Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gümrük konusunda yardım!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Candeniz ÖZCAN tarafından paylaşıldı.

1. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar gectigimiz carsamba gunu evanscycles dan alışveriş yaptim totalde 68.6 euro tuttu.Bildiğim kadariyla gumruk limiti 75 euro ama şuan kargo takip numarasindan baktigimda ve telefonuma gelen mesajda paketin gumruge tabi oldugu gorunuyor.Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mi?Paketin icerigide iki adet schwalbe dis lastik bir adet tool kit.

2. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar.
    Gümrük müşaviri firmasında çalışıyorum. Ve yakın zamanda gümrüğe takılan paketimi almak için işlemler yaptım. Paketiniz PTT ile geldiyse yapacağınız işlemleri sıralayayım;

Müşteri hizmetlerinden paketinizin nerede tutulduğunu öğrenin. Büyük ihtimalle Başakşehir'deki UKİM'de tutuyorlardır. UKİM'in yeri İkitelli Sanayideki metro istasyonuna 250 metre mesafede Ay-kon-san Sanayi sitesindedir.

Yaptığınız ödemeyi ispatlayan bir belge (kart ekstresi vb) fatura (kimi alışveriş sitelerindeki online sistemden temin edebiliyorsunuz) ve takip kodunuzla birlikte oraya gideceksiniz.
    Sizi danışmaya yönlendirecekler. Takip kodunuzu belirtince depo bölümüne gideceksiniz.
    İsminiz okununca içeri girin ve görevli eşliğinde paket açılacak, kontrol edilecektir. Elinizdeki evrakları ibraz ettiğinizde %99 ihtimalle muaf kaşesi vurup size bir evrak verecekler. o evrakla aynı bölümdeki ardiye servisine gidip 3-5 lira ödeme yapacaksınız. Ödeme yaptığınız dekontu yine depo bölümündeki görevliye gösterin ve paketinizi teslim alın.

DHL, UPS, FEDEX tarzı kargo firmalarıyla geldiyse işlemler biraz daha farklıdır.

GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  3. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevap için öncelikle çok teşekkür ederim.Kargo DHL ile geldi..Pazartesi gunu aramami soylediler,itiraz dilekçesi yazıcakmışım,sizin bir tavsiyeniz varmı acaba?

4. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    DHL ile gelenler biraz sıkıntılı oluyor. En basitinden ordino adı verilen evraklar için 165 TL para isterler. Kesinlikle vermeyin. DHL'nin müşteri hizmetleri 4440040'ı arayıp takip numaranızı belirterek paketin yerini öğrenin. Büyük ihtimalle DHL'nin Yenibosna-Güneşli deposundadır.

5. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu gün sordugumda muhtemelen suan Ataturk havaalanindadir dendi.Parayı vermezsem alabilirmiyim acaba?

6. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    DHL normalde 75 euro altinda kalan gonderiler icin boyle bir uygulama yapmaz. Paket icerigini ogrenebilir miyim? Sivi, gaz iceren urunler veya ayni urunden bircok adet var mi?

Eger yasakli bir urun varsa iceri girmesine izin vermezler. Birden cok, mesela 6-7 adet ayni urunden varsa ticari kapsama sokup vergi isteyebilirler.

DHL prosedur olarak vergiye tabi urunlerden 65 TL sabit ardiye ucreti + avrupa ulkelerinden gelen urunler icin %18 vergi alip devlete verir.

Yukarida bahsettigim kosullar size uymuyorsa, yasal olarak urununuz vergiye tabi olmamalidir. Itiraz dilekcenizi DHL araciligi ile gumruge sunup cevap beklemeniz gerekecek.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevap icin tesekkur ederim sizede Onur abi ilk mesajda belirtmistim aslinda gorunmuyor mu?Paketin icerigide iki adet schwalbe dis lastik bir adet tool kit.

8. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    DHL'in para koparmaya çalıştığını düşünmeye başladım. Daha önce de gümrüğe tabi olmayan ürün için benden 150 TL'sı masraf istemişlerdi. Ben de paketi teslim almadan geri gönderip satıcı firmadan para iadesi talep etmiştim. DHL cidden sıkıntılı bir firma diye düşünüyorum.

