafızamızı kaybetsek bile....)

  Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke bakabilirsiniz..
  http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/0711/multimedia_hafiza2.aspx?Konu=1