Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Grİp AŞisi Olmalimi...??

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında hetero tarafından paylaşıldı.

1. hetero

hetero Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaslar her kış defalarca grip oluyorum. fakat aşıyada güvenip bu gune kadar aşı olmadım. sizce aşı zararsızmı. hiç bir yan etkisi yokmu . girebe karşı kalkanmı. deneyimlerinizden faydalanmak istedim. teşekkurler.

2. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu konuyu okursanız yardımı dokunabilir :

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=17184&highlight=grip

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Endikasyonlar (Grip aşısının yapılması gerekli durumlar)

1 - 65 yaş ve üzerindeki kişiler

2 - Bakım ve huzur evinde yaşayanlar

3- Altta yatan hastalığı olan erişkinler ve çocuklar:

Kardiyovaskuler hastalıklar
    Pulmoner hastalıklar
    Metabolik hastalıklar (diabet)
    Renal yetmezlik
    Nörolojik hastalık
    Hemoglobinopati
    İmmun yetmezlik
    Aspirin tedavisi almakta olanlar

4 - İnfluenza mevsiminde hamileliğinin ikinci - üçüncü trimestrinde

5 - 50 - 64 yaş arasındaki kişiler

6 - Gribi yüksek riskli olgulara taşıma olasılığı olan kişiler:

Bakım evi çalışanları
    Risk grubundaki olgulara evde bakım veren kişiler
    Sağlık personeli
    Risk grubundaki kişilerin aile bireyleri

Kronik hastalığı olmayanlar ile gençlerin grip aşısı yaptırması şart değildir.
    Grip aşısı gripten korur, nezle(soğuk algınlığından) değil. Bu iki farklı klinik durumu birbirinden iyi ayırt etmek gerekir. Sık sık soğuk algınlığına yakalanıp, bundan korunmak için grip aşısı yaptırma yoluna gitmek bu anlamda fayda sağlamayabilir. Nezlede burun akıntısı göz yaşarması vb. vardır. Gribe ise halk arasında paçavra hastalığı da denir ki insanı aşırı halsiz bırakan, yüksek ateşle seyreden yaygın kas-eklem ağrıları vb. ile seyreden bir durumdur.
    Her iki klinik antitede antibiyotiklerin yeri yoktur.
    Yumurta allerjisi olanlar grip aşısı yaptırmamalıdır.

gizer, Semih Temiz ve Murat EVGİN bunu beğendi.
  4. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu aşıları yaptırmadan önce muhakkak herhangi nezle-grip virüsüne bulaşmamış olun ki aşıyı yaptırınca yataklara 2.80 düşmeyin.

gizer bunu beğendi.
  5. naz34

naz34 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşım kesinlikle aşı olmak için tereddüt etmeyin.. Ekim ayındayız, AŞI olmanın tam zamanı..Grip mikrobuna yakalanmadan, zaman geçirmeden ,
    en yakın eczaneye gidip aşınızı yaptırın..

Doktorumla birebir yaptığım görüşmeden sonra ,senelerdir grip aşısı oluyorum.
    Daha doğrusu ailecek oluyoruz..Çok şükür grip nedir unuttuk..:p
    Hiçbir yan etkisi yok, aksine katkısı çok..

Eğer ailede yaşlı bir büyüğünüz var ise ( hasta olsun ya da olmasın) mutlaka aşı yaptırmalısınız..
    Ama sadece onun aşı olması yetmez. Onunla irtibatta olan kim varsa evin içinde ( buna bakıcısı da dahil ) onların da aşı olması gerekir..
    Evde çocuk varsa, büyüklerin sağlıklı olması daha da önem taşır..!

Not: Eğer şu anda hafiften gribal durumdaysanız aşı biraz sarsabiliyor ama sonrasında rahat edersiniz..
    Bir de grip mikrobunun çok çeşitli olduğunu, aşının her türlü grip mikrobuna karşı koruyucu olmadığını bilmelisiniz.. Ama yine de yatağa düşmeden, kışı rahat geçirmenizi sağlayacaktır..
    Umarım grip aşısı ile ilgili endişelerinizi gidermişizdir..
    Sağlıkla kalın............:)

