Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Günlük 15-20 km asfalt yol için işe gidip gelmek için bisiklet tavsiyesi lütfen

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ömer enfikcik tarafından paylaşıldı.

?

Hangi tip bir bisiklet almalıyım...

Anketin kapanma tarihi 11 Ekim 2014.
  1. Yol bisikleti

oy sayısı 5
    16,1%
  2. Şehir bisikleti

oy sayısı 25
    80,6%
  3. Dağ bisikleti

oy sayısı 1
    3,2%
  4. Diğer

oy sayısı 0
    0,0%
  1. ömer enfikcik

ömer enfikcik Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım. Ancak bisikletim yok(Varda aslında çok eski, şu Türkiye gazetesinin verdiği Bisan Mountain Cat, canım benim yaa. hala duruyor ama çok paslandı, Çok binmişliğimde var buna ama artık emektar oldu)

Sayın arkadaşlar Öğretmenim ve çalıştığım okula 6-7 km mesafede oturuyorum. Yani yapsam yapsam en fazla 15-20 km yaparım günlük. Bir bisiklet alıp bisikletle gitmek istiyorum. Okulumdan 2 arkadaş aldılar(Biri Sedona diğeri Salcano aldı). bende heves ettim. :rolleyes:

Ancak nasıl bir bisiklet alacağım konusunda bilgisiz ve kararsızım.
    Fiziksel özelliklerim : 165 Boy, 58 kg. (Boy nedeniyle özellikle sanırım her kadro ve jant bisiklete binemeyeceğim)
    Gideceğim yolun özellikleri : %90 işe gidip gelirken kullanacağım . Asfalt yol. rampa çok az. Genelde hep düz.
    %10 de işte kamp yapmak için ormana veya bağa bahçeye gitmek için kullanırım.

500tl -1000tl arası. Nasıl bir bisiklet önerirsiniz.

Özellikle sahibinden.com daki 2. el olupta sıfırına göre indirimi fazla olan profesyonel modellere bakmaya başladım. Mesela sıfırı 2500-3000 tl lik bir bisikleti 2.el yeni ve temizse 1500tl'e kadar bile çıkabilirim.
    Yorumlarınızı bekliyorum. Acil hemde. Şimdiden teşekkür ederim.

2. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    sedona 310 almanızı tavsiye ederim

3. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şehir bisikletlerine bakabilirsiniz,tam aradığınız kıvamda. Yalnız şöyle ufak bir tavsiyem olacak,bu işe başlarsanız zamanla işe gidip gelmenin dışında da sürmeniz muhtemel. Bu bir hastalıktır yani,demem o ki başlangıç için 2.el temiz ve ekonomik bir şey almanız.Daha sonra başka tarzlara da merak salabilirsiniz.Mesela benim gibi

Yol yada dağ bisikleti ile de işe gidip gelebilmeniz mümkün :)
    Ayrıca araştırdıkça daha iyisini isteye de bilirsiniz,kendimden biliyorum.400-500 bütçe ile başlayalım dedik şuan 3 binlerdeyim.. Durumum olunca neden ikiye katlanmasın bu rakam ? :)

4. ömer enfikcik

ömer enfikcik Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    tavsiyen için teşekkürler. Yalnız ben bunu inceledim "sabit maşalı" diyor. ne demek ki bu. Birde önerilerinizin sebepleri varsa öğrenmek isterim.

sıfır bisikletleri incelerken bişey dikkatimi çekti. Fiyatlar arasında 300-500 tl bile farklar olabiliyor. Acaba aynı bisikletin donanınımdan eksiltmeler veya parçalarda değişiklik yapıp sadece bisikletin adını aynı vererek satabilirler mi?

5. Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    belirttiğiniz şekilde parçaları özel olarak markalar veya bayiler toplamaz siz alıp takar veya bisikletçilerde taktırırsınız. Üst model parçaları zaten bir üst modelle satarlar mesela düşük gruba 310 diyolarsa bi üst seviye parçlardan toplanana 320 modeli diyor. kadro aynı ama üzerindeki parçalar değişik olur genelde. bi çok marka böyle üretiyor. Sabit maşa demek maşada amortisör olmaması demek bu da bisikleti biraz hafif yapıyor. Yol çok bozuk değilse sabit maşalı bi şehir bisikleti daha iyi olur. Şayet yol bozuk veya bazen toprak yolda da sürerim diyorsanız amoritsörlü maşaya sahip bir bisiklet tercih edebilir veya daha sonra aldığınız bir maşayı taktırabilirsiniz. Şahsen yol bisikletini çok tavsiye etmem ben yol bisikleti kullanıyorum ama yağışlı havalarda kullanımı oldukça zor ve günlük 10-20 km için kullanışsız diyebilirim. Haricinde ışık, heybe, çamurluk gibi aparatları takmak da zor. Bu yüzden tercihiniz 28" jant çapına sahip şehir veya 26" dağ bisikleti olabilir. Dağ bisikletine ince teker takıp da gayet verimli kullanabilirsiniz. Şehir bisikleti tavsiye edilmesinin nedeni jant çapı büyük olduğundan dağ bisikletinden biraz daha hızlı gidebilirsiniz. Sabit maşalarda yine esneme olmadığından o da hız olarak size geri dönüyor.

6. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ise gidip gelmek icin kullanacaksaniz sunlari da dikkate almalisiniz;
    Yük tasimak icin bagaja ihtiyac duyabilirsiniz. Giysilerinizi, ufak alisverislerinizi, is esyalarinizi vs bisiklete yüklemek sirtta tasimaktan cok daha pratiktir. Günler kisaldikca mesai sonu karanliga kalabilirsiniz. Bu sebeple iyi bir isiklandirma da ihtiyac duyacaklariniz arasinda. Camurluk da neredeyse her mevsim lazim. Su linkteki gibi bazi sehir bisikletleri bu ekipmanlarin hepsi üzerinde takili sekilde satiliyor. Böylece ekstra masraf yapmamis olursunuz. Bu bisiklet biraz agir gibi; farkli markalarda daha hafif modeller olabilir.

7. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
  8. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Meridaa t1 t2 modellerine bir bakın çok akıcı sizlik

9. Uras Cumhuriyet

Uras Cumhuriyet Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Fuji Absolute 2.1 oneririm, ihtiyacinizi karilayacak kadar hafif -11.5kg- acera-alivio donanima sahip -ki yine amaciniza uygun- goze hitap eden, on arka bagaj takabileceginiz yerleri olan geometrisi uygun, teker gobeklerinin akiciligindan oldukca memnun kaldigim ve ankaradaysaniz omur boyu ucretsiz bakim avantaji olan bisiklettir. 1000lira civarina alirsiniz.

Telefondan yaziyorum. Hatalar icin ozur dilerim.

10. ömer enfikcik

ömer enfikcik Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ömür boyu ücretsiz bakımı anlamadım. Gerçekten öyle mi?
    Bende Mosso 771 dmv hakkında olumlu yazılar okudum. 12 kg , Acera set , düz maşa falan...
    Şuan aklım mosso da. acaba benim boyuma kaç kadro almalıyım.

11. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    benim mossoyu deneyin diyeceğim ama kadrosu size çok büyük gelir. Bisikleti aldıktan sonra en az 500tl gibi bir rakamda ıvır zıvıra masrafı oluyor. Bunuda hesaba katmanız iyi olur.

12. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merida 10.5 kg

13. Uras Cumhuriyet

Uras Cumhuriyet Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Ankarada Fujiyi sadece Gungorler bisiklet satiyor olmasi lazim. Gidip konusun. Gungorler bisikletin oyle bir hizmeti olmasi lazim.

Telefondan yaziyorum. Hatalar icin ozur dilerim.

14. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    Merida T3ve T2 o fiyata çıkabilirseniz çok rahat ettirir sizi. Ayrıca Sedona 340 hem amacınıza hem de sizin yapınıza çok uygun bir bisiklet.

Resimde de göreceğiniz gibi hem sabit maşa hem de yoldaki küçük pürüzleri, arnavut kaldırımı gibi yolları rahat geçmenizi sağlayacak amortisörümsü bir sistemi var, single shox demişler adına da. Bu pahalı gelirse Sedona 320 de çok uygun bir bisiklet ama 320 bulmanız hiç kolay değil bu zamanda. 2014'leri tükendi diye biliyorum.

Şimdiden hayırlı olsun

15. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Günde 16 km yol yapıyorum asfaltta bazen bu 25 oluyor. Size tavsiyem asfalt dışında kullanmayacaksanız kesinlikle şehir bisikletidir. Yok ben kros yaparım diyorsanız dağ bisikleti alın derim. Yalnız şunu söylemeliyim ben krosa gireceğim için B'twin Rock Rider 500 aldım ve daha krosa giremedim 4 haftada. Kros yapmam için gerekli şartlar oluşmadı. O yüzden asfalttan başka kullanım alanınız yoksa kesinlikle ve kesinlikle şehir bisikleti almalısınız.

16. hüseyin salman

hüseyin salman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sedona 321 onerebilirim kadrosu guzel ve nadir bulunan birbisiklet

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

17. ömer yetmişüç

ömer yetmişüç Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ömer bey 6-7 km az bir mesafe değil, bence ön Amortisör mutlaka olsun, çamurluk kesin olsun, birde v fren olsa süper olur. Tartışılmayacak tek konu elbette şehir bisikleti olması gerekiyor. Bende daha önce sedona 301 vardı. Parasına göre süperdi. Sonra merida crossway 100 aldım. Ikiside bisiklet sonuçta ama fark o kadar çok hissediliyorki. Merida 100 ü 2. El olarak alabilirsiniz. Çamurluk yok ama takılıyor ufak bedellerle. Eğer park ettiğinizde çok güvenli olmayan bir yerde olacaksa sedona 301 yada dengi bir bisikleti tavsiye ederim.