Günde 89 kuruşa zayıflama; aç kalmadan

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
selamlar sevgiler sevgili bisikletçi arkadaşlar

Bildiğiniz gibi kilo alıp verme bir havuz problemidir; aldığınız kalori/ harcadığınız kalori.

fark ne ise
ya kilo alır
ya da kilo verirsiniz

1 gram yağ 9 kilo kalori verir
1 gr karbonhidrat ve protein ise 4 kilokalori sağlar

hep sorulan soru şudur
ne yiyeyim de zayıflayayım?
yanlış bir soru

insan yiyerek zayıflayamaz
ancak yemeyerek zayıflayabilirsiniz
bu da acı veren bir süreçtir.

Bu acı veren süreci kolaylaştırmak elimizdedir.

http://www.sultanbakkal.com/images/ulker%20altinbasak.jpg

http://www.musterisepeti.com/image/cache/data/biskuvi/eti-form-biskuvi-kepekli-45-gr-500x500.jpg

bu iki ürünün fiyatı 100 kuruş değil; büyük marketlerde.
her pakette 10 adet bisküvi var

sabah normal şekilde kahvaltı yaptıktan sonra
saat başı 1 adet tükettiğinizde akşama kadar inanılmaz bir doygunluk hissi veriyor
öğlen yemek saati kaşığı itelemezseniz yemek yemiyorsunuz
buna rağmen yemeniz lazım belli miktarda
yoksa halsiz düşer
kendinizi halsiz hissedersiniz

ancak
aşrı kilolu
midesi aşırı genişlemiş arkadalşar varsa
birer birer tüketmek yetmeyebilir
o zaman ikişer ikişer tüketmek lazım

bunu bizzat tecrübe ettim

zayıflamak isteyen bir arkadaşımın eti formundan otlandığım zaman
yemek görmek istemiyordum

bu gün
yine bir iki tane yedim
aman yarabbi
gıda gitsin gözümün önünden!!

eti mi ülker mi

ülker daha lezzetli

denemek lazım

Scudo

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlarla zayıflamak çok mümkün değil. Bunlar çok sağlıklı değil çünkü bunlar normal beyaz una biraz kepek katılmış ürünler.. BU nedenle çok sağlıklı değiller..

Bir örnek şekerli çok sevilebilen eti burçak 100 grında 481 kalori var (çikolatalarda 570 falan) . Etiformun 100 grında ise 373 kalori var. Hiç de az değil.Bunların lightlığı kandırmaca. Bunların tadı olmadığı için az yiyorsunuz.. 1 pakedi 45 gram yani yaklaşık 168 kalori..Ama bu sizi doyurmaz asla doyurmaz bir süre sonra da çok fena bayar.. Çok açsınızdır ama isteseniz de bunları yiyemezsiniz. Bu hem sağlıklı bir diyet değil hem de hoooooop diye bozuverirsiniz.

Kabul etmelisiniz ki en sağlıklısı tam tahıl yemektir. Pirinci de tam pirinç, makarnayı da tam buğday makarnası , ekmeği de tam buğday ekmeği. Bir örnek Doygunun tam buğday ekmeği 100 gr ında 193 kalori var. Etiformun neredeyse yarısı (unoninki biraz daha yüksek, onlar yenebilir olsun diye yumuşak olsun diye biraz katkılı 208 kalori falan). Yani aynı miktar Etiform yerine iki katı Doygun tam buğday ekmeği yiyebilirsiniz. İHEnin organik tam buğday ekmeği de çok iyi. Yanına domates veya salatalık ile yerseniz, bayağı bir öğün bile olur. Etiformun tatsızlığından kurtulmuş olursunuz. Hayatınızdan ayrıştırılmış tahılları çıkarın. Tam tahıl yeyin. Böylece barsak alışkanlıklarınız da çok rahatlayacak.

Çok küçük bir diyet önerisi:
Şekerleme, tatlı, çikolata, kuruyemiş, muz, üzüm, patates, light da olsa meşrubat, beyaz un, çay şekeri tamamen yasak.

sabah yetiyorsa 1 (yetmiyorsa 2 dilim) tam buğday ekmeği (ince dilim tabii), sınırsız domates salatalık, meşhur kibrit kutusu kadar az yağlı peynir veya haşlanmış yumurta.

ara öğün olarak 1 küçük elma veya portakal veya mandalina

öğlen yine yetiyorsa 1 (yetmiyorsa 2) dilim tam buğday ekmeği, susuz kısmından sebze yemeği (fasülye, bezelye, ıspanak vs) mümkünse yağsız yarım kase yoğurt, yağsız salata, ufak bir parça (100 gr kadar) ızgara et veya tavuk veya balık.

