Hafif ekipmanlı bisiklet turu ( Ultralight touring)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Merhaba,

Öncelikle neden bu konu hakkında araştırıyorum, bir kere ülkemiz çok dağlık, yokuşlarda kendimizi zor götürüyoruz bir de 30 kilo malzeme insana eziyet geliyor bana, birçok arkadaş tura çıkıp yarı yolda dönenler oldu. Bir abimizle sohbet ettim, 30 kilo malzeme ile muğla bölgesinde tura çıkmış, tabi tur boyunda bisikleti hep itmiş, 3-4 tane kitap mı dersin kamp sandalyesi mi dersin piknik sepeti mi dersin ne ararsan var... Neyse benim fikrim bisikletim hafif olması tabiki önemli ama tur malzemesi neden ağır olsun, neden hacimli malzeme alıpta ekstra bagaj taşıyayım. Geçen sene mamut römorkla ege turuna çıktı 2 arkadaşımız, yoldan geri döndüler, römork kırıldı neler neler rezillik. Halbuki römorka para dökene kadar gayet uygun fiyata hafif malzemeler var.

Bu sene yapmak istediğim birkaç tur var en babası 4 gün sürecek şekilde. Yanımda gerekirse konaklayıp kendi yemeğimi pişirebileceğim minimum malzeme ile yapmak istiyorum bu turları. Hem hacim hem de ağırlık atmak tabiki belli bütçe çerçevesinde amacım
Bu yüzden öncelikle igloo tek kişilik çadır satın aldım, incelemesi burada:
(link)
http://www.outdoorpazar.com/FB,10259,10,igloo-tek-kisilik-cadir-63177-1-3-mevsim-igloo.jpg
Çadır geldi, çok kaliteli diyemem ama havalandırmasını yazın kullanacağım için beğendim, bu fiyata ok 2.1 kilo yazıyor tartmadım ama ufak tefek boyutları var 35x15cm kadar...
2. konu mat, hazır elimdeki decathlondan aldığım sıradan ucuz matı kullacağım, 350 gram kadar ağırlığı var.
http://img.pecheur.com/ultralight-inflatable-pillow-quechua-z-575-57511.jpg
Decatlondan bir adet ultralight şişme yastık, ve güneş enerjisi ile ısınan duşluk aldım ihtiyacım olabilir o da fazla ağır birşey değil, hem de su deposu gibi kullanılabilir.
kamp mutfağı için ise trangia mini, benim gibi makarna ve menemen yapabilen birisine yeter zaten :)
http://media.tumblr.com/tumblr_le7kmx7tyf1qf4iiv.jpg

Geriye uykutulumu kaldı, onu da 15 derecelik decatlondaki ultralight sentetik olandan alsam mı almasam mı daha karar veremedim,

Evet ultraligh turlama hakkında benim gibi tecrübesize yol gösterirseniz de sevinirim...

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Hafifliği sevdiğimden konuyu ben de takip edeceğim.
Benim bildiğim şöyle hafif bir bagaj var. 620 gr.
(link)

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
emrah ultra hafif tur için çadırın ağır ..carrefourdan çift kişilik çadır aldım 1,25 kg
15 derecelik uyku tulumu rakımı yüksek yerde seni üşütür..son turumda (çanakkale} husky enjoy -26 kullandım ..hava sıcaklığı gece oldukça düştü..
mat konusunda decatlonun 0,5 cm lik matını kastetmiyorsun umarım..en az 1 cm lik matları öneririm hem rahatlık hem yalıtım adına

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
hafif malzeme ilemi yoksa olabildiğince az malzeme ilemi tur
çünkü hafif malzemeler bütçe ile alakalı genelde pahalı ürünler
takipteyim konuyu

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
ankara ülkü alan pasajında bir yerde görmüştüm sanırım uyku tulumu 0.7 kg gayet uygun bence ayrıca çadırınız biraz ağır kaçmış gibi. 1.3-1.4 kg olanlar tercihimdir. takipteyim

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
duşluk olayı nedir onu anlamadım :eek:

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
http://www.decathlon.com.tr/media/558/5585501/zoom_06d5eef84d204966bdc43cde4a9501bb.jpg

Duşluk olayı bu, su doldurup güneşte biraz bekletiyorsunuz. 340 gram ağırlığı var, akdeniz ege turlarında gerek yok yanınıza almanıza zaten sıcak oralar:)

Evet çadır bu iş için biraz ağırca, 1.5 kilo civarında olmalıydı. Ancak bu ağırlıkta bir çadırı 400 dolardan aşağı bulabilmek çok zor. Tavsiye varsa fiyatı ve linki ile atarsanız inceleyelim beraber.

