hafif mtb iç lastik

samsung

Daimi Üye
Tepki
194
arkadaşlar merhaba..bende maxxis iğne subap iç lastik var tanesi 90 gr(bir çift var)sizin bildiğiniz 90 gr civarı başka iç lastik varmı..yedek olarak varsa nerden bulabilirim..(maxxisler almanyadan gelmişti)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@samsung

O lastikler 113gr geliyor malsef bizzat tarttım 8 tane hemde :(

Schwalbe var oda aynı iğnesi 109 otosubap 113 geldi...

Michelin var Latex ama subaptan kaçırma yapabiliyorlar onlar hafif biraz daha...

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
@samsung

slm kardeş ;) bence hafif iç lastik takma ben schwalbe;nin 95gr var xxlight onu taktım ertesi gün gümledi lastik 10cm yarıldı.! yinede sen bilirsin saygılar

• Beğen
Tepkiler: samsung

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@bicycle16

Bende 6 aydır kullanıyorum ama aynı lastiği... Seninki kısmetsizlik olmuş biraz...

samsung

Daimi Üye
Tepki
194
@Hasan Çağrı

selam hasan..idrisle tarttım..ağırlık 90 gr.(26x1.95)..maxxis 330 larla gelmişti almanyadan..senin tarttığın hangi model bilmiyorum..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bendekilerde maxxis bişey yazıyodu yarın düükanda gider tam model yazarım...

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
:D kasma fiko kasma al 130 grlık schwalbe rahat.et ordan 80 gr kar etcem derken ikide birde yolda kalırsan daha kötü olur.

samsung

Daimi Üye
Tepki
194
@bts.elektronik

haklısın kardeş de tartarken hani birde asfaltta..yarışta yada dagda tabiki haklısın 130 gr iyi seçenek....kasmayıda zafer ile senden ögrendik

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@bts.elektronik

İç-Dış lastik, jant, zincir, ruble, aynakol, jant göbekleri ve telleri gibi hareketli parçalar diğer sabit parçalara göre ağırlıklarını daha fazla hissettirirler. Özellikle hızlanma ve ataklarda sizi en fazla zorlayacak olan bu parçaların ağır olmasıdır. Dolayısıyla 80 gr daha hafif bir sele yada gidon yerine 80 gr daha hafif iç lastik tercih edilmelidir.

Bahsi geçen iç lastiklerin hepsi en büyük üreticilerin, yıllar süren tecrübe ve testlerle üretilmiş iç lastikleri. yani adam 90 gr iç lastik yapabiliyorsa diğer iç lastikler kadar sağlam olduğunu garanti ederek yapıyor. talihsizlikler olabilir tabi ama Maxxis Ultralight iç lastiklerimi (tamam 90 gr değiller ve bu yüzden seni kıskanıyorum) uzun bir süredir hiç patlaksız (aman nazar değmesin) ve slime'sız kullanıyorum. Ve ilk taktığım gün farkı gerçekten hissettim.

Buradaki teknolojiye de değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere dandik iç lastikler (3,5 - 5 YTL fiyatlara satılan Deli Tire gibi lastikler) kaucuk - plastik karışımı bir maddeden yapılıyorlar. Kaliteli iç lastikler ise Latex'den üretiliyor. Bilindiği üzere Latex en sağlam, üretim ve kullanımı doğaya en az zarar veren bir plastik türü. Latex'in en önemli özelliği olağanüstü esnek ve dayanıklı olması. Birçok tıbbi malzeme latexden üretiliyor. Doktorların kullandığı eldivenler de bunlardan biri. Hem her şekilde esneyebiliyor, hem dokunma hissini minimum etkileyecek kadar inceler hem de olağanüstü dayanıklılar. Bu konuda bir başka güzel örnek de prezervatif. (Bunun yorumunu kendiniz yapın, ben ban yemeyeyim yorum yapıp :D)

Sonuç olarak benim önerim bu iç lastikleri kullanın ancak en az onlar kadar kaliteli dış lastikler ile. sizi mutlu edeceklerine hiç şüphem yok.