ara öğün olarak yarım dilim (yetmiyorsa 1 ) tam buğday ekmeği sabahkinin yarısı kadar peynir.

akşam öğlenin aynı yalnız et miktarı öğlenin yarısı kadar

gece yatmadan önce 1 bardak süt veya yarım kase yoğurt (yarım dilim TB ekmeği ile)

günde en az 10bin adım (veya bu forum için yarım saat tempolu pedal basma diyelim)

En ufak aç kalmadan mükemmel bir diyettir. Birkaç gün sonra bu diyetin daha azı ile bile idare edebildiğinizi göreceksiniz. Yalnız 6 öğünü atlamak yok

Tek sorun işyerlerinde bunları tam uygulayamamak , akşam evde tv karşısında abur cubura dadanmak .

1 ayda çok rahat 8 kg verirsiniz. 1 ay ile sınırlı şok diyetlerden değildir ve 2-3 ay sürdürebilirsiniz.

Umarım faydası olur..

Tepki
12
Eti Form'u bilmem ama ne zaman annemin Altınbaşak'larından tırtıklasam midemin içinde kaşıntı gibi birşey olur. Gün içinde devamlı tüketildiğinde ne olur bilmem ama bunun yerine şunu önerebilirim.

Akdeniz yeşillikleri diye bir google da aratın. Bir sürü ot türü var. Lolorosso-tere-defne-göbek salata-kıvırcık-nane-kekik-kokteyl domatesler-biber çeşitleri vs.

Her akşam yemeğinde kendinize doğru düzgün kocaman bir salata hazırlayıp yiyin. Beyaz ekmeği hayatınızdan çıkarın. Yavaş yavaş yiyin. Salatanın üzerine protein ihtiyacınızı giderecek. Hellim peyniri- Yağı süzülmüş ton balığı- haşlanmış tavuk göğsü koyabilirsiniz. Doğal nar ekşisi, doğal zeytinyağı. İstediğiniz ölçüde yiyebilirsiniz.

Bu size 1 ayda 7-10 kilo verdirir. Sağlıklı zayıflarsınız.

Salata diyince aklınıza hep ezme salata gelmesin. Salata kültürü denen bir şey var. Sağlıklı, lezzetli :)

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@mustafa akman

Mustafa Bey , şu yukarıdaki ürünleri dünyada zayıflamak için öneren ilk insan siz olmalısınız . Daha sağlıklı ürünler ve zayıflama diyetleri önereceğinize , bu tırış ürünleri tavsiye ediyorsunuz .

Bravo valla size !

tugkela

Üye
Tepki
6
En doğrusu bir denemek lazım... 1 hafta eti form diyetine başlicam haftaya netice söylicem...

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Enerji almak ve günlük aktivitelerimiz için ne kadar gıdaya ihtiyacımız varsa kilo verme sürecinde de o kadar besine ihtiyacımız var. Yani "insan yiyerek kilo vermez" tezi çok yanlış. Siz 100 kg ağırlığında bir insanı belli bir kaloride beslemezseniz daha da depo yapacaktır..Kuruyemişin yukarıda yasak edilmesi de ilginç. Doktor Mehmet Öz sabah kahvaltısı yerine geçebilecek bir avuç ceviz içi tavsiye eder. Önemli olan günlük öğün sıklığı ve öğün atlatmamak ve tabiki karbonhidratı yukarıda da belirtildiği gibi dengelemek... Her besinden dengeli biçimde....

• Beğen

Soner SAĞ

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Kron
En sağlıklı zayıflama yolu metobolizmayı hızlı tutmakdan geçiyor. Sadece karbonhidrat veya sadece protein diyetleri vucutta farklı yıkımlara sebep oluyor. Hormonlarımızın olmazsa olmazı yağdan vazgeçemeyiz. Yada Karbonhidratı çok kısarsak dengelerimizi kaybederiz. Bu da beynimizin olmazsa olmazı. Proteini çok kısarsak kas yıkımı yaşarız. Kilo veririz ama bir çok yağ öbekleri bizimle yola devam eder.

Diyetsiz spor sporsuz da diyet olmaz. 45 dakikalık kardio yaparsak birkaç saatlik yağ yakımı yaparız.

