Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Great Falls of Potomac" (08.08.09)

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Arkadaslar,

Hani iki haftadir sayiklayip duruyorum ah bi selaleye gitsem, aman da bi su gorsem, daga tasa karissam, insanlardan azicik uzaklassam ama yalnizligi da hissetmesem diye... Nihayet bu hafta bu istegimi gerceklestirdim.

Evden ciktiktan sonra kendimi merkeze dogru saliyorum. Burasi cadde uzerinde kucuk dukkanlarin siralandigi M Street,

Burasi da meshur George Town Universitesi,

Bu da benim bugun takip edecegim kanal yolu,

Bu da Washington muhabiriniz Kevser,

Bu stabilize yolu takip ederken sol tarafimda Potomac nehri sag tarafimda Canal kaliyor.

Sari, yesil ve mavinin tonlari birbirine karismis tipki benim duygularim gibi.

Cennete acilan kapi bu deseler inanir miydik?

Nehirde cok gordum de kanalda kano kullanan insanlari ilk defa goruyorum.

Sol taraftaki asfalt yolu genelde yol bisikleti olanlar tercih ediyor. Ama ben topragin hisirtisini duymak icin yukariyi tercih ediyorum.

Zaten asfalt yol ileride kanalin uzerinden Bethesda (Maryland) tarafina donuyor. Yani Kanal boyunca asfalti takip edeyim derseniz rotadan sasiyorsunuz. nerden mi biliyorum? Daha once denedim de ordan hahaha...

Bazi yerlerde kanaldan nehre baglanti var. O yuzden de bu tahta kopruler yapilmis.

Kanal uzerinde bilmem kac tane kilit var. Bu kilitlerin kimisi kapali kimisi acik. Suyu bu sekilde kontrol ediyorlar.

Kilitli yerdeki suyun durgunlugunda yosunlar gorulmeye deger. Goze hitap eden cok guzel bir goruntu cikmis ortaya.

Kanal ile nehrin parallelligi arada sirada bozuluyor. Nehri yeniden gorebildigim ender anlardna biri.

Bisikleti yatirip uzerine makineyi koyuyorum. Tam fotografi cekerken birisi dustugumu zannederek "yardima ihtiyacin var mi?" diye yanima geliyor.

Sagol deyip daha ciddi bir poz daha veriyorum. Hava o kadar sicak ki durdugum anda aninda terlemeye basliyorum. Zaten kollarimdan akan terden de durum bellidir.

Chesapeake & Ohio Kanal`i Washington`dan baslayip Cumberland`da sona eriyor. Toplam uzunlugu 184,5 mil yani yaklasik 298 km kadar. Inanilmaz olani ise Pennsylvania yakinlarina kadar bu yoldan kanali izleyerek bisikletle gidebilecek olmaniz. Bu tarihi kanal zamaninda cok etkin bir sekilde kullaniliyormus.

Ve iste ilk 10 mili tamamladim. 16 kilometrenin sonunda enerji barlarindan birini yiyerek kendimi odullendiriyorum.

Arkamda gordugunuz kanalda su azaldigi icin cukurlari otlar dolduruyor.

Hic bilmedigim bir yere giderken en cok sevdigim sey acaba karsima neler cikacak diye heyecanlanmam. Sevmedigim sey ise ne kadar yol gidecegimi bilmedigimi icin gorecegim seyler icin sabirsizlanmam.

ne guzel. buarad insanlarin cumartesi gunu diye bir kavrami var. kendilerine zamna ayirabiliyorlar. Biz garipler de yani ozelde calisanlar Pazar gunu ailemize mi ayiralim, gezelim mi, ev isi mi yapalim, kendimizle mi ilgilenelim sasirir iki ayagimizi bir pabuca sokariz.

Dar bir yoldan gecerken ustume bir turist kadin atliyor. Amanin ne oldu saskinligini yasarken yaninda dikilen yilandan korktugunu anliyorum. Sanirim yilan da ondna korktu bagirinca kacmaya basliyor. Bisikleti aldigim gibi yanina gidiyorum. Temkinli bir sekilde yaklasip fotografi cekmeyi basariyorum.

Ta ta taaa nihayet kayalar gorunmeye baslandi. Bu da demek oluyor ki selaleye az bir yolum kaldi.