Murat EVGİN bunu beğendi.
  6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Hani böyle zaman geçirmeden alel acele "haydi çocuklar aşıya" edasıyla grip aşısını tavsiye edişinizi okuyunca birden Sayın naz34 yoksa ;
    1. Grip aşısı pazarlama işinde çalışan bir reprezant mı ki?
    2. Bir eczacı tanıdığının elinde kalmış bolca grip aşısı mı var ki?
    3. Hetero adlı üyeyi çok yakından tanıyan bir doktordan heteronun immün sistemi hakkında olumsuz bir bilgi mi aldı acaba diye düşünceler aklıma gelmedi değil doğal olarak. :) :) :)

Şaka bir yana;
    Grip aşısı tüm virüslere değil yalnızca bir önceki sene en çok hastalık yapan virüs tiplerine karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Oysa insanda grip hastalığı yapan virüslerin sayısı ise belki yüzlerce...
    Bu sene hangi virüsün salgın yapacağını kimse bilemez. Bu sene ille bu yılki aşıların içindeki virüs(ler) salgın yapacak diye bir tıbbi konsensus oluşturulmamıştır virüsler ile insanlar arasında. Virüsler bizim tıbbi beklentilerimizi kaale almayabilirler tabiatları icabı.
    Bir gribal enfeksiyonu hastalanarak geçirmek, eğer vücut direnciniz yerindeyse aşı olmuşken hissedeceğiniz yan etkilerden biraz daha fazladır, o kadar. Oysa bu edinsel aktif bağışıklığın karşılığı edindiğiniz immün korunma molekülleri sizi bir önceki senenin değil güncel senenin virüslerine karşı korumaktadır ki bu aşıdan çok daha kuvvetli bir koruma kalkanıdır.
    Gripten korunma konusunda anahtar kelime öncelikle grip aşısı DEĞİL. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi olmalıdır.
    Bence Türkiyedeki 70 küsur milyon insanın aşılanmasına gerek yok.
    Sayın Naz, mesajınızdan maalesef 7 den 77 ye sanki Türkiyedeki 70 milyon insanın eczanelere koşup (hatta önce doktora bile değil) aşı yaptırması gerekiyormuş gibi bir anlam fışkırıyor... Yazı karakteri olarak normalden oldukça büyük puntonun seçilmiş olması da söylediklerinizin sağır sultan tarafından bile duyulmasına vesile oluyor... Bence bu konuda bu derece iddialı fikir beyanına pek gerek yok idi. Zira söyledikleriniz tıbbi bilimsel literatür verilerine değil, kişisel tecrübelerinize dayanmakta.

Yine de iyiniyetli yardımlaşma duygunuzdan dolayı paylaşımınız için size teşekkür ediyor, sağlıklı mutlu bol pedallı günler diliyorum. :)
    Selam ve saygılarımla.

smhcnr, Semih Temiz ve Admin bunu beğendi.
  7. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aşının sağlam vücuda büyük faydası var ve influenza acayip akıllı bir varlık. Kendini yeniliyor ve aşılar da yenileniyor.

Vücudumuzun bağışıklığını gerçekten de sağlam tutmalıyız. Aşı oldum diye tedbiri elden bırakmamalıyız.

8. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Gribe sebep olan virüslerin 216 çeşit olduğu söyleniyor. Bu yüzden dolayı grip hastalığını geçiren kişiler hiçbir zaman bu hastalığa karşı bağışıklık kazanamıyorlar. 200 çeşit grip virüsüne karşı bağışıklık kazansak diğer 16 sı denk gelirse bu durum bizleri hasta etmeye yetiyor. Piyasadaki grip aşıları kalitesine göre 100 ün üzerinde grip virüsüne karşı bağışıklık kazandırıyor. Demek istediğim grip aşısı olursak grip olma ihtimalimiz ilacın kalitesine göre bir o kadar azalır. Ancak 216 virüs çeşidinin hepsine birden bağışıklık kazanmak o kadar kolay olmaz. Aşı olan arkadaşlarımın büyük bir bölümü grip olmadıklarını söylüyorlar ancak içlerinde az da olsa grip olanlar var. Bana göre kaliteli bir aşı alıp vurulmanda büyük fayda var.

9. okan_ergun

okan_ergun Kıdemli Üye

Seviye:
    Semıh bey' ınde dediği gibi grip' e neden olan yuzlerce viruz war aşı ise sadece bunların bi ka. tanesine karşı bağışıklık kazandırıo üstelık yaptırdığınız ılk sene aşının bı faydası olmuyo...

10. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yanlış!!
    Yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Aslında A, B, C olmak üzere üç tip grip virüsü vardır. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir. Grip virüslerinde görülebilen bu yapı değişiklikleri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından içinde Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlenmekte ve değişiklikler saptanarak salgın yapma olasılığı olan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt (WHO) belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde zorunlu olarak bu tiplerin bulunmasını sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmakta ve korunma sağlanmaktadır.

Yanlış!!!
    Aşı, bir önceki senede en sık karşılaşılan virüs tipine karşı, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda hazırlanmaktadır.
    Bilimadamları hastalığı önlemek için kullanılan altı ayrı çeşit grip aşısını bire düşürmek konusunda yeni bir gelişme katettiler. Belçikalı bilimadamlarına göre, 'hemagglutinine' ve 'neuraminidase' proteinlerinin bileşiminden oluşan M2 proteinin aşı solüsyonlarında kullanılması sayesinde, insanlar tek bir aşı ile gribe karşı önlem alabilecekler. Bugüne kadar hastalığı önlemek amacıyla piyasadaki altı çeşit aşıdan birini kullanabilmek için bazı testlerden geçmek ve uygun aşı çeşidi belirlemek gerekiyordu

Yanlış!!!
    Aşıyı yaptırmaması gereken kişiler vardır. Aşı, ticari olarak eczanelerde bulunmaktadır. Recetesiz alınabilir. Fakat bir hekime danışarak yapılması bir çok açıdan faydalıdır. Aşı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmektedir; bu nedenle yumurta allerjisi olanlar kullanmamalıdır. Uzmanlar, grip aşısının, embriyonlu yumurta kesesinden elde edildiği için yumurta alerjisi olanlar tarafından kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Arkadaşlar, ne demek istediğimi anlatamıyorum sanırım.
    Ben size balık yemeyi değil balık tutmayı anlatmaya çalışıyorum.
    Ya siz, bağışıklık sisteminizin sizi her hastalıktan bedava korumak için ihtiyaç duyduğu şeylere kulaklarınızı tıkamaya devam edersiniz ve her hastalık için bir aşı çıksa da yaptırsak diye bekleşirsiniz, yada ömründe hastalık nedir bilmeyen ama kendine bakmasını bilen insanların dediklerine kulak verirsiniz...

Dileyen dilediği aşıyı yaptırır. Ben dahil kimse de mani olamaz. Ancak bu zihniyetle giderse herhalde ilerde açlık, susuzluk hatta geçim sıkıntısı için bile aşı çıksa da yaptırsak diye bekleşip duracaksınız...

Grip aşısı yaptırması önerilen hasta gruplarını tekrar aşağıya sıralıyorum.
    Aşağıdaki gruplardan birinin içindeyseniz mutlaka grip aşısı yaptırın. Sizin yanınızdayım. Ama benim param var, gidip grip aşısı yaptırırım kim ne diyebilir diyenlerdenseniz lütfen tetanoz aşısı da yaptırın. Zira bir bisikletçinin grip aşısından daha ziyade belli aralıklarla tetanoz aşısına ihtiyacı vardır.

İşte liste:
    Grip aşısının uygulanmasının önerildiği gruplar;

Birincil risk grupları:
    (Gribin yaşamsal risk oluşturduğu ve tıbbi açıdan mutlaka aşılanması önerilenler: )

65 yaşından büyük kişiler
    6-23 aylık sağlıklı çocuklar
    Hamile kadınlar
    Şeker hastaları (diyabet)
    Astım hastaları
    Kronik akciğer hastaları (Bronşit vb.)
    Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)
    Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı –hemoglobinopati- olanlar, kanser, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar)
    Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar

İkincil risk grupları: Yukarıdaki risk grubunda yer alanlarla yakın temasta olanlar ve
    50-64 yaş arası kişiler
     kronik tıbbi rahatsızlıkları bulunan huzur evi ve diğer kronik bakım kuruluşlarının tüm yaşlardaki sakinleri;
     astım dahil pulmoner ve kardiyovasküler sisteme ait kronik hastalıkları bulunan erişkinler ve çocuklar;
     bir önceki yılda (şeker hastalığı dahil) kronik metabolik hastalıklar, böbrek disfonksiyonu, hemoglobinopatiler, veya (ilaçların veya insan bağışıklık eksikliği (HIV) virusunun neden oldukları dahil) immunosupresyon nedeniyle düzenli tıbbi takip veya hospitalizasyon gerektirmiş olan erişkinler ve çocuklar;
     Sağlık Personeli
     Yukarıda belirtilen risk grupları ile aynı ortamda yaşayanlar
     Huzurevi, bakımevi ve benzeri yerlerde çalışan personel
    Ayrıca
     Sık seyahat edenler
     Gribin tıbbi ve ekonomik olumsuz etkilerinden korunmak isteyen kişiler (iş adamları, üretimde çalışanlar, sporcular vb)

