Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Günde 5 Avroya Orta Avrupa ve Yunanistan Bisiklet Turu

Konu, 'Ülkeler arası turlar' kısmında Ozan Kanbertay tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese merhaba,

Geçen yaz aylarında günlük 5 Avroluk bütçeyle tamamladığım bisiklet turunda 48 gün boyunca Türkiye, Yunanistan, İtalya, İsviçre, Fransa, Almanya ve Avusturya'da bisikletimle 3043 km yol katettim. 7 hafta süresince Avrupa'nın kadim nehir ve göllerinde yüzdüm, yüksek geçitlerden Alpleri seyrettim, yıldızların altında uyudum, misafirperver insanların evinde kaldım. Ancak her şey o kadar da mükemmel değildi. Üzerimde zaman baskısı vardı, canımın istediğini yiyemiyordum, güneş kavuruyordu, bitmeyen yağmurlar vardı, o sonsuz iç sıkıntısıyla mücadele ediyordum. Ama bunların hiçbirinin önemi yoktu aslında. Sonuçta yoldaydım, rutinin dışına çıkmıştım, bir şeyler yapıyordum, ataletimi yenmiştim.

Turla ilgili tüm yazılar, fotoğraflar ve rota bilgileri için:
    http://www.lukkanu.org/p/orta-avrupa-ve-yunanistan-turu_14.html

Günde 5 Avro'ya nasıl gezdiğimi öğrenmek için:
    http://www.lukkanu.org/2012/10/gunde-5-avroya-avrupay-gezmenin-srlar.html

2. cagdasgulcehre

cagdasgulcehre Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gezi ve yazı olmuş. Ayrıca fotoğraflarda çok güzel. Bu arada turu Sedona 711 ile tamamladınız sanrım. Bir çok kişi bu seviyede bir bisiklet ile uzun tura çıkılamayacağını savunuyordu. Yaz için düşündüğüm küçük çaplı turum için cesaret verdiniz. Teşekkür ederim ve ayrıca başarılı turunuz için tebrik ederim.

Ozan Kanbertay bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ozan bey tebrikler... turla ilgili verdiğiniz detaylar oldukça aydınlatıcı... Tur günlüklerinizi daha detaylı paylaştığınızda zevkle okuyacağıma inanıyorum... :)

Birde sanırım Ankara'da ikamet ediyorsunuz. Uygun bir zamanınızda sizinle tanışıp tur maceranızı dinlemek isterim... :)

4. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Evet, turu Sedona 711 ile tamamladım. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bisiklet oldukça yüklüydü de. Karşılaştığım tek sorun, turun 23. gününde arka bagajın kırılması oldu. Kırık, bagajın alttan kadroya vidalandığı bölgedeydi. Dolayısıyla metal kelepçeyle sorunu çözebildim ve geri kalan 25 günde bir daha sorun yaşamadım.

Yorgun Bisiklet by LUKKANU.org, on Flickr

Aslında 48 gün çok uzun bir süre değil ve Sedona 711'in kadrosu da insana güven veriyor gerçekten. Tura çıkmadan önce daha zayıf kadrolu bisikletlerle daha uzun turlara çıkan insanların güncelerini okuduktan sonra, kadroyla ilgili kafamdaki soru işaretleri gittikçe azaldı.

5. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Gerçekten güzel tur olmuş, kendi adıma 48 gün boyunca dilini bilmediğim ülkelerde tek başıma bir tur yapabileceğimi düşünmüyorum. Sadece bu bile işin ciddiyetini ortaya koyuyor.
    2 kişi olarak ilerde bu tarz avrupa turu yapmayı bende düşünüyorum. Vize konusunda merak ettiklerim var. Vize almanız zor oldumu. Nasıl yaklaşıyorlar bisikletli gezginlere vize konusunda.

