Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gözlüksüz bisiklet kullanimi-sagliksal soru

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Enis Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba hergun veya 2 gunde bir duzenli 5 Saat ortalama ile bisiklete binmekteyim Sehir ici ortalamam hiz 30km/Saat..Sorum gozluk takmasam olmaz mi ?Yani ari bocek toz toprak kazada korumasi degil bunlari biliyorum..Yani ruzgar gozume vurdugunda gozler bundan hasar aliyor mu sagliksiz mi ilerde gozlerimde sikinti cikarmi bu sebepten..Tibbi bilgisi olan arkadaslardan yardim bekliyorum.

SerkanH bunu beğendi.
  2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Uzun süre özellikle soğuk havada sürüşlerde gözde önce fazla yaşarma sonra da kuruma gibi sıkıntılar yaşadığım için ben gece ve kışın da takmaya başlamıştım. Eskişehir zaten biraz kuru havalıdır, malum... Herkeste aynı olmayabilir tabi, benim gözlerim normalde de biraz hassastır.

Edit: Bir de toz toprak kaçması olayı var. Hem anlık görüşü azaltıyor hem de gözüme kaçınca hemen arpacık ve türevleri beliriyor.

Enis Arslan bunu beğendi.
  3. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Gözlüğün zararı değil yararı olur neden gözlüksüz kullanmak istiyorsun ki?

Gökhan BİROL bunu beğendi.
  4. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tıbbı bir geçmişim yok. Ama uzun süreli rüzgara maruz kalmak göz kuruluğunu yolaçar. Suni gözyaşı kullanmanız gerekebilir.

5. muratto

muratto Aktif Üye

Adı:
    murat topcu
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Şahsen 50-60km/h ile giderken gözüme sinek kaçsın istemem. Allah göstermesin görme kaybına yol açabilir. Rüzgardan daha önemlisi tozun sineğin taşın göze zarar vermemesi. En az kask kadar önemli. Sana tavsiyem her daim gözlük takman

6. Mert Can Sayın

Mert Can Sayın Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Gözlük bana görede vazgeçmemen gereken bir ihtiyaç,benim çok fazla soğuk havada bisiklet sürünce gözlerim yaşarıyordu ve diğer gün acı oluyordu biraz doktor gözlük kullanmamı söyledi ve damla verdi 4 günlük gözlerin tekrar sulanması için

7. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben normalde numaraları gözlük kullandığım için bisiklet gözlüğü almadım; sanırım numaraları bisiklet gözlükleri de var ama biraz fiyatı tuzlu diye biliyorum, şuan için ona bütçe ayıracak durumda değilim :hasta:

8. Gökhan BİROL

Gökhan BİROL Forum Demirbaşı

Adı:
    Gökhan Birol
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    valla ben bugün üsküdarda gözlüğümü kaybettim, akşama kadar kuyruğu kesik kedi gibi dolaştım. bisiklette gözlük çok rahatlatıyor.

9. sefasahin

sefasahin Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklette başıma gelmedide,motosiklet kullanırken 20-25km hızla seyrederken kaskımın vizörü açık olduğundan gözüme bit kadar bir toz parçası kaçtı.geçer diyerek hiçbirşey yapmadım,ertesi gün kaşınmalar çoğalınca ve gözümü açamamaya başlayınca doktora gittim ve iğne ile aldılar.Başka bir seferde yine 50-60km hızla giderken başıma geldi.Ama bu sefer her gözümü kırpmamda sanki bıçakla çiziliyormuş hissi vardı.Yine tıbbi müdahale edildiğinde gözüm bir gün kapalı kaldı.Size tavsiyem 20-30 tl bile olsa gözlük takmanız.Günümüz tıp teknolojisinde belki birşey olmayacaktır ama hastane köşelerinde acı içinde sıra beklemekten daha iyidir.

10. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hepinize Tesekkürler...Sanırım Yarın gidip bir gözlük baksam iyi olucak deniyelim en azından...Bir arkadas neden takmıyorsun ki demis..Bisikletten aldıgım haz öyledir ki gözlük taktıgımda sanki hazzı kaybedicek misim gibi geliyor..Yani Cok Sevdiginiz bir kız var Karsısında ona bakarken araya büyük bir cam koyduklarını dusunun eski tadı vermez..Sebep bu..Yarın deyıyeyım bakalım..Herkese begeni verdim cevaplarınız benim icin önemlidir yakında edinecegim gözlük...iyi forumlar

11. abdullahgurel92

abdullahgurel92 Yeni Üye

Adı:
    Abdullah
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Soruya bir soruda ben ekliyim. Decathlonda mesela 15 tl ye bisiklet gözlükleri var. Bunu alıp kullansak gözümüze zararı daha mı az? Ona göre bende alabilirim.

12. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    @taner07 Numaralı gözlük kullananlar için hesaplı çözümler de var. Normal gözlük fiyatına satılıyor, içinde ince ve küçük bie çerçeve daha var, oraya da numaralı cam taktırıyorsunuz, olup bitiyor.

numaralı bisiklet gözlüğü

taner07 bunu beğendi.
  13. BigOTTOMANS

BigOTTOMANS Yeni Üye

Adı:
    furkan korkmaz
    Tıbbi olarak yazayım, Gözünüze giren her toz parçası korneanızı çizer, Korneanın kendine has bir eğimi vardır, gözleri parmakla kaşımak bile aslında sürtünme yaparak zarar verir, Kornea bir kaç tabakadan oluşur ve bazı tabakalar yenilenmez, o yüzden gözünüze giren toz taş vb şeyleri çıkartmak için gözünüzü ovuşturursunuz kalıcı çizilmeye neden olabilir. Gözlük kullanmanız en doğrusudur. UV ışınları da engelleyeceği için gözünüze ve retinanıza hasar vermez.

Hüseyin Külcüoğlu bunu beğendi.
  14. @rif

@rif Aktif Üye

Seviye:
    Yardımı olur belki diye yazıyorum. Dün tchibo dan bisiklet gözlüğü aldım. Renksiz, füme ve koyu renkli 3 camı var. Akşamüstü fümeyi taktım bir saat kadar bindim. Gözlüğü unuttum desem yeridir ben çok beğendim. Fiyatı 36tl ama başka markaları bilmediğimden kıyaslama yapamıyorum.

15. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben markete giderken bile gözlük takıyorum artık :D bi ara gözlüksüz sürüyodum sinek mi girmedi dersin çöpmü kaçmadı dersin bide üstüne akşam göz sulanması ve ağrısı bence her koşulda gözlük kullanmalısın

Hami Bulut ve caesar bunu beğendi.
  16. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben zaten numaralı gözlük kullanıyorum. Güneşten yana bir şikâyetim de yok. Ek olarak bisiklet gözlüğü satın alma gereği duymadım hiç.

Uzun süre rüzgâra maruz kalırsanız, çerçöp kaçmasa bile hiç olmazsa gözünüz kurur. Bence risk almayın.

17. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Decathlondan 45 liraya aldigim gozlugu 118 km lik turumda kullandin, memnun kaldim. Gunes hic sorun olmadi.

18. Hami Bulut

Hami Bulut Bisiklet doğa ile iç içe olmanın koşullarındandır

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisiklet kullanırken gözlüğe alışınca, gözlüksüz sürünce tuhaf hissediyorum kendimi benim gibi en ufak rüzgarda gözleriniz sulanıyor ise kask gibi oda zorunlu hale geliyor

19. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  20. Hami Bulut

Hami Bulut Bisiklet doğa ile iç içe olmanın koşullarındandır

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bildiğim kadarıyla hava koşuluna göre gözlük takanlar için işe yarıyor genelde siyah kullanılsa da onları bulutlu hava da ve ya sisli hava da diğer renkli camı takıyorsun

Berkay* bunu beğendi.