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
:boese157: @abbaskara

hocam valla benim başıma geldi racing ralp kullanıyorum 55 psi basıyorum aldığım 95gr xxlight iç ön lastik 10cm yarıldı.! bisikletçiye kadar 5km yürüdüm :eek: adam açtı lastiği baktık bana hiç güvenilirmiş gibi gelmedi..bence o lastikleri bir xc de kullanmak ne kadar doğru tartışılır..en azından 2.10 dışlastikte kullanılmasını doğru bulmuyorum..belki 1.95 boyuta kadar olabilir saygılar

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@bicycle16

bahsettiğim Maxxis Ultralitelar Maxxis Ignitor 2.35 lastiklerin içinde duruyorlar. hala daha 0 patlak. olay sanırım dış lastikle de ilgili. örneğin telli bir lastiğe uygun olmayabilirler. teller gücü oransız aktarıp yarılmaya yada delinmese sebep olabilirler belki.

• Beğen
Tepkiler: GaLiP_

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
@abbaskara

evet olabilir belki ;) neyse ben çok teknik bilgi sahibi değilim sadece başımdan geçeni paylaşmak istedim saygılar

zafer sayin

Daimi Üye
Tepki
251
@samsung

Maxxis lere 40 lira veririm. Diğer lastikler:Continental MTB 26 Supersonic (Şahsen memnunum),Maxxis Fly Weight ,Panaracer Green Lite ,Schwalbe XX Light .

• Beğen
Tepkiler: samsung

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Tarttığım Maxxis Ultralight presta subaplı olan...

samsung

Daimi Üye
Tepki
194
@Hasan Çağrı

benimki Maxxis FlyWeight MTB Schlauch...yani tekrar tarttım 90 gr..sitede 95 diyor..xxlite 101-104 gr geliyor ve maxxisten kötü..

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@abbaskara

düşün bakalım sence,oldukça hafif bir tekersetine sahip ve komple ağırlığı ancak 8li kilolarda olan bir bisiklette(bknz bisikletlerimizin fotolarında ''ve son haliyle bir xc makinası'') ordan burdan 15 20 gram hafiflemek için tonla para harcayıp canım çıkarken neden acaba çok çok az bir para harcayıp 90 gramlık iç lastik takıp 80 gram birden bisikleti hafifletmiyorum.hemde hızlanmayı direkt etkileyecek bir parça olarak.çünki bahsettiğin lastiklerin hepsini defalarca adetlerce kulandım.hem yarışlarda hem antremanlarda.şimdi kesinlikle kulanmam demiyorum (mıchelin latex hariç onu kesinlikle kullanmam)arada gene hafiflik takıntılarım olduğunda takıyorum ama kesinlikle dayanıklı değiller uzun yılların tecrübesi ile sabittir.ayrıca kaliteli diye bahsettiğin lastiklerin hepside latex değil.onlarda ucuz lastiklerin hamurunun benzeri ama daha ince ve kaliteli yapıdalar.zaten iyikide latex değiler,hiç kullandınmı bilmiyorum ama ben kullandım,latex lastikler durduk yerde iner,yama tutmaz,ufak bir delik hemen büyür ve yarılır.bu güne kadar latex iç lastik alıpta memenun kalan hiç görmedim.birde adam 90 gr iç lastik yapabiliyorsa diğer iç lastikler kadar sağlam olduğunu garanti ederek yapıyor.demişsin.hiçbir firma böyle bir garanti vermez.eğer öyle olsaydı firmalar hafif parçalara ve lastiklere kilo sınırı koymazdı.

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@bts.elektronik

Uzun zaman bekledim cevap vermeyeyim yoksa karşılıklı tartışmaya dönüşecek diye ama sizin anlayışınıza güvenerek yine de cevap yazmadan duramadım.
Yani diyorsunuz ki koskoca lastik üreticileri üzerine markasını basarak "dandik" lastik üretiyor. tabii ki her parçanın bir ağırlık limiti var. örneğin alalım DT nin 1.8-1.5 tellerini takalım Norco dh makinasına. yada ne gerek var en hafifi yol çemberleri hadi dh yapalım onlarla. söylemek istediğim her parçanın bir limiti var sadece bu limiti ürettiği ürünü adam gibi test eden, ar-ge sine para yatıran markalar koyuyor. yoksa eminim "DELI TIRE" ın test Max pressure ve max ağırlık limiti daha düşüktür.

