Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gümrüğe takılan paketler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bençizdim tarafından paylaşıldı.

1. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    herkese merhabalar, iki-üç hafta önce yurt dışından verdiğimiz siparişler gümrüğe takıldı. biz de almaya gittik. iki farkli kişi adına iki farklı koli siparişi vermiştik. paketlerin biri 150.08, diğeri de 150.11 avro ediyordu. 150 avro sınırını aştığı için paket başına 62 tl vergi ödedik ve paketlerimizi teslim aldık. (dile kolay, 0.08 avro az değil tabi)

yurt dışından şu ana kadar bolca alışveriş yaptım. bilimum ebatta paket siparişi verdim, şu ana kadar gümrükle işim olmamıştı. hatta yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde sınırı geçmiş paketler de istemiştim, bir sorun yaşamamıştım.

belirtmek istediğim bazı noktalar:
    - yurt dışı siparişlerinde dükkanlar faturayı paketle gönderiyorlar, ancak bunu dairedekilere anlatmanız biraz uzun sürebiliyor.

- gümrük dairesinde daha önce siparişimiz olup olmadığını sordular, olmadığı için bir işlem yapılmadı tabi, ancak olsaydı nasıl bir prosedür işlerdi bilmiyorum.

- mevzuat değiştiği için şu anda gümrük kontrolleri çok sıkı. gümrük binasından ayrılırken biriyle konuşmuştuk, o da daha önce gümrük bölümünde çalıştığını, şu anda mevzuat değişikliğinden dolayı müfettişler kontrolleri çok sıkılaştırdığını söyledi bu teftişlerin yoğun olduğu dönemlerde işlerin zorlaştığını ve seyrekleştiğinde de rahatlayacağı konusunda tahminde bulundu.

- daha önce bir arkadaşım amerika'dan başka bir arkadaşım vasıtasıyla jant seti getirdi, tabi fatura vs pakette yoktu. paket gümrüğe takıldı ve arkadaşı çağırdılar. gönderi içeriği "wheelset" diye belirtilmiş, onlar da ne olduğunu anlayamamış. arkadaş da teker seti olduğunu söyledikten sonra paketi vergi ödemeden teslim almış.

- bazı firmalar fatura bedelini sınırın altında gösterebiliyorlar. alışveriş yapmadan önce alışveriş yaptığınız yer ile bir görüşmeniz tavsiye olunur. ancak bizim sorduğumuz bir site bunu yaptıklarını ancak ihtilaflı durumlarda fatura bedeli üzerinden işlem yapacaklarını belirtmişti.

- vergiyi de ürün bedeli üzerinden o günkü kurun değeri alınıp %18'i hesaplanıyor. siz de bu bedeli vezneye ödeyip paketinizi alıyorsunuz. (bizim olayda 150,08*2,28=342tl *0,18=62tl şeklinde hesaplandı)

ancak şu da bir gerçek ki aldığımız ürünler vergi ödediğimiz halde türkiye fiyatlarından avantajlıydı, ama küsürattan dolayı vergi ödemek biraz acı oldu.

saygılar

2. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Küsaüratlardan dolayı vergi ödemeniz gerçekten acı olmuş. Yine de Türkiye'deki fiyatlardan avantajlı olması güzel ama sen gel de 0.8 küsarata 62 tl al bu ne be. Sanki görmezden gelse nolcak gerçi belirttiğiniz gibi teftişler varmış ama yine de kazık atıyo bu ülke yönetimi bizlere :(

3. Harun Gürbüz

Harun Gürbüz Üye

Seviye:
    O küsürat bahane.
    133,30 sterlinlik siparişim, o zaman için 148 küsür euro yapıyordu. Gümrüğe takıldı, bende kalktım Zonguldak'tan İstanbul'a AHL 'ye, oradaki Gümrük müdürlüğüne gittim. Ups'in ambarında bulunan paketimi benim nezaretimde açılması gerekiyormuştu. Açılırken gümrük memuruna dedim benim paket sınırı aşmıyor. Cevabı: 133,30 sterlinin ne kadar avro yaptığını hesaplayamadığı için gümrüğe bırakmış. Bende %18 vergimi ödedim tabi.

Önder AŞIK ve gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
  4. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    ben de zonguldaklı olduğum için soruyorum, adresi zonguldak'a mı verdiniz de istanbul gümrükte tuttular? yakında yüklü bir miktar sipariş verip zonguldak'a göndermeyi planlıyorum, istanbul'da gümrüklerde uğraşmayayım..

5. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    eskiden 150 üzerindeki miktar üzerinden vergi verilmiyormuydu? yani 150 euroluk bölüm muaf kalmı yormuydu?

6. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    En son düzenlemede yine 150 euro muaf ama uygulamalar insanların kafasına göre olunca bu şekilde tablolar çıkabiliyor ortaya..

7. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    150 €'ya kadar muafiyet uygulanır demek, 150 €'a kadar olan eşyalarda bergi ödenmeyeceği anlamına gelir.
    150 € aşıldığı takdirde, vergi, eşyanın bedeli üzerinden alınır. yani 150 €'nun düşümesi söz konusu değildir.

eskiden kargo ücreti ve eşya bedeli toplamından vergi alınırdı. şimdi bu kalktı. yani kargo bedeli üzerinden vergi alınmıyor.

8. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    mümkünse alışveriş yaptiginiz siteler öğrene bilirmiyiz

9. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    daha yeni böyle bir olay başıma geldi, ve gördümki DHL ile gelen paketlerin neredeyse tamamında gümrükte problem yaşanıyor ve DHL yetkilileri bir kağıt parçası için sizden 150 tl yi zevkle tahsil ediyorlar. siz siz olun yurt dışı alışverişlerinde özellikle DHL genelde ise özel kargo şirketlerini kullanmayınç gümrüğe takıldığında en fazla %18 vergi verirsiniz ama DHL ile 150 tl+ günlük ardiye ücreti+ gümrük vergisi ödersiniz.

10. Onur Onursal

Onur Onursal Aktif Üye

Seviye:
    Benim ise verdiğim siparişle ilgili hiç bir gönderi/barkod/takip no su olmadığından siparişimi nasıl takip edeceğimi bilmiyorum. 2 ay oldu kapıma gelen giden de yok. Gümrükte takılmıştır tahmini yapıyor herkes. Verdiğim adrese herhangi bir yazı evrak ta gelmedi. Gümrükten takibini nasıl yapacağım bu siparişin?

11. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tecrubenizi paylastiginiz icin cok tesekkurler.

Demek ki mumkunse siparisi 150 Euroluk paketler halinde vermek ve mutlaka Euro uzerinden faturalandirilmasini temin etmek gerekiyormus.

Benim icin faydali oldu:)

12. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    2 ay çok uzun bir süre. Büyük bir olasılıkla paketiniz kayıp. 1 ay içinde elinize geçmeyen paketler için satın almış olduğunuz firmaya başvuruda bulunup bir şekilde para iadesi talep etmeniz gerekiyor. Daha önce sizin gibi elime geçmeyen 3 siparişim oldu firmaya başvurup para iadesi istedim ve aldım. Nerde kayboluyor bu paketler hala anlayabilmiş değilim hepsi ederi çok düşük alışverişlerdi buna rağmen gümrüğe takılması çok zor. Bir şekilde bir yerlerde kaybediliyor gibi sanki. Bizde bu tür kayıplar oldukça para iadesi yapan firmalar gönderi listelerinden teker teker Türkiye'yi çıkarmaya başladı. Daha önce 2 alışverişimin olduğu Wiggle sitesi bunlardan sadece biri.

13. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Burda kayıptan ziyade işi edepsizlik ve ahlaksızlığa vuranlar var. Wiggle Türkiye yi listesinden kayıp olmamış paketleri de kaybedilmiş gibi bildiren dingiller yüzünden çıkardı. Wiggle' ı 3 yıldır kullanıyordum ve bugüne kadar milyarlarca liralık ve yüzlerce paketlik alışverişim oldu ama tek bir paketim bile kaybolmamıştı. Bu yüzden bana satıcıların tek tek Türkiye yi listelerinden çıkartmaları çok manidar geliyor. Ribble da bunlardan biri. Ribble da eskiden Tr ye gönderi yapıyordu ancak artık yapmıyor.:mad:

14. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    ben de yurtdışından çok alışveriş yaptım. ama hiç kargomun gelmediği olmadı aynı konuyu ben de duydum ve bunu yapanlardan dolayı çok utandım.

15. bençizdim

bençizdim Üye

Seviye:
    www.bike-components.de
    www.starbike.com

maksimum 149.99€'luk ;)

16. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Valla ben de kask alacam bi dahaki ay ama iyice uyuz oluyorum yahu. Gerçi 72€'luk bir kask bir de kargosu var onunla beraber 125 € mu yapıyo ney. takılmaz herhalde.

Daha önce de dediğim gibi yasa değişeni pek fazla zaman almadığından dolayı şuan tevtişler yoğun gümrüklerde. herhalde biraz zaman geçtikten sonra örneğin 150.08 € ve 150.11 € luk paketler geldiğinde sorun yaşatmayacaklardır. Tabi kıllık yapmak için bahane aramazlarsa.