Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güçlü Sporcu olmak için Beslenme Şartları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Deniz Tansıman tarafından paylaşıldı.

1. Deniz Tansıman

Deniz Tansıman Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletçi dostlarım, küçükken artık yaşamımın bir parçası haline gelen bisikleti bir ara bıraktıktan sonra artık bir tutku gibi sevmeye başladım. En yakın zamanda bir mtb almayı düşünüyorum. Ve bisikletle turlara vs. etkinliklere uzun yollara katılmak istiyorum. Ancak kilom boyuma göre oldukça az. Biyolojik olarak nerdeyse sınırda (Boy:1.80 Kilo:55) Dışardan bakıldığında her ne kadar çok zayıf görünmesem de kendimi daha iri (kaslı değil) yani öyle badici görünümü değil sadece sağlıklı pro. bir bisikletçi fiziğinden olmak istiyorum. Beslenmem gayet düzgündür. Yapılan tahliller ve check-up ların hiçbirinden bir cacık çıkmamıştır. Doktordan ise anormal bir tepki almadım. Aksine bu kilomun ilerleyen yaşlarda (60-80) bana avantaj olacağını söyledi. Ama kilo almak için uğraşıp da alan veya bana tavsiye verecek olan var mı? Ancak çok ye fln değil :) Onu yapıyorum zaten...Besin çeşidi vs..

2. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence size gerekli olanlar bir hassas tartı,kalori saati ve bisiklet olacaktır. Öncelikle kilo almak için aldığınız besinlerin arkasındaki kalori değerine bakıyorsunuz örn:100mg da 2.8 gibi... sonra orantı hesabıyla tartıyla yiyeceğiniz miktarı tartıp bu aldığınız yiyeceklerin kalori değerini hesaplıyorsunuz. bir insanın ağır iş yapmadan harcayacağı kalori miktarı 2400-2500 arası 2500 ün üstüne bisikletteyken kalorinizi ölçen satteki değeri koyuyorsunuz ve günlük yaktığınız yaklaşık kaloriyi buluyorsunuz sonra da bu değerden birazcık daha fazla değerde besin yiyerek yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo alıyorsunuz:in: :in:

NOT:Birçok besinin bulunduğu (örn:yemekler) yiyecekleri nasıl hesaplayacağım derseniz örneğin bir sebze,meyve aldınız bunun internetten yaklaşık kalori değerine bakıyorsunuz sonra da bu yemeğe kattıklarınızın hepsini topluyorsunuz ve yemeğin kaç kalorilik olduğunu buluyorsunuz.Ayrıca biraz da kaslı olmak istiyorsanız yaptığınız fiziksel aktiviteden sonra protein desteği almalısınız eğer protein desteği almazsanız halk arasındaki tabirle kastan yersiniz. Çünkü yaptığınız spor kaslarda tahribat yaratır siz de aktiviteden sonra protein alırsınız ve hem tahribatı kapatırsınız hem de üstüne eklersiniz. Protein desteği derken hap vs. değil doğal şeyler örneğin:yumurta,kırmızı-beyaz et, süt ürünleri..

Deniz Tansıman bunu beğendi.
  3. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    besinlerin kalorilerini hesaplamak ve kalori saati vb.ile uğraşmak çok kullanışlı ve sürdürülebilir yöntemler değil.yaşınızı yazsaydınız daha doğru oludu ama genel geçer bazı öneriler verebilirim.
    1-hacmi düşük,kalorisi yüksek yiyecekler tüketin(özellikle kuru yemişler,kuru meyveler ve sütlü tatlılar)
    2-herkes gibi 3 değil,3 ana 3 ara 6 öğün yapın(ara öğünlerde kalorisi yüksek [pasta,kek,kurabiye,çikolata vb]gıdalar tüketin
    3-bir tane gece öğünü koyun(ballı süt ve bir parça börek-poğaça
    4-salatalarınızda bol yağ kullanın
    5-çay ve sütünüze bol şeker veya bal ilave edin.vb

