Gümrük muafiyet sınırı 75 euro'ya indirildi

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Peki bu 75 euro muhafiyetine göre bu konu nasıl çözülecek.
Bazı yurt dışından alınan ürünlerde özellikle uzakdoğu fatura vs yok kutu içerisinde , neye göre karar verip muhafiyeti ayarlama yapacaklar?
Bizde yurt dışından aldığımız firmalara düşük fatura yazmalarınıda rica ederiz.
Ne şekilde engelleyeceklerini şaşırdılar.
Yok aynı kişi yılda 6 kere hakkı varmış.
O zaman vatandaşta başkası üzerinden alır her istediğinde.

Scudo

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Aytaç Biber

Aytaç, dediğim gibi bunu çalıştığın firmanın gümrükçüsü söyledi. Dediğin gibi henüz etrafta bununla ilgili bir haber, tartışma filan yok.. Ne kadar doğrudur zaman gösterecek :)

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber
Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@Aytaç Biber

Değişiklik ile ilgili kararın 5. maddesinde özel kargo şirketlerinin yetkilendirilmesinden bahsediyor. Büyük ihtimalle o olabilir.
İlgili karar;

http://b1109.hizliresim.com/11/9/1/7008.png

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@HAKAN DEMİRTAŞ

Yetkili kılınabilir diyor ki bu zaten olan birşey. Şu an olan düzenlemeden farklı bir durum değil bu. Özel kargo şirketleri şu an da bu maddeye dayanarak faaliyet gösteriyorlar. Yani, burada devlet postasının kaldırılacağından bahsetmiyor. Ben buradan özel şirketlerin de aynen şu an olduğu gibi faaliyete devam edeceğini anlıyorum sadece.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Tunalı

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@caner ünsal

Caner bey, gümrük işlemlerine başlamadıysanız size iyi haberlerim var.
Bugün gümrük müsteşarlığı ile konuştum. Geçtiğimiz cuma günü gümrük md.lüklerine bir yazı göndermişler. Bu yazıda 20 sinden önce kargolanan veya ödemesi yapılmış olan tüm siparişlerin eski usule göre, yani 150 euro limitine göre, değerlendirmesi yapılacakmış. Ardından AHL kargo gümrük md.lüğünü aradım ama henüz ellerine bu yazı ulaşmamış. Yarın yine arayıp soracağım. Büyük ihtimalle sorun çözülecek gibi.

Tepki
34
arkadaşlar ben gümrük müşaviri olarak bu olayların içindeyim arkadaşın biri dünyanın en ağır gümrük vergileri diye bahsettiğini anlamadım
türkiye gümrük birliğine üye olduğu için avrupadan gelen ürünlere gümrük vergisi uygulamıyor sadece dünyanın her yerinde olduğu gibi doğal olarak kdv ödeniyor bazende ötv (buda gölcük depreminden sonra zamanın koalisyonu tarafından komuldu ve bir dahada kalkmadı) ab dıiından gelen birçok üründede geldiği ülke ile anlaşmamız varsa ya indirimli yada düşük gv uyguluyoruz bunun haricindeki yüksek g.v lerde ya lüks tüketimdir yada yerli üreticiyi korumak içindir (burası hayati bir önem arz ediyor eğer yurt içi üreticiyi korumazsak ne istihdam olur nede aş olur) özelliklede çinin hem ucuz hemde sağlıksız mallarından korunmak için
yani bence kişisel çıkarlarımız zedeleniyor diye bence anlamsız yorumlardan kaçınalım bunlar önemli ve gerekli uygulamalar

Tepki
34
bu arada postayla gelen eşyalarınızla ilgili gümrükleme işlemlerinde problem yaşıyorsanız bence biraz araştırma yapın duyduğum kadarıyla bu işlemleri yapan firmalar işleri biraz sallama yapıyorlarmış hakkınızı savunmanız gerekebilir