Ve iste Great Falls selalesi dedikelri yer. Himmm! Daha yuksek bir sey bekliyordum desem yalan olmaz. Bu Karadeniz`de ya da Akdeniz`de adim basi gorebilecegim sey oldugu icin sadece anin tadini cikarmaya calisiyorum.

E onlar da hakli tabi. Bu kadar duz bir memleket de buna da sukur.

Hey yavrum hey! Kevser neler gordu bir bilseler o zaman buraya degil bana bakarlardi agzi acik. Cidden oralara gittin mi? Bahsettigin yerler Turkiye`de mi diye? peeeehhh...

Bi de beni soyle cek bi de boyleee diyebilecegim kimse olmadigi icin kosup yetistigim kadariyla idare edin hahahaha...

Suya girmenin neden tehlikeli olabilecegini adim adim anlatan tabelalar da cok hosuma gitti.

Eski zamanlari yasatip turistlere hos vakit gecirmeye calisan insanlar. Iki tane ata bagladiklari iple Kanal`da belli bir mesafeye kadar insanlari getirip goturuyorlar. Insanlarin baya ilgisini cektigini soyleyebilirim.

Eymir`dekini aratmasin diye evden balik-ekmegini hazirlayip kendini piknik masasina atan Kevser`in menusunde ayrica meyveler, meyce suyu ve de kabak cekirdegi bulunuyor.

Ve iste Turklugu ile gurur duyan insan bakisi,

Sincap pesinde kosarken "ho ho houw" diyorum kendime son anda fark ettigim orumcek aginin dibine kadar gelerek.

Ilk defa boyle etek giymis gibi duran bir orumcek goruyorum. O kadar belgesel izlememe ragmen hic denk gelmemisim.

2. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Artik pesinde kosmama gerek kalmadi. Kerata kendisi geldi yanima yerdeki ekmegi fark edince.

O kadar sevimli yiyor ki gormelisiniz,

Bu da sanki birisi ekmegine ortak cikacakmis gibi kendini arka ayaklarindan agaca asip bas asagi ekmek yedigi an hahahah...

Izlemek hosuma gitti ya " al bakem bir de uzum ye" diyorum.

"Daha baska bir sey yok mu?" der gibi bakiyor bana...

Uludag gazoz sisesine yasladigi cep telefonundan muzik dinleyip (yaninda mp3 playeri oldugu halde) cekirdek citleyerek klasik Turk izlenimi veren Kevser ardinda biraktigi cekirdek kabuklarina bakarak yine bir is basarmiscasina kendisiyle gurur duyuyor atalari adina hahahah :)))

Donus yolunda gozume bir sey carpiyor. Kafami tekrar kanala ceviriyorum.

O kadar yavas ve sinsi ilerliyor ki orada bir canli oldugunu fark etmek zor. Renklerinin guzeligine bakar misiniz?

Her seferinde farkli yollardan eve donuyorum. Bu yuzden de her seferinde yeni yerler kesfediyorum. Yine ordan burdan aradan dereden derken geldigimden beri ilk defa sahile benzer bir yer buluyorum. Cok hosuma gidiyor. Bisikleti kucakladigim gibi asagi iniyorum. Yer kisitli da olsa iki dakika oturup suya bakarak hayallere dalmama ve buradan uzaklasmama yetiyor.

Kilometre saati olmayana bu sorulmaz ama "Kevser bugun ne kadar yapti?" derseniz yanlis hesaplamadiysam 78 km civarinda diyebilirim.

Sen kilo vermissin diyenlere de "hayir ayniyim" diyorum surekli tabi evdeki tarti bozuk degilse. Sikilasmanin sirri hergun bisiklet kullanarak ayda yaklasik 1500km yol yapmama bakiyor. Gectim seni Iso gectim. Kulaklarini cinlatayim taaa buralardan...

Bir sonraki gezide goruzmek dilegiyle hosca kalin efemmmm...

3. Harun Bozdogan

Harun Bozdogan Aktif Üye

Seviye:
    Sanki "discovery chanel" izliyorum..paylaşımınız için çok teşekkürler..Yeni bölümleri heyecanla bekliyorum.. :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  4. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Guzel resimler, DC & Virginiada cok nem var, rahatsiz etmiyor sizi sanirim.

