Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güzel Türkçemizle ilgili!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Nevzat KÖSEOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    Ş yerine $
    V yerine W
    K yerine q

kullanmayalım.
    Sizin Bir Diliniz Olduğunu ve Doğru Düzgün Kullanmayı Unutmayın

TÜRKÇE Ulusal'dır

"geLdim" değil "geldim" büyük harfler sadece cümle başında ve özel isimlerde kullanılır.

Sözlük

neden = nedheN Demek
    Kaşlar = KaJLaR Demek
    Şeker = ShekeR Demek
    Tatli = TahtLi Demek
    Bozuk = Bozhuqk Demek
    Türkçe = Türkche Demek :mad:
    Alkış'a = Alkish Demek
    Bebek = Behbeqk Demek
    Baba'ya = Bahba
    Sevgilim = ShevgiLeem Demek
    Aşkim = ASkihM Demek !
    YakışıkLi = YakhıSıkLee Demek

"ç" sesi gibi bir avantajımız var. bu sesi ifade edebilmek için İngilizce'de "ch" kullanmak zorundalar. "ş" sesi için Almanca'da "sch" harflerini kullanma ihtiyacı söz konusu..

"TÜRKÇE ALFABE A-B-C-Ç-D-E-F-G-Ğ-H-I-İ-J-K-L-M-N-O-Ö-P-R-S-Ş-T-U-Ü-V-Y-Z HARFLERİNDEN OLUŞUP Q,W,X GİBİ HARFLER YOKTUR.
    manyaq,walla,eywallah,thnx gibi terimler Türkçe ve İngilizce hiçbir anlam ifade etmemektedir.LÜTFEN TEMİZ TÜRKÇE KULLANALIM KULLANMAYANLARI UYARALIM LÜTFEN ! ..

2. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    Duyarlılığınız güzel ama yine de sizin gibi olmayanlara, sizin gibi düşünmeyenlere karşı böyle hakaret etmeye hakkınız yok.
    Kaldı ki sizin bu yazınız da tamamen Türkçe kurallara bağlı değil. Örneğin alıntıdaki cümlenizde her kelime büyük harf ile başlıyor.

3. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Yazının bahsi geçen kısmı silinmiş,üyeye uyarı mesajı gönderilmiştir.

emrullah ve gatila bunu beğendi.
  4. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Nevzat arkadaşımızın söylediklerine sonuna kadar katılıyorum...

Türkçe, dünyanın en güzel dillerinden bir tanesi.Düzgün Türkçe kullanarak anlatabileceklerimizi neden dilimizi yıpratarak aktaralım ki?

Bence 'Dünya'nın En Büyük Türkçe Bisiklet Forumu' nda Türkçe'yi elimizden geldiğince düzgün kullanmak gerekir.

5. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu benim de hassaslıkla yaklaştığım bir konu, aşağıda verdiğim linkte bir sitede arkadaşımızın derlediği bir yazıyı bulabilirsiniz. Ben burada yazmadım, ama isteyen arkadaşımız varsa buraya kaynağıyla alıntılayıp yazabilir.
    Lütfen bu duruma dikkat edelim...
    http://blog.pclabs.com.tr/2008/11/15/turkcede-en-temel-yazim-kurallari/

[Bir de başlığı yetkili bir arkadaşımız kurallara uygun düzenlerse daha dikkate alınır]

heisenberg3910 bunu beğendi.
  6. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben de netlogta bu konu hakkında çok araştırma yaptım. Birçok kişinin profiline göz atıp yanlışları hakkında uyarıyordum ama bana saygısızca cevaplar veriyorlardı. Evet yerine eed,ewt gibi saçma sapan kelimeler kullanıyorlar. Size bir örnek:(bazıları profilini açmadığından giremedim:))

Yazılar davincinin şifreleri gibi. Bunlardan daha berbat ve salakça yazılar vardı ama o yazanları uyardığım için profillerini bana kapatmışlar... sakın bunları yabacı zannetmeyin hepside Türk ama.......
    Yazıları okuyamadığımdan içinde ters birşey yazıyorsa özür dilerim...

(BU KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMA YARDIM ETMENİZİ RİCA EDİYORUM...)