Lütfen bundan sonra yorum yapacaklar, eş dost konu komşudan örnek vererek yönlendirmeler yapmaya çalışmasın. Bilimsel tıbbi literatüre dayanmayan söylemlerle toplumu yanlış yönlendirmeye kimsenin hakkı yok.
    Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilginin dedikodusunu yapma çağında değil. Varsa diyeceğiniz geçerli bir kaynak bildirin yada umumi kabul gören bir delil gösterin.

Seçilmiş kaynaklarKaynak 1,Kaynak 2.

11. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    abicim bırakın grip aşısını filan vücudunu dengeli çalıştırır dirençli kalırsan değil grip kanser bile size ulaşamaz bunlar ticaret oyunları zamanla gribe neden olan mikroplar bu aşıya direnç gösteren bir hal alır dahada güçlenirse bakalım ozaman ne yapacaklar...

12. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Şimdi, aşıyı tamamen dışlamak ta olmaz. Çok faydalı olduğu hasta grupları da var tabiki.

Devlet benim yukarıda (10. mesaj) sıraladığım endikasyonlarda aşının masrafını karşılıyor. Bunun dışında karşılamıyor. Bu çok anlamlı bir tercih. Zira o endikasyonlarda aşı rantabl. Yani yapılmaya değer. O endikasyonlar dışında yapıldığında ise verdiğiniz paranın ve emeğin karşılığına değmez. Sadece yurt dışına sermaye akışı yapmış olursunuz.

Bir de "aşıyı ben oldum çok faydalı herkes yaptırsın" demek de yanlış. Bunun yerine " ben yaptırdım fayda gördüm, dileyenler aşı için doktoruna danışsın" demek çok daha doğru bir tutum.

Yada mesela aşıyı yaptırıp eskisinden daha çok hastalanan insanlar da var. Ancak onlara bakarak aşıyı kötülemek de doğru değil. Bu tür örnekler kişisel deneyimlerdir. Genel kabul göremez.

Üyelerimiz kişisel tecrübelerini paylaşırken her sözleri için bilimsel ısbat getirmelerini beklemeyiz ancak tavsiyede bulunurken toplumu yanlış yönlendirmeleri önleyebilmek için tecrübelerinin kişiselliğinin altını çizmek gerekir. Sağlık konularında doktor yönlendirmesiyle hareket etmek en güzelidir.

Bu konuya mesaj yazan herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım.

Sağlıklı güzel günleriniz olsun.

soneryen bunu beğendi.
  13. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Ben ilgili asıyı olmadım

ama olanlara sordugum kadarı ile grip olmuyorsun ama

suursuz bi halde dolasıyormussun

Dogrumudur ?

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sorunuza bugünkü tıbbi bilgiler çerçevesinde cevap vermek gerekirse " hayır".
    Yani klasik kaynaklarda bildirildiği kadarıyla aşının Santral Sinir Sistemini (SSS) etkileyen bir özelliği yok.
    Eğer aşı olunduğundan dolayı toplumdan alınmış virüslerle geçirilen gribal enfeksiyon tablosu atipik bir tarzda cereyan ediyor denilse, buna da katılmak pek mümkün değil. Zira gribal enfeksiyon esas olarak "üst solunum yolu" hastalığıdır. Şuurdan sorumlu olan SSS ile direk ilgisi yoktur.

Hattı zatında inaktive(ölü) bir aşı olan grip aşısı yapıldıktan sonra şuur etkiliyor olsa, bizzat canlı virüs ile enfekte olarak hastalığı yaşayan insanın şuurunda çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkması beklenirdi...

Velhasılı kelam sorunuzun cevabını yineleyerek tekrar ediyorum: Aşıdan sonra şuur sorunu ortaya çıkması normal koşullar altında beklenen birşey değildir. Eğer sizin gördüğünüz yada bildiğiniz bir örnek vaka söz konusu ise, o vakada ayırıcı tanıda başka klinik antiteleri gözden geçirip araştırmak uygun olacaktır.

