Gülsek mi ağlasak mı?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Bugün haberturk.com adlı bir haber sitesinde şansa bir haberle karşılaştım. aslında haberi direkt olarak göndermek isterdim.ama kaldırmışlar.konu şöyle, maliye bakanlığı bisiklet ve hafif ticari araçlardan vergi almak istiyor.bu taslak tamam olarak meclise sonulmamış.önümüzdeki günlerde göreceğiz. bakalım internet'e sızan bilgi şuan da bu kadar.ne kadar doğru ne kadar yanlış bende bilmiyorum.eğer bisikletlerden vergi alınırsa.bisiklet ehliyeti kesinle olacak.

Düşünün. hızla bir yokuştan iniyosunuz.bir ekip otosu arkdanızdan gelip sizi duruyor ve yanına gelip "hız limitinin üzerinde gidiyordunuz. ehliyet ve ruhsat lüften?" diye bir sorduğunu düşünün. :D

Scudo

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
Amaanınnn,
Desenize artık alkollüykende bisiklet süremeyeceğiz.

:boese157: :Skull-175 :D

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
arkadaş motorlu taşıt mı bu!
vücudumda yaktığım ATP 'lere kim karışır, hasta etmesinler adamı :box2:
(ATP miydi, lise bilgilerini ne çabuk unutmuşuz, amanın.. :unsure: )

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bende atp olarak hatırlıyorum.evet artık benzine zam geliyor.peki bisiklette hangi yakıta zam gelecek? :D

bikerboy

Üye
Tepki
21
merhaba arkadaslar acıkcası ben sizin gibi düsünmüyorum. mesela almanya da tam olarak hatırlamıyorum ama belli bir yastan ve 3 hafta gibi bir trafik eğitimden sonra belge alıp öyle trafiğe çıkabiliyosunuz. ayrıca bizim yasalarımıza göre sehir içi bisiklet azami hız 30 km sehir dışı 50 km olarak belirllenmiştir. bir trafik polisi bisikletliyi cevirip para cezası yanı sıra ceza puanı da siciline işletebilir. ben gecen senemiydi neydi bi haber okumustum italya da mario cippoloni isimli ünlü yarışcıyı aşırı sürat yaptığı gerekcesiyle trafik polisi para cezası kesmişti. bisiklet den vergi alma konusuna gelince asırı abes olduğunu düsünüyorum eğer bir vergi almak istiyorlarsa bisikletlilerden önce sehirlerdeki yolları kullanılabilir hale getirip can güvenliğimizi sağlasınlar.. şimdilik bu kadar yazıyorum daha devamı var aslında.. herkese kolay gelsin pedala devam.

kaangun

Aktif Üye
Tepki
4
benim tepkim de belge konusuna değil, vergi konusuna zaten..
yaktığım ATP'ye kim karışır derken yani.. motorlu taşıt mı ki bu vergi alınsın..
ya da hiç trafiğe çıkmayıp yazlıkta site içinde bisiklete biner babam, ondan da mı vergi istenecek öyle bir durumda..
neye göre ayırdedeceksin vs.

saçmalık diyorum..

tekrarlıyorum, belge konusuna değil itirazım, vergi komikliğine..

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
vergisi araba kadar olmaz bee.şuanda 92 model bir şahin'nin yıllık vergisi 90YTL 2002 model focus c-max'ın yıllık vergisi ise 400 ytl, bmw 7 45li (4600 motor ve 8 silindir) yıllık vergisi 9000YTL.hadi arabalar motor güçlerine ve yaşlarına göre vergilendiriliyor.bisikletlerde viteslerine göre mi yoksa piyasadaki fiyatına göremi vergilendirilecek.yada hiç uğraşamıyacaklar ve bütün bisikletlerin vergisi bellli bir ücrete sabitleyeceklerdir.

TREK

Üye
Tepki
4
Hiç sanmıyorum böyle bişi olacağını diycem ama Türkiye burası ne de olsa :p

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
evet ve meclis'ten bir kaçıma gelir.bu konu çıkınca.bir millet vekilimiz hemen yorumda bulunuyor.yorumda aynen şöyle"olmadı yürüyen herşeyden vergi alalım"(3nokta)...