Carreffour marka çadırı bilmiyorum link varsa bakayım. Büyük ihtimalle tek katlıdır, iş görmez mi görebilir ama nemli bir havada çadırın içi şıpır şıpır akabilir. 1.25 kg 2 kişilik bana çok iddaalı geldi..

Aslında ultralight denen akım hem yürüyüşçülerde hem bisiklet turcularında var. Adamlar 7-8 kilo malzemeyle dünyayı turluyorlar, benim amacım bu değil fazla hem biraz konforaolsun hem uygun fiyat hem de hafif :) daha doğrusu görece hafif. Tüm yükümü 10 kiloda tutabilirsem bana fazlasıyla yeterli, ayrıca soğuk mevsimde veya yüksek irtifada olmayacağım akdeniz ege kıyıları ve belki yazın bolu civarı...

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Faydalı bilgiler var. Benim tecrübem yok. Şimdilik kim ne yazıyor okuyor tecrübeleri değerlendiriyorum.

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
Bahsettiğiniz tulumdan benim de alma gibi bir fikrim var fakat şuan bir markası belli olmayan bir tulum kullanıyorum üstünde 5 derece yazıyor şuana kadar yaptığım kamplarda beni hiç üşütmedi ama boyutu baya büyük ve ağır turlarda bana sıkıntı çıkartıyor. decatlondaki tulumlardan 15 derecelik mi almalıyom 10 derecelik mi yosa 5 derecelik mi almalıyom şuanki tulumumla aynı performansı göstermesi için. Şuanki tulumum markasız birşey ve eski baya

• Beğen
Tepkiler: emrahozkan

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Sene bilmem kaç, ilk ciddi trekking yürüyüşümüze Likya yoluyla başlamaya karar vermişiz. Eşim, ben ve kardeşi. Üç heyecanlı bünye ama olaydan tamamen bilgisiz, tamamen deli cesaretli.

Etabı üçe böldüğümüzden Ege bölgesinin sonundan, Akdeniz bölgesinin en batısından taş çatlasa 100 km içeriye kadar yürüyeceğiz. (Son durak Kalkan oldu)

-Geceleri soğuk olur mu?
*hmmm polar alalım.
-Yağmur yağar mı?
*hmm çadırın üstüne kalın bir muşamba alalım.
-çok terleyeceğiz, çok çamaşır lazım.
*hmm bir ton çorap, bir ton çamaşır, bir ton yedek tişört alalım.
-yeme içme nasıl yapacağız?
*kap - kacak, çatal - bıçak, birkaç tane de fincan alalım.
-e hiç mi keyif yapmayacağız?
*çay kahve yaparız, çaydanlık alalım.
-denize falan da gireriz belki, o kadar dağ dolaştıktan sonra deniz kıyısına inince dayanamayız?
*şort havlu alalım, şinorkelsiz olmaz, bir de palet.. ıh neyse, palet sığmayacak, o kalsın.

Velhasıl kelam, yola çıkıldıktan sonra bizim kayınçonun çantası kopar, ayakları şişer ve onun eşyalarını da bir şekilde mecburen aslan payı benim sırtımda olacak şekilde dağıtırız eşimle beraber. Zaten fazla yüklenilmiş çantalar, sürekli tüketmek zorunda olduğun sular ve üç günde bir bakkal görebilme ihtimaline karşın yüklendiğin erzaklarla beraber 18 kilo civarına çıkmış, keçi gibi sekmeyi hayal ettiğimiz patikalar, sivri kayalarla birlikte çölde leylasını arayan mecnuna dönmemize sebep olmuştur.

O müthiş zevkli ama bir o kadar da zorlu yolculuğun ardından hafifliğin önemi, fazla eşyaların gereksizliği kulağımıza küpedir. Şimdi bir uyku tulumum var, avcumun içine sığıyor. İki tişört, iki çamaşır, tek şort. Acı tecrübeler insana çok şey öğretiyor.

