Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güvenlikli bisiklet parkı projesi

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında hüseyin ozan tarafından paylaşıldı.

1. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar. bisiklet severlerin belki de en büyük problemi olan güvenlik problemini ortadan kaldırmak için pilot uygulamasını kadıköy belediyesince yapılması için bir proje sunmamız gerektiğini düşünüyorum. neden kadıköy diyecek olursanız hem merkezi bir yer hemde duyarsız kalacaklarını zannetmiyorum.
    öncelikle belediyeden halkın istediği birşey nasıl talep edilir nasıl belirlenir bilmiyorum ancak beraber düşünerek çözüm üretebileceğimize inanıyorum.
    aklımdaki fikir şu, her ilçede belediyeye bağlı ücretli/ücretsiz güvenlikli bisiklet parkları kurulması. bu bisiklet parklarında 7/24 güvenlik kamerası ve güvenlik görevlisi olması. sistem şu şekilde çalışmalı. bisikletiyle gelen kişiye güvenlik görevlisi bir barkod verecek ve bu barkodun yedeğini bisikletin üzerine yapıştıracak. kişi işini bitirip bisikletini almaya geldiğinde görevli bu barkodun olduğu bisikleti getirip teslim edecek. veya kişi bisikleti alırken güvenlik görevlisi kontrol edecek.
    ana hatlarıyla böyle bir fikrim var ancak eksikleri var bu fikrin. örneğin güvenlik görevlisi dakika başı bisiklet mi taşıyacak. hadi diyelim elindeki barkodla içeri girdi adam. kendi bisikletinde ki barkodu söküp pahalı bisiklete takar götürür. sökülemeyecek bir barkod yapıştırılsa o zamanda bisiklette kötü görünecektir.
    veyahut park edilen yerin numarası olur örneğin ahmet bey bisikletini 12 numaralı boşluğa park etti ve 12 numaralı boşluğun kilid anahtarını yanına aldı ve görevliden üzerinde 12 yazan bir kart alsa böylede olabilir.
    yada en basitinden bulduğu bir boşluğa kendi kilit ve anahtarıyla kilitler çıkar gider. ama işte içeri giren adamın hangi bisikleti aldığının kesinlikle belirlenmesi lazım. bu konuda ki fikir ve görüşlerinizi bekliyorum. çok teşekürler.

MehmetAliB. ve Aytaç Ç. bunu beğendi.
  2. Oğuzhan Kabaçalı

Oğuzhan Kabaçalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu konuyu bir konu başlığı altında biraz konuşmuştuk bir kaç kişiyle.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=131806

Barkot filan onlar biraz uzun iş ancak burda bahsedilen kilit sistemi gayet güzel. Bir tanede güvenlik görevlisi koyulursa oraya çok güzel olur bu proje. Tabii o kutulardan 2 tane koyup bisiklet park alanı yaptık demezler umarım. Ankara içinde düşünülmeli aslında böyle bir şey. :)