Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gps kayıtları

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında kayhan1907 tarafından paylaşıldı.

1. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba

forumda böyle bır bölüm göremedım (varsa bildirirseniz sevinirim) . Pek çok arkadaş yola çıkmadan yol hakkında bilgi toplamaya çalışıyordur benım gibi ama bunlar çok işe yaramıyor çunku yukseklık ve uzaklıklar guvenılır olmuyor. yavas yavas herkes gps kullanımına geçiyor ve gezi kayıtlarını tutuyordur bunlarda yanılma payı waas-egnos desteklılerde vertikal 10 horizontal 3-7 mt arası. bu kayıtları bır yerde depolarsak diğer arkadaşlar için büyük kolaylık olacaktır. nerde karşınıza ne gelecek bilirsiniz. gpsniz olmasa bile pcde google earth veya tracmaker gibi bir programla kendınıze dikey yatay profil alabilirsiniz. ben hemen avanos- mersin balıkesir-bodrum ve balıkesir-canakkale-altınoluk yollarınıjn kayıtlarını yollayabılırım. isterseniz diğer arkadaslarada elimden geldiğimce yardımcı olurum.

2. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    herkesin aynı map datum'u kullanması gerekiyor yoksa sapma olur. ben gps'de european 1950 veya WGS_84 kullanıyorum. koordinat sistemi olarakta MGRS tercih ediyorum.

3. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    bunun dısında datum kullanan olduğunu zannetmıyorum zaten turkıyede onerılen bu yenı cıhazlarda secım var zaten convertde edilebilir datalar yeterkı bır veri deposu olsun

4. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    bu, aynı zamanda yerel dağ bisikleti rotalarının paylaşılması açısından da iyi olur.

google earth'ün bu açıdan sundukları inanılmaz(hele ki bedava olduğu düşünülürse). bu tip rotaların da google earth .kmz dosylarında gönderilebileceği bir database, gps cihazına sahip olmayanların da çok işe yarar, gps sahipleri zaten export edebiliyor bu rotaları cihazlarına.

5. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    konu açılalı 1 yıldan fazla olmuş, fakat hala birşey yapılmamış. forumda gezinirken tesadüfen karşılaştım bu konuyla...
    bence harika bir fikir, gps cihazı olmayan arkadaşlar bile kolaylıkla rotalarını, yükseklik çizelgeleriyle ayrıntılı olarak çıkartıp, paylaşabilirler...çok faydalı olur diye düşünüyorum, sanırım sırf bu amaçla açılmış internet siteleri bile var http://www.mapmyfitness.com gibi. burada amerikadaki bisikletçiler için çizilmiş birçok rota var, üzerinde ayrıntılı olarak nerede su-otel-restoran var işaretli bir şekilde...türkiye için ise neredeyse hiçbir şey yok.

modoratörlerin bu konuyu görmesi dileğiyle...