Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Group Setler Sıralaması

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Engin YAĞIZ tarafından paylaşıldı.

1. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet almaya karar verdigim sıralarda İnternette dolaşırken şöyle bi liste görmüştüm tam olarak sıralama doğrumu bilmiyorum ama belki sizinde işinize yarar...

Serden Us ve Gökhan Ö. bunu beğendi.
  2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Listede şimdi bu Sram ile Shimano grupları birbirine denk geliyor mu kalite vs bakımından? Yani 3. sıraya baksak mesela; Sram XO ile Shimano XT aynı kategoriye mi giriyor?

Sram konusunda pek bilgiye sahip değilim de...

3. L_GURKAN

L_GURKAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır dolayısıyla markalar arası eşitlik bu sebepten biraz zor olacaktır. Bildiğim kadarıyla Sram daha keskin geçişlere sahip Shimano'ya göre. Eşleştirilme yapılmış bir liste bisiklet kullanıcıları için çok kullanışlı olacaktır

4. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bu liste doğru değil malesef. Sram X5 setin karşılığı Shimano'da Deore'dir.

Shimano Saint downhill bisikletlerinde kullanılır yanlış bilmiyorsam aynı şekilde Hone'de. Zee ise yeni duydum.

Bana göre

XX1 = ? (Yeni seri XTR olabilir)
    XX = XTR
    XO = XT
    X9 > SLX > X7
    X5 - Deore
    X4 - Alivio
    X3 - Acera > Altus > Tourney

Serden Us bunu beğendi.
  5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fiyat olarak deore ve X3 yakin olsa da bende X3'un Acera ve Alivio'ya yakin oldugunu dusunuyorum...

6. Ali Nihat GÖRAL

Ali Nihat GÖRAL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Peki yol bisikleti komponentlerinde Dura ace 7800 nerede bu listede?Dura ace 9000 den önce de 7800 var ama burada belirtilmemiş.

7. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herhangi bir denkleştirme söz konusu değil bu listede. O yüzden bunları kalkıp da aynı tabloya sıralı şekilde koymanın bir manası yok. Konunun ilk mesajı değiştirilmeli. Zaten bisiklette öncelik verilmesi gerekenler bunlar değil ve ne yazık ki bu tip konular da sidik yarıştırmaya meraklı arkadaşlarımızın kafasını meşgul edecek konular.

Markaların grupsetlerini kendi aralarında sıralasa yeterli. Ayrıca bu listelerde artık üretimi olmayan setler de var. Misal; Deore LX. Bu set, yerini SLX'e bıraktı birkaç yıl önce.

8. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Arkadaşlar yanlış anlaşıldı sanırım benim bu bilgiyi paylaşmamdaki amaç vites sistemlerindeki çeşitliligi belirtmekti öte yandan markanın kendi içindeki sıralaması nispeten dogru diye düşünüyorum.. ama arkadaşların yaptıgı gibi markalar arası sıralaması; örnegin= sram x3'ün shimano deore'ye denk gelmesi gibi bişey olamaz zaten bu kesinlikle yanlış olur..

9. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Maalesef Engin Bey, o şekilde de hatalı bir sıralama olacaktır, çünkü artık üretilmeyen setler var. Bu ne demek? 2013 model Alivio, bilmem kaç sene öncesinin Deore LX'inden daha kalitelidir. O yüzden sadece üretimde olanları karşılaştırmak gerekiyor. Yani 2005 model XTR, bugünün Deore'sinden her halükarda daha iyi olacak diye bir kaide yok. O açıdan yine kafa karıştıracak bir sıralama. Sadece yeni olanları, markaların kendi içinde sıralamak yeterli. Gerekirse ayrıca markaların karşılıkları verilebilir.

suat akman bunu beğendi.
  10. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Doğru söze ne diyelim...

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    "Benim komponentlerim seninkileri döver" şeklinde bir düşünceyle kıyaslamadan ziyade; atıyorum Shimano'dan Sram'e geçmek isteyen biri için aslında böyle bir karşılaştırmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. Karşılaştırma sırasında bazı parametreler sabitlenebilir bu yapılırken. Misal ben Alivio kullanıcısı olsam, Sram denemek istesem, hangi sınıfını almalıyım ki bendeki setle aynı kategoriye girsin? Birebir doğruluk değil de biraz fikir vermesi açısından faydası olur.

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Listedeki grup setlerin içinde shimano'daki home yerine saint geldi diye biliyorum, ayrıca trekking bisikletler için Deore LX üretimi hala devam etmekte.

13. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bunlar bİrbİrİne karŞilikli olarak eŞİt deĞİl orada sadece markalarin siralamalari var yanİ her sÜtÜnÜn bİrbİrİnden ayri olmasi gerektİ.
    Bİr karŞilaŞtirma sÖz konusu deĞİl.yoksa xx1 le xtr in denk olmasi İmkansİz .xtr x0 a eŞİt