Grupset üreticileri neden tekel konumunda

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklette sayamadığım kadar kadro üreticisi ile karşılaştım, sayamadığım kadar marka var. Dünyanın her ülkesini tutmuş durumdalar. Fakat iş komponente geldiğinde herkes campanyolo, şimano veya şıram a mal-almak durumunda. Neden niçinini merak ediyorum. Bu grupsetleri üretmek bu denli zormu. Fransadan, tayvana, türkiyeden, kanadaya herkes bu üç markanın kapısını çalmak zorunda. Grupset, komponent üretimi yapmak bu denlimi zor bir iş. Nerdeyse yedek insan bile üreten çin bu pazarda yok. Neden alaman mühendisliği bu işlere girmemiş. Kallavi bisikletler üreten fransızlar neden bu sektöre sanat katmamış merak ediyorum doğrusu.

Scudo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnsanların güvenini kazanmak kolay birşey değil, sram bile hala shimano karşısında acaba? ile yaklaşılan bir üretici. Hadi o güven sağlandı bu seferde piyasada o sayamadığımız markalara mal yetiştirmek çap meselesi çok büyük finansal birikim ister diye düşünüyorum.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Çok ucuz pazara yönelik üretim yapan Çinli üreticiler var; 300-400 liraya satılan market bisikletlerinde görebilirsiniz bu firmaların ürünlerini.

Daha niş pazarlara üretim yapan, özellikle göbekten çekiş sistemleri üreten firmalar da mevcut; Rohloff, Pinion, Sturmey-Archer gibi.

Aynakol, ruble, aktarıcı, vites kolu imalatı yapmak, günümüz imkanlarını göz önünde bulundurursak hiç de zor değil dediğiniz gibi. Lakin ürettikten sonra bu ürünleri satmak asıl sorun. Tanıtım, dağıtım ve satış ağı kurmak, rekabetin bu denli az olduğu böyle bir piyasada imkansıza yakın. Sadece yerli üreticiye satayım deseniz bile, Shimano ve SRAM gibi büyük markalar uzun vadeli sözleşmelerle yerli üreticileri de bağlamış durumdadır muhtemelen.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
alman Acros, ispanyol rotor UNO, amerikan BOX componenet ve FSA var.
Shiamano'nun pazardaki ekonomik gücü çok yüksek ve gücü çok iyi kullanıyor, SRAM ilk çıktığı yıllarda baya tökezletmiş ve bitirmek için etkili hamleler yapmıştı, ama yinede baktığınızda çok geniş bi ürün yelpazesi var ve kadro üreticilerine oldukça düşük fiyatlar verebiliyor, bu gücün karşısında durmak oldukça zor, üretilen çoğu bisiklet Shimano komponentli geliyor, diğer markalar ise sadece bisiklete hobi olarak bakan bilinçli kullanıcının dikkatini çekiyor ve sadece bu kesimi hedefleyip iş yapmakda zor olsa gerek. daha fazla marka olmamasının sebebi Shimano'nun tekel haline gelip, bu yerini pazarlama stratejilerini de kullanarak diğerlerine kaptırmamasından kaynaklanıyor.

birde bu varmış, hatta eXCD diye elektronik bi sistem çıkartacaklarmış

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Rohloff ve pinion biraz daha ucuza üretim yapsa geleneksel sistemlerin tahtı en azından üst düzey skalada büyük ölçüde sarsılır.

Düşünsenize sadece 5000km de bir yağlanarak 100.000 km sürüşü garanti ediyorlar.
Aslında şu an bile uzun vadede ekonomik oluyor. Ama kim bir bisiklet alıp bir ömür kullanır ki?
Oysa ki tek bir bisiklet alıp yirmi yıl kullanırım diyen kullanıcı için ideal.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@mehmetsunu

Böyle dertli dertli yazmışsın merak edip bir tane siteye baktım. Bir sürü aynakol markası gördüm. E haliyle shimansoydu fsasıydı çok çeşit olur, her alanda birilerinin pazarı domine etmesinden doğalı var mı?

upload_2016-12-30_14-39-0.png

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Bunun gibi sorular ile İktisat biliminin Endüstriyel Organizasyon adındaki dalı uğraşır. Kolay cevaplanabilecek bir soru değil. Benim aklıma ilk gelen etkenler:

Araştırma-Geliştirme ve pazarlama maliyetleri pazarın büyüklüğüne göre çok yüksek, fazla marka o yüzden barınamıyor.
Fren ve vite tasarımlarında pek çok patent olduğu için muhtemel üreticilerin benzer tasarımlarla gelmesi mümkün değil.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel

Yine beni ters köşeye yatırdın, elaleme rezil rüsva ettin bahadır gürellll bahadır gürel. Bunun rövanşını fondoda kesin alacağım. Bak paraya kıydım sırf bu iş için gittim karbon bisikleti aldım.

