Güçlü ön ışık tavsiyesi

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Gece turlara gidiyoruz hepsiburadadan panther ışık almıştım ön bozuk çıktı bir tane daha bisikletçidden 20 TL ye aldım o da kötü aydınlatıyor güçlü ne önerirsiniz?

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bisiklete taktığım ışıklar sadece görülmek için (gerçi, hep söylerim, bazen gürülmemek daha iyi oluyo ya neyse... )
ve sürekli yanar söner moddalar... görüş için kafa lambasını tercih ediyorum, böylece baktığım yeirn aydınlanması lüksüne de sahip oluyorum..

benim lamba petzl tikka plus 2, memnunum... özelliklerini yazabilmek için bi baktım internete, ışık gücü 70 lümenmiş... tabi ihtiyaca göre daha güçlü ışıkları olan modeller de var kafa lambalarında... bi bakmakta fayda var...

dez avantajları 1) kaskla birlikte kafayı rahatsız edebilir... bence çok önemli bi sorun diil, ayarlayabiliyorum...
2) bol sinekli böcekli yerlerde (örneğin ankara/eymir gölü gibi :D) çok sinek/böcek çekiyo.. direkt ışığa dalıyolar... dolayısıyla da kafanıza, gözünüze...

(bi akşam eymir'de yarasa daldı bana yaa :D-- yukardaki satırları yazarken hatırladım-- muhtemelen ışığa diil tabi, körler sonuçta ama sanırım ışığıma koşan bi böcek peşinde olaiblir :D allahtan refleksler iyi de başımı eğebildim, sıyırdı geçti :D )

OsmanBayraktutan

Aktif Üye
Tepki
12
(link) link teki feneri kullanıyorum 20 TL ye aldım 2 pili var şarj edip değişerek kullanıyorum piller 2-3 saat gidiyor daha uzun gider ama 2-3 saatten sonra renk biraz soluyor ama bunu bulabilirsen kesin al silahlar için tasarlanmış ama gidona uyuyor, bir arkadaşın 50 TL'lik ön led lambası var bu onu rahat 4 e 5 e katlar o derece iyi kesinlikle tavsiye ederim..

Tepki
8
İsim
Şakir Arda Şimşek
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2 yıl önce bisikletçiden bir ön ışık almıştım.
Çok uzun mesafeden görünüyor fakat önümü aydınlatmıyor sanırım karanlıkta görünmeyi sağlamak için.
Yeni yol bisikletim için ışık arıyorum olabildiğince parlak olmalı bütçe sınırım yok ikinci el önermeyin.
Şimdiden teşekkürler.

demir48

Üye
Tepki
119
İsim
Ali Demir
Bisiklet
Carraro
(link) 2 yıldan fazla kullanıyorum. Bisiklette kampta evdeki tamir işlerinde yani her yerde severek kullanıyorum. Bisikete monte etmek için bi aparat uydurmak gerekebilir ben iki ucuna ip bağladım ön gidon çantamın omuz askısının kancalarına ipleri geçiriyorum. Uzaya kadar aydınlatıyo lamba

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Yanlamavehıztutkunu
Moon meteor vortex kullanıyorum. Hem pil ömrü hem değişebilir pili olması hemde aydınlatması oldukça başarılı. Özellikle yol bisikleti için tavsiye ederim kesinlikle.
Şurada da bir incelemesi var;
(link)

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
(link) kodlu ürünü kullanma şansım olmuştu. Gerçekten güçlü bir ışık o fiyat aralığında.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Moon meteor storm lite kullanıyorum.Pili değiştirilebilir,çok güçlü aynı zamanda uzun pil ömrü var.Malzeme kalitesi de çok iyi ancak biraz ağır.Uzun mesafeciler için tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay
Tepki
4
İsim
Serhat Akyüz
Ben de gece sürüşü için güçlü ön ışık arıyorum, yeni bir konu açmak istemedim. Özellikle farkedilmek için değil yolumu aydınlatmak için bir ürün arıyorum. 100-150 tl bütçe ayırmıştım ama aradaki farka değecek bir ürün olursa 200 e kadar çıkabilirim. Verilen öneriler doğrultusunda bir kaç ürün arasında kaldım. Lümen bilgisi şaşırtıcı olabiliyor anladığım kadarıyla. Çok düşük fiyatlara 1000+ lümen satan da var yüksek fiyatlara 100- lümen satanlar da. Bunlar arasında hangisini tercih etmem mantıklı olur acaba?

(link) @EnesKlf07 tavsiye ettiği ürün.

(link)

(link) @hamlet2006 Bahsettiğiniz ürün bu mu acaba?

