GPS'li Bisiklet Bilgisayarı Igpsport IG20E İncelemesi

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ürünü (link)'ten 31$'a aldım. Uzun zamandır kablosuz bisiklet bilgisayarı bakıyordum, o parayı buna vermişken şuna vermişken derken bunu aldım :)

- Ürünün fiyatı GPS'li bir ürüne göre gerçekten uyguna geldi. Gerçi şu anki fiyatı yüksek görünüyor bu şekilde o avantajı yok açıkçası ama indirimli hali, Türkiye'den alacağınız bir kablosuz sayaçla aynı gibi.
- Ürünün yanında (link) geliyor. Garmin'e de uyumlu bu aparat. Sadece bunu Türkiye'den alsanız en az 50 liraya satıyorlar.
- Diğer GPS cihazları gibi cihaz üzerinden rota, koordinat vs. göremiyorsunuz. Ürünün ekranından alabileceğiniz bilgiler normal bir bisiklet sayacıyla aynı.
- Ancak çalıştırdığınız noktada GPS rotanızı cihazın içindeki hafızaya kaydetmeye başlıyor. Açık ortamda gayet başarılı kayıt yapıyor.
- Kayıtlarınız cihazın hafızasına Fit dosyası olarak kaydediliyor, bunları alıp Strava vb. bir yere aktarabiliyor veya harita üzerinde görebiliyorsunuz.
- Cihazın 8 MB hafızası var, ancak bunun 110 saat kayıt için yeterli olduğu söylenmiş. Ancak cihazı Windows 10'un son sürümleri tanımayabiliyor. Teknik detay vermek gerekirse, cihazın iç hafızası FAT12 olarak formatlanmış ve Windows buna destek vermeyi bırakmış. Mac Os cihazınız varsa onunla çalışıyor. Ben de Android telefonuma OTG kablosuyla bağlayarak çözdüm.
- Ürünün ışığı var, ışık hava kararmadan 1 saat önce yanıyor, hava aydınlandıktan 1 saat sonra otomatik sönüyor.
- Ürünün ekranından anlık hız, ortalama hız, maksimum hız, o gezide katedilen mesafe, toplam katedilen mesafe, saat, tarih, sıcaklık, rakım vs. bilgilere ulaşılabiliyor.
- Ekstra bir de şöyle bir video inceleme çektim izlemek isterseniz:

Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ben de 2 haftadır sorunsuz kullanıyorum..
gps saat + gidon aparatı şeklinde aliexpress sitesinden 38dolara almıştım..

tamam bir GARMIN değil ancak oldukça uygun fiyata her işinizi görecek kadar kaliteli..
- anlık hız
- ortalama hız
- günlük km
- total km
- saat
- hava sıcaklığı
- yükseklik (alt)
- eğim oranı (%)
- yakılan kalori
- arka aydınlatması da var, geceleri nefis oluyor..

tekerden ölçüm yapan km saatlerinden bin kat daha güzel daha pratik
dahili bataryası var, cep telefonunun şarj kablosuyla uyumlu..
batarya göstergesi tek çizgiye düştüğü zaman fişe takıyorum hemen doluyor..

birkaç kez telefondaki STRAVA uygulaması ile aynı anda çalıştırdım.. birebir doğru ölçüm yapıyor!!!

(link)

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@bcanata merhaba sizin uzun süreli kullanımda ki yorumunuz nedir? yaşadığınız bir aksaklık vs. varmı?

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu aleti bilgisayara takinca stravaya kaydedebiliyor muyuz icindeki dosyalari.
Guzel alete benziyor tesekkurler.

Pardon yazmissiniz gozumden kacmis :D gayet guzel aletmis fiyati da uygun

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Türka¥ adaş batarya çıkarılabilir mi peki? İlerde batarya ömrünü tamamladığında ne yapılabilir diye soruyorum bunu. Ayrıca şarjı aktif kullanımda ne kadar gidiyor tahmini?

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek bir dezavantajı oldu bende, Windows 10 bilgisayara takınca okumuyor dosyaları. Windows 8 veya daha altı (veya Mac OS, Linux) gerekiyor. Onu da firmayla iletişime geçtim, bu ay içinde düzelteceklerini söylediler güncellemeyle.

GPS bulma konusunda da diyelim ki 2 hafta hiç kullanmadınız, açtığınızda uyduları bulması 2-3 dakika sürebiliyor. Ama günlük kullanıyorsanız 10 saniyede buluyor. Son kapatıldığında uyduların konumunu hafızaya alıyor onunla ilgili sanırım.

8 MB hafızası var, onunla da 110 saat civarı sürüş kaydı yapılabildiğini yazmışlar.

Ben bir tane OTG kablosu kullanıyorum, onunla Android telefonuma bağlıyorum. Oluşturduğu "fit" dosyasını telefona kopyalayıp Strava'ya atıyorum. Hafıza dolarsa vs. de ordan boşaltıyorum. Ekstra bilgisayara ihtiyaç kalmıyor, özellikle turdayken hemen bilgisayarsız işlem yapmak pratik oluyor.

Işığı açıkken 20 saat, ışığı kapalıyken 24 saat gittiğini yazmışlar, 3 aşağı 5 yukarı öyle oldu.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@1dost

batarya değiştirme imkanı yok ama fiyatı çok uygun olduğu için o kadar da önemli değil bence..
nerden baksan TR'de satılan kablosuz SIGMA parasına denk geliyor..