Recepcal bunu beğendi.
  6. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yola çıkmadan önce, Yunanca, Fransızca, Almanca ve İtalyanca'daki hayati kelime kalıplarını öğrendim. Yanımda da dil kartları taşıdım. Az çok İngilizce de konuşabiliyorum. İnsanların ana dilinde selamlaştıktan sonra, mutlaka o dilde "İngilizce biliyor musun?" sorusuyla devam ettim konuşmayla. Böyle "saygılı" bir giriş yaptığım için İngilizce bilmeyenler dahi yardımcı olmaya çalıştı. Kısacası, biraz ön çalışmayla çok fazla sorun yaşanmadan gezilebilir diye düşünüyorum.

Vize almama gerek kalmadı, yeşil pasaportum vardı çünkü. O yüzden bu konuda size yardımcı olamayacağım maalesef.

İsa Öcel bunu beğendi.
  7. Murat.T

Murat.T Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş. Uyku tulumuyla açık havada konaklarken bisikletin güvenliğini nasıl sağladınız?

8. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir gezi olmuş,imrendim doğrusu.Fakat 2 kişi olsaydınız daha iyi olmazmıydı hem güvenlik açısından ham de bazen vazgeçtiğinizde sizi gaza getirecek bir arkadaş olmalı diye düşünüyorum.
    İsa arkadaşımın sorusuna cevaben;Birçok avrupa ülkesi 3 aylık turist vizesi veriyor.Bazı ülkeler bu işi abartmış,örneğin polonya 1 hafta içinde vizeni veriyor.Ben Erasmus için Slovenyadan almıştım.60 euro vize parasını verince 2 hafta içinde turistik vizen çıkıyor.Fakat tek sorun vizeni hangi ülkeden aldıysan ilk önce o ülkeye griş yapman gerekiyor.Bu durumda Yunanistan vizesi almak daha mantıklı fakat buradaki sorunda eğer karayolu kullanacaksan Arnavutluk ve Karadağdan geçerken Avrupa birliği üyesi olmadıkları için sorun olabilir.Bidiğim kadarıyla Karadağ bizden vize istemiyor.

İsa Öcel bunu beğendi.
  9. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Biri D-kilit, diğeri klasik kablolu olmak üzere iki tür kilit kullandım. Bisikleti gözümün önünden hiç ayırmadım. Bisiklet götürülürse, uyanacak şekilde bir düzen kurdum. Zaten güvenli olduğunu düşündüğüm yerlerde uyuduğum için içim rahattı açıkçası.

10. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Anlaştığım bir kişi daha olsaydı, eminim daha eğlenceli geçerdi tur. Ancak tek başına seyahat etmenin de pek çok avantajı var. Özellikle yatacak yer ararken, yalnız olmak büyük bir avantaj. Ayrıca istediğiniz yerde istediğiniz kadar vakit geçirmek, günü istediğiniz zaman sona erdirmek özgürlüğüne de sahipsiniz. Az konuşup çok düşünme fırsatı da cabası :)

Güvenlik konusu bu turda en az endişelendiğim konuydu. Yol kenarında yattığım günlerde bile kendimi güvende hissettim. Kazasız belasız geçen 95 olay yerine, kötü bir şeyin olduğu 5 olay haber yapıldığı için hep başımıza kötü şeyler gelecek diye düşünüyoruz normal olarak.

11. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Serdar Unalan bunu beğendi.
  12. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu akşam Emre Buga'yla Bugün TV'de kısa bir söyleşi yaptık turla ilgili. Programı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  13. Ozan Kanbertay

Ozan Kanbertay Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu sabah 08.00'de TRT1 Sabah Haber programının Sabah Aktüel köşesinin canlı yayın konuğu oldum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  14. VOLKAN AYDOĞDU

VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

Seviye:
    5 avroluk kısım heyecanlandırdı şahsen. şahane olmuş ayaklarınıza sağlık. bende 10 avro harcasam yeter sanırım :D ara sıra çikilota yemek lazım:p

Abdullah.R ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  15. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Buda üzelmiş... :)

16. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ozan Demirel bunu beğendi.
  17. mahden

mahden Aktif Üye