gümüşhane - vakfıkebir- giresun - ordu- samsun- çorum- ankara-uşak 1217 km

Remz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
merhabalar ben Gümüşhane'de okuyan üniversite öğrencisiyim haziran ayı ortalarında bu rotayı kullanarak memleketime gitmek istiyorum bisikletim Salcano Ng650 v sizlerden yardım istiyorum
1-)bisikletim bu yolu kaldırabilecek kapasitede mi ?
2-)kaç lt çanta almalıyım?
3-) yanıma ne tür eşyalar almalıyım tecrübeli abilirim
4-)belirli mesefade yoldaş olabilecek abilerim var mı?
5-)güvenlimi sizce bu rota?
6-) 2kişilik çadırım var rota boyunca kamp yapabileceğim yerler varmıdır?
7-)günde 200km imkansız mı?

kondisyonuma güveniyorum bu mesafeyi bitirebilirim.. lütfen heves kırıcı yorumlar olmasın çok istekliyim çünkü şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi forumlar.. konuyu şimdi açmamın sebebi malum öğrenciyim eksiğim çok bu süre zarfında eksikleri tamamlamak daha kolay olacaktır..

bisiklet özellikleri; 2013 model:confused::confused:

Tip :
26" MTB 21 VİTES
Kadro :
6061 ALÜMİNYUM
Maşa :
6061 ALÜMİNYUM TAÇLI AMORTİSÖRLÜ
Arka Vites :
SHIMANO RD-TX35
Vites Fren Kolu :
SHIMANO ST-EF40 21 VİTES
Arka Dişli :
SHIMANO MF-TZ21
Fren Takımı :
TEKTRO 837 ALÜMİNYUM V-FREN
Krank Set :
SUNTOUR XR172
Gidon Boğazı :
ZOOM ALÜMİNYUM AHEAD
Tekerlek Seti :
SALCANO X-PROC 8X4 ÖZEL ÖRÜM
Lastik :
SALCANO SPORTY RACE XCM 26x2,1
Sele :
SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ SELE

Scudo

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam Öncelikle Tekerleri İnceltin Jant Setinin Olağan Verdiği Kadarıyla,Sonra Yama Setleri,Arka Bagaj,Daha İyi Bir Sele Birde Daha İyi Bir Vites Takımı İle Yol Yapılabilir. Kamp Yerlerini Belirlemek İçin İse Google Earth Den İyice Yakınlaştırın Veya Belediyelerin Sitelerini İnceleyip Krokilerden Bakın.Çadırda İse Muhakkak Birtane Çadır Ocağı Diye Anılan Ocaklardan Alın,Sonrası İçinde Lazım Olur.Sıvı Tüketimi Hakkında Birşey Diyemem Ama Günlük Bi İnsan En Az 2 Litler Sıvı Tüketmelidir Bunu Göz Önünde Bulundurun.Birde Günde 200 KM Zor Gibi Geldi Hocam Bana Altınızdaki Bisikletle,Hem Ağır Hemde 200 Km Yolda Yani Bayaa Uzun.Birde Bisikletinizde Kesinlikle Ve Kesinlikle Aydınlatıcılar (Ön,Arka Far),Reflektörler Bulunsun Ki Kötü Sonuçlar Olmasın.Benden Bu Kadar Daha Deneyimli Kişiler Size Yardım Ederler :)

• Beğen
Tepkiler: alpin poyraz

Ali Kerimoğlu

Daimi Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Haziran ayı için biraz erken açılmış bir başlık, yine de yardımcı olmaya çalışalım.

Lastikleri ince fakat dayanıklı seçmek gerekir. Bunun için genel kabul görmüş olan Schwalbe Maraton modeli, fakat fiyatı oldukça tuzlu. Bu konuda seçim sana kalmış.
Arka port bagaj, heybe, iç lastik, yama seti, pompa, plastik levye, alyan anahtar çakısı, küçük ve hafif bir pense, bir adet fren teli, zincir sökme aparatı bunlar zaten elzem.
Sivrisinek kovucu, biber gazı, mat, çadır, küçük bir çakı, küçük bir kamp ocağı bunlar doğa ortamında olması gerekli malzemeler.

Yiyecek olarak seni bir öğün idare edebilecek tek bir konserve ve bir çikolata harici yanına birşey almana ve boşuna ağırlık taşımana gerek yok. O işi gittiğin yerde halledeceksin.

Aydınlatmalar, yedek pil, zil, şapka, yağmurluk...