»|•¤(¯`«´¯)•¤»((¯`Wē£ÇǿMē Tǿ mY P®oFîl´¯))«¤•(¯`»´¯)•¤••|-- - »|•¤•_-♥~_~•«ﻻﻻ....
    ŢĦĭŜ īş mŷ ŞţŷĻĕ đøńţ ČǾPŶ iT....»ﻻﻻ|•¤•_-♥~_~|«
    Kâ$îmâ gözüмә вσүυмα ρø$υмa ๓ค$$คζζåн вι нÁүζι özєηเp вәZzєηเP үαяαтмιS bêηι αŁŁÁH єη∂Áмιм αмαη үαҚıүο үεяı göğu тűтűтű ๓ค$$คζζåн

» ωiя siи∂ κεiиε вiℓℓigε ¢opγ - soи∂εяи ∂αz …

o0opS duR ßakaLım..
    kndne qüweniosan ékLé,y0k di0san ßékLéme yaßma

nedLoqh&y0nja&k0mikLér dı$nda ßa$ka yerdé üyeLqm y0k ! nedLoqda bazı yarası oLanLar qoCunmak içn resmLérmi çaLp ßni Léz dié tanıtı0mu$ p0ah0a0ha ! ßiLiormm çékémioSnz ama yaßmaın ßöLe fazLa çékémioSnz ***** parmakLamakLa yetinin

0Lmayan ***** déRt déiLsnz ßéßéim

üzqünüm pr0fiLimi sizé qöstérméméi tércih éttim

önceLKqLe h0$qeLdn.aL zaa cücEq Bnm prOfiLme qiRi0sn eee BirasCıq KuraLLarMa uycaKsın i$ine qeLMesse na$$$... düsqÜn yoRum yhaBcakSan qenDini beyenM$LKq yaBmıjaqsaNn ba$ımıN üsDünde yeRnn vaa aMa yhabarsan Kara LisDemdee....s0nrajıma Msn eKqLemi0rM isDediqİme veRiriRm isDediqme feRMemm bNa qaLmşş arK 0Lrk qeLn teKqLifLerin hepiSni Kbl edMiorm..öLe biriYim İşDee

haaaaa dip nod'umu unuduyodm as qaLsınnn==>20 ya$nı qeçM$$ amjaLarımda eqKLemsnLer bi zahMEtt

ѕαηєηє уαşαηтιм∂αη gєנєℓєя 1-0 öη∂є!!! (sL0qaN^^mMm)

Alı$ma ßana Ne Yapacağım ßeLLi oLmaZ ßenim.

ßuqün Varım, yaRın ßirden yOk oLurum..

Dokunma ßana! Kapanmamış YaraLarLa doLuyum

1 yarada sEn açma..

Sevme ßeni!

yOgun duYquLaRimda kayßoLurSun, tutuştururum.

iSteme ßeni!

yaSakLarLa boguşursun.

EnqeLLerLe …

Yazıları okudukça sinirleniyorum, dilimizi en berbat şekilde kullanmak için yemin etmişler sanki. Böyle yazınca daha iyi oluyorsa gitsinler çince yazsınlar....!

Gürsel BARANLI ve heisenberg3910 bunu beğendi.
  7. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:

Başlık düzenlenmiştir.

Nevzat KÖSEOĞLU bunu beğendi.
  8. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
    @M:T:B bir tanesi Almanca ama kötü birşey yazmıyor, ama sen yine de mesajını bir yetkili arkadaşa göster arada bi kaç yeri düzeltsinler forum ahlakına uymuyor birazcık...
    Bundan dolayıdır ki o sitelerin hiçbirine üye değilim, olmam da.

9. Ug90

Ug90 Üye

Seviye:
    Sentez dillerden oluşan dilimizi yeni yeni düzenlemeye başlamışken bir de bu geldi başımıza. Ne idüğü belirsiz, Türkçe'den çok uzak, yüksek ihtimalle farklı psikoloji ve tarz anlatımı nedeniyle kullanılan bu konuşma tarzı. Fabrikalaşması düşük düzeyde olan ülkemizde ne yazık ki yeterli kuruluşlarımız yok. Bağımsız bir ulusuz diye haykıramıyoruz. Türk olmanın güzelliğini hem içte hem de dışta yaşayamıyoruz. "Peki yapılması gereken ulusal dilimizi kullanırken bile böyle arada kalmış, anlamsız bir hale getirmek midir" diye sormalı kullanan insanlara. Üzülüyorum doğrusu. Çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kendi adıma herkesten duyarlılık bekliyorum.

10. Yetkin Şahin

Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz,teşekkür ederim.Ama benim anlamadağım bir konu var.Neden forumda ki yönetici ünvanları ingilizce.Neden ''Administrator'' yerine yönetici yazılmıyo?

11. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Hadise forumda yabancı kelimeleri kullanıp kullanmamak değildir, Türkçemizi güzel kullanmak,bunu özendirmektir.
    Site adminlerinden biri olduğum için üzerime alındığımdan yazmıyorum bunu,lütfen yanlış anlaşılmasın.İş oraya kaldı ise sizin profilinizde de bisikletim bölümünde Scott yazmakta.Benimkinde Corratec yazıyor.Forumda kullanmak durumunda olduğumuz binlerce bisiklet ve donanım adı yabancıdır.Menşeileri yabancı olduğu için.

