Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Günde ne kadar su kaybediyorsunuz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında baturavgan tarafından paylaşıldı.

1. baturavgan

baturavgan Yeni Üye

Seviye:
    Ben her gün genelde saat 1800 gibi evden çıkıyor 32 km yol gidiyorum. Bindiğim rota düz değil. Yolun tam ortasında 2 tane soda içiyor ve bir tane de snickers yiyorum. Binmeden önce ve eve geldikten sonra tartılınca en az 700-800 gr kaybettiğimi görüyorum. Hepsi su olmalı. Bu normal mi?

2. Dursun Özçelik

Dursun Özçelik Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşım dövüş sporları ile uğraşıyorum. Havaların sıcak olduğu zamanlar 1 antrenmanda 3 kilo indiğim oluyor. Gidenlerin hepsi su merak etme. Ama tavsiye olarak vucut su kaybettiği oranda su icmendir. Özellikle de soda mineralleri sayesinde cok faydalıdır.

3. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    Soda mı mineral su mu? İkisi farklı şeyler. Soda kesinlikle içme. Normal su içmeni öneririm.

4. baturavgan

baturavgan Yeni Üye

Seviye:
    Kızılay maden suyu.

5. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Kesinlikle kaybettiğin; ter yoluyla atılan su+vücut için gerekli mineraller .
    Bunun için zamanında araştırmalarım olmuştu .
    Soda ve maden suyu arasında bi hayli fark var.
    Hormon testlerinde envai çeşit mineral eksikliği olan ben hap takviyesinin yanında kesinlikle her gün bir maden suyu tüketiyorum.
    Halk arasında böbrek taşı yapması gibi yanlış bir kanı var.Uzmanlar da aslında maden suyunun günlük tüketilmesinde hemfikirler ama ne yazık ki ülkemizde bu oran bi hayli az.

6. Mustafa ÖZKARA

Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Genellikle bir saatlik aktivitede 1 litreye yakın su kaybederiz, (bu tamamen kişisel ve şartlara bağlı aslında) bunun %50 ile %75'i arasında bir değeri yeniden almak gerekiyor. Yani bir saatlik bir aktivitede 500-750 ml sıvı alımı gerekli.
    Tahminimce 32 kilometrelik parkurunuzda 1 litreden daha fazla sıvı kaybediyorsunuz, ve iki maden suyu bu ihtiyacınızı karşılamıyor.

7. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sudan şaşmayın . İçine az biraz tuz katın . Eczaneden aldığınız magnezyum tabletlerini de mutlaka kullanın . Yarım muz - potasyum için muhakkak antreman sonrası beslenmenize ekleyin .

Antreman öncesi muhakkak tartılın , antreman sonrası tartıda çıkan farkın %99'u su kaybıdır . Kaybettiğiniz kadar suyu günün geri kalanında azar azar almaya bakın .

Soda , maden suyu falan onlar hikaye . Gazlı içecekleri asla tavsiye etmem . Bu konularda bir sürü makale okudum , hiçbirinde soda falan tavsiye edildiğini görmedim . İçiyorlarsa bile reklam amaçlı. Ancak eğer kan şekeriniz çok düştüyse yarım bardak gazı kaçmış kola için . Diğer zamanlarda hiçbir zaman kola içmeyin .

Yada MuscleTech Anabolic Halo gibi idman sonrası vücudu toparlayan karbonhidrat desteği sağlayan ergonojik içecekler içebilirsiniz

Antreman sonrası Glisemik Indeksi yüksek gıdalarla ilk 1 saat içinde beslenmeye bakın . Internetten glisemik indeksi yüksek gıdaların listesini bulabilirsiniz

8. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sıfır,çünkü spor yaparken arada soluklanırken mutlaka su içerim,susamayı beklemem. Öncesi ve sonrasında tartıldığımda bile bazen fazla çıkıyorum hatta.

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İstersen bir de İzmir'e gel 40 derecede su kaybetip kaybetmediğini görürsün : ) Es es' e benzemez buralar . :)