Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güncellemeler hakkında....

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Anakartım MSI-7255
    Ürünün cd sinde live update isimli program var bunu yüklediğimde bios ve sürücü güncellemelerini buluyor.
    Bios ve via chipset ve LAN sürücülerinin güncellemelerini buldum henüz yüklemedim;sorum şu;
    Bunları yüklemeli miyim,biosun ve diğerleriinin güncelleştirilmesi benim ne işime yarar veya ne olduğunda bunların güncelleştirilmesi gerekir merak ettim..
    Şu b.sayar normal çalışıyor ama bunları şimdi güncel olması bana katkıısı ne olur?
    Teşekkürler.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Firmalar bir ürünü piyasaya çıkarmadan önce çok uzun süre boyunca test ediyorlar ve kullanılabilir olduğuna kanaat getirdikleri noktada piyasaya sürüyorlar. Ancak onlar 10 kişiyle test ediyorlarsa, piyasaya çıkan ürün binlerce kullanıcı tarafından test ediliyor, farklı koşullarda ve farklı kombinasyonlarla. Bu nedenle açığa farklı problemler çıkabiliyor.

Veya gelişen teknoloji nedeniyle yeni yazılımlar, eklentiler ve güncelleştirmeler gerekebiliyor.

Ben bilgisayarımdaki tüm donanımın software ve firmware'ini (software yazılım da, firmware'in Türkçesi ne bilen varsa söylesin lütfen) en azından yılda bir güncelliyorum. Bazen performans artışı, bazen yeni bir özellik, bazen de yeni bir teknolojiye uyumluluk getiriyor. Tavsiye ederim, ancak bir güncellemeyi çıkar çıkmaz yüklemeyi tasvip etmiyorum. En azından 1 ay beklemek gerek çok kritik (virüssel bir durum vs) değilse. Çünkü o güncellemenin de bir test edilmesi gerekir ;)

stratus bunu beğendi.
  3. simandir

simandir Yeni Üye

sürücülerini güncellemenin bilgisayarının performansında gözle görülür bir artışa yola açacağını düşünmüyorum ama güncel sürücüleri varsa yüklemekte fayda var çünkü bazı sorunları düzeltilmiş olabilir.
    BIOS güncellemeleri için ise kesin bir kural vardır herhangi bir sorun yoksa asla yapılmamalıdır.
    BIOS güncellemeleri sisteme anakart piyasaya sürüldükten yıllar sonra cıkan bazı donanımları örneğin yüksek kapasiteli diskler gibi tanıtmak için yapılır.
    Çalışan bir sistemde BIOS güncellemesine gerek yoktur ayrıca risklidir de. güncelleme sırasında oluşabilecek bir elektrik kesintisi BIOS unun DUAL (Yedek ikinci Bios) özelliği yoksa açılmayacak hale gelmesine sebep olabilir.

stratus bunu beğendi.