Sağlıklı günler. :)

msd_57 bunu beğendi.
  15. nomercy

nomercy Yeni Üye

Seviye:
    Mesleğimizin bu kadar ayaklar altında olmasını görmek çok acı verici...

Bizi bu konuma düşüren meslektaşlarıma çok selam ederim!!!

16. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Lütfen üzülmeyiniz.
    Tüm mesleklerde iyi insanlar olduğu gibi iyi olamayanlar da var.
    Ancak, yine de gönül hep iyilerden yana...
    İyileri tenzih ederiz..

17. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de şahsi fikrimi söyliyeyim, grip aşısına inanmıyorum, eskiden yaptırırdım, 5-6 senedir yaptırmıyorum, hiç bir gribe de yakalanmıyorum. Bence bünyeyi sağlam tutmak ana etken, sağlıklı beslenip, uykunuzu iyi alırsanız, düzenli spor yaparsanız hiç bir şey olmaz. Bir çok hastalık vücudun direncinin düşmesinden kaynaklanıyor.

18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Grip virüsü, eğer bünye güçlü değil ise hücresel bağışıklığı zayıflatarak hastalık oluşturan bir ajan.
    Sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve düzenli spor ise başta hücresel bağışıklık olmak üzere vücut direncinin korunması ve güçlenmesi için en gerekli etmenler.
    Dolayısıyla kişi eğer grip için riskli hastalık gruplarından birinde değil ise yukarıdaki kişisel tecrübe ve yorumlar tıbbi olarak (hekim kontrolünden geçmiş)normal insanlar için tavsiyeye şayandır.

mcaliskan23 bunu beğendi.
  19. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Böylece mesut abinin doktor olduğunu da öğrenmiş oldum verilen bilimsel bilgiler için çok teşekkür ederim başka sorusu olan var mı?:in:

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  20. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Hekim olduğumu ön plana çıkarmayı sevmiyorum. Eğer konuştuklarıma hak verilecek ise mesleğimden dolayı değil, söylediklerimin doğruluğundan dolayı olsun isterim. Kendimi bu sitede bir hekimden evvel bir bisiklet dostu olarak görüyorum.

Madem konu ortaya çıktı şunları da demek isterim:
    Ben şu sıralar hergün poliklinikte uygun endikasyonlarda belki günde 15-20 kişiye grip aşısı reçeteliyorum. Üstelik reçetelediğim aşıları benim seçtiğim vakalarda devlet karşılıyor. Yani grip aşısına karşı değilim, devlette...
    Ancak uygun endikasyonları çok sıkı takip ederim. Endike olmayan vakalarda grip aşısı yazılacak olsa, öyle aşılanan kişiler "aşı oldum ama bir farkını göremedim" demeye başlıyacaklardır. Bu da toplumda "grip aşısı çok etkili değilmiş" gibi bir yanlış yargının oluşmasına yol açabilir. Böyle bir duruma yol açmak ta doğru değil. Zira o zaman da grip aşısına haksızlık edilmiş olur.

Ama, spor yapıyorsam -bisiklete biniyorsam- gerçekten hakkını vermeliyim ki harcadığım vaktin, paranın ve emeğin; sağlığımı koruma bağlamında getirilerini doya doya yaşayabileyim. Onun için ben kendi adıma konuşmam gerekirse grip konusunda grip aşısına değil, yaptığım spora, sağlıklı beslenme kurallarına ve düzenli uykuya daha çok değer ve prim veriyorum. Tıpkı Hakan hoca gibi. ;)

Aklıma gelmişken bir noktaya daha değinmek isterim.
    Grip aşısını yaptırmak için mutlaka doktor onayı alınmasının tavsiye edilmesinin tek sebebi yumurta yada tavuk proteinleri allerjisi meselesi değil.
    Bir insan alışılmışın dışında çok sık grip oluyorsa hücresel bağışıklık sisteminde bir sorun olabilir. Böyle bir durum ise mutlaka bir doktor tarafından araştırılmalı, takip ve tedavi edilmelidir. Bunun için çok sık grip olan insanlar, hemen aşı olmadan önce bir doktora giderek başka hastalıklar bakımından kontrolden geçmeliler diyorum.

Selam ve saygılar.:)