Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gümrük

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ecanaksoy tarafından paylaşıldı.

1. ecanaksoy

ecanaksoy Aktif Üye

Seviye:
    yurt dışından getirilen parçaların çoğu gümrükte kalıyormuş, maşa , kadro gibi parçaların geçmesi çok zormuş. bu konu hakkında bilgisi olan. yurt dışından sipariş vereceğim.

www.ebay.com

http://www.chainreactioncycles.com

gibi sitelerden sipariş vermeyi planlıyorum. Bilgisi olan ?

2. Mehmet Ortaç

Mehmet Ortaç Aktif Üye

Seviye:
    evet bunu ben de merak ediyorum kimisi %20 kimisi %100 gümrük alınıyor diyor.kesin bilen var mı?

ecanaksoy bunu beğendi.
  3. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    150 € üzerinde olan her üründen , bunun altında olanlarda ise bazı spesifik ürünlerden (Radyo yayını yapan, bandrol gerektiren, cep telefonu, telsiz vb, ve özel yönetmeliği olan diğer ürünler) vergi alınır.(%18-%20)

Bahsettiğiniz ürünler genelde 150€ üzerinde olacağından gümrük vergisi ödersiniz. Özel kargo ile gelirse antrepo ve konşimento masrafları da gelir ki bu ürünün ücretinin çok üzerinde olabilir. Bu sebeple devlet kargolarını tercih etmenizi öneririm. (Royal Mail, USPS, PTT)

4. Mehmet Ortaç

Mehmet Ortaç Aktif Üye

Seviye:
    ben mirraco fivestar almak istiyorum.yurtdışı fiyatı 350 dolar.kargo ücret 25tl istiyorlar. elime geçene kadar toplamda nekadar ücret öderim?
    (not: www.chainreactioncycles.com dan almak istiyorum)

5. ecanaksoy

ecanaksoy Aktif Üye

Seviye:
    aynen bende ordan sipariş vermek istiyorum toplasan 100 dolar eder en fazla vereceğim siparişler

6. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yurtdışından alacağınız ürün 150 euronun üstünde ise mutlaka devlet postası ile getirin. Kargolarda astarı yüzünden pahalıya gelir.
    Benim 2 ürünüm takılmıştı gümrüğe.
    Size ptt'den bir kağıt gelir. Postanızı almak için davutpaşa ptt müdürlüğüne gelip (İstanbul için) ürününüzü alın diye. Oraya gidince herşey size kalmış. orada ürünün faturası yoksa kafalarına göre fiyat biçip vergi ödüyorsunuz. Bu yüzden değerini düşük göstermeye çalışıp 20-30 lira gibi bir masrafla alabilirsiniz.

7. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Bildiğim kadarıyla, CRCden bir çok ürün alırsnız ve 150 €yu geçerse ürünler ayrı ayrı paketlenip ayrı faturalarla gönderiliyor. mesela 4 parça ve toplam fiyatı 200 € olan ürün aldınız 2 parça ayrı paketlenip 90€ ve 110 € olmak üzere 2 fatura düzenleniyor. böylece gümrüğe takılma şansı en aza iniyor. fakat bu bilgiyi forumda bir arkadaş yazmıştı, doğruluğu hakkında bilgim yok, en doğru bilgiyi tabiiki firmaya mail atarak öğrenebilirsiniz...

Mehmet Ortaç bunu beğendi.
  8. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Başka bir masraf çıkmaması halinde 440$ gibi bir ücret ödersiniz toplamda. (Brüt 30 kg mın altında olduğunu kabul ediyorum)

Mehmet Ortaç ve ecanaksoy bunu beğendi.
  9. ecanaksoy

ecanaksoy Aktif Üye

Seviye:
    alan arkadaşlar lütfen ayrıntılı bir anlatım yaparlarsa çok iyi olur.

10. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar;

Bu konuda çok çok detaylı yazılar var. Girip bakarsanız sorularınıza ve aklınıza gelmeyen diğer olası sorunlara yanıt bulursunuz. Birkaç sayfa araştırın bölüm içerisinde.

Alacağınız ürünün niteliğine göre de bağlı olmakla beraber eğer özel olarak bir yönetmelikle vergiye tabi değilse 150€ altında(kargo dahil) alacağınız ürün gümrük vergisinden muaf olarak size teslim edilir. USPS, Royal mail gibi devlet posta kurumlarını tercih etmeniz haline kargonuzu izlemeniz için size bir numara verilmez. 1 hafta ile 1 ay arasında bir sürede kapınıza gelir, postacı kapının önüne bırakıp, gidebilir. Gümrüğe takılırsa yine kapınıza bir bildirim kağıdı alırsınız. Sadece gümrük bedelini ödeyip, ürününüzü teslim alırsınız.

Özel kargo şirketlerinde ise çok kısa bir süre içerisinde şahsınıza teslim edilir. İzleyebilirsiniz kargonuzu. Bunlarla beraber ürününüz gümrüğe takıldığı durumda sizden vergi haricinde antrepoda bekleme ücreti ve diğer kağıt işleri için ciddi ücretler alınır. Ayrıca malı gümrükten çekmeniz PTT ye göre çok daha zor ve maliyetlidir, konu hakkında çok bilginiz yoksa.