Fakat metobolizmayı hızlandırdığımızda spor sonrasında yaptığımız antremanın şiddetine göre 5-6 güne kadar yağ yakımını uzatabiliyoruz. KENDIMIZE göre şiddetli antremanla kolayca zayıflamak mümkün.

Sadece metobolizmamızı hızlandirmak için seçtiğimiz antreman zevk alacagımız bir şekilde olmalı. Haftada 3 gün kardio yapmak yerine haftada 2 gün agırlık çalışmak kardionun yaptıgı etkinin iki katı kadar yağ yakımı sonucuna ulaştırır.

Yada haftada iki gün 100+ km lik tur yeterli olacaktır.

Doğal gıdalar tüketerek çok fazla rejim saçmalıklara yaklaşmadan Fast food dan uzak kalarak istenilen kilola kısa sürede düşülebilir.

• Beğen

Nuri Alper Ulupınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.429
Bisiklet
Trek
Çok faydalı bir tartışma oluyor gerçekten.
Konuyu açan Mustafa Bey'e teşekkürler.

Tepki
29
Arkadaşlar bu konuda uzman değilim. ancak kendi diyetimi konu açılmışken paylaşmak istedim. 103-104 kilo arasında iken kendimi fazlada üzmeden 4-5 ay gibi bir zamanda 91-92 kg ye inmeyi başardım. bu nasıl oldu? öncelikle hiç bir diyet önerisini veya herhangi bir şartlanmayı dikkate almadım. bu kadar kiloluyken insanın midesini kontrol edebilmesi kolay olmuyor ve kesin bir konsantrasyon lazım. daha önceden sabahları süt+mısır gevreği,yulaf gibi denemelerim olmuştu.fakat bunu her sabah yediğinizde böyle bir bıkkınlık geliyor fazla lezzetli olmadığından. ondan sonrada böreğe çöreğe yöneliyorsunuz ve diyet hikaye oluyor. market raflarında aranırken müsli,yi keşfettim ( meyve kurusu ve fındık badem gibi çeşitli bir şey) ligt sütle,tabağada öyle çok koymadan (yarım su bardağı kadar müsli) bu beni hem öğleye kadar tok tuttu hemde lezzet yönünden baymadı:)
diğer öğünlerdede ekmeği kesinlikle kestim. ilk zamanlar pilav ve makarna gibi karbonhidratı bol yemeklerdende uzak durdum. şekeri tamamen kestim çayı kahveyi şekersiz içtim ( bir süre sonra alışıyor bünye) vede haftada 4 gün spor yaptım.( 1 saat dumbell çalışması) ilk bir ay 5 kilo gibi hızlı kilo kaybı daha sonrada fazla kasmadan 3 ayda7-8 beş aydada 10 kg gitti. kıyafetler bollaştı fazla kilonun sebep olduğu rahatsızlıklar yok oldu:)
halende kilomu koruyorum mutluyum :)

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
@Cem Unden

Vallahi aklın yolu bir Cem Bey. Ben İngilizce öğretmeniyim yani bunu anlamak için doktor olmaya gerek yok ama maalesef kulaktan duyma lafları seviyoruz. :D Doğada kendine işkence ederek kilo veren ve bunu daha sonra koruyamayan başka bir canlı yoktur herhalde :)

• Beğen
Tepki
4
Bisiklet
Giant
Öncelikle merhaha;
az yemek ve çok antreman sizi kondisyon manyağı yapabilir ama aynı zamanda yemediğin besin değerine oranla kas yıkımına da sebep olabilir. yani vücuda girmeyen yapı taşlarını vücut kendinden karşılamaya başlar. bu şekilde de yıkım ve belli bir süre sonra zayıflık görülür. bisiklet harika bir kardiyo çalışmasıdır ama sabit hareketler yerinde yani 40 dakika durmadan pedal çeirmek ( Sabit vites ) yerine etrafınızda yokuşlar varsa onlara yönelin derim. şu şekilde anlatmak gerekirse koşuyu ele alalım mesela ; 10- 20-30 dk lık sabit koşular yerine koşu yürüyüş ve depar karmasını kullanmak hem nefes yönünden hemde yağ yakımı yönünden daha faydalı olduğu kanıtlanmış kanıtını bulursam burada paylaşırım fakat daha önce paylaşılmadıysa ... Saygılarımla

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
insan iş yerinde, çekmecesinde her zaman taze tam tahıl ekmeği bulunduramıyor. hadi bulundurduk diyelim, her zaman yiyemiyor. çok geçmeden tazelii gidiyor, atılıcak kıvama geliyor vs vs..

