Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Günlük 300+ km tur için arkadaş ?

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında hkn tarafından paylaşıldı.

1. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    2008 yılı içinde günlük 300+ km mesafe gitmeyi planlıyorum , Mayıs veya Haziran ayında yapmayı düşündüğüm Ankara - Eskişehir yol güzergahında gidiş-geliş şeklinde sürecek bu maraton için eşlik edecek ironman arkadaşlar var mı?

Herkese sevgi ve saygılarımla...
    hakaN

2. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Ben varım.

3. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Selam Gökhan, ilgine teşekkür ederim.
    Tarih, zaman konusunda (tura katılmak için başka ironman arkadaşlarda olabilir) birlikte hava şartlarına (meteoroloji raporuna göre, fazla sıcak ve rüzgarlı olmıyan bir gün) uygun bir tarih belirleriz. Şimdilik Mayıs sonu veya Haziran başı olarak planlıyorum. Yine de duruma göre yeni düzenleme yapabiliriz.

hakaN

ramazanzerey bunu beğendi.
  4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Fatih de (athletic) olabilir sanırım, beraberce takım çevirerek ilerlersiniz...

ramazanzerey ve hkn bunu beğendi.
  5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada parçalı katılım kabul ediyormusunuz, atıyorum mesela 150-200 km eşlik etmek istiyenler olabilir. Aynı zamanda bir eskort arabası da ayarlayabilirseniz iyi olur hem sizi arkadan gelecek tehlikelere karşı korur hem de devamlı su yiyecek takviyesi yapar...

6. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Düşündüğünüz tarihler baharın son günleri ve doğal olarak mevsim geçişlerinin yaşandığı günler.

Senenin o mevsiminde de rüzgarın yönü Batı güneybatı ve ya batı yününde eser. Daha doğrusu İç Anadolu için yazın esen tipik rüzgar yönü diyebiliriz.
    Bu da rüzgarı gidişte karşımızdan olmasakta sağ veya sol omuz yönünden alacağımız anlamına gelir.

Bu etapta uymamız gereken hassas bir nokta var!!! O da sabah gün ışımadan yola çıkmak ve öğleye kadar yolun %70 hiç değilse %50' lik kısmını geçmiş olmak. Öğlene kadar ısınan karasal yüzey öğleden sonra rüzgar oluşmasında büyük etken. Rüzgarın yönüde malum... Bu turu kış aylarında yapmış olsak tamamen arkadan rüzgar ile gideceğimizin garantisini verebilirim. Erken yola çıkmakla hem serin havada rahat pedal çevirmiş hem de rüzgar yememiş oluruz düşüncesindeyim.

Ankara-Eskişehir 233 km. 30 ortalama ile saat 13:00'a kadar bu mesafeyi (05:00'da yola çıktığımız taktirde) çok rahat alırız. Dönüşte hava kararana kadar gelebildiğimiz yere kadar gelir daha sonrasını araç ile tamamlayada biliriz.

Hakan Yazman'ın eskort araç fikri güzel fikir. Araç takibi daha rahat pedal basmamıza neden olacağından olumlu etkileri olacaktır.

Diğer bir konu ise bisikletler;
    MTB bisiklet ile gitmenin hiç bir anlamı yok diye düşünüyorum. Nerdeyse tamamen düz ve asfalt yol. Turu 28" yol, Hybrit veya city bike model bisikletler ile daha konforlu tamamlarız.

Tarihi belirlemede bu bilgilerin pek faydası olacakmı bilemiyorum ama katılacaklara yolda süpriz yaşatmamış olur düşüncesindeyim.

Selamlar,

7. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Yaklaşık 4/5 senedir bu güzergahda (tek başına, yada ikili şekilde) uzun turlar düzenliyoruz. Net olarak 2004 yılından itibaren yapılan bütün maraton ve performans turların istatistik bilgilerini kayıt altına aldık. Hava sıcaklığı, rüzgar yön derece, toplam mesafe, ortalama hız, ortalama nabız atım sayısı, kalori vb. gelişimi incelemek amacıyla veri tabanı oluşturduk.