Niyazi ALTUN ve Mehmet Ortaç bunu beğendi.
  11. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sınır yanlış hatırlamıyorsam 300 avroya çıkmıştı birkaç ay önce. Gümrüğe girersede %20 gibi bir fark ödeniyordu. Özel postaları tercih etmeyin arkadaşların dediği gibi çok uçuk fiyatlar çıkarabiliyorlarmış. Bu arada chainreactions 2kg dan fazlasını Türkiyeye göndermiyordu ve büyük paketleride aynı zamanda.

ecanaksoy bunu beğendi.
  12. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yanlış hatırlıyorsunuz. Kaç defa yazmalı bilmiyorum.

Kargo ücreti dahil 150€ ya çıktı Eylül ayında. Eski mevzuata göre bayram yılbaşı gibi özel günlerin arefesi ve sonrasında gelen hediyeler için sınır 300€ idi. Bu muafiyet kaldırıldı.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2009/10/20091007-2.htm

Mehmet Ortaç, Hakan Eşme ve ecanaksoy bunu beğendi.
  13. ecanaksoy

ecanaksoy Aktif Üye

Seviye:
    sonuç olarak söyliyiceğimiz şey 150 euroyu geçmiyicek değilmi

14. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Getireceğiniz bisiklet malzemeleri için evet 150€ sınır.

ecanaksoy bunu beğendi.
  15. ecanaksoy

ecanaksoy Aktif Üye

Seviye:
    o zaman sınırda kalma tehlikeside kalmıyor o zaman. çok sağolun valla

16. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende tam aynı konuyu arıyordum ama konu başlığında crc olarak aratmıştım. gümrük diye geçeceği hiç aklıma gelmedi... neyse benimde aklımdaki sorların çoğu cevaplandı. ancak birde direk bire bir satın almış arkadaşların da yorumlarını alsak tam süper olacak. gerçi ben başka bir konuda buldum. 4 sipariş vermiş hiç sorun yaşamamış.

17. Z. Oğuzhan Davaslıoğlu

Z. Oğuzhan Davaslıoğlu Aktif Üye

Seviye:
    nerde linki o arkadasın atabilirmsn acab teşekkürler simdiden

18. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Siparişlerinizde gelen ürünün büyüklüğü de önemli. 150 € nun altında bile olsa eğer örneğin bir maşa getirtiyorsanız, size teslim edilmesini beklemeyin. Bu teslimatlar postacılar tarafından yapıldığı için adam bu 2-3 kg lik maşayı size taşımıyor. Size kağıt bırakır, gider alırsınız. Eğer faturası yok ise, karşıdaki gümrükçüyü 150 € nun altında olduğuna inandırısanız sadece gün başına bekleme ücreti ödersiniz. Aksi halde gümrük beyannamesi gibi şeylerle uğraşırsınız ki astarı yüzünden pahalıya gelir. Mümkün olduğunca küçük boyutlu şeyleri satın almaya çalışın. Satıcı ya fiyatı düşük deklare ettirin.

Hakan Eşme bunu beğendi.
  19. Ümit Arabacı

Ümit Arabacı Kıdemli Üye

Seviye:
    Yurt dışından alacağınız ürün 150€ üzerindeyse aldığınız kişiye üzerine fiyat yazmamasını Gift olarak göndermesini rica edin eğer illada fiyat yazması gerekiyorsa uygun bir fiyat yazmasını talep edin yurt dışından diğer arkadaşlarında dediği gibi özel kargo firmalarını seçmeyin neredeyse ürün ücretine yakın kargo parası tutuyor normal kargo ile göndermesini birde tracking number isteyin, ürünler mutlaka geliyor tabi büyüklüğü ve ağırlığı işi zorlaştırabilir birde aynı anda 2-3 üründen fazla sipariş vermeyin aralıklarla verinki sorun yaşamayasınız.

20. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    Konu hortlayacak ama benimde bi sorum olacak, chain reaction cycles sitesinden bisiklet topladım kendime, bi kaç parçayı parti halinde 2-3 seferde alacağım 150 € sınırını geçmeden fakat kadro maşa ve ufak tefek parçaları tek seferde alıcağım ve bu ürünler mutlaka gümrüğe takılacak. gümrüğe takılacak ürünlerin toplam değeri 1300€. avrupa birliğine üye olmayan ülkeler için vergi oranı %20 imiş, bunların hiç birinde sorun yok. ben vergiyi ödemeyide göze alarak siparişimi vericeğim. fakat ürünler buraya geldiğinde %20 gümrük vergisinden başka ücret ödeyecekmiyim. hesaplarıma göre 260€ gümrük vergisi ödeyeceğim yuvarlak hesap 300€ desek, yani 600 liranın üzerinde bi ödeme yaparmıyım, yoksa sadece bu vergiyi ödeyip ürünümü gümrükten çekebilirmiyim.

birde adresi balıkesirde olan bi kargo için gümrük merkezi neresidir ?