Bisikletle uzun bir tura çıkmadım ama çıkacağım zaman prensibim farklı olmayacak. Az ve hafif eşya, bol özgürlük ve rahatlık.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
evolite cocoon 300 uyku tulumum geldi :

http://s12.postimg.org/4kk4i0ap9/IMG_20140603_112348.jpg

28 x 14 cm hacminde geldi, 930gram ağırlık var, -5 derece konfor sıcaklığı diyor bence 0 derece civarına kadar gece konaklatır. Yaz kampları için biraz fazla sıcak tutabilir ama sıcağın çaresi var soğuğun yok diye düşündüm, ve 2 ayrı tulum almak istemedim internetteki bir indirimden aldım. İlk izlenimim gayet kaliteli.

Ocağım da geldi henüz denemedim, alkolle çalışıyor 330 gram toplam ağırlık, tencere ve tava dahil.

Böylece ana seti tamamlamış oldum...

Decathlon 1cm kauçuk mat: 440 gram
Çadır Igloo tek kişilik: 2050 gram
Tulum Evolite cocoon kaz tüyü: 930 gram
Mini trangia ocak seti : 330 gram
Topeak trunk bag mtx arka çanta: 1100 gram

toplamda heybe dahil 4850 gram geliyor, 5 kilo diyelim... Diğer alacaklarım yine bir 5 kilo daha olsa toplamda 10 kilo ağırlıkla bu işi çözeceğim sanıyorum.

bu arada 5 kilo altına ultralight, 5-10 kilo arasına light, 10-15 kilo arasına normal deniyormuş internetten aldığım bilgiler, Bunlar doğa yürüyüşü için olan standartlar, bisiklet sonuçta ağırlığı direk sizin sırtınıza vermiyor daha rahat yük taşınıyor.

aertan

Daimi Üye
Tepki
140
İsim
ali ertan noyan
Bisiklet
Ghost
@emrahozkan

ben 1,70 kg ile şu linkteki çadırı düşünüyorum.
yabancı bir forumda kazıkları fiberglas kazıklar ile değiştirip ağırlığını 1,5 kg'ye düşürmüş birisi.

(link)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@aertan

bence de bu çadır çok güzel, ben almış bulundum sonradan gördüm bunu... İnternette pollerin yani çubukların kırıldığı ile ilgili bir yorum okudum bir araştır istersen...Bu arada bu tip çadırlar biraz tabut misali sadece konaklamanız için, konfor fazla aramamak lazım :) boyu uzun iri arkadaşlar biraz sıkıntı çekebilir onlara 2 kişilik çadır öneririm.

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Konu çok yararlı Emrah. Teşekkürler, takipteyim. Ocaksız olmaz mı dersin peki? Pişirme gerektirmeyen yiyecekler ile yetinilemez mi ya da kamp yerinde etraftan odun çalı çırpı ile yakılacak ateş ile...? Bir de şişme matlar var, daha rahat ve hafif olabilir.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hafiflik cok onemlidir ve urunler hafifledikce fiyatlari da agirlasiyor elbette.Benim cadir tercihim ferrino light tent 1.Toplam agirligi 1.400 gr.sisme mat da oldukca hafif 400 gr.Yaz icin pike turu sentetik ve yun karisimi ortum var 350 gr.Cadir mat ve tulum hepsi 2 kg.Giyecek ocak kap kacakla birlikte her sey dahil 5 kg gecmez.
Bu saydigim malzemeleri kendi haline biraksan 25 kg olur.Bu bana gore cok agir.Ozellikle +5 ya da +10 gunluk turlarda yuk agir ve havaleliyse isiniz zor.Benim inebildigim minimum agirlik bu.

GT-S7500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Engin Sarı

Merhaba Engin, olmaz olur mu daha bile iyi olur, Serdar Kılıç var Doğadaki insan programını sunuyor, adamın elinde kibrit bile yok hayatta kalabiliyor, ama bilgi lazım. Çalı çırpı toplayıp 2 büyük taş arasına güzelce ateşini yakarsın, üzerinde ister çay yap ister ince küçük bir ızgara ile mangal yap, ister çöpşiş yap sana kalmış, olur tabiki. Ama mesela hava yağmurlu diyelim kuru odun yok işte o zaman yakında yerleşim yeri yoksa sorun olur, rota hep şehir ve kasabalardan geçiyorsa yemek konusunu es geçilebilir bence. Her ihtimale karşı birkaç konserve yiyecek yanında olursa hiç te sorun olmaz...

