Gusel

hakano

Daimi Üye
Tepki
318
Selam,

Basliktaki kelimeyi (gusel) arama islevinden tarattigim zaman 267 sonuc aliyorum. Google'da cok daha fazla. Diger forumlarda da gormustum. Kullananlarin komik bir etki yaratmaya calistiklarini zannediyordum. Uzerinde durmadim. Gecenlerde bu forumda cikan bir yorumu okurken dank etti: Bazi arkadaslar "guzel" kelimesinin "gusel" diye yazildigini dusunuyor. "Gusel" diye bir kelime yok sevgili forum kullanicilari. Ama biraz daha ugrasirsaniz "guzel" dilimize sokmayi basaracaksiniz bu "kelimeyi."

• Beğen
Tepkiler: naz34 ve S26
Scudo

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Hakan abı,genel olarak zaten sorunlara bakarsak,birçok kelimeyi düzgün ve bilinçli kullanmıyoruz..İlginiz için teşekkürler.

Aklıma geldi. Konuyu birde farklı yönüne çekmek istiyorum. Teknoloji üretimleri dünyanın her yerinde üretiliyor ve insanlığa hizmet için kullanılıyor. Her türlü dil var. Özellikle İngilizce. Neden Türkçe yok? İngilizce dünya dili yaygın bir dilde, Türkçemiz öyle değil. Çünkü kendimiz zor konuşuyoruz ki başkalarına öğretelim. Hatam var ise herkesten çok özür dilerim

Türkiye’mize ve Türkçemize sahip çıkalım. Çok özür dilerim. Sevgiler, saygılar.

• Beğen
Tepkiler: hakano

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Forumda İlan günnncelllllll! yazanları uyarmakla başlanabilir işe :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
"Herkez" kelimesi de Türkçe'de yok. Ama ilkokulu artık nasıl okuyorsak, sondaki z'nin s olduğunu bir türlü öğrenemiyoruz.

• Beğen

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
@hakano

Hem konuşma dilimizde, hem yazılımda, o kadar çok hatalı kullanım var ki..!

Noktalama işaretlerini her zaman yerli yerinde kullanamayabiliriz..Bunda benim de hatalarım olabilir ...:)

Ama kelimeleri doğru telaffuz etmeye ve doğru yazmaya özen göstermeliyiz...

Örnek: Çeşitli kelimeleri ( güzel kelimesini "güsel" yazmak gibi ) farklı yazarak şirin olduklarını sananlar, aslında güzel dilimizi yozlaştırdıklarının bilincinde değiller ne yazık ki.......! :(

Kendilerinin güzel türkçemizi katlettikleri yetmiyormuş gibi , forumu takip eden genç kardeşlerimize de yanlış örnek oluyorlar, maalesef..

Üstelik bu yanlış kullanımları ilkokul ya da lise düzeyindekiler yapmıyor.. Forumda kendilerini yakından tanıdığım üniversiteli kardeşlerim de var ...
Düzeltmek için gayretleri de yok...Üzülmemek elde değil...

.
.

Tepki
36
Türkçemize gösterdiğiniz önem için çok teşekkür ederim.Ben şu anda 8. sınıftayım 4. sınıftan beri Türkçemizi korumak ve yanlış bilinen kelimeleri düzeltmek için uğraştığımız bir projemiz var.O zaman bu işlerle uğraşırken bize deli diyorlardı hala da diyorlar.

• Beğen