Dediğim gibi çabamız doğru ve yerinde kullanılan yabancı kelimeleri kullanmamak değil,ifadelerimizde Güzel Türkçemizi düzgün kullanmaktır.

Saygılarımla.

emrullah bunu beğendi.
  12. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Size katılıyorum, yabancı kelimeleri kullanmakta veya İngilizce konuşmakta bir zarar yoktur. Fakat yarım yamalak Türkçe yazmakta ve konuşmakta dilimize, çok ciddi bir zarar vardır.

Admin bunu beğendi.
  13. Yetkin Şahin

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ama Scott bir marka ismi,yani özel isim,tabi ki Scott diye yazacak.Ama sizinki bi ünvan ,bizim üyelik durumlarına göre forum demirbaşı,kıdemli üye gibi ünvanlar kullanılıyo.Ben hala anlam veremiyorum,ingilizce olmasını.Neyse çok önemli bir konu değil tartışma yaratmaya gerek yok.

14. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Tartışma yaratan yok arkadaşım.Tartışma olmasın diye açıklama yaptım zaten bir önceki mesajımda.Konu yabancı kelimeler değil diyoruz.Türkçemizin düzgün kullanımı demek istiyoruz..

15. Yetkin Şahin

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Türkçemizin bozulma nedenide bu zaten ,yabancı kelime kullanımı.Yabancı kelimelerin kullanımının artmasıyla türçemizde bozulmuştur.

16. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ama yabancı kelime kullanınca da Türkçe tehlikeye giriyor. Arkadaşa katılıyorum. Administrator yerine yönetici
    link yerine bağlantı kelimelerini kullanmaya özen gösterelim lütfen.

17. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Haklısın arkadaşım kızıyoruz ama malesef kendimizin görevi(ünvanı,işlevi,sagı,solu )hep ingilizce kelimeler dolu.Arkadaşlar bilmemek ayıp değil tabiki ögrenmemek ayıp ama bu saatden sonrada şahsen benim için zor.Bir bisiklet sevemek için önce ingilizcen olacak sonra bu kelimelerin hangi parçaya denk geldiğini bulacaksın.Bakın ilanlara bir tane doğru dürüst türkçe karşıliıyok, malın markası (tabiki değişmez) ama açıklaması olduğu gibi ingilizce .Bence hepsinin türkçe karşılığı var yoksada en güzelini buluruz.

18. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu yabancı kelimeler konusunda rahmetli Denizli valimiz trafik kazasında hayatını kaybetmeseydi Denizli'de dükkanların tabelasında İngilizce veya yabancı kelimeler yasak olacaktı. Keşke herkes rahmetli valimiz kadar duyarlı olsa. Çoğu İngilizce kelime neredeyse dilimize girecek bunların önlenmesi için TDK çalışmalarını sürdürüyor:

Örnek:
    -W yerine çift v denmesi
    -X yerine çarpı denmesi
    -Q yerine kuyruklu o denmesi...

19. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bazı isim ve ünvanlar malesef Türkçeye çevrilince tam karşılığını vermiyor...

Benim ünvanım yöneticilik fakat Murat abinin sahip olduğu yetkiler ve konumu benden daha yukarıda ve yönetici ünvanının içerdiğinden daha fazla... Bu sebeple Türkçesi yönetici olsada Adminasatör ün kullanımdaki tam karşılığı o olmuyor malesef...

Ama albay yarbay gibi ünvanlarda pek hoş olmuyor açıkçası burda askeri rejim yok değil mi?

Zaten konunun amacı Türkçe kelimeler kullanmayı arttırmaktan öte türkçe karakterleri kullanarak yazı yazmayı benimsetmek...

Ayrıca son zamanlarda forumdaki bu Türkçeye olan ilginin artmasındanda oldukça memnun olduğumu belirtmek istiyorum... Nişanlısı Türk Dili ve Edebiyatı okuyan bir insan olarak ben birçok şey öğrendim ve bunları alışkanlık haline getirerek Türkçeyi elimden geldiğince ve bildiğim kadarı ile doğru kullanmaya gayret ediyorum ve bunun için çaba gösteren tüm arkadaşlarımada teşekkür ediyorum...

20. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Murat kardeşimize =üst yönetici= ünvanıyla hitap etsek uymazmı.Örnek olarak veardim umarım arkadaşlarda mutlaka her yabancı kelimenin karşılığında türkçe hoş karşıt bulacaklardır.İngilizcede her şeye= top= yakıştırabiliyoruz,mesala

Nevzat KÖSEOĞLU bunu beğendi.