Burada önemli olan sadece gerçekten gerekli şeyleri yanına almak, malzeme hafifletmek sonra geliyor çünkü malzemeler hafifledikçe cüzdan da hafifliyor :) Mat konusunda şişme matlar rahatlar ama bir o kadar ağırlar ucuzları 1 kilodan fazla çekiyorlar, 400-500 gramlıkları var 150 liradan başlıyorlar, alınabilir hem hafif hem az yer kaplıyorlar. Tek sıkıntı bu matı yatak dışında kullanamazsınız, plajda uzanıp ateşin başında altınıza alamazsınız patlama veya yırtılma olabilir...

Derya Bey'in dediği gibi işi kendi haline bırakırsanız 25 kilo malzemeyle yokuşlarda bisiklet itersiniz :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Cem Kılıçarslan

Mesajınızı çok keyifle ve gülümseyerek okudum, aklıma üniversitede okurken yaptığım sırt çantalı kamplar geldi, o kadar yüklemişiz ki yolda yürüyemiyoruz 35 derece sıcakta, Olympos plajından çıralı plajına 1000 metre yürüyeceğiz plajdan, ayaklarım kuma gömülüyordu valla gidemiyordum, zaten tur mur yapamadık ilk bulduğumuz yere çöktük... :)

Çantada ne mi vardı? 3.5 kilo çadır 1.5 kilo yazın bile üşüten bir tulum, çaydanlık, aluminyum tencere-tava, bulgur, tarhana, makarna, yağ, tuz, konserve, mini tavla, kupa, üst baş üçer beşer, şinorkel, palet okuruz diye 2 kitap, kartuş tüplü ocak ve 4 tane yedek kartuşu, daha hatırlamadığım envayi çeşit malzeme...

• Beğen
Tepkiler: deathsidestory

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Derya Keçeci

Abi yanlış anlamadıysam çadır 1400 mat 400 sen de Cadir mat ve tulum hepsi 2 kg yazmışsın
200 gr oluyo tulum sanırım ben mi yanlış anladım acaba

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Ben planladığım tur için ucuz bir çadır ve uyku tulumu düşündüm. Ağırlıkları o kadar önemli değil lakin 3 mevsim olması yaz tatilinde güzel bir avantaj benim için. Hepsiburada sitesinde 50 lira civarlarında bir fiyatı var.

(link)

1.6 kilo olduğundan bahsedilmiş ne kadar doğru bilemiyorum.

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Şimdi kendi minik uyku tulumuma baktim, 650gr. Soğuk havalar için pek elverişli değil, extreme olarak 0 derece diyor. Keza tur ve kamp planlarimi bahar ve yaz aylarında yaptigim için pek sorun olmaz. Birkaç güzel yürüyüşümüz dağin başında tahmini olarak 1800mt rakımda ve oldukça gece serinliğinde geçmişti ama problem yasamadim. Bana bu uyku tulumunun maliyeti 170tl civari olmuştu. Markası McKinley imiş.

Mat konusunda ise bence alınabilecek en ince mati almak en doğrusu. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum; hangi mati kullanirsan kullan sirtini deşmek için hain planlari olan bir taş parçası olacaktır. İste bu ahval ve serait içinde dahi vazifen, yatmadan önce cadirin altındaki taslari temizleyip, bolca ama gerçekten bolca ot, saman ve buna benzer doğal güzelliklerle cadirin altini doldurmaktır. Böylece matin kalitesine bakilmaksizin en konforlu uykuyu çekebilirsiniz. Tek risk sabah hazir koparilmis otlarin kokusunu alan keçilerin hizini alamayip cadirinizi yemesi olur ama bu da pek rastlanan bir durum değil :p

Yemek konusunda kap kacak tasimayi sevmiyorum. Bi çaydanlık yetiyor bana. Hazir çorba hem doyurucu hem hafif. Gerçi likya yolunda yürürken Avusturyalı bi elemanla yürüdük bir süre. Yemek zamani adam cantasindan minik çaplı bir mutfak cikartip, gaz ocağında köri soslu patlıcan yemeği yaptiginda agzimin suyu akmadi değil. Biz o sirada su cabuk kaynasin diye ateşi yelliyorduk :( neyse. Yine de mutfak olayi bana göre değil. O uğraşa ve o agirliga gelemem.

Konserve candır. :)

Emrah abi, :) yazdiklarinizda kendimi gördüm. Ben bir süre sonra sinorkeli attım. Her fazla gram isyan bayraklarini daha fazla dalgalandiriyordu. Animsayinca özledim o günleri yine de. Ayni parkuru üç beş kez daha yurusem sikilmam sanirim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Dalsal