GPS cihaz hediyeli soru yarışması. Hediyemiz teslim edildi!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1) Rotaları kayıt etmek

2 Gittiğin yerlere nokta işaretlemesi yapabilmek

3) Bilimsel araştırma yapıyosan örneğin bi bitki türünü , yetiştiği yere nokta işatetlemesi yapıp senden sonraki kişilere bitki türünü kolayca bulabilmeleri için.

4) Doğada pusula kulanmasını bilmeyenler için kaybolmadan rahatça gezebilmeleri için

5) Yeni yerler keşfedip arkadaşlarınla paylaşabilmek

Benim ise ihyiyacım 1 , 2 , 4 , 5 şıkları..

Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Klasman dışı... :)

Sadece bir oyuncak. Gittiğim yolu doğrumu gösteriyor diye arada sırada bakardım herhalde. :D:D:D

Katılımcılara bol şanslar...

Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: tuncdemir

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Dağcılık faaliyetlerimizden aşine olduğumuz GPS i , Eşimle yaptığımız İran - Pakistan - Hindistan turu sırasında bisiklet üzerinde ilk kez kullandık.

Rotamız üzerindeki yaklaşık 600 noktayı google earth ve GPS in kendi programı üzerinden yüklemiştim.

Kullandığımız GPS , İran daki kurak alanlarda bir sonraki mola yerine ne kadar kaldığını, Yeni delhi ye üst üste lastik patlatığımızdan ötürü varamayınca , konaklayacak yer bulmak için ve hatta Pakistan nın başkentinde "Atatürk " caddesini bulmak için ve daha yüzlerce kere o günkü ve yarınki planımızı yapmak için yardmımıza koştu.

Döndüğümüzde, üyesi olduğumuz "Zirve Dağcılık" klübünden aldığımız emaneti başka dostların kullanması için yönetimimize iade ettik. Tabiki yüklediğimiz bilgiler başka bir kullanımda silinmek zorunda kalacak.

Başka yurt dışı ve yurt dışı turlar tilki gibi dolaşmakta aklımızda. Mesela şöyle bir Mısır a uzanasımız geliyor.

Durun bir sn ye. Tilkilerden biride şöyle diyor sanırım "şimdi şu GPS benim olsa da , yüklediğim bilgileri yıllarca elimin altında tutabilsem her tura veya dağa çıkacağımızda rica , minnet istemesem, benden her isteyene de kullanmasını bilmek şartı ile gönül rahatlığı ile versem. "

Selamlar gerçekten ihtiyacı olan kazansın.
:)

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Tamam benim cevabımda belli oldu Ataruh hocama vermek için lazım:) . Nasılsa obana verecek:D . Kullanmayı bilmekmi?:rolleyes: sorun değil öğretitirsin dimi hocam?

Bike-City

Aktif Üye
Tepki
32
EN iyi Bisiklet Rehberi olduğu için... Uzun turlarda vazgeçilmez bir Aksesuar...

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
Özgürlüğün doğal sınırlarını farketmek için

edo

Üye
Tepki
35
Gittiğim yerlerde sürekli kaybolmamak, yanlışlıkla otobanlara çıkıp taşıtların arasında kaybolmamak ve en önemlisi gittiğim yoldan tekrar geri dönmek. Evet evet bütün bunları istiyorum :D

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
Mrb.

Pizza salonu işletiyorum.
Benim işime yarayabilir.
En fazla sipariş gelen müşterilerimin bulunduğu yerleri kayıt edebilir ve daha kısa sürede verdikleri siparişleri kendilerine ulaştırırım. Bulunması zor olan sokak, cadde, mahalle deki müşterilerimin bir kısmını da kayıt edebilirim.
İşe yeni başlayan motorlu paket elemanları için çok kullanışlı bir alet olur..

Hoşçakalın..

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@ataruh

@edi55

Elbette Edizcim. 2- 3 saatte pratik ve teorik eğitimi biter.

Yukarıya kullanmasını bilmek şartı ile yazmamın sebebide buydu.
Yanlış kullanımda çok kötü sonuçlarda verebilir GPS. Yani kullanmayı bilmiyorsanız , aletin kalibrasyonu yanlışsa, yüklediğiniz veriler ile haritalar aynı birimde değilse ( mesela birisi mil - diğeri km olabilir ) GPS zarar verir.