ama altınbaşak, son tüketim tarihine kadar tazeliğini koruyan ve diğer abur cuburlarla kıyaslandığında zararı daha az bir ürün. ayrıca, bence, lezzetli de... hoş bir tahıl tadı alıyorsunuz yerken...

kısacası ben altınbaşak sevenlerdenim. herşeyden önce pratik. ikinci olarak lezzetli. üçüncü olarak pek çok yiyeceğe çok yakışıyor tadı.

gün içinde, çay yanında falan bi iki altınbaşak atıştırmak, açlık hissetmememi, böylece de daha kalorili abur cuburlara saldırmamamı sağlıyor.

ha acıktım ha acıktım zamanlarında, elma, yoğurt veya ayranla da çok güzel gidiyor. böylece sağlıklı besinleri daha doyurucu hale getirmiş oluyorsunuz.

bu tabi ki öğünlerinizin yerini altınbaşak alsın demek değil... ama gün içinde açlıktan gözünüzün dönmesini engellemek için kullanılabilecek pratik bir ürün..

ben yukarda anlattığım şekilde kullanılmasını tavsiye ediyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Raif Korkmaz
Tepki
30
Bisiklet
Sedona
Kesinlikle BÖLGESEL YAĞ YAKIMI YOKTUR! Mekik çekeyim göbek gitsin diye bir şey yok. Yapmanız gereken sıkı bir kardiyo egzersizi ve bir beslenme programı çıkartmanız. Yani "Ne olursa yerim." mantığından çıkmanız lazım.

Kardiyo egzersizi için önce buradaki koşu programına başlamanızı öneririm. Yarım saat koşabilir hale geldikten sonra her akşam yarım saat koşu yaparsınız. İsterseniz yarım saat bisiklet de sürebilirsiniz. Gittikçe temponuzu artırırsınız.

(link)

Beslenme düzeni için de az enerjili bol lifli ve proteinli yemekler yemeniz lazım. Her gün tavuklu ve sebzeli bir çeşit yemek yerseniz (İkisi de az yağlı veya yağsız) ayrıca kahvaltıyı yeterli yaparsanız iyi olur. Kilo vermenin mantığı harcadığından az enerjiyi almaktır, tıpkı yarım depo benzin doldurmak gibi. Vücuttaki depo enerjinin kullanılmasının yöntemi budur. Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler:
Yediğiniz ekmeği kepekli, tam buğday, tam tahıl dediğimiz bol lif içeren daha az kalori içeren ekmeklerle değiştirmelisiniz.
Her öğün 1-2 dilimi geçmemeye çalışın.
Kola, fanta, gazoz, hazır meyve suyu gibi şekerli içeceklerden uzak duracaksınız.
Maden suyu veya doğal meyve suyu içerseniz de günde 1 bardağı geçmeyin. (250 mL)
Canınız tatlı istediğinde meyve yeyin. Ancak abartmadan. Yoksa yine fazla enerji yağa dönüşür.
Her sabah uyanınca vücudun da açılması için basit vücut gerdirmeleri vb. yapın. (Bacağa uzanma kol çevirme vb.)
Mümkün olan her yere yürüyerek gitmeye çalışın.
Makarna, pilav, hamur işi gibi bol karbonhidrat ve/veya yağ içeren besinlerden uzak durun.

DonanımHaber'deki bir yorumumdan. Konuda yazdığınız şekilde kilo verirseniz vücut her şeyden mahrum kalır ve vücut "Kıtlığa girdik galiba." diyerek yapabildiği kadar yağ deposu yapar. Siz az yediğiniz için de kilo veriyorum diye sevinirsiniz. İstediğiniz kiloya geldiğinizde vücut "Kıtlık bitti tekrar depoları dolduralım." mantığıyla verdiğiniz kiloları geri almanıza sebep olur. Siz de bu sefer "Demek ki yiyerek kilo verilmiyormuş." mantığını sürdürür vücudunuza zarar verirsiniz.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Bu "az yağlı" lafını duyunca gülüyorum artık. Zeytinyağını, tereyağını uzaylılar mı icat ettiler?
(link)
(link)

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Başlığı görünce acaba dedim bisikletçiler aylık taksitli satışa falan mı giriyor da günlüğü 89 kuruşa geliyor zannettim..:)

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
:)
hepinizi seviyorum

şu kadar ilave edeyim
kilo alma ve verme havuz problemidir

aldığın kalori yaktığın kalori

kepekli ürünler zayıflatmaz
daha az kalori alarak
daha fazla kalori harcayarak zayıflayabilirsiniz