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Güney Tuncer

Sabah masrafları eft yaptım. telefonla bir konuşayım olmazsa da sağlık olsun. bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
kargo şirketinin nin gene kendi ne ait gümrük firması olan "xxx" ile biraz önce konuştum. yetkili bana böyle bir mevzuattan haberim yok dedi. ben cuma günü gümrük müdürlüklerine postalanmış dedim. Bu seferde siz eşyanızın içeriğinden dolayı gümrüğe tabi olmuşsunuzdur dedi. ben benzeri şeyleri daha öncede aldım gümrüğe tabi mahiyette parça yok dedim.
nereden biliyorsunuz o gümrük memurunun insiyatifinde dedi. Bende sınırsız insiyatif olamaz belli bir kural uygulanmak zorunda dedim. ve neden gümrüğe takılmış öğrenmek istiyorum bu arada bir işlemyapmayın dedim. gümrük memuru günde binlerce işlem yapıyor buna cevap veremez bu araştırılamaz dedi. bende binlerce işlemin her şeyi kaydediliyorda neden gümrüğe takıldığı mı kaydedilmiyor dedim.
bu seferde şimdi sizin dosyanıza bakıyorum evet 11 parça eşya var tabi takılır dedi. hepsi farklı ürünler ticari bir yönü yok dedim. bu seferde aa biz zaten sizin işleminizi bitirmişiz dedi. bende benimle dalga mı geçiyorsunuz. zaten yapılacak bir şey yoksa neyi konuşuyoruz dedim. o da bir daha ki alışcerişleriniz için bilgilendirmeye çalışıyorum dedi. ben de tüm bunları faksla sorayım ya da bana daha yetkili bir eleman bağlayın yazılı olarak cevap istiyorum dedim. ben bir kargocularla konuşayım sizi 1-2 dakika bekleteceğim dedi. dönüş yaptığında da faks no verdi tüm şikayetlerinizi gerekli yerlere bildireceğim buraya yazabilirsiniz dedi.
yukarıdakiler konuşmanın tekrar bölümlerinin çıkartılmış sadeleştirilmiş halidir.
sonuç: gümrük memuru gümrüğe takarsa bu işi yapan komisyon firmaları daha çok kazanıyor. bu durumda bu firmalar gümrükçüye karşı bizim çıkarlarımızı mı korur? yukarıda ki konuşma metni benim tüm güvenimi sarstı. şirket görevlisi devletin gümrük memuruna güvenmeyecekmiyiz diyor. Gümrük işleri bu ülkede her zaman sıkıntılı olmuştur. yukarıdaki diyalog ibretlik

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Benzeri, hatta biraz daha sert :), bir dialoğa ben de girmiştim. Aynen dediğin gibi özel taşıma firmalarının müşteri haklarını daha fazla gözetmesi lazım. Ama malesef tam tersi bir durum söz konusu :(

Sipariş tarihi mi yoksa ürünün gümrüğe geliş tarihi mi mevzusunda bu açıkca ortaya çıktı zaten. Böyle bir yasa bilinseydi zaten millet ona göre sipariş verirdi. Burada bir maduriyet var, sizin mantığınız bunu alıyor mu? diyorum.. Adamlardan gelen cevap : Yapacak bişey yok kanun böyle. Siz de boşuna diretmeyin elinize bişey geçmez.

Aslında kanunda bu tanımlanmamış. Bu nedenle gümrük müsteşarlığı bu açığı "maduriyeti" gidermek için bir yazı yayımlamak zorunda kaldı.

Ben isterdim ki bunu yetkili mercilerle kargo firması tartışsın. Böyle böyle bir durum var ne olacak diye sorup soruştursun. Ama nerdeee.. Tabirim için kusura bakmayın ama aha işte yakaladık kerizi şeklinde yaklaşıyorlar.

Forumu takip eden arkadaşlara bir öneride bulunacağım..

MECBUR KALMADIĞINIZ MÜDDETÇE UPS, FEDEX, TNT GİBİ ÖZEL TAŞIMA KURYELERİNİ SAKIN KULLANMAYIN.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Ben de bugün kargomu gidip İzmir kargo işleme merkezinden kendim aldım. Siparişi 12 ağustosta vermiştim. Her zaman alışveriş yaptığım bir mağazaydı ve yine normal kıyafet vs. şeyler sipariş etmiştim. Fiyat olarak 75 eurodan fazla 150 eurodan azdı. Kargo yolda gelirken bu mevzuatı gene değiştirdi adiler. Ve benim kargom değeri fazla diye gümrüğe tabi tutulmuş. Bu sabah gidip memurlarla görüştüm. 62 lira vergi kestiler. O kadar konuştum konuştum, zaten takıntılı kadın bir memura denk gelmiştim. Kendimi gayet açık ve net ve yavaş konuşarak ifade ettim ama bir türlü anlamak istemedi. Ya vergiyi ödersin ya da paketi geri yollarız dedi. Tamam dedim ödeyeyim, vezneye gittim neredeyse ödemeyi yapıyordum, başka bir memur seslendi. Ödeme yapmadan geri yanlarına gittim. Sonunda kafasına dank etmiş de yeni mevzuatı tekrardan okumuş. Senin kargon ayın 20'sinden önce yola çıkmış diyerek vergi ödemeden aldım paketimi. Ben de içimden tabi sonunda anladın gerizekalı diyerekten çektim geldim. Bir de bana yazı yeni gelmiş bakanlıktan, 20'sinden önce yola çıkan kargolar etkilenmeyecekmiş diyor. Aldım kağıda baktım ve gördüm ki bu kağıt onlara 26 ağustosta fakslanmış.
Diğer bir memur da sınırın euro değil dolar olduğunu iddia ediyordu ki ona hiç değinmeyeyim. Anlayacağınız bu memurlar hala işin yatış kısmında, al eline birkaç kere oku bari şu mevzuatı. Zaten son aylarda 4 kere değiştirdiler. :mad:

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Önder Tarım

Bu mevzuatı bulabilsem. Benim siparişin fatura tarihi 19.08.2011 ama kargo ne zaman yola çıkmış bilemiyorum ama fatura tarihi dikkate alınır gibi geliyor bana . Benimle konuşan yetkilinin suçluluk psikolojisi içerisinde ne kadar kıvırdığına yukarıdaki yazımda dikkatinizi çekerim

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
ve kargo biraz önce elime geçti üzerinde 19.08.2011 yazıyor yani 150 euroluk muafiyet sınırında olması yani vergi alınmaması gerekiyormuş.

sonuç UPS firması kesinlikle güvenilmez . tekrar telefon açtım işlemi yürüten yetkiliye ulaşamıyorum. Birde bu firma ile büyük iş yapan şirketleri düşünüyorum da

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
ups den şikayetime yazılı cevap geldi:""Sn

20.08.2011 Tarıhlı resmı gazete de yayınlanan yenı yasaya gore gumruk muafıyet sınırı 150eur dan 75eur a dusurulmustur.Resmı gazetede yayınlanan mevzuatta da yayınlandıgı tarıhten ıtıbaren yururluge gırer ıbaresı vardır.Bu sebeple bu tarıhten sonra gelen gonderıler de 75eur uzerı olanlar vergıye tabıdır ve bu konuda gumrukleme gelen baska bır yazı,teblıgatta bulunmamaktadır.
Yasalar paketın Turkıye ye gelısınden ıtıbaren gecerlıdır paketlerın sıparıs verıldıgı tarıhe gore degıldır ancak resmı gazete yayınlandıgı tarıhten 1 ay sonra,15 gun sonra gecerlıdır vb bır ıbare olması gerekırkı bu muafıyetten faydalınabılsın aynı sekılde olan maalesef onlarca musterı vardır maalesef tamamında aynı sıkıntı vardır ancak resmı gazetede yayınladıgı tarıhten ıtıbaren gecerlıdır ıbaresı oldugu ıcınde gumruk vergılerınden muaf ıslem yapılma durumu olmamamaktadır.

Bılgılerınıze sunar ıyı gunler dılerız. ""

ağustos 20 2011 tarihinden önce kargoya verilmiş siparişlerin 150 Euroya göre muafiyet sınırlamasına tabi olacağına dair mevzuat yok diyor UPS bu mevzuat değişikliğini bulabilen varsa yönlendirirse memnun olurum.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
kargo tarihi 20 ağustostan önceki yurtdışı alışverişlerde gümrük muafiyet sınırının eskiden olduğu 150 Eu kabul edileceğine dair her hangi bir yazı bulamadım. bakanlığın gümrük müdürlüklerine gönderdiği böyle bir resmi yazı elinde olan varsa sayısını yada içeriğini buraya kopyalarsa sevinirim.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Caner bey, yukarda Önder bey'de bahsetmiş. Böyle bir yazı var, sonuçta vergi ödemeden kendisi alabilmiş. Gümrük Müsteşarlığı'nı arayıp çek edebilirsiniz. Bu yazı devletin gümrük md.lüklerine fakslandı. Dolayısıyla UPS haberdar olmayabilir. Olmasına da gerek yok zaten. Onlar taşıcıyı kurye. Bir malın gümrükte kalıp kalmayacağına onlar karar vermiyor. Böyle bir yetkileri de yok.

Bu belgenin Ankara ve İstanbul havalimanlarına faks geçildiğini biliyorum. Bizzat gümrük md.leri tarafından bana telefonda bildirilmiştir. Size tavsiyem ürününüz hangi gümrüğe tabi olmuşsa, mesela İstanbul AHL olabilir, oraya bir dilekçe yollayın. Ödeme ve sipariş tarihini gösteren belgeleri de ekleyin. Ben bu şekilde yaptım. Hemen ardından UPS'i bir kere daha arayarak bunu kendilerine bildirin. Halen gümrük konusunda ısrarcı olurlarsa bu durumda gümrük müsteşarlığına UPS hakkında bir şikayet dilekçesi yazabilir hatta bu konuyu davalık bile yapabilirsiniz.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Bu arada biraz önce UPS le görüştüm. Böyle bir belgenin olduğunu ve kendilerinin geçtiğimiz cuma günü haberdar olduklarını söylediler..
Devletin kurumundan çıkan bir fakstan 10 gün sonra haberdar oluyorlar, güvercinlerle gönderselerdi bari :(
Aynı durumdan madur olarak gümrük vergileri ve diğer giderleri ödeyen arkadaşlara da geçmiş olsun diyorum :(

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
İlginize teşekkür ederim.
ups ye tekrar döneyim bakayım. ama baştan beri bilmemezlikten geldiklerini düşünüyorum. hatta aceleye getirip bir an önce ödeme yapabilmem için kasıtlı hareket ettiklerini bile tahmin ediyorum.
kanunu hazırlayanların düşüncesizliği ile kargo-gümrük firmalarının fırsatçılığı örtüşmüş durumda.