NEden ?

Çünkü GPS olmasa girmeyeceğiniz bir ormana , sisli bir günde çıkmayacağınız bir rotaya elinizde ki GPS e güvenerek girme kararı verebilirsiniz.
GPS olmasa atılmayacağınız bir riske girebilirsiniz. Ve alet bir yerde su koyverirse ( Eski modellerin neredeyse hepsi pil canavarıdır söyleyeyim ) veya yanlış bilgi yüklenmiş ise sadece yön duygunuza ve hafızanıza kalır işiniz. Herhangi bir tipide özellikle birincisi hiçbir işinize yaramaz.

• Beğen

Servet Gungoren

Aktif Üye
Tepki
36
yeryüzü koordinat bilgileriyle o anki konumumu daha önce bulunduğum konumları takip edebileceğim aynı zamanda gerçek zamanlı hızımı görebileceğim gerektiğinde yazılı komutlarla gitmek istediğim yerin haritasına bakabilmek için gps cihazı gerekli . benim için . ;)

gazoz

Üye
Tepki
23
Herhangi bir çaba sarf etmeden dünyayı avucumuzun içi gibi bilmemizi sağlar.Her nerede bulunursak bulunalım elbet bir çıkış noktası sunar.(insan avucnun içi gibi bildigi bir yerde huzurlu ve rahat bir şekilde esas meselesini gerçekleştirir ve o tadı alır.)GPS bu konudaki tek yardımcımızdır.Sürekli güncellenir ve yenilenir.İçimizde herhangi bir korku olmadan yüreğimizin götürdügü yola sapabiliriz.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
bisikletle zevkle gezerken yolumuzu bulmak için ihtiyacımız olabilir

TravellerSeko

Aktif Üye
Tepki
32
İsim
Serkan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ulkemizde sokaklarda dogru duzgun yon bulma tabelaları,sokak isimleri yazmadigi icin bu urune ihtiyac vardır diye dusunuyorum

• Beğen

iskoc

Aktif Üye
Tepki
88
bir turda gideceğin noktaları belirleyip planla gidebildiğin belrlediğin yerlere belirlediğin süre zarfında varmanın verdiği gurur ve başarı açılğını doyurmak için

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
zamandan dan tasarruf etmek ve gidemedigimiz yere saglıklı ve mutlu gitmek içindir gps cihazı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
navigasyon sistemine sahibim ama ihtiyacı olanı elbet bulurum (bana vermeyin sakın)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Dikkat dikkat.

Sevgili arkadaşlar. Size bir tüyo vereyim mi?

Ben digital resim yarışmasına resim yapıp gönderenlere GPS verilmesine daha sıcak bakıyorum. Sakın bu kopyayı benden duymuş olmayın.

Mesajı hemen burda kesiyorum. Kimse duymasın. :)

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
Dünyayı bir resim gibi görürüz, yolumuzu güzergahı çok kolaylaştırır, olmadı benim hiç ama tahmin edebiliyorum. Yol ve Yön bulma sistemi olan navigasyon size gideceğiniz adrese kadar olan en kısa yolu sayısal Türkiye haritası üzerinde çizerek ve sesli yönlendirmeler yaparak güzergahınızı belirliyor. Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Kocaeli, Muğla ve daha birçok şehrinde detaylı sokak haritası bulunan sisteme İl, ilçe, sokak ve kapı numarası bilgilerinin girilmesindensonra rotanızı belirleyerek sizi en kısa mesafeile varacağınız hedefe götürüyor. Zamanla yarıştığımız şu günlerde size ne kadar kazanç sağlayacağınızı düşünürseniz, navigasyon cihazı siz nereye isterseniz sizi oraya götürüyor.Harita üzerinde belirlediğiniz doğruktuda ilerlemenizde size yardımcı olur.Anlık konumunuzu belirleyerek, harita üzerinde yerini belirlemenizi sağlar.
anlık konumunuzu kaydederek konumunuzu değiştirdiğinizde yeniden eski bulunduğunuz noktaya geri dönmenizi sağlar

başka bi işe daha yarıyorsa söyleyin!!:))bildigim duydugum bu kadar bazı hedeflerim var arkadaşımla(bisikletimle )bana çok yardımcı olacaktır...