(link) (bu biraz pahalı diğerlerine göre)

(link)

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@EaglesFlyHigh Yukarıdaki ürünleri bilmiyorum ama bir tanıdığım Ugoe 1000 kullanıyor. n11'de 350 liraydı. Ama araba farı gibi. Ben ondan alacağım.mesela.

• Beğen
Tepkiler: EaglesFlyHigh

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ben de gece sürüşü için güçlü ön ışık arıyorum, yeni bir konu açmak istemedim. Özellikle farkedilmek için değil yolumu aydınlatmak için bir ürün arıyorum. 100-150 tl bütçe ayırmıştım ama aradaki farka değecek bir ürün olursa 200 e kadar çıkabilirim. Verilen öneriler doğrultusunda bir kaç ürün arasında kaldım. Lümen bilgisi şaşırtıcı olabiliyor anladığım kadarıyla. Çok düşük fiyatlara 1000+ lümen satan da var yüksek fiyatlara 100- lümen satanlar da. Bunlar arasında hangisini tercih etmem mantıklı olur acaba?

(link) @EnesKlf07 tavsiye ettiği ürün.

(link)

(link)

(link)
Evet, lumen bilgisi yanıltıcı olabilir; kötü mercek ve ayna yüzünden yüksek lumenli ışık işe yaramaz olabilir. Fakat bunun tersi geçerli değil, düşük lumenli hiç bir ışık önünüzü yeterince aydınlatmaz. Verdiğiniz bağlantılardan sadece ilki önünüzü aydınlatacak güçte gibi gözüküyor, o da sanki şunun çakması:
(link)

• Beğen
Tepkiler: EaglesFlyHigh
Tepki
4
İsim
Serhat Akyüz
@EaglesFlyHigh Yukarıdaki ürünleri bilmiyorum ama bir tanıdığım Ugoe 1000 kullanıyor. n11'de 350 liraydı. Ama araba farı gibi. Ben ondan alacağım.mesela.
Güzel bir ürüne benziyor ama fiyatı biraz yüksek malesef.

Evet, lumen bilgisi yanıltıcı olabilir; kötü mercek ve ayna yüzünden yüksek lumenli ışık işe yaramaz olabilir. Fakat bunun tersi geçerli değil, düşük lumenli hiç bir ışık önünüzü yeterince aydınlatmaz. Verdiğiniz bağlantılardan sadece ilki önünüzü aydınlatacak güçte gibi gözüküyor, o da sanki şunun çakması:
(link)
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ürün F/P ürünü gibi duruyor gerçekten. @EnesKlf07 de tavsiye etmiş. Orjinali bu fiyatlara olunca çakmasına yöneliyor insan ister istemez.

yoyobike

Üye
Tepki
26
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Güçlü ön ve arka ışık tavsiyesi alabilir miyim güncel? Hangi markaları kullanıyorsunuz, önerirsiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hem bisiklet hem otomobil sürücüsü olarak fikrimi belirteyim. Gece ormanlık alanda zifiri karanlıkta sürmüyorsanız, binlerce lümen ile şehirde gezmeniz anlamsız.

yoyobike

Üye
Tepki
26
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@BF Okuru teşekkürler. bir bakayım buna
@Mehmet Metin Levent haklısınız. Maksat sabah erken saatlerde çıktığımda araç çarpmasın, görünürlük sağlasın diye aslında.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru teşekkürler. bir bakayım buna
@Mehmet Metin Levent haklısınız. Maksat sabah erken saatlerde çıktığımda araç çarpmasın, görünürlük sağlasın diye aslında.
Sabit yanmayan, yanıp sönen yada karışık yanan ürünleri tercih edin. Amaç farkedilmek. Dahası arkanızdan gelen aracın sizi farketmesi. Önden gelen araçtan kaçmanız daha kolaydır. Ama ön far lümenine arananlar, araç sürücülerinin gözlerini rahatsız ediyor.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
942
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Moon Vortex Pro 1100 lümen kullanıyorum, tavsiye ederim. Şehir içinde de sürseniz, sokak aydınlatması her yerde aynı olmuyor. Hızlı giderken önünüze aniden, kaldırım, mazgal, yeni kazılmış bir çukur... çıkabilir. O nedenle yolunuzu iyi aydınlatmanızı tavsiye ederim.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Sabit yanmayan, yanıp sönen yada karışık yanan ürünleri tercih edin. Amaç farkedilmek. Dahası arkanızdan gelen aracın sizi farketmesi. Önden gelen araçtan kaçmanız daha kolaydır. Ama ön far lümenine arananlar, araç sürücülerinin gözlerini rahatsız ediyor.
bi çoğunun düşük ışık modu var aslında. özellikle yüksek aydınlatma sağlayanların genel itibariyle daha iyi kaliteli olduğunu düşünürsek yerine göre yüksek lümen lazım olabilir. bence modlu aydınlatması güçlü bi ışık almak daha iyi olur