Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Günde 20 km zorlar mı??

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında superaxi tarafından paylaşıldı.

1. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben Bağcılarda ikamet etmekteyim. Okulum da İtü. Yani maslağa gitmem ve geri dönmem gerekiyo hergün. Otobüste çektiğim çilenin haddi hesabı yok :( :mad: .. Amacımın ne olduğunu hafiften hafiften anlamışsınızdır..

Ben bu durumu alacağım yeni bir "Corratec X-Vert Motion" bisikletle ve bir arkadaşımla birlikte kendim çözümlemek istiyorum. Yani hergün yaklaşık olarak 20 km olan yolu bu bisikletle katetmek istiyorum. Ortalama 20 km Hızla gitsem 1 saatte varıyorum okuluma.

Tabi otobandan gitmek gerekiyo, sağ şeritten gitsem sorun olur mu? Veya bilen arkadaşlar varsa ne tür yoları denemeliyim..

Bunlar işin teoriği. Şimdi de pratik te neler olur ondan bahsetmek lazım?? Ve tabii ki tecrübelere düşüyo şimdi konuşmak. Evet arkadaşlar sizce ben çok yükseklerden mi uçuyorum yoksa gerçekten de yapabilir miyim??

Şimdiden teşekkürler:in:

işte rotam:::

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Superaxi merhaba
    Günde 40 Km. kendini buna alıştırmış birisi için hiç de fazla bir rakam değil. Burada yorulup yorulmamanızı temponuz belirler. Yani 40la gideyim de yarım saatte varıyım derseniz biraz cılkınız çıkabilir :). Ancak 20 km sürat gayet iyidir.
    E-5'i ben de ara ara kullanıyorum. Ancak mutlak ve mutlak kask takmalısınız. Canınızı korumak için değil, öncelikli olarak dikkat çekmek için. Bu sayede trafikte sizi ciddiye alacaklardır. Sağ şerit ve varsa ilk olarak emniyet şeridi sizin için idealdir.

3. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ederim hızlı cevabın için.. bırakıyo muyum seni hayııır :)

Sorularım bitmez:)
    İlk başlarda tabi bayaa bi yorguluk çekerim kesin ama.. bünye alıştıktan sonra umarım sorun olmaz.. yoksa olur mu?? yani okula gidip dersi dinleyemedikten sonra anlamı kalmıyo yaa...

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    :) Ben Gaziosmanpaşa'da oturuyorum, okulum Bahçelievler'de. 12 Km.yi 22-24 dk arasında gidiyorum. yarım saat oturup bir şeyler yiyorum, daha sonra derse giriyorum. Sabah yolda yükselttiğim nabzım sayesinde algılarım çok daha açık oluyor. Dersi daha dinç dinliyorum, ne uykum geliyor ne de yorgunluk çekiyorum ;).

Kuzey Ege, teknocu ve tayfur bunu beğendi.
  5. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    sağolasın halil.. yardımların için gerçekten teşekkürler.. Şu biraderi ikna edebilirsem alıcam yakında bisikleti..

ha bi de uzun süreli kullanımda popo acıması vaki olur mu yaw?? o da kötü olur. Gerçi özel şortlar felan varmış herhalde?? kusura bakma sorular hep bi anda aklıma gelmiyo biraz vadeli oluyo ama bakmazsın kusuruma umarım ;)

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    :) Birazdan yatacağım o zaman bakalım kim cevap verecek :p. Forum ahalisi eyy uyanın :D.
    Popo acısına çare tayt giymek ve yumuşak sele kullanmak. Benim selem inan sadece karbon plastik bir yüzeyden oluşuyor neredeyse :). Ama hem alışkınım, hem de tayt kullanıyorum (padli bisiklet taytı). Tayt kullanmam dersen ona eş değer pantolonlar ve şortlar mevcut. Birinden birini tercih edebilirsin ;).

7. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    saolasın yaa gerçekten..

şimdilik başka sorum yok.. gönül rahatlığıyla uyuyabilirsin ;)

8. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Popo acısına bir çare de benden: " alışmak"
    eee tabi, akşama kadar okulda ped le nasıl yürüyüp gezsin arkadaş.. ?
    ama okuldaki sıralar ve sandalyeler de sert ve soğuk diyorsa o zaman o tayt belki minder görevi de görebilir.. işte buna bir sözüm olmaz
    (cidden:cool: )

9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bu mesafeyi gitmek seni bikaç hafta sonra alıştırır. Yalnız biliyorsun önümüz kış. Ağır hava koşullarında ne gibi bir çözüm yolu gerçekleştireceksin.
    Ben işe bisikletle gidip geliyorum. Yalnız kışın kullanmak biraz zor oluyor. Hafta sonları biniyorum. Onun için yakında olsa, işe bisikletle gidip gelmiyorum. Ayrıca tabi bölge büyük etken. Burası "DOĞU ANADOLU".

Sevgiler...

10. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle beni dikkate alıp cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...
    ve geçiyorum sorularıma :)

Tabii ki lapa lapa kar yağarken veya yerde bileğe kadar kar varken veyahut bardaktan boşanırcasına yağan yağmurda bisikleti kullanmam. Lakin diğer hava şartlarında yani hafiften yağan yağmurda veya yağmasa bile ıslak asfaltta kullanmak benim için ne kadar tehlikeli olur?? Ve bu tehlikeyi azami dikkatle aşabilir miyim.. Malum trafik genellikle yağmurlu havalarda vuku buluyor :( Hatta yağmurlu havalarda trafik olacağından ve arabalar yavaş hareket edeceğinden sanki bu durum benim için daha tehlikesiz bir sürüş vadediyor veya ben öyle düşünüyorum :) . Evet arkadaşlar yorumunuz nedir??

ha bi de yağmur bisiklete çok zarar verir mi??

11. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yağışlı havada motorlu araçlarla birlikte sehayat etmenin en önemli handikabı: üzerine su sıçratmaları ve kayarak çarpma ihtimalleri.. bunu göz önüne alarak mümkün mertebe yan yolları tercih etmeye çalışın..
    Sabah evden çıkarken hava yağışlı olmasa bile yanınıza mutlaka yağmurluk alın.. yağmurluğun sırtına vb. bol reflektör yapıştırın. kaskınıza da çepe çevre reflektör yapıştırın. gündüz vakti bile bisikletin önüne ve arkasına mutlaka flaşör takın.

Bir de corratec bisikletinizi okulda nereye kilitleyeceksiniz? kime teslim edeceksiniz? Hırsızlığa karşı tedbir aldınız mı? yani dimyata pirince giderken evdeki bulguru da düşünmek lazım;)
    Konu sağlık köşesinin temasından biraz uzaklaştı galiba ama olsun... bu soruları sormak lazım geldi artık ..

12. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Haritada gösterdiğin güzergahın Karadeniz Mah. kısmından itibaren Maslak'a kadar uzanan bölümü TEM yani otobandır. Geçen aya kadar Maslak'ta 3 yıl çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim; son 1 yılda en az 8-10 defa işe bisikletle gidip geldim. Bu kadar az olmasının nedenlerinden biri sadece haftasonu mesailerimde kıyafet serbestisinden yararlanabiliyor olmamdı. Diğer büyük sebebe gelince:
    - TEM çoook tehlikeli bir "bisiklet yolu"dur.
    - Benim yolum senin Bağcılardan 3 km kısa idi yani tam 17 km, buna rağmen hemen her seferinde Trafik Polisi ile karşılaştım. Bir seferinde TEM i terk etmem için eskort eşliğinde Okmeydanı sapağına davet edildim. Birkaç sefer de megafondan uyarı aldım. Hiç ceza yemedim ama yiyenleri duydum.(80 küsür ytl)
    - Mecidiyeköy-Halıcıoğlu arasındaki çevreyolunda dahi polisler durdurup uyarmışlardı. Üstelik orası TEM statüsünde değil.

BarisBJK bunu beğendi.
  13. superaxi

superaxi Yeni Üye

Seviye:
    Ya okulumda öyle bi sorun olacağını düşünmemekle birlikte ne olur ne olmaz mantığıyla kendime sağlam bi kilit almayı düşünmenin ötesinde bisikleti fakültenin içine bile sokmayı ve orda kilitlemeyi düşünüyorum.. Buna rağmen bisiklet çalınırsa helal olsun hırsıza ne diiim..

Evet ben de bundan korkuyordum... Tehlikeli olmasının yanında ceza yeme riski de taşıyo tem :) Başka bi güzergah izlenebilir mi peki??

14. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    500 Evler-Yeşilpınar-Kağıthane-Nurtepe-Sanayi Mahallesi-Maslak yapabilirsin. Yokuşları başlangıç için öldürücü olacaktır ama mesafe fazla uzamaz. :in:

15. dawson_46

dawson_46 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Saygıdeger arkadaşım yagmurlu havalarda trafik yavaşlamaz asla birde siz otoyolda kullanıyorsunuz ki trafigin yavaşlaması ihtimali sıfır.Ayrıca Trafigin yogun oldugu yerlerde rüzgar az dahi olsa araçların size verecegi rüzgar çok fazla olur.Islak yolda bisiklet kullanmak kuru yoldakine oranla dört kat daha tehlikelidir ancak azami dikkat ile azaltabilirsiniz.

sweetdevil bunu beğendi.
  16. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Otobana bisiklet girişi yasak ve yağışlı havalarda gerçekten tehlikeli bir güzergah olur gibi geldi bana..Bir de soğuk havalar için uygun bisiklet giyimi temin etmen gerekir yoksa hastalanabilirsin o da seni bisikletten soğutabilir.Bence önce bir pazar sabahı kendini dene ona göre karar ver ve minimum risk al yolun uzaması yorması bence çok önemli değil biraz erken çıkarsın olur biter...Keyifli ve sorunsuz binişler...

ida degirmenci bunu beğendi.
  17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    kallanacağın yol E-5 değil, yani çizdiğin rota E-80. Orda sabahları bisikletin gözden kaçabileceği kadar trafik oluyor mu? E-80 erişim kontollü otoban ve bisiklet yasal olarak kullanılamaz. Ayrıca okul dönüş saatinde yol boş iken bağlantı yolları çok tehlikeli olabilir. Daha güneyden alternatif bir rota yaratman yararlı olur. Otobanlara trafikli bile olsa çıkılmaması taraftarıyım. Emniyet şeridini işgal eden diğer motorlular ya da kullanan ambulans tarafından haklı bir şekilde ezilirsiniz.

BarisBJK bunu beğendi.
  18. Bur@k

Bur@k Üye

Seviye:
    Bu arada bisiklet insanı dinçleştirir...
    Üzerinizdeki yorgunlugu atar...

ahmet ozgen bunu beğendi.
  19. emsey229

emsey229 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hocam ben de her gün yeditepeye cıkıyorum bisikletle gitmeyi cok düsundum ama istanbulda malesef zor daha sokak arasında dolasırken bile araba kullananların azametine ugrayabiliyorsun bence bisiklet böyle bir istanbul icin kötü bir fikir..

BarisBJK bunu beğendi.
  20. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Otobanda bisikletle gitmek, çıkmak v.s. yasak!

Ben de dersaneye bisikletle mi gitsem diyorum; Erenköy'den Kadıköy'e? Gidiş-geliş 15 km civarında. Ama nereye kitliycem, sorun o.:)