Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gsm operatöründen bulunduğunuz yerin koordinatları

Konu, 'Outdoor' kısmında purplelizard tarafından paylaşıldı.

1. purplelizard

purplelizard Yeni Üye

Adı:
    Deniz Gürateş
    Bisiklet:
    Mosso
    konuyu nereye açacağımı tam kestiremedim outdoor uygun olur diye düşündüm.
    son zamanlarda dağlarda mahsur kalan insanların (ve dun dusen helikopter) yerlerini tarif etmek için cep telefonlarının şarjlarını bitirdiklerinden dolayı arama kurtarma çalışmalarında tam zamanında yer tesbiti yapılamıyor.reklama girer mi bilmiyorum ama önemli bir konu olduğunu düşünüyorum onun için isim vereceğim.turkcell'in sağladığı bir servisle ilgili mesaj aldım ve paylaşmak istedim.aynen aktarıyorum...

Turkcell abonelerine bir servis yapıldı. Şu an aktif.
    ACIL yada NEREDEYIM yazıp 7777 veya 2222 numarasına mesaj gönderirlerse, kendilerine aşağıdaki mesaj gönderiliyor. Normalde 2sms/4 kontör. Fakat kontörü olmasada mesaj gönderiliyor. Turkcell'lilerin bilmesinde fayda var.

ÖRNEK :

BULUNDUGUNUZ BOLGE
    Istanbul,Kadikoy,Icerenkoy,Karaman Ciftlik Yolu Caddesi
    COGRAFI KONUMUNUZ
    (40derece 58dk 44sn Kuzey,29derece 06dk 22sn Dogu)
    SIZE EN YAKIN NOKTALAR
    Tem Buro Amirligi 103m(+902164104113), Ozel Avicenna Hastanesi 225m(+902165741000), Infotech Bilisim ve Iletisim Teknolojileri A.S. 32m(+902165740505)
    Polis Imdat 155, Alo Jandarma 156, Hizir Acil 112, Itfaiye 110

umarım kimse kullanmak zorunda kalmaz...

brol, İLKER TAŞ, redpover ve 19 kişi daha bunu beğendi.
  2. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir bilgi Teşekkürler.

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  3. Volkan Bilirli

Volkan Bilirli Bisikletkolik

Seviye:
    Bilgi için teş.ler,

Yanlız bu bilgilerin sağlıklı olduğunada tam inanmıyorum,

GPS sistemleri kullanılmadığı taktirde bu bilgiler kesin dogruluk bildirmez,

Üzücü örnek,

Dün olan helikopter kazası,

Operatörün verdiği konum aranamış ama orada olmadığı ortaya çıktı,

"Global Positioning System; Küresel Yer Belirleme Sistemi " bağlantı servis tipi kullanılmadan kesin bilgiler maalesef tahmin den ileri geçememektedirler,

Mehmet Boran bunu beğendi.
  4. civil

civil Aktif Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler.

5. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Mesleğim Harita Teknikeri. Okulda bize yer konumlandırma tekniklerini ve çalışma prensiplerinin tamamını öğrettikleri kanısındayım. Öğrendiğim yöntemlere göre baz istasyonunun herhangi bir telefonla aralarında olan sinyal alış-verişi doğrultusuda koordinat belirleyemez. Ancak sinyal gücünden servis aldığı baz istasyonuna olan uzaklığı tahmin edilebilir. Bundan öte, belki teknolojileri kurtayıyorsa eğer birden faza baz istasyonundan sinyal alabiliyorsa kesişme tekniğinden daha kesin bir sonuç çıkartılabilir....

fatihgüven bunu beğendi.
  6. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Denedim, google earth'dan da kontrol ettim 300 m hata payı ile doğru çıktı, yine de güzel bir uygulama !

42FY ve fatihgüven bunu beğendi.
  7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Ali şehir içinde yaptıysa doğal. Bende de öyle bir değer çııkmıştı. Tahmini olarak servis aldığın baz istasyonuna olan kaba uzaklığındır o senin :) Cidden bi yaylada denemek lazım bunu :) Bizim burada bi zirve var.Ortalama 20 km çapında farklı yerleşim birimlerinden sinyal alıyodu :) Düşünsene verdiğin koordinatın 20 km hatalı çıktığını :)

Gözlemlediğim en güzel yanı şu. Hiç bilmediğiniz bir şehre gittiniz ve en yakınınızdaki karakol, hastane, sinema v.b yerleşimleri öğrenmeniz gerek. Bi kaç saniyenizi alacaktır ;) Kısaca şehir içi için işlevsel olabilir ;)

42FY bunu beğendi.
  8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bugün haberlerde bundan bahsediliyordu. Şehir içi gibi, birden fazla baz istasyonu olan yerlerde kesişme tekniği kullanılıyormuş. Ancak baz istasyonunun tek olduğu yerlerde (örnek, dünkü helikopter kazası) sadece mesafe tahmini yapılabiliyormuş.

9. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Haklısın, şehir merkezinde denedim, hatta bu yazıyı okuduktan heman sonra :D, ve sonraki 5 dk içinde neticeyi yazmıştım, Şehir dışında çok geniş bir alanı kapsayacak alanda tahmin yapar söylediğin gibi :in:

bisikletcanavari bunu beğendi.
  10. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar ben yaylalara yakın oturuyorum,az önce "neredeyim" mesajıma cevap geldi ve google earth'den gelen koordinatları girdim ve çok az bir farkla ki 100m felan yanılmayla doğruyu gösterdi diyebilirim.Turkcell'e bu hizmetinden dolayı teşekkür ayrıca bize bu hizmeti duyuran purplelizard nickli arkadaşımızada ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

purplelizard bunu beğendi.
  11. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    türksel i anlamak çok zor izmir balçovada kuş uçuşu olarak 10km ilerideki semt in isimleri yazıyor.balçovada 400metre rakımda şemikler yazıyor, 600-650 rakımlarda ise 200-300km uzaklıktaki yunanistanın baz istasyonuna bağlanıyor. hatta ekranda yunan harfleriyle bişeyler yazıyordu ve mesaj geldi şuan faklı ülkedesiniz farklı ücretlendirmeler uygulanabilir diye:D ve farklı ülke dediği yer izmir şehir merkezine kuş uçuşu ile e fazla 7km uzaklıkta. yani ben orda neredeyim deseydim en az 200km yanılma payı çıkıcaktı. bir baz o kadar mesafeye nasıl geliyor bende bilmiyorum ancak yunan radyoları ve tv kanalları izmir çeşmeden cam gibi görüntü ve parazitsiz ses ile gelebiliyor. ve en yakın yunan adası 60-70km uzaklıkta. ama izmir merkezde atv hariç diğer kanallar parazitli gösteriliyo :D:D buda batılı ülkelerin farkı heralde:D:D:D

hsrv_khy ve Volkan Bilirli bunu beğendi.