Bozkırlı

Daimi Üye
Tepki
378
İsim
Serdar GÖK
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar ayrıntılıca cevap vermişler. Shimano markasının piyasayı ne denli domine ettiğine küçük bir örnek de ben vereyim. Bisikletle hiç bir alakası olmayan adamlara bisiklete dair küçük bir sohbet yaptığımızda ilk sordukları "abi vitesler shimano mu" oluyor. Adamların bisiklete dair tek bildikleri şey shimano ise iyidir. Şimdi öyle bir pazardan bahsediyorsunuz ki, ilgili markalar Türkiye'ye girdikten sonra ucuz neidüğü belirsiz market bisikleti diye tabir ettiğiniz bisikletlerin yerine alüminyum kadrolu bsikletler girdikten sonra hepsi shimano ile tanışmışlar. Akıllarda sadece bu kalmış. Şimdi böyle bir pazara yatırım yapıp, arge çalışması ve pazar araştırması yapıp girmek yatırımcı için ne kadar zor ve meşakkatli bir süreç düşünün.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
E tabi, shimano bu işin selpak'ı, nescafe'si, sana yağ'ı olmuş..

metin bisiklet'te Shimano Türkiye'nin yetkilisi ile tanışmıştım. Shimano firmasının total cirosunun %80'ini tourney kategorisindeki Tourney ve Altus alt markalarının gerçekleştirdiğini söylemişti.

Çocukken "Shimano" yazısını görünce ağzının suyu akan ve Shimano vitesli bisikletler ile hayaller kuran veletler, büyüyüp işin detayına inmeye başlayınca Deore ile, Tiagra ile, 105 ile tanışmaya başlıyorlar ve firmanın asıl karlılığı bu noktada başlıyor. İşte geçmişin bu veletleri, hepimiz buradayız :)
İşin daha da ilginç tarafı, tourney ile 105 arasında üretim maliyeti bakımından pek de fazla bir fark bulunmamasıymış. Sadece tasarım ve kullanılan hammadde farklılıklar gösterebiliyormuş. Ki bunlar da fiyatta o denli farklar yaratabilecek unsurlar değilmiş.
Demek ki bu nedenle Shimano firması bu şekildeki alt kategorilere (tiagra, deore vs) markalara yöneliyor. Kullanıcıları kategorize ederek karlılığını arttırmak için.

Sanırım endüstri mühendisi arkadaşların bu konular ile ilgili daha farklı bakış açıları vardır. Biz işin içindeki yetkililerden aldığımız bilgilerle ve naçizane aklımızla bunları yazabiliyoruz.
Not: Shimano iyidir :) :)

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
715
Bisiklet
Cube
Bir örnek de benden gelsin, Almanyadan gelen VSF marka tur bisikletimde SACHS marka set kullanmışlar, çoğunlukla motorsiklet ve büyük otomobil üreticilerine baskı balata üreten bir firma, bir ara şanslarını bisiklette de denemişler ve tutunamamışlar anlaşılan. Tahminimce 17-18 senelik olmasına rağmen çok az kullanılmış olmasından mıdır bakımları mı iyi yapıldı bilmem sorunsuz çalışmakta.

20160402_192240.jpg 20160402_192228.jpg

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
Konu hazır diğer grupset markalarıyken Sturmey-Archer hakkında bilgisi olan var mı ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
@Bahadır Gürel hocam sende vur dediysek öldürmüşün :koptum:, birisi fiat linea ise diğeri lamborghini aventador, birisi selçuk şahin ise diğeri Alex de Souza o derece farklılıklar var :D deore aynakolun o kadar ucuz olma sebebi çok eski olması nereden baksan 2007 yılının ürünüdür diye tahmin ediyorum,alttaki ise tamamen yarış odaklı çok üst seviye bir parça kısaca genel-günlük kullanıcı gözü ile bakılırsa deore iyi diğeri çok kazık gibi görünüyor aslında doğru görünüyor çünkü orta seviye kullanıcılara kadar o aynakol iş görür ama üst seviye yarışlara katılan, sürdüğü bisikletin hakkını veren adam, parasıda varsa kesinlikle Race Face aynakolu alır tabi bu adamın sponsoru vardır cebinden çıkmaz bizlerde bakar iç çekeriz:koptum:

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Murat B.
Murat abi konuyu özetlemiş...

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben " şero" marka malatya oto sanayi uretimi bi grup setim olsun isterdim ama yok malesef.
O yuzden " Torney candır "

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bildiğim kadarıyla sturmey archer göbekten vites sistemini sram satın aldı. Eskiden sturmey archer şimdi sram