4. Deniz Tansıman

Deniz Tansıman Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkürler bilgiler için. 17 yaşındayım. Son derece dengeli besleniyorum. Ancak bi yedim mi 3-4 saat kolay kolay yemek yiyemiyorum. O öğünleri arttırma olayına sanırım başlamam lazım. Bide ben çok mu yiyorum az mı haberim yok. Mesela bir akşam yemeğinde 1 tabak kuru fasulye (yanında 2 dilim ekmek), 1 tabak pirinç pilavı(içinde 3 kaşık yoğurt), bolca zeytinyağlı salata... Bu yemek az mıdır acaba :) daha arttırmalımıyım kilo almak için? Mesela her sabah 1 haşlanmış yumurta garanti yerim. Onu 2-3 yapayım mı?

5. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bence bol şekerli çay-süt ve yatmadan önce poğaça-börek yemeniz ve sürekli pasta-kurabiye yemeniz sizi orantılı bir şekilde kilo alan bir adam değil göbeği 2metre önden giden hantal biri yapar bir süre sonra.. Ayrıca yatmadan önce yemeniz midenize zarar kilo almak için tek gereken şey yaktığınızdan birazcık fazla yemeniz. Ölçüyü kaçırmanın anlamı yok. Dediğimi denerseniz uzun vadede mükemmel sonuç alacağınızı görürsünüz.Yumurtayı da mümkünse kahvaltıda yemeyin kahvaltıda bal,müsli,kepek ekmeği, gibi gıdaları tüketin sonra antremana çıkın aktivite bitince bir yumurta yiyin (kalori hesabını unutmuyoruz) akşam yemeğinde de bazen et tüketebilirsiniz öğle aralarında süt ürünleri (yoğurt,peynir gibi)yiyebilirsiniz. Ama kas için protein şart. Her gün olmamak şartıyla haftada 1-2 kez sahanda yumurta da fena olmaz :)

6. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    boy 1,85 kilo 55 bu da beden kitle endeksi 16,08 demektir.sağlıklı bir insanda 18.5-25 arasında olmalıdır.yani bu kişi tıbben zayıftır.beslenme tedaviside yüksek kalorili yiyeceklerden oluşmalıdır(ki kilo alsın)ayrıca gece öğünü yatmadan evvel 3 saat önce yenmelidir.yani gece 24:00 de yatan bir kişi en son öğününü 21:00 de yemiş olmalıdır.hemen yeyip yatmak denildiği gibi sakıncalı olabilir.

Dizdar MERT bunu beğendi.
  7. hayat tecrübemle cevap vereceğim bir sağlıkçı değilim ve doğruda olmayabilir yazdıklarım;evet bende ömrümde hiç bir zaman şişmanı bırak biraz tombul olmadım ,hiç göbek çıkmadı hayatımda hep bisiklet vardı ve hareketli bir yaşamım vardı hep kilo almaya çalıştım ama olmadı şimdi yaşım 34 geldi ve boy kilo orantım normale geldi yani metobolizmam yavaşladı ve yediklerim artık kiloya dönüşüyor ve gittikçede artacak tabi benim bunu ne kadar kontrol edeceğime bağlı evet gelelim sana kardeşim sende aynen bünyen demekki çok yakıyor kolay kilo alabilen bir metobolizman yok dediğine göre yemek güzel yiyormuşsun çünkü sende zamanla alacaksın yada şu anda hayatı daha yavaş yaşasan örnek daha çok otursan kilo alırsın bence tabi yiyorum derken kilo yapan şeyleri yemen lazım özellikle makarna çok ye birde bir diyetisyen doktordan çok kilo yapan şeyleri öğrenebilirsen daha iyi olur...çokta kafana takma önemli olan sağlıklı olmak ben mesela o duruma rağmen bilek güreşinde kuzenimi yenerdim...