Benim aklıma gelenler bunlar.

Kaslarına güvenmen güzel, fakat günlük 200km fazlaca uzun. Maksadın performans ise onu bilemem, fakat bahsettiğin rotaya baktığımda gezip tozmak ve eğlenceli vakit geçirmek istediğini anlıyorum. Buna göre günde 80 km hedef koymak daha mantıklı gibi. Nihayetinde sürekli düz yol gitmeyeceksin. 5 km' lik bir tırmanış seni 70 km yapmış kadar yoracak, bunu da hesaba katmalısın. Ayrıca her 3 günde bir kez uzun bir dinlenme molası vermen turunu keyiflendirir, sağlık sıkıntısı yaşama oranını azaltır.

Keyifli şekilde turlamak, günde şu kadar km gitmeliyim düşüncesinin önünde olmalı.

Şimdiden iyi eğlenceler...

Tuna Kalın

Aktif Üye
Tepki
37
Bisiklet
Cannondale
Kondisyonunuza güvenmeniz iyi fakat günde 200 km yapabilmek hayli zor. Çünkü seçtiğiniz rota da sürekli rakım farkı oluşacak sürekli çıkacağınız 15-20 km rampa sizin performansınızı oldukça etkileyecektir. Benim naçizane önerim günde şu kadar km yaparım diye kendinize sınır koymak yerine gücüm yettiğince diyerek sağlığınızı ön planda tutarak hareket etmenizdir. Gelelim çantaya koyacaklarınıza. Çantanın ağır olması sizi elbette yoracaktır. Ama bisikleti demirbaşı dediğimiz ; pompa, bolca yama ve yapıştırıcı, alyan takımı ( fren ayarlarınız bozulabilir ). vs. vs. Bir başka önerimde eğer yalnız gidecekseniz ki pek tavsiye etmem gece yolculuklarından kaçının. Allah'a emanet olun bol pedallar.

Remz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
hepinize çok teşekkür ederim yama setleri teknik aletleri kesinlikle yanımda bulunduracam şimdilik sanırım yalnız çıkacam konuyu erken açtım çünkü eksiğim çok ve farkındayım..öğrenciyim para konusunda sıkıntı yaşayabilirim o yüzden.. amacım gezmek rota çok harika küçüklükten gelen karadeniz merakını bu yıl bisikletle gidermiş olacam çok çok teşekkür ederim ince lastik şart mecbur alacam inşallah sorunsuz bir şekilde eksiklerimi tamamlar hedefime ulaşırım bol pedallar iyi forumlar..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kırıcı yorumlar derken,mesela NG 650 bisikletiniz,siz ve sözkonusu ekipmanlarla birlikte 30-40 kiloluk ağırlıkla birlikte günde 200 km hedefi için ne yazalım? Biraz gerçekçi olun."Yaparsın kardeşim,kim tutar seni" yorumları da olur elbette.Öncelikle mesafe antrenmanları yaparak bir yılda yeterli kondüsyona ulaşın.Bu süreçte benzer ağırlıklarla 50-100 km lik kısa turlar yapın.Bahsettiğiniz yollar ben dahil pek çok arkadaşımız tarafından büyük bir bölümü yapılan yollar ve zorlu etaplar var.

İmkansız,diye bir şey yok.Düşünüyorsan vardır,istersen olur.Ancak bir işin olması için salt istemek yetmez.Öncelikle gerçekçi hedefler ve daha uzun bir zaman ayırın.Ne gerek var günde 200 km ye? Zaten sözde kolay pratikte çok çok zor o ağırlıkla çok uzun etaplar yapmak.Hadi bir iki gün yaparsın ya üçüncü gün?

Başladığınız bir turu başında bırakmak yerine gerçekleştirilebilir hedefler belirlemek önemli.Zaman geçtikçe tecrübe artar;tecrübe arttıkça güven de gelişir.İşte o zaman yollar kısalır.

Bilmiyorum kırıcı oldu mu:(
:)

Remz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
@Derya Keçeci

hocam ne demek sizinki tecrübe ben plan yapmıştım 200 km yapabilirsem diye fakat size katılıyorum diğer abilerime de.. planımı değiştirdim rota aynı konaklayacağım yerler çoğaldı daha çok gezmiş olacam herşey için çok teşekkür ederim yorumda bulunmanız bile benim için bi onur çok sağolun inşallah sorunsuz gerçekleştiririm hayalimi..