Günlük su tüketimi kaç litre olmalıdır 1.5 litremi fazlasımı ?

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
Yetişkin bir insanın günlük su tüketimi ne olmalıdır?
Su vücudumuzdan sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla sürekli eksilmektedir. Temel prensip olarak; kaybolan su miktarı mutlaka yerine konmalıdır.

Yaklaşık olarak bir gün içerisinde vücut ağırlığımızın en az 1/36'sı kadar su almalıyız. Örneğin 72 kg. ağırlığındaki birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının muhtelif yiyecekler yolu ile alındığını varsaysak bile bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesi gerekmektedir. Bu miktar beslenme uzmanlarınca yetişkinlere tavsiye edilen asgari miktardır.

Ayrıca hamilelerin daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Bu durum anne ve bebek arasında ortaya çıkan su transferi düşünüldüğünde ve anne karnındaki bir bebeğin günde yaklaşık 1 litre su tükettiği dikkate alındığında annenin daha fazla su tüketmesini zorunlu kılmaktadır. Hamilelik döneminde kadınlar normal dönemden yaklaşık 8 litre daha fazla su taşırlar Suda bulunan kalsiyum ve magnezyumun yararları nelerdir?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dün çok fazla su içince, bu konuya yazmak istedim.

Sabah 10 da evden çıkana kadar 0.5 litre, tur boyunca 3.5 litre su, 2 bardak limonata, 1 ayran, yarım kavun, 1 sırma mandalina, eve geldiğimde duştan önce 0.5 litre su, gece 11.30 da uyuyana kadar da 0.5 litre daha su. Yani 5 litre su, 1 litre ekstra içecek ve yarım da kavun. Buna rağmen bu sabah uyandığımda vücudum epey su kaybetmiş bir haldeydi. Sabahtan beri süt, çay, limonlu sırma ve 3-4 bardak da su içtim

erendiz çetiner

Forum Bağımlısı
Tepki
1.073
Bisiklet
Corratec
Geçen yıl 2 kişi yaklaşık 42-46 derece sıcaklıkta yapmış olduğumuz turun içecek ve yiyecek bilançosu.Suyu biraz fazla kaçırmışız galiba :D Adam başı yaklaşık 9 Lt.

Tur verileri
-----------
DST : 169.53 km
RTM : 7.35:16 saat
MAX : 51,60
AVG : 22.83

Bilanço toplamda 18.5 Lt su-2 Powerade-2 maden suyu-2 sade gazoz-2 kola-2 meyve suyu-4 çikolata-kesmeşeker ve tuz...