Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gümrük

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Sercan tarafından paylaşıldı.

1. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba. Gümrükle ilgili bir şeyler duydum, acaba doğruluğu hakkında bilgisi olan var mı?

Önceden 100 €'ya kadar olan mallar gümrüğe takılmaksızın geçerken, 2008'e kadar bu rakam 300€'ya yükseltilmiş. Umarım doğrudur, değilse de alıştıra alıştıra söyleyin :D

Yurtdışından parça getirtmeyi düşünenlerin işine yarayacağını sanıyorum, şayet doğru bir bilgiyse. Elinizi çabuk tutun!

2. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla bayram, yılbaşı gibi özel günler civarında limit €300 oluyor. Duyduğun şey bununla ilgili olabilir mi?

3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    evet özel günlerde limit 300lere kadar yükseliyor bu günleri takip ederek parça getirtebilirsiniz;)

4. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yani sadece bir iki günle mi sınırlı oluyor? Sonuçta siparişten sonra malın ne zaman gümrükten gireceği kesin olmuyor. Biz ''gümrüğe takılmadan gelir'' diye sevinirken, şansımıza o gün normal sınırda (100€ sanırım) olur, sevincimiz hüzüne dönüşür. Gerçi getirtmeyi düşündüğüm şey 100€'dan çok az fazla, onu da 100€ yazdırarak halledebiliriz, ama gelecek olan şeyden 2 adet almak niyetimiz.

Bu konu hakkında kesin bilgilere ulaşabileceğim bir site, herhangi bir kaynak var mı acaba?

5. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
  6. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyla ilgili bir bilgiye rastlamadım sitede. Mail atıp sorayım dedim, yok form doldur, yok elektronik imza... Siteyi bile devlet dairesine çevirmişler. :)

7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yurtdışından gümrüğe takılmadan özel günlerde mal getirmeyi başarabilen var mı acaba ?? walla neden olmasın bende getirtmek isterim aslında :)

8. Erhan1

Erhan1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benim (İngiltereden) düşündüğüm 7-8 parça en büyüğü gidon 1500 gr yaklaşık,ve 210 sterlin (yaklaşık 300 € tutuyor.)
    Özel günlerle ilgili 300 € sınırı söylenti mi, kesin bilgi mi?mesela Noel de buna dahil mi?
    Parçaların bir kerede getirmek açısından benim işime çok yarar sanırım.
    bilgi verirseniz sevinirim...

9. bachibouzouk

bachibouzouk Kıdemli Üye

Seviye:
    özel günlerle ilgili 300 euro muafiyeti söylenti değil yasalarla verilmiş bir hak, kurban şeker bayramlarının bir ay öncesi ve sonrası, yılbaşının 1 ay öncesi-sonrası 100 eu luk kargo dahil gümrük muafiyet sınırı 300 eu ya çıkıyor ama burada önemli olan şu, 300 eu luk muafiyet satın alınan mallar için geçerli değil, sadece kişilerden (yani bir firma yada şirketten değil) gönderilen hediye olarak deklare edilmiş ürünler için geçerli . Yani siz buradan kredi kartınızla 300 eu luk alışveriş yapıp kendi adınıza (hediye olarak işaretletseniz dahi) gonderdiğiniz zaman içinde faturası olan satıcı firmadan gelen paketin gümrüğe takılma olasılığı çok yüksek, eğer kargo dahil 100 eu sınırına dikkat ederseniz bir şey olmaz, tabi 100 tane 1 euro luk aynı üründen getirtemiyorsunuz, parasal olarak sınırlar dahilinde olmasına rağmen parça çokluğu yüzünden gümrüğe takılır, bu söylediklerim elektronik aygıtlar, motorlu benzinli araçlar vs için geçerli değil onlara daha karışık prosedürler uygulanıyor, söylediklerim bisiklet parçaları, giyimi ,aksesuarları için.

Erhan1 ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.