9. Onur Kuzik

Seviye:
    Pardon, urun icerigini yazmissiniz ben okurken atlamisim.
    Onceki mesajimda belirttigim gibi, bu durumda vergiye tabi olmanizi gerektirecek bir durum yok. Pazartesi gununu bekleyip itiraz hakkinizi kullanin. Gumruk memurlari dilekcenizi kabul eder ama DHL ardiye parasini almaya calisabilir.

68,6 euroya kargo ucreti dahil mi ?

10. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evanscycles da 50 euro yu gecince kargo bedava oluyo abi.

11. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Evanscycles'dan hafta içi toplam 76 euro değerinde iki farklı ürün satın aldım. Kargo ücretsiz, ancak ne hikmetse ürünleri birer gün arayla göndermişler. Takip numarası da yok, enteresan bir firma. Bekliyoruz bakalım ne olacak!

12. Onur Kuzik

Seviye:
    Tamam o zaman geriye bir secenek kaldi, yilda 5 seferden fazla 75€ muafiyeti kullanamiyorsun. 5 seferden fazla alisveris yaptigin tespit edilirse, vergiye tabi tutma haklari var.

Bu durum senin icin gecerli mi?

13. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    takip numarasi gondermiyorlar evet abi umarım senin paketinde kargoya takilmaz ama benim 68 euro luk paketim haksız yere gumrukteyse muhtemelen seninkide takılır acı ama gerçek...

2014 yılı içerisinde 3 kere yurtdışından alışveriş yaptım.Yani bu 3. oluyo,bugün sabahtan beri bu işle ugraştım ilk once kendi hatam olacak seylere baktim ama hatam yok,paket iceriginde sorun yaratabilecek bir urun ve urun miktari fazlaligi yok,5 uzeri alisveris yapmadim,limitin altinda bir fatura tutarim var...Bakalım sevgili ülkem güzel Türkiyem daha bana ne gibi zorluklar cikartacak :)?

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Pazartesi günü DHL gümrük bölümünü ara sebebini sor. Yaptığın ödemeleri belgelediğin takdirde hemen teslim ederler.

15. Onur Kuzik

Seviye:
    Evet bu durumda DHL ve gumruk memuru malesef ya tutturursam yapiyorlar. Kesinlikle itiraz edin ve para odemeyin. Sizden para talep etmeleri hic hic bir yasal dayanak yok. Bol sans :)

16. Candeniz ÖZCAN

Candeniz ÖZCAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evanscycles bana alisverisi tamamladigimda bir mail atti orda urunler fiyatlari ve en sonda total fiyatin oldugu bi fatura benzeri bisey var elimdeki tek kanit bu sanirim yeterli olur...

Eyvallah abi saol
    Gelişmeleri sizlere bildireceğim bu kadar profesyonel bu kadar adı olan bir firma bu kadar şana şöhrete layık mi gorecegiz :)

17. Onur Kuzik

Seviye:
    Kanit icin kredi karti ekstresi de yeterli olur Zaten paket icinde fatura vardir.

18. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Yalnız benim ürünleri en dandik post hizmeti ile yollamışlar ve 1 gün arayla çıkış yapmış. Bununla ilgili mail geldi, bu yüzden vergiye tabi tutulmadan geçeceğini düşünüyorum. DHL ile yollasalar işte o zaman yanmıştım. :D

Bu arada ben DHL'in para koparmak için böyle bir yola başvurduğunu halen düşünüyorum. Gerekli itirazı yapın derim.

19. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    50 Poundu geçince bedava oluyor, aldıklarınızın toplam değeri 68€ değil de £ ise, 75€ sınırı aşar...

Onun dışında aynı üründen birden fazla varsa gümrük memurunun bunu ticari eşya olarak yorumla yetkisi mevcut. 2 lastik getirdiğiniz için takılmış olabilir, bisiklet lastiğinin çift olarak kullanılan birşey olduğunu açıklamanız yeterli olacaktır diye umuyorum.

Benim tecrübe ettiğim kadarıyla DHL, gayet hızlı ve iyi çalışıyor; FedEx (MNG) soyguncu ve yavaş.

20. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Evet yeterli.