KevSerSeri bunu beğendi.
  5. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    O kadar hayvani pes pese ekleyince tabi sen de haklisin. Ama ben de ilk defa oyle bir orumcek gordu. Hos kusu cok mu gordum sanki. Onun da adini bilmiyorum hala hahahahah... :D

Amanin siz ne diyorsunuz? Bu nem yuzunden var ya olup olup diriliyorum.:eek: Gunde iki kere dus alamaktan, uzerimize yapisan kiyafetlerden, yokus asagi inerken bile yuzumden fiskiran sulardan nefret ettim. Kisi da cok soguk oluyormus galiba. Onu da gorucez bakalim... :rolleyes:

Xipetotec bunu beğendi.
  6. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel. Paylaştığınız için teşekkürler. Sizinle gezmek büyük bir zevkti. :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Evet bayaa soguk olur kislari, o zamanda kar firtinasindan sonra cikarsiniz bisikletle, guzel fotograflar cekebilirsiniz :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  8. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Kar firtinasi mi!... :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

9. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    gercekten güzel manzaralar insanların dogaya karsı sevgileri var onları koruyorlar saygı gosteriyorlar turkiyede ise amerikanın belki 10 kat daha güzel yerler var ama kıymeti bilinmiyor kaybedince anlıyacagımız zamanın gecmesini bekliyoruz hep yurt dısında agaclar korunuyorsa bizim turkiyemizde otel yeri icin agac yakılıyor her sene orman yangıları bosunamı cıkıyor otel kurup para kazanmak lasım doganın yararı yokki ekosistem nedir ki arkadaslar buda beni cok uzuyor iste ... kıymetini bilmiyoruz ayaklarınıza saglık tesekkurler

KevSerSeri bunu beğendi.
  10. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Iste bizim gorevimiz insanlarin bu bilince sahip olmasini saglamak. Bir anne baba cocuguna ne kadar copu yere atma deyip kendisi atarsa o kadar basarisiz olur. Iste biz de bunun bilinci ile yasamali, ornek olmali ve her seferinde hatirlatmaliyiz diye dusunuyorum.

11. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba Kevser kardeş Antalyadan sevgiler anlatımda süper olmuş. Bu gidişle yakında profesyonel fotoğrafçı olacaksın, kendi resmini çekerken pratiklik hız beceri hepsi bir arada maşallah Allah nazardan saklasın . Haftaya nereye gidiyoruz??? Emeğin ve paylaşımın için çok teşeşkkürler. Yeni maceranda görüşmek üzere kal sağlıcakla.

12. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel fotoğraflar ve harika anlatım için teşekkürler. Arkadaşın dediği gibi "discovery channel" izliyormuş gibi hissettiriyor. Hem oldukça iyi bir mesafe bisiklet kullanmak, bunu yalnız başına yapmak ve yaparken de bunu bu kadar güzel fotoğraflarla ölümsüzleştirmek çok güzel. Ellerinize sağlık.

Yalnız o yol da o kadar güzelmiş ki, başladığında bitiresi gelmez insanın. 78 üzerine bi 78 daha yapılası yollar. Cennetten kareler gibi.

Hayvan fotoğrafları da muhteşem olmuş ellerinize sağlık

KevSerSeri bunu beğendi.
  13. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Kevser Hanım,
    Bize uzaklardan güzel görüntüler sunduğunuz ve imrenilecek enerji ve doğa sevginiz için sizi tebrik ederim. Bye.

KevSerSeri bunu beğendi.
  14. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Tesekkurler Mehmet Bey,
    Insallah yakin zamanda slr alip nasil cekecegimi kesfedersem daha guzel fotograflar cekip sizlerle paylasmaya clisacagim. Valla yakin civardaki her yeri kesfettim sayilir. 80 mil sonra daglar basliyormus. Oraya gidip kamp atmak laizm. Yoksa gunubirlik git gel cok yorucu olur. Simdi ne yanima tur arkadasi en de kamp malzemelerim var. O yuzden maalesef bu sekilde gezmeye devam edecegim belli bir sure.. :(

Tesekkuler... Yol guzel olmasina guzel de dumduz oldu mu insani pek cezbetmiyormus acikcasi. Hani insan biraz cabalamak, sonunda soluklanmak, ictigi suyun kiymetini anlamak, simdi ciktim ama donuste yokus asagi gidicem gibi heyecanlar ariyor. Yani en azindan ben oyleyim!..

Tesekkurler. Paylastikca daha da guzellesiyor her sey...