Bu verilerde Mayıs/Haziran ayları hem hava sıcaklığının uygun olması, hemde rüzgarın az olması nedeniyle uygun görünüyor. Mayıs 2007 ayındaki ortalama sıcaklık : 27/29 derece, rüzgar her iki yönden hafif kuvvetinde. Haziran 2007 ayındaki ortalama sıcaklık : 28/30 derece, rüzgar her iki yönden hafif kuvetinde.

Bu istatistik bilgilerden bazı detaylı örnekler sunmak gerekirse:

- Tarih : 19.Ağustos.2007, Hava sıcaklığı: 32 derece, Rüzgar : 2 kuzey yönünde
    - Yol Güzergahı : Ankara - Sivrihisar girişi bölümünden dönüş (Eskişehir yolu)
    - Toplam yol mesafe : 274 km
    - Geçen zaman : 14 saat (Dönüşde Polatlı'da yemek molası, zorunlu ihtiyaç molası bu süreye dahil)
    - Mola yerleri : Temelli kahvaltı, Polatlı öglen vakti yiyecek ve icecek vb. Gordion ve Sivrihisar girişinde tekrar icecek vb. molası. Dönüş yolundaki molada yine buna benzer şekilde olmuştur. Bu tip geziler defalarca yapılmıştır.

Yukarıda örnek gösterilen turu 2007 yılında tek kişi olarak yapmıştım, buradaki en önemli sıkıntı tek başına olmanın verdiği yalnızlık hissi. iPod muzikleri yeterli olmuyor. Yaklaşık 14/15 saat süren bir gezide, yorgunluğun yükseldiği anlarda insan kendi kendine konuşuyor, bilen bilir ! Ayrıca herhangi bir aksilik durumunda, yanınızda bir yol arkadaş olması güvenlik açısından önemli.

Yukarıdaki grafik görüntüsünde yol güzergahını göstermeye çalıştım, bazı bölgelerde kısa mola, bazı bölgelerde daha geniş ihtiyaç molası düşünüyorum.

Ankara'dan tura başlama (Akay Cad) saati: sabah 06:00 , tur bitimi Ankara'ya varış saati : akşam 21:00

Konuyu toparlıyacak olursak, 2008 yılındaki bisiklet sporundaki idealim 300+ km mesafeyi aşmak, geçen senelerde defalarca 300 km'nin kıyısından dönmüş olsamda, kismet olursa bu sene bu barajı geçmek istiyorum. Katılmak isteyen herkese yerimiz var.

Sevgi ve saygılarımla...
    hakaN

8. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Performansımın yeteceğine inansam gelirim derim ama, Mtb ile ve benim antreman seviyem ile cesaret edemem. Tüm katılacak arkadaşlara kolay gelsin.

9. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Serdar abi sana bi cst. 1.15 lastik alırız yetişirsin herkese:)

10. GokhanAK

GokhanAK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Sevgili Hakan Baba,
    Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.
    Benim de sizin gibi bünlük 300'e yakın binişlerim oldu fakat aşmak nasip olmadı. Umarım bu sene yapmak kısmet olur.

11. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Aramızda androidler varmış da haberimiz yokmuş. Baldırlarınıza kuvvet abiler.Ayaklarınızdan pedal eksik olmasın..

hkn bunu beğendi.
  12. nazak

nazak Yeni Üye

Merhaba herkeze
    Siz gerçekten günde 300 km den bahsediyorsunuz değil mi?Gerçekten şaşırtıcı.Yani bende bi grup arıyordum ama kız olma etkenimin dışında uzaklık çok fazla.Yapamam demiyorum ama yapabilir miyim onuda bilmiyorum?Acaba denemek mi gerek?:rolleyes:

13. nazak

nazak Yeni Üye

Siz gerçekten 300 km den mi bahsediyorsunuz?

14. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    ben gidiş-dönüş değil fakat bir gün gidiş bir gün kalış bir gün dönüş(veya otobüs ile dönüş) şeklinde düşünüyorum. doğru düzgün yol bisikletim olmadığından(yol bisikletim xc bisikletime göre 3 kg daha ağır bir çin malı çelik bisiklet) slick ve ince lastikler ile 26" xc ile yapacağim yolu. sizi yavaşlatmayacağima dair güvenim(ve kondüsyonum) sizin tarihlere kadar gelirse en azindan gidişte yanınızda olmayı çok isterim.

15. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Nazak,
    Biz gerçekten 300+ km mesafeden bahsediyoruz, yol güzergahı ve detay bilgilerin bazı bölümlerini ayrıntılı bir şekilde izah etmeye çalıştım. Eger mümkün olursa, 2008 yılı içinde, o günkü enerji durumuna göre 305 km/310 km gibi bir mesafe yaparak günlük 300+ km barajını geçmek istiyoruz.

Merhaba Mithrelios, Bizim planımız günlük tek seferde 300+ km, bu mesafeyi geçmek. Daha önceki seneler de, defalarca 300 km'ye yakın turlarımız oldu. Kısmet olursa 2008 yılı içinde bu beton duvarı aşmak istiyoruz.

Bize katılmak isteyen bütün ironman arkadaşlara yerimiz var. Mithrelios, eger isterseniz gidiş bölümünde bize eşlik edersiniz. Maraton tur için kondüsyon ve antreman çalışmamız devam ediyor. Turun tarihi ve bazı detayları zaman içinde buradan açıklamaya çalışırım.

hakaN

16. exacbachay

exacbachay Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar.Tarih uygun olursa katılmak istiyorum.Benimde bir önerim olacak;Eskort aracı olur ise Eskişehire gidip dönüşte Karakayada kamp yapabiliriz.Karakaya Ankaraya 160km. bir tırmanış bölgesi birde koru bulunmakta kamp için süper bi yer,daha eğlenceli olacağını düşünüyorum. :) (Karakayadan 30km.sonra Sivrihisar çıkışında da bi kamp yeri bulunmakta rekor için daha uygun olabilir:D )

hkn bunu beğendi.
  17. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Hakan abi merhabalar..
    Ben daha önce hiç 300+ kmlere yaklaşamadım fırsatım olmadı fakat mtb bisikletim ile 2.0 yol lastikleriyle 200km civarı sürüşlerim olmuştu gün içinde.. Yazın kayseri-kapadokya-göreme-kayseri yapmıştım 200km ve gidiş-dönüş rüzgara karşı(enteresan gelebilir ama çok doğru) çok uzun sürmüştü malesef rüzgar yüzünden(ort. hız 17-18 civarıydı) ama tamamlamıştım.. Açıkcası o zaman uzun sürüşlere yeni başlamıştım.. Dediğiniz tarihe kadar tam anlamıyla hazır olabilir miyim bilmiyorum ama bir iki aylık antremanla en azından bir günde rahatça 200km yapabileceğime inanıyorum..
    Bu şartlarda size ne kadar ayak uydurabilirim pek bir fikrim yok ama duruma göre en azından gelebildiğim yere kadar sizlere eşlik etmeyi isterim...
    Birde aklıma geldi :) ben spd ayakkabı kullanmadan yapmıştım o mesafeleri eğre kısmet olursa bu yakınlarda spd pedala da geçeceğim o zaman eminim ki çok daha rahat gelebilirim sizinle:)
    Saygılar...

18. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba berkay, duruma göre istediğin yere kadar eşlik edersin.

not: SPD pedal konusunda yakın zamanda bir yazı yayınladım, bazı detay bilgiler sana faydalı olabilir.

- SPD: Kilitli Pedal ve Düz Pedal Seçimi 2008

SoldieR52 ve d.berkay bunu beğendi.
  19. blaxisss

blaxisss Aktif Üye

Seviye:
    Ankaradayım. bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta sonu (12-13 nisan ya da 19-20 nisan) mtb bisikletimle eskişehire gideceğim, eskişehiri bisikletimle şöyle bi turladıktan sonra otobüsle geri döneceğim. En son taze yol bilgilerini buraya eklerim bi iki haftaya..
    saygılar..

20. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba blaxisss, sana başarılar dilerim.
    Eger zamanın uygun olursa, seni de 300+ km maraton tura bekleriz.
    (tarih henüz kesinleşmedi ama Haziran ilk haftası olabilir)

PS: 12 Nisan Cumartesi/13 Nisan Pazar günü, Ankara - Temelli Gölü turu var, bilgin olsun.
    - Ankara - Temelli Gölü Tur (Her Cumartesi/Pazar)

Fatih Buzgan bunu beğendi.