günde ortalama km

aslı c.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
merhaba arkadaşlar.. ben de aranıza yeni katıldım sonunda :) bisiklet benim için çocukluğumdan beri hep en buyuk zevk oldu ama malesef bulunduğum şartlardan dolayı bisikleti istediğim gibi kullanamadım sadece tatillerde kullandığım bir araç olmaktan öte geçemedi :( artık dayanamadım ve bulunduğum şehir buna çok uygun olduğu için bisiklet aldım ve çook mutluyum :) şimdi sizin önerilerinize ihtiyacım var: evet daha önce hiç uzun sürüşlerim olmadı, şimdi ise günde 20 km yol yapmayı düşünüyorum, bana ağır gelir mi pek emin değilim.. bitkin yorgun düşer miyim? ya da normal midir bu 20 km ? :confused:
şimdiden herkese teşekkür ederiimm :)

Scudo

Umut SÜRÜCÜ

Aktif Üye
Tepki
177
Bisiklet
Focus
günde 20km ye alışman çok sürmez bence. başlarda biraz terlersin ama bir ay içinde gezinti gibi gelecektir sana.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@aslı c.

merhaba aslı hanım.

öncelikle bu sorduğunuz sorunun birçok cevabı var. şöyle ki;

1-bisikletiniz bakımlı ve akıcı mı? bunları sağlamayan bir bisiklet (örneğin fren papuçları sürten bir bisiklet) değil 20 km'de 5 km'de dahi yorucu olacaktır. akıcı olması ise bisikletinizin lastikleri akordu ve göbeği ile alakalıdır. bunların bakımı yapıldığında çok çok daha rahat edersiniz.

2-kişisel performans. bunu da şöyle açıklayayım. bisiklet sürerken yaptığımız fiziksel aktivite gereği iskelet ve kas sistemimize belirli bir baskı veya yük binmektedir. bundan dolayı illa ki bir yorgunluk olacaktır. fakat eğer doğru ritimde ve doğru şekilde bisikleti kullanırsanız 20km bisiklet için uzun ya da yorucu bir mesafe değildir.

3-bisikletin türü. bisikletinizin türü de burda önemli bir faktördür. şehir tarzı bisiklette çok çok daha rahat katederken bu mesafeyi yol-yarış bisikletinde konforunuz biraz daha düşük olacaktır. çünkü şehir bisikletinin selesi dolguludur, oturma pozisyonu daha diktir, aynakolu daha küçük olduğundan pedal çevirmesi kısmen daha kolaydır. fakat daha agresif bir yol bisikletinde ise sele sert olur oturma pozisyonunuzda başınızı ve sırtınızı eğmeniz gerekir vs. vs.

4-doğru boyut. bisikleti kullanırken bisikletinizin kadrosunun boyu size uygun olması önemlidir. çünkü eğer kadrosu büyük bir bisiklete sahipseniz gidonu tutmak için normalden biraz daha fazla eğilmeniz ve gidona uzanmanız gerekir ya da kadrosu küçük bir bisiklete sahipseniz gidon daha geride kalacağından sürekli kambur bir şekilde sürersiniz. bunların yanı sıra selenin durduğu yüksekliği iyi ayarlamanız gerekir (yardımcı videolar veya forumdaki konu hakkında açıklamalar mevcuttur). bu size maksimum konforlu maksimum performanslı sürüşü sağlayacaktır.

sonuç olarak bütün bu cevapları birleştirdiğimizde doğru bir bisikletle doğru bir pozisyonda 20 km zor bir mesafe değildir. kazasız belasız sürüşler diliyorum.

aslı c.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@Umut SÜRÜCÜ

inş :) birden çok yorgun düşmekten korkuyorum sadece :) teşşkür ederim bu arada

@Ahmet O

:) wuuu çok teşekkür ederim ayrıntılı bilgileriniz için öncelikle:)
Şöyle bir açıklama yapayım: Bisikleti yeni aldım, dağ bisikleti galiba salcano ng650. aldığım yerden her şeyin ayarlamasını yaptıklarını söylediler, seleyi boyuma göre ,frenlerini .. vb. sürerken kambur olmuyorum rahat gidiyorum :) ayrıca bisiklet yolda gayet iyi gidiyor ya da ben öyle hissediyorum :) dediklerinizi de dikkatle inceleyip yapmaya çalışacağım.
Tekrar çok çok teşekkür ediyorum :) bu yazınızdan sonra da 20 km.yi rahatlıkla gidebileceğime inandım saolun :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
30 kmden aşağı düşmüyorum eve geldiğimde ise hiçbir yorgunluk yok geceleri çok güzel uyuyorum:rolleyes:

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
Ayarları doğru yapılmış bakımlı bir bisikletle iyi bir sürüş sağlanarak gün boyu bile binebilirsiniz bence.özellikle sele ayarları iyi yapılmalı iyi pedallamalar

HTC Desire X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@aslı c.
ilk 1-2 ay asla limitiniz görmek için kendinizi zorlamayın. ilk başlarda eklemler alışıncaya kadar hafif tempo terletmeyecek şekilde ve mesafede sürün. gerekirse ilk hafta ortalama 5km yapın. daha sonra her hafta %10'dan fazla olmamak kaydıyla yükseltin meafeyi. böylece sakatlıktan korunmuş olursunuz.
yüksek vites kullanmayın (pedallamanızı sayın, bir dakikada 70 pedal veya 5dk da 350 pedaldan daha az pedallama yapıyorsanız yüksek vites kullanıyorsanız demektir ve dizlerinize zarar verme ihtimaliniz olur)
acele etmeyin. belki şimdi günde 5km ile yetineceksiniz ama düzenli atreman le belkide 6 ay sonra günde 50km size normal gelecek.
bisiklet binişlerinizden sonra protein ağırlıklı beslenirseniz performans kazanımınız daha iyi olacaktır.
iyi günlerde pedallayın

aslı c.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@deniz çicek

:) ne güzel benim de öyle olacak inş hatta daha da çıkmak istiyorum :D

@Furkan B.

evet inş, bencede gün boyu sürmenin zevkini yaşamak da istiyorum :) teşekkür ederim:)

@ismail eren

:alkis: çok teşekkür ederim :) evet haklısınız ama malesefki günde 5 km yapma gibi bir şansım olamayacak birden 20 km ile başlamak zorundayım çünkü gitmem gereken yer var her sabah:( ama pedallamamı saymaya çalışacağım :rolleyes: benim acil km almam lazzzımm galiba :)
tekrar çok çok teşkkür ederiim:in:

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
Ben 100 kiloyla 21. viteste yapıyorum 20km yolu sana ağır geliceğini sanmam.

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
Bugün geniş çaplı bir istanbul turu yaptım 98 km yol yapmışım ve şuan bacaklarımı hissetmiyorum :D

aslı c.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@Uzeyir Sağlık

bugun başladım :) ağır gelmedi dediğiniz gibi sadece birden 20 km. fazla gelir mi diye endişeliydim :)

@Oğuz han T

wuhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu 98 km. mi :) maşallah ayagınıza sağlık :) inş ben de çıkabilirm bir gun 100'lere :D

aslı c.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@ozanylmz18

evet aynen oyle oldu :) kırka çıkıyorum :) ama 130 a bişey söyleyemem :D