Benzer şekilde overweight olduğumdan ve All-mountain tarzı bir bisiklete sahip olduğumdan (Rocky Mountain Slayer) çoğunlukla dayanıklı malzemeler kullanırım. örneğin Maşam 125 mm Rock Shox USA- PSYLO SL dir. Türkiye daha sokma mille tanışırken ben bu maşayı 20 mm sokma mil ile ve marzocchi rulmanlı göbekle kullanıyordum. hala hiç bir sorun çıkarmış değiller bana. o yüzden bir parçanın limitlerini bilerek alırım. aynen sizin dediğiniz gibi bu konuda tecrübeli sayarım kendimi naçizane. Ve hiç bir zaman dağda iniş yaparken kayaların üzerinden yüksek hızlarla geçerken güvenmediğim bir lastiğin üzerine basmam. bugüne kadar Maxxis Ultralight'larıma güvendim ve beni hiç yarı yolda bırakmadılar. (Son set 3 aydır üzerinde ve 0(sıfır) yama) ara ara diken girer delinir yamarım şu bu tabii ki olacak sonuçta çelik içlastik kullanmıyoruz. ama dayanıklılık konusunda hiç sıkıntıyla karşılaşmadım. bilmiyorum belki ben çok ballıyım belki siz çok şanssız. yada (hiç sanmıyorum ama ) kullandığıunız çember - Dış lastik - hava basıncı tercihiniz - kendi ağırlığınız - jant telleri vs vs vs gibi sebepler var farkında değilsiniz. belki de (bunu hiç hiç hiç sanmıyorum ) lastiği takarken yaptığınız bir hata var. bilemiyorum. ben hiç sorun yaşamadım ve sorun yaşamanın extrem bir durum olduğunu düşünüyorum. sonuçta üzerinde maxxis yazan bir lastik kullanıyorsunuz. limitlerini zorlamadıkça yada hatalı kullanmadıkça sorun çıkarmasının olası olduğunu düşünmüyorum.

Bu noktada tekrar ediyorum. tecrübenize hiç bir lafım yok. eminim benden daha tecrübelisiniz ama benim tecrübelerim de bu yönde. başkasının tecrübesindense kendi tecrübeme güvenirim herzaman. ben de kendimce daha güvenilir bulduğum bu tecrübelerimi paylaşıyorum forumun amacına uygun olarak.

Herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olabileceğim aramanızı beklerim.

N. Umut Köse
İzmir
Cep : 0506 543 64 50

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@bicycle16

Bu yorum biraz genelleme olmuş.Bu tip genelleme yorumları yapmadan önce lütfen birçok marka-model üzerine tecrübe edinin.

Schwalbe XX Light (95gr) lık modelde hemfikiriz.
Bu lastiği kimse almasın.Bir tane de tavsiye eden görülmemiştir, ne ülkemizde ne de yurtdışında.
Lastiği fazla ince yaptıkları için dış lastiğin içine yerleştirirken dahi patlıyor.
Ben de bundan kullanAMAdım.İki ayrı seferde de dış lastiğe yerleştirirken patladı ve hiç kullanmadım.

Fakat eskiden ülkemizde satılmayan, yurtdışından getirttiğim Maxxis Flyweight iç lastikleri seviyorum.
0.45mm kalınlıklarıyla Schwalbe XX Light modeline göre hem daha kalın hem de yakın ağırlıktalar.
Schwalbe'nin 130gr lık iç lastiklerinden ise şikayet duymadım.Ki o XX Light modeli kadar ince, narin değil.

Maxxis'in de Schwalbe'nin de çeşit çeşit hafif iç lastikleri var.
Bu yüzden her bir model için ayrı ayrı yorum yapmak gerekiyor.

Abbaskara'nın (Umut'un) da dediği gibi dayanıklılık birçok kritere bağlı;
Binici ağırlığı
Dış lastiğin türü
Binilen zemin
Lastik koruyucu şeridin özelliği-ömrü
Lastik basıncı
Hava sıcaklığı
Tekerin ilk örümü vb.

Yine de Schwalbe XX Light (95gr) modelinden uzak durun :)

• Beğen
Tepkiler: fatihgüven

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bnede şuan Maxxis Ultralight modelini kullanıyorum lastik başına 113gr geliyor... Maxxis maxxlite ların içine koyunca lastikten balona vurunca çıkan ses gibi ses çıkmaya başladı o kadar inceler ki ama ben memnunum... Bakalım Olympic rim strip gelince tubeless yapıp onuda denemek lazım...