Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

günlük kısa mesafede yorgunluk

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Sin tarafından paylaşıldı.

1. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    merhabalar
    forumdaki bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacım var. tek sporum günlük 10km bisiklet. her gün gibi bişey 10 km biniyorum. okula gidip geliyorum. çanakkale malumunuz deli bir rüzgar söz konusu. her zaman olmasa bile bi süre sonra baldırlarımda yorgunluk başlıyor. 2 haftadır kullanıyorum mesela düzenli. sürekli ağrımaya başladı baldırlarım. bazen uykumu alamamış oluyorum enerjim mi yetmiyor acaba diye düşünüyorum. kendimi zorlamadan hızlı tempoyla süremeye çalışıyorum ne çok üst viteslerde yavaş ne alt viteslerde orta gitmeye çalışıyorum. genelde 3*5/3*6 gibi viteslerle 25km civarı bi hızla gidiyorum.

anlayabilmiş değilim durumumu. ilk hafta bişeyim yoktu ama ikinici hafta salı günü baldır ağrıları ve aşırı zorlanma başladı. ne kadar dinlensemde oluyor yinede.

2. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bundan önce hiç spor yaptınız mı ? Sele ayarlarınız tamam mı ? Bacaklarınıza gereksiz yük biniyor olabilir seleniz aşırı yüksek yada aşırı alçaksa.

3. ilker_ege

ilker_ege Üye

Seviye:
    Merhaba, vücudunuz ham ise her sporda olduğu gibi bisiklete başlangıç aşamasında da benzer ağrılar normaldir.

Ancak 2 hafta bu ağrılar için biraz uzun bir süre. Belki de bir kaç küçük ayarsızlık yüzünden gücünüz boşa gidiyordur.

1 - Sele yüksekliğini, pedala topuğunuzla bastığınızda bacağınız yere dik olacak şekilde ayarlayın. Böylece pedal çevirirken bacağınız hafif kırık durumda kalacaktır.

2 - Pedala ayak ucunuzla güç uygulayarak basmaya başlayın, pedal yere paralel hale gelince ayak tabanınızla tüm gücü verin. Şu resimdeki gibi bir şey:

3 - Telefon veya internetten güzergahınızdaki rüzgar hızını kontrol edin. Ters yönde rüzgarlar her zaman yorucu oluyor. Ben trafik çok yoğun değilken İzmir'de sahil yerine bir kaç içerideki caddelere geçiyorum rüzgardan kurtulmak için.

4 - Rüzgarda uzun süre 25 km hız (en azından bana göre) oldukça iyi. Belki hız konusunu hafta hafta alıştırarak arttırmanız gerekiyordur.

4. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sele ayarını pedal en aşağı konumdayken topuğumu koyup bacağım düz duracak şekilde ayarladım. bundan önce spor yapmadım. gidon biraz aşağıda kalıyor eğiliyorum. hızlanmaya çalıştıkça bazen kalçada bile ağrı oluyor. gidonun pozisyonundan dolayı zorlanıyor olabilir miyim ?

rüzgarda 20km nin üzerine çıkamıyorum ki bu hafif rüzgarlarda. aşırı rüzglarda 2*4 ün üzerine çıkamıyorum pek.

5. Mehmet Yusuf Koçak

Mehmet Yusuf Koçak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    dostum vücudun alışık değil demek ki önceden spor geçmişin de olmadığı için bisiklet sürdükten sonra bi açma germe yaparsan ısındıktan sonra bence sorun olmaz diye düşünüyorum esnet biraz kaslarını.

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    düşük kadans sürüyorsun galiba. kadansını yükselt ağrı mağrı kalmaz.

7. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    aslında 1 yıldır sürekli sürüyorum uzun aralar verdiğimde ya da uzun süre ara vermediğimde bu ağrılar oluyor . daha yüksek kadansla sürmeyi denerim.

8. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Suruse baslamadan once dusuk vıteste pedal cevırerek ısınmalısın ve surusun sonuna yakın tekrardan dusuk vıtes konbınasyonlarıyla bacaklarını sogutmalısın.Yoksa dırek 3*5 le surmeye kalkma derım :)

9. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dişli oranlarına göre farkeder ama 3*6 için 25 km/s yavaş bir hız bence, kadans düşük kalıp daha çok yorulmanıza neden oluyor. 2*6 ile rahatça 25 km/s hıza çıkılır ayrıca kadansınız da yüksek olur.

10. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben de bisikletime bindiğim zaman yavaş gideyim diyorum ama bastıkça basasım geliyor :D Bisikletin çok önemi var öncekinde öyle olmuyordu.Şimdi arabalarla falan yarışıyorum dayanamayıp :in:

11. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    benim durmum :D

hiç ısınma falan dinlemeden genelde 2*5 le başlayıp yola çıkıp düzü bulunca çıkabildiğim kadar çıkıyorum. kadansı daha yüksek tutarak sürmeye çalışacağım tekrar bindiğimde.

12. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ısınmadan zorlamamak, sürüş sonunda yine streç hareketleri yapmadan/hafif pedal çevirmeden günü tamamlamamak lazım.
    yüksek kadansa bence de dikkat etmelisiniz.
    vücudunuzu dinleyin... eğer yolunda gitmeyen birşeyler varsa, yanlışınız var demektir. aynı şekilde devam etmek konusunda ısrar etmeyin.
    10 km. normal bir mesafe olsa da, alışık olmayan bir vücut için her gün 10 km. sürüşün yorucu olması kadar doğal birşey yoktur. ve peformansınız dinlenirken de gelişir. dolayısıyla, haftada bir iki gün dinlenin bence. haftada bir-iki gün de mesafeyi biraz arttırın, rutin kırılmış olsun.

iyi pedallamalar :)

13. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçiş mevsiminde olduğumuz için olabilir kaslar daha yorulmadan yorgunluk hissi oluşuyor. iki hafta önce bendede oldu geçer ama..

14. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    geçiş mevsimi konusu olabilir en son mayıs ayında böyle olmuştu.

dinlenme ve rutini kırma konusunda ki öğütleride tuttum :)

15. Samet Arslan

Samet Arslan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hocam 3*5'le 25 km hız bana da az geldi. Ukalalık gibi görmeyin yorumumu lütfen ama yeni başlamama rağmen (bugün 3. sürüşümü yaptım.) 2*4 vites ile 33 km hız gördüm. Tabi bu stravanın gps ile ölçtüğü, yanlış olma ihtimali de var.

Yol bisikleti kullanıyorum bu da bir fark yaratabilir tabii...

16. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hocam bence 1 gün sürün 1 gün ara verin bu şekilde 10 gün kadar deneyin ayrıca proteini bol tutun sabahleyin yumurta öğle tavuğu eti eksik etmeyin bence farkı göreceksiniz.

17. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    runtastic uygulaması ile ölçüyorum ben. ama sizinkinde anormal bi durum yok yol bisikletlerinin dişli oranları daha yüksek hızlara çıkabilecek şekilde ayarlanıyor diye biliyorum.

valla yaz başından beri normal kahvaltı yaptığım gün sayısı bi elin parmaklarını geçmez. tavuk eti sık sık yiyorum ama.
    aralar konusunda da çarşamba ve haftasonu haricinde hergün kullanıyorum. kalkar kalkmaz yola koyulmakta olabilir belki problem.
    benim en çok hissettiğim tam doğru dürüst dinlenemeden tekrar biniyormuşum hissi. çok kısa mesafede bu hale gelmek sinirimi bozuyor dinç bi halde yola koyulunca 60km leri rahatça görebiliyorken kısa sürüşlerde bu duruma gelmek canımı sıkıyor çok.

18. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hocam sabah kahvaltıda peynir zeytin yumurta süt domates salatalık bal çavdar ekmeği bunlarla güzel kahvaltı yapın 1 saat bekleyin öyle yola çıkın bakalım yerinizde durabilecekmisiniz :)

19. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende 3 haftadır kullanıyorum. İlk hafta çok hafif yokuşlar bile beni öldürüyordu birde üstüne toto ağrısı vardı.. Ama toto ağrısı haricinde kesinlikle başka ağrılarım olmadı bacaklarda filan. Sadece bacağın ön kaslarında çok hafif ağrı oluyordu sürüşlerden sonra oda normal sanırım. Üstelik benim 20 kilo fazlalığım var bırakın bisikleti 10 senedir spor bile yapmıyordum... Şimdi hem t25 yapıyorum hemde bisikletle günde 25 km yol gidiyorum. Açıkçası T25 kat kat fazla zorluyor bisiklete göre :)

Acaba bisiklet boyunuza uygun mu değil yada kadansı çok düşüktemi kullanıyorsunuz.

Yada arkadaşların dediği gibi beslenmede de bir problem olabilir. Biz öğle yemeğini lokantada yediğimiz her gün et yemeği yiyorum. Kurban da geçti bol bol protein :d