Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gündüz lamba açmak anormal mi ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında alperK tarafından paylaşıldı.

1. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkada floşörlü çakar stop lambam var ve çakar modda sürekli açıyorum turlarda ,önde de fenerimi çakar modda açıyorum,ama bazıları lambanız açık diye uyarıyor.:eek:

2. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Eskiden NTV'de "İleri Sürücülük Teknikleri" ile ilgili program yapan Demir Bükey abimiz, araç kullanırken gündüzleri de farların yakılmasnı şiddetle tavsiye ediyordu. Sebep, gündüz yakılan farlar trafikte farkedilmeyi kolaylaştırıyor; dikkat çekiyor.

Ben araba kullanırken farlarımı gündüz de yakıyorum, ayn mantıkla bisiklet sürerken de far kullanılabilir gündüz vakti. Sonuçta insanların sizi uyarmaları bile, daha fazla farkedildiğinizin bir göstergesidir ve bence bu iyi bir şey.

Saygılar

3. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arka çakar çok kuvvetli ise kalabalık turlarda arkadan gelenler için sıkıntı olabilir. Ancak tek başınıza iseniz sorunuzun aksine açmamanız anormal olur.

C. Yavuz bunu beğendi.
  4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tek başımayım ,biraz pili zayıfladığı için öyle aşırı değil.

benimde arabaya bindiğimde ilk işim kemerimi bağlayıp farları açmak oluyor :)

5. Atalay Mete

Atalay Mete Kıdemli Üye

Seviye:
    Sürekli farların açık olmasına karşı topluluklar, hareketler var. Tüketilen toplam enerjiyi ve üretilen karbon miktarını hesaplamışlar, çok ta haksız değiller.
    Eğer dinamo değil de pil kullanıyorsanız bisiklet sürmenin "çevreci"liğine biraz halel getiriyorsunuz demektir. Görünürlüğü başka yöntemler ile sağlamak mümkünse lamba yakmamak tercih edilmeli derim.

BFOkuru ve Ömer KARAN bunu beğendi.
  6. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arka farımı kasımda almıştım üzerinde gelen piller.keşke herkez çevreyi düşünse sokaklarda arabalardan geçilmiyor,sahil yolu sürekli hep tıka basa araç

7. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sarjli pil kullanin hem cevreyi pil atiklarindan hem cebinizi fazla para harcamakdan koruyun.

İsmail TARHAN ve BFOkuru bunu beğendi.
  8. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok doğru bir söylem olmuş katılıyorum. Bence görüş alanı ve farkedilmek konularında herhangi bir sorun yoksa boş yere enerji harcamak yerine kapatmak en mantıklısı. En kıymetli varlığımız doğa. Ne kadar trafikte bir sürü araç olsa da alacağımız önlemler onların yarattığı kirliliğin yanında deve de kulak kalacak olsa da en doğrusu çok küçükte olsa o hususlara dikkat etmek. Diye düşünüyorum.

9. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben gündüzleri de yakarım önü. Otomobillerden ziyade yayaların fark etmesi için iyi oluyor.
    Bu arada doğaya zarar vermek istemiyorsak şajlı pil kullanabiliriz.

İsmail TARHAN bunu beğendi.
  10. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence de kalabalik turlarda lamba rahatsiz edebiliyor. Ozellikle de arkadan geleni. Fakat ozellikle anayollarda hele ki az kisi ya da tek basinaysaniz kesinlikle en azindan arka cakari yakmanizi oneririm.

11. Atalay Mete

Atalay Mete Kıdemli Üye

Seviye:
    Gündüz ışık yakmak anormal değil elbette. Güvenlik gibi bir konu söz konusu olunca "bence" diye başlayan cümleler beni korkutuyor. EBF yayınladığı gece kazalarına ilşkin bir rapor ilginç, durum zannettiğimiz gibi olmayabiliyor. Kazaların %93-99 u ışıklandırılması olan bisikletlerde olmuş!sadece %7 si ıgece olmasına karşın şıklandırma olmamasına bağlanmış. http://www.icsc2013.com/papers/huhn2013_Nighttime Cycling - Accidents.pdf

Öte yandan Odense de yapılan bir çalışma. Gündüz saatlerinde bisiklet aydınlatmalarının kazaları %35 (yazın 40) azalttığını söylemişler. Bu çalışmada diğer etkenler ne kadar kale alınmış bilinmediği için link vermedim.

Aynen kask gibi, bireysel önlemler konusunda da istatistikler var. Kullanıcıların %98 i gerekli demiş, %60 ı ışıklandırm ile sürerken kendini güvende hissettiğini..

Işıklandırmanın zorunlu kılındığı ülke ya da eyaletler çok sınırlı. Otomobillerde sürekli farların açık olduğu ülkeler öncelikle iskandinav ülkeleri. Malum, kış boyunca çok karanlık olan bölge. Motosikletlerde artık far açma kapama düğmesi yok, hep açık.
    Bisiklette ise Fransa da teamül, bisikleti ışıklandırmayla satmak. Almanya ilginç. 11 kg üzerinde dinamo zorunlu, 11kg altında pilli olabiliyor, sadece yarışta kullanmama izni var. Bunun dışında hiç bir yerde zorunlu değil.

Ülkemizde bu konuda yasa ya da yönetmelik yok. Muhtemelen bu konuda AB uyum gereği olmadığı içindir.

Bir önemli konu da, ışıklandırma renkleri. Arkaya kırmızı, öne beyaz. Yanlara ise sadece reflektör kullanmak gerek.
    Farlarını kırmızıya boyamış ya da kaplamış araba gördün mü derseniz, gördüm!

Sefa bunu beğendi.
  12. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben gündüzleride farı 2003'den beri aralıksız kullanmaya çok ama çok önem gösteririm.