15. FAHRİ AYTAÇ

FAHRİ AYTAÇ Üye

Seviye:
    Her şey çok güzel,çok güzel de...Hani diyorum sağda solda,yolda,ağaçlar içinde hatırı sayılır miktarda çör çöp olsa (plastik poşetler,gazoz bira şişeleri,piknikten sonra tomar tomar bırakılan gazete balyaları vs...) daha iyi olmaz mı?(!)...İnsan böylece bacaklarını çalıştırmakla birlikte,söylediği çok vecîz sövgü sözcükleriyle ruhuna da biraz hareket kazandırmış olur(!).Hani,bizim güzel ülkemiz bu konuda çok şanslı da.....onun için söylüyorum.Selamlar

KevSerSeri bunu beğendi.
  16. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Biz sadece bizim ulkemizi oyle zannediyoruz. Gozlemledklerimden aktarayim da icin rahatlasin biraz.
    - Gecen gun nehir kiyisinda otururken kiyiya vurmus poset, sasal ve bircok atik madde gordum.
    - Bazen yollarda giderken firlatilip kirilmis icki siseleri de goruyorum.
    - Gecen gun alis veris merkezinin onunde otururken sigara icenlerin izmaritleri yere atarak sondurdugunu ve orada biraktigini da gordum.
    - Burada copler is yerlerinin ve merkezin disinda her gun toplanmiyor evlerin onunden. Birkac gunde bir geliyorlar. O yuzden koku ve bocek sariyor.
    -Altyapi olayini yillar once cozmusler ancak aksam karanlik coktu mu kanalizasyondna cikan bocek ve fareleri gorsen gozlerine inanamazsin. Ortalikta cirit atiyorlar. Hatta bir keresinde bizim evimizde de cikti.

Bence insan her yerde ayni. Sadece buranin calisanlari (temizlikcileri) daha cok calisiyor ve islerini daha iyi yapiyor diye dusunuyorum. Ha ulkemizle kiyasla dersen elbette ki cevredeki kirlilik orani daha az egitimli insan sayisi daha cok. Ama insanlarin hayatini kolaylastirmak icin de elinden geleni yapmislar. Mesela selalenin orada cop birakmak yasak. Adamlar dusunmus 3-5 farkli yere temiz poset rulosu koymuslar. Yaninda getirmeyi unutanlar coplerini bunlara koyup goturebilsinler diye... ;) :in:

FAHRİ AYTAÇ bunu beğendi.
  17. FAHRİ AYTAÇ

FAHRİ AYTAÇ Üye

Seviye:
    Teşkkür ederim,ferahladım.Ancak belirtmek ihtiyacı duyuyorum,ki yanlış anlaşılmasın:Asla yabancı hayranlığım yok.Hatta bir çok konuda,tarihte öncü olduğumuza da inanıyorum.Ama sadece geçmişle değil bu günümüzle de övünmek istiyorum.İşte bu konuda,biraz da olsa sıkıntı var gibi...
    Yoksa iyi insan da kötü insan da her toplumda elbette var (Ya da "eğitimli-eğitimsiz" mi demeliydim?).Neticede,örnek göstermek gerekirse;Amerikan yerlilerini biz katletmedik.Solingen katliamını da biz yapmadık...vs

KevSerSeri bunu beğendi.
  18. abrean

abrean Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayağına sağlık. Dünyanın her köşesinin aslında ne kadar güzel olduğunu bir kez daha gördük.
    Yalnız çıkmışsın! Umarım en kısa zamanda yol arkadaşların olur.
    Seni durdurana aşk olsun :D
    Eksikliğin hissediliyor.
    Esen kal

KevSerSeri bunu beğendi.
  19. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel bir paylaşım..emeklerinize sağlık..

KevSerSeri bunu beğendi.
  20. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Valla simdilik tek gezmeye devam. Insallah arkadaslarla da yapicaz. Okulda nam saldim simdiden. Insanlar bisiklet kiralayalim da bizi degezmeye gotur diyorlar. Hatta hocalarimdna bir tanesi seninle gezilere gelmek isterim dedi. Bu da benim icin sevindirici tabi. Ramazan dolayisiyla biraz duruldum ama yakin zamanda baskalariyla birlikte bir seyler yapmak dilegiyle... :)

Ben de arkadaslarimin dostlarimin eksikligini cok fazla hissediyorum ama yapacak bir sey yok. :(