Gümrükle ilgili bir Soru?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkaaşlar iyi geceler.Bir sorum olacaktı. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Yalnız rica ediyorum varsayım bilgi olmasın. Kesin net bir bilgi istiyorum.

Soruma gelince : Arkadaşım almanyadan bisiklet gönderse gümrük'e takılırmı? Herhangi bir alışveriş söz konusu değil. Almanyadan kargoya bisikleti verecek okadar.

Scudo

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Evet maelsef takılır.Bu malı size anca hediye olarak gönderebılır.Hediyenınde bır sınırı var zaten,gümrükte ürüne ödenen onaylı ekstre bilgisi isterler.Birde şu var arkadaşın özel kargo ılegöndereceği için hem kargo bedelı oldukça yuksek çıkacak hemde türkıyedeki havalımanı gumruğunde oldukça yuksek ardıye ucreti ödersınız.Benim size tavsiyem almanyadakı o site ülkemize ürün gönderiyorsa ordan almanız sizin için daha uygun olur bence,hem kargo açısından hemde (ptt ıle gelen olmak şartıyla) daha az ardiye ücreti ödersiniz,fakat dikkat etmenız gereken tek konu kargonun özel şirket ile değil ,ptt ile gelmesi olmasıdır...

• Beğen
Tepkiler: felis911

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Örneğin ben Almanyadan kendi bisikletimi kargo ile Türkiyedeki evime göndersem yinemi gümrük ödemek zorundayım?

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
oksal kardeşim forumun çeşitli başlıklarında çok anlatıldı bu konu. biraz araştırsan ayrıntılı bilgilere ulaşırsın. hatta gümrük ve ticaret bakanlığının sayfasında konuyla ilgili kısımların linkleri de mevcut. tekrar aynı şeyleri yazardım bi kere de senin için ama maalsef paramaklarımda derman kalmadı :)

küçük bi bilgi veriyim ama, eskiden hediyelik eşya muafiyeti diye bi'şey varmış. artık yok.

eğer eşyanın faturası mevcutsa, ordaki değere göre vergisi alınır veya alınmaz. fatura yoksa, gümrük görevlisi eşyanın bedelini çeşitli yöntemler vardır, onlardan biriyle belirler, yine belirlediği bedele göre vergi alır veya almaz.
eğer yüksek bedelli bi ürünü satıcıyla anlaşıp düşük değerli bi faturayla göndertirsen, gümrük memurunun yine gözüne takılabilir ve bu eşya bu kadar ucuz olamaz diyip araştırıp sana vergi çıkarabilir.
ha bunların hiçbiri de yaşanmayabilir, eşya gözden kaçabilir... ama söz konusu bisikletse, kaçıcağını zannetmiyorum :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hep alışveriş kısmı veya bir siteden ürün getirtmekle ilgili başlıklar var. PTT gümrük mevzuatı diye bir konu açılmış oradada çok uzun çok ayrıntı var. Benim sorumun cevabının oldukça basit olduğuna inanıyorum.

Öncedende dediğim gibi bir mağza yada internet sitesinden alışverişi sormuyorum. Bir tanıdığım bana kendi bisikletini gönderecek. Bisiklet 2008 model bir yol bisikleti. Bu gümrüğe girermi?

Eğer giriyorsa dünyanın en saçma uygulaması olur zatende. Benim için önemli bir bilgi.

Ayrıca 2008 model kullanılmış bir bisikletin fiyatını neye göre biçecekler buda garip????

Herhangi bir faturası mevcut değil. Bisiklet kutuya konacak kargoya verilecek bukadar....

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
sorunuzun cevabı o kadar basit değil aslında. cevap bir sürü değişkene göre değişiyor çünkü :)

öncelikle, eşyanın kıymetnin belirlenmesiyle ilgili yazdıklarım size gönderilecek bisiklet için de geçerli.
yukarda söylediğim gibi, artık hediyelik eşyaymış, yok bayram öncesi sonrasıymış gibi ayrımlar yok.
hoşunuza gidip gitmemesi veya saçma gelip gelmemesi mevzuatı değiştirmiyor maalesef :)

gelen kolinin 30 kg. yi geçmemesi şartıyla; gümrük memuru eğer bisikletinizin değerini 75€ altında belirlerse(kargo ücreti buna dahil edilmez), hangi ülkeden gelirse gelsin, vergisiz alırsınız.
eğer 75-1500€ ise, ab ülkelerinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi öder teslim alırsınız.

profilinizde izmir'de oturduğunuzu gördüm. ege gümrük ve ticaret bölge müdürlüğünü arayın. ya da posta işlemleriyle ilgilenen gümrük idaresiyle görüşebilirsiniz. size kıymet belirleme uygulamasının nasıl yapıldığı, amortisman değerleri hakkında bilgi verebilirler. bu arada eşya için ambar mambar ücreti ödeyip ödemeyeceğinizi de öğrenirsiniz. kanımca daha güvenilir olur.

