Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GT, Focus, Sedona ? Sizce hangisini almalıyım ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Serkan07 tarafından paylaşıldı.

1. Serkan07

Serkan07 Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Merhaba arkadaşlar,
    Yıllardır bisiklete binmemiştim. Ama son zamanlarda bisiklet sevdam yeniden depreşti.
    Bir de baktım ki bisiklet teknolojisi benim en son bıraktığım noktadan bayağı ilerlemiş.
    Hidrolik diskler, kilitli maşalar, aceralar, deoreler vs. derken ilk başta çok basit gibi düşündüğüm bisiklet seçimi işinde çırak çıktığımı gördüm :)
    Sizlerin bilgi ve tecrübelerine ihtiyacım var.
    Çoğunlukla şehir içinde (parke taş ve asfaltta) çok nadiren de haftasonları toprak yol ve patikada sürmek amacıyla bir şehir bisikleti almak istiyorum.
    Epey bi uğraşıdan sonra seçimimim şu 3 modele kadar kısıtlamayı başarabildim;

1) GT Transeo 4.0 (kask vs. ekipmanlarla birlikte 1.350 TL.)

2) Focus Lost Lagoon 4.0 (kask vs. ekipmanlarla birlikte 1.250 TL.)

3) Sedona 331 (kask vs. ekipmanlarla birlikte 1.200 TL.)

Bu üç bisikletten Sedona (2012 model) hidrolik disk frenleri ve kilitlenebilir maşası ile diğer ikisinden daha donanımlı gibi görünüyor.
    Ama, kullanım amacım da dikkate alındığında, disk frenler ve kilitli maşa benim için lüks ve gereksiz ağırlık mı oluşturur yoksa diğerlerini tercih ettiğimde "keşke disk fren ve kilitli maşa alsaymışım" mı derim bilemiyorum.

Siz ne dersiniz ? Benim yerimde olsanız siz hangisini seçerdiniz ?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    genellikle v frenlerden yana tercihimi kullansamda burada sedona biraz öne geçmiş gözüküyor. artık bisikletlerde genellikle disk fren kullanılıyor bu da bazı konularda avantaj olabiliyor tabi. ağırlık konusunda disk frenliler bir parça ağır ancak çok sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. ben olsam sedona alırdım çünkü genel olarak 331 ve 341 modeli çok tutuldu. üzerindeki komponentlerde hiç fena değil. kadrosu çok hoş renk uyumu mükemmel. kullananlara da sorarsan çok memnun gözüküyor, eğer alırsanız vücut yapınıza uygun bir modeli düşünebilirsiniz. iyi pedallar dilerim.

3. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben olsam Sedona 331'i alırdım. Bisikletin renk uyumu muhteşem, üzerindeki donanım da gayet güzel.

4. Bayrams

Bayrams Yeni Üye

Sedona Güzel Kadrolarıyla tercihim olmuştur. Disk fren konusuna gelince. Benim tercihim papuçlu V Frenden yana. Eğer yağmur ve çamurda binip yarışmayacaksan disk fren gereksiz ağırlık ve maddi yük bence. Sağlam Vites, Aynakol, Jant ve Göbek seti iyi bir kadroyla bir araya gelirse gayet iyi bir bisiklet olur. Hatta ben Amortisör yerine düz maşa kullanıyorum. Şehir içi kullanımım daha fazla olduğu için dış lastikleri de ince dişli 26 x 1.50 olarak değiştirdim. Hem akıcı hem hızlı oldu. Dağda da biniyorum asfaltta da..

5. ahmet orhan

ahmet orhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    gerek donanım gerek kadro + estetik ,bu bütçeyle en iyisi = SEDONA

6. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Amortisör olacaksa kitlenebilir maşa olmalı.
    Arazi haricinde amortisörü kullanmazsınız. Düz yolda açık tutarsanız güç kaybına uğrarsınız.

Hatta yukarıda arkadaşın dediği gibi düz maşaya bile kayılabilir çünkü belli bir engebeyi düz maşa da kaldırıyor, yeter ki omuzdan gergin tutuş pozisyonu ile sürmeyin.

Ben de V frenden yanayım bir mekanik disk fren kullanıcısı olarak. Bir iki ani duruş ve sağanak yağmurda fren performansı haricinde diskin faydasını görmedim, fakat zahmetini gördüm özellikle ayar yaparken.

Bu arada aldığın fiyatlar iyi gözüküyor, kask iyi bir markaysa. Yanında alacağın ekipmanlardan kastın nedir?

7. Serkan07

Serkan07 Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Vakit ayırıp cevap yazan arkadaşlara kıymetli tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.

Erhan bey, ekipmanlardan kasıt; kask, ön-arka aydınlatma, suluk, pompa, zil, eldiven gibi yan aksesuarlardır.
    Sanırım herkesin üzerinde ittifak ettiği gibi Sedona en mantıklı seçenek olarak görünüyor.
    Tercihimi bu markadan yana kullanacağım.
    İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.