2 haftadır kullanıyorum cihaz oldukça güzel verimli çalışıyor, gps hemen bağlanıyor, ölçümler hatasız..
hatta tırmanış esnasında eğim oranını göstermesi de hoş bi detay bana göre..

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
illaki bulursun bataryasını takmamak lazım 150liraya çok iyi, peki gpsden hız ölçümü yapıyor demişsiniz tekere bağlanan kadar hızlı tepki veriyor mu, navigasyon özellüğü varmı garmin gibi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Türka¥
Hocam simdi bataryasi degismiyor demissiniz, yani batarya ölünce aleti komple atmak mi zorundayiz?
Ne kadar sürede ölebilir ki bataryasi

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

o kadar detaylı bilemiyorum ama garmin'in bile içini açıp bataryasının nasıl değiştirildiğini anlatan videolar varsa bunun da değişir muhtemelen..
bu zamanda aliexpress'te herşeyi bulmak mümkün, zamanı geldiğinde yeni bi batarya da bulabiliriz
ama şu an için o kadar da önemsemiyorum bu batarya olayını.. muhtemelen birkaç yıl sorunsuz kullanırım bunu

bitinya_s

Aktif Üye
Tepki
187
Bisiklet
Carraro
Ben çok beğendim. İncelemeniz için teşekkürler. Fiyat olarak Garmin ve diğer markalara göre çok daha ulaşılabilir olması güzel olmuş.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@televole2 evet Windows 7'de çalışıyor.

Parkur tanımlama, navigasyon, bulunduğun yerin koordinatı vs. gibi GPS ile ilgili herhangi bir şeyi cihazın kendi ekranından göremiyorsunuz. Anlık hız, ortalama hız, maksimum hız, toplam sürüş süresi vs. gibi normal bir bisiklet bilgisayarının verdiği verilerle aynı bilgiyi veriyor. GPS'le ilgili dataları da kendi hafızasına aktarıyor.

Şöyle bir ekstra keşfettim bu arada. Markanın (link) var. Normalde bu cihazda bluetooth olmadığı için desteklemiyor. Ama cihazın kaydettiği FIT dosyasını alıp, telefonunuzda /igpsport_intl/fits/ klasörüne atarsanız bu uygulamadan detaylı şekilde verileri görüntüleyebiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: kaju

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
Teşekkürler. İçinde GPS yoksa çok da bir esprisi yok açıkçası. Normal bir km sayacından kaydadeğer bir farkı yok o zaman.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@televole2 hocam anlamadınız galiba siz :) içinde gps var tabi ki, sadece gps'le ilgili şeyleri ekrandan goruntuleyemiyorsunuz.

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@bcanata
@bcanata

İnsanlar GPS ile konum belirleme veya rota takibi gibi konulara haklı olarak şartlanmış durumda. Klasik podometreler gerek hız ve gerekse rutin parametrelerin takibini ana gövde ile bağlantılı teker mıknatısı üzerinden kablosuz alır. Ancak sizin makinada bu parametreler teker mıknatısı yerine GPS üzerinden alınıyor. Ancak konum veya rota çizimi gibi şeyler yok.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Boran Selçuk İfadede bir sıkıntı var. "Demek ki bu cihazın içinde GPS yok" derseniz yanlış anlaşılır.

Bu cihazın içinde GPS modülü var. GPS modülü ile gittiğiniz rotanın kaydını çıkarıyor. Ama ekranında herhangi bir rota takibi veya navigasyon özelliği yok (ekrandan da belli zaten de neyse). Ben dahil birçok kişinin satın alma sebebi, telefondan Strava açmak yerine bu cihazı takıp, telefona bağımlı kalmadan uzun süre kayıt alabilmek, tekrar kaydı Strava'ya yükleyebilmek. Zaten Strava açıkken de rota nasılmış demek yerine, ortalama hız, geçen süre vs. ekranına bakıyorum.

Yukarıda da açıkça belirttim bunları, buna rağmen "haa bunda GPS yokmuş" deyip insanları yanlış yönlendirmeyelim. İlk postta yazmışım ki: "Diğer GPS cihazları gibi cihaz üzerinden rota, koordinat vs. göremiyorsunuz. Ürünün ekranından alabileceğiniz bilgiler normal bir bisiklet sayacıyla aynı."

Ben şahsen normal bisiklet bilgisayarından kayda değer bir farkı olduğu için aldım, o farkı da burada anlattım.

Cihazdan alınan örnek kayıt: (link)

Bisiklet kullanıcılarının büyük çoğunluğu bu Strava'ya kaydetme işlemini yapıyor zaten.

selcukyn

Üye
Tepki
5
Bisiklet
b'Twin
@bcanata Çok yararlı bir inceleme olmuş,teşekkürler. Ben ekran üzerinde rota koordinat takibi yapmayacağım için kaydedilen veriyi PC üzerinden stravaya atabilmesi yeterli oldu. Sanırım alacağım :)

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
peki anlık olarak ekranda kadans ve nabız da görebiliyor muyuz? ayrıca ben gpslerin hız göstermesine inanmıyorum, bazen hatalı ya da geç olabiliyor, hız sensörü de ekleyebilir miyim?