Tepki
3
Güzel bir konuya değinilmiş birçok kişinin merak ettiği bir konu bende kendimce eğrisini doğrusunu yazayım :)
2008 -2010 tarihleri arasında THY gümrük ithalat servisinde çalıştım eğer yurt dışından bir ürün alınıcaksa 200 € ve üzeri olmamak kaydı ile şahsi eşya statüsünde geçirilebiliyordu sıkıntı olmadan ancak 200 €' yu aştıktan sonra malzeme ticari statüye yükseliyor ve fatura isteniyor burdada devreye türkiyeye yurt dışından ithal edilen her üründe oldugu gibi KDV' ler giriyor birsürü şey biniyor üstüne gümrük yönetmeliğinin kişisel eşya statüsünü kapsayan kısımlarını iyi bir şekilde okumanız gerek bende tam hatırlayamıyorum ancak fiyat arttığı zaman vergiler biniyor ve ne kadarda o bir bisiklet kendime 1 tane aldım kullanmak içinde deseniz sizden vergilerini alıyorlar bu herşeyde geçerli bilgisayar , fotoğraf makinası aklınıza ne geliyorsa fiyat yüksekse önce gümrükte yolcu işlerine yönlendiriliyorsunuz sonra ithalat servisine ordan memurun kararı ile ya muayene memuruna yada veznelere :) ...

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@AhmetKartaL

İnsanlar 3'er 5'er iphone, macbook geçirirebiliyor ama yanlarında. Ortalama bir bisiklet kadrosu bu fiyatlardan pahalı olamaz. Kaldı ki siz "yurda giriş yapan" kişinin yanında getirdiği eşyadan bahsetmişsiniz; konu ticari olmayan kargo ile bir ürün gönderilmesi.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevaplar için teşekkürler. Ahmet bey benim anlatmak istediğimi anlatamadım sanırım.

Arkadaşım bana sıfır olmayan üzerinde faturası fiyat etiketi bulunmayan bir bisikleti kutuya koyup kargoya verecek. Gümrük görevlileri fiyatı nasıl belirleyecek? bisikletin modelini üzerindeki malzeme kalitesini kadro yapısını nasıl belirleyecekler? Neye göre kime göre fiyat biçecekler???

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Oksal Özdöl Vallahi ben de merak ettim şimdi. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi Gümrük Mevzuatını iyi bilen birileri verebilir sanırım. Umarım öyle birileri bu mesajı görüp yanıtlarlar da, ben de öğrenirim.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Candan açıklamış.Hepsi doğrudur.Yıllarca uğraştık bu işlerle.Gümrük dediğiniz alan her gün on binlerce parça eşyanın yolcu ile birlikte ya da kargo ile geldiği bir yer.Gümrükçülerin neredeyse tamamı,ürünler ve fiyatları konusunda uzmandır,defalarca şahit olmuşluğumuz vardır.Detaylara girelim.
Yurtdışından gelen ürünlerin izleyeceği iki ana yol vardır.Bunların ilki,ticari ürünler-ki bunlar direk gümrük alanlarına gider ve burada şirket ithalat takipçileri tarafından belge fatura ve ödemeleri yapıldıktan sonra teslim alınır.Ticari olmayan ürünler-ki onun da nasıl sulandırıldığını yazacağım-ptt gümrüğüne gelir.Burada görevliler,ürünlerin niteliğine,kargo bilgilerine,ağırlığına,eklenmiş ise fatura bilgilerine bakarak ayrıştırma yaparlar.İnandırıcı bulunmayan ürünlerin paketi açılıp içeriğe bakılabilir.İşte Oksal bey,sizin bisikletinizin takılacağı alan burasıdır.Siz o an orada olmayacağınızdan,gümrük görevlisi,paketin üstünde muhtemelen "Gift" yani hediye yazan kargonuzu ayıracak ve gümrüklü damgasını basacaktır.Daha sonra size telefonla ya da yazılı bir ihbar gelerek ürününüzü nereden ve nasıl teslim alacağınız bildirilecektir.
Peki bizim işimizi kim zorlaştırdı.İşimizi irili ufaklı binlerce çeşit ürünü,Çin ve Taiwan'dan,üzerlerine "Gift" yazdırtmak suretiyle,haksız ticaret yapanlar sulandırdı.Eskiden çok yüksek meblağlarda ürün getirtebiliyorken,şimdi sınır 75 euroya kadar düştü.
Son olarak şunu da ekleyeyim.Benzer iki ürünü getirtip,vergi alınan örnek te vardır alınmayan da.Bu,o anki yoğunluğa,memurun ilgisine ve bilgisine göre değişir.
Yurtdışında kullandığınız ve yurda getirdiğiniz bisikletin vergisini bile ödersiniz.Bunun tek muhafiyeti,yurtdışında daimi çalışanlardan,yurda kesin dönüş yapanlardır.Bu kişiler,kendilerine ait ev ve kişisel eşyalarını "Gümrüksüz" olarak getirtebilirler.