Gözleriniz kaç megapiksel merak ettiniz mi?

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Her canlıyı diğerlerinden ayıran belirgin özellikleri vardır.

Mavi balina en büyük canlıdır.
Albatros çok uzun süre havada kalabilir.
Karıncalar ve arılar harika birer kollektif toplum örneğidirler.
Kaşalot en büyük beyne sahiptir.
Yunus beyninin bir tarafını uyuturken diğer tarafı ile hayatına devam edebilir.
Çita en hızlı kara hayvanıdır.
Gökdoğan en hızlı uçan kuştur.
Mürekkep balıkları kamuflaj ustalarıdır.
Siyah mamba çok zehirlidir.
Katil balina memeli olmasına rağmen su altında 2 saate yakın kalabilir.
Akbaba çok yükseklere çıkabilir.
100 C'de (suyun kaynama noktası) hayatını sürdürebilen organizmalar vardır.
Dev Kalamar'ın 27 cm çapında gözü vardır.
Deniz Gergedanı en büyük dişe sahiptir.
Roket Kurabağası boyunun 100 katı uzağa sıçrayabilir.
Pire boyunun 150 katı yükseğe sıçrayabilir.
Bambu bir günde 90 cm uzayabilir.
Okyanus Güneş Balığı Bu balıklar bir seferde 30 milyon kadar yumurta bırakabilir.
Mavi Balinanın sesi 1600 km uzaktan duyulabilir (Türkiye'nin iki ucu arası)
Avrupa Ladini'nin 9.550 yaşında bir örneği bulunmuştur.
Pek çok hayvan alet kullanabilir (şempanze, yunus, su samuru, karga...)
.......

Ama sadece insan bir şeyi (düşünmek) diğerlerinden daha iyi yapabildiği için kendini mükemmel ve özel zanneder. Herşeyin kendisi için olduğunu zanneder. Mükemmel olmaktan çok megaloman olduğumuzu kabul etmeliyiz.

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben de ara sıra merak ederdim, tahminimden çok daha fazla gibi görünüyor.
Gerçekten de insan vücudu teknolojinin çok çok ilerisinde, bizim yaptığımız basit hareketlerin çok azını yapmak için bile bazen büyük eforlar sarfetmesi gerekiyor teknolojinin. Tek yapmamız gereken ne kadar mükemmel olduğumuzun farkına varabilmek zaman zaman...
Teşekkürler Ali...

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Ali Menemen

Biraderim fotoğrafçı, onun sayesinde standart film fotodan digital back fotografi sürecini son 20 yılda yakından takip etme fırsatı buldum.

Bildiğim şu ki eski baskıları veya transparency ( slide film 4x5 inch veya 35mm) leri digital'a aktarmak için Drum scanning dediğimiz ( scanner da alabileceğiniz en yüksek çözülürlük) prosese gittiğimizde merak ettim ve bu drum scanner ların speclerini okurken rasladığım notlardan biri insan gözünün 1 saniyede 4000 pixel scan etme kabiliyetinin olduğunu söylüyordu.
4000 pixel/inch çözülürlük insan gözünün algılayabileceği max. limit.

İşin tuhaf yanı eğer bir dosya kağıdı ebadını 4000 pixel/inch olarak proses ederseniz 4G gibi bir dosya oluşur. Eğer 1cm.x1cm ebadında proses etseniz 7M lık bir dosya olur.
Fakat hala anlaşılamayan şu ki insan gözü bu scan prosesini hangi ebatlarda yapıyor ve depoluyor (gerçek hayat ölçülerinde)!

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
gözler çok değerlidir.hayatın dünyaya açılan penceresidir.hiçbir kameranın göz netliğinin yanından bile geçemeyeceğini biliyordum ama 576 mp olduğunu hiç tahmin edemezdim.

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Ben hala gözlerimizin gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum.:bilmiom: :confused:

tolg...

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Mosso
güzel paylaşım teşekürler...

tevfik saka

Daimi Üye
Tepki
137
hakketten vay be :D bayağı iyimiş he :D paylaşım için teşekkürler

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Adaş ben gözlük kullanıyorum.(1,25) Zamanla gidecek ..Bunu kıymet bilmek ve tedbir almak olarak değerlendiriyorum.
Cidden dikkat edelim.Eline sağlık adaş.

Yarın sınav da başarılar.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@sadana
Sağolasın Ali abi :) Bu gidişle kitapların arasında bende gözlük takıcam gibi:), her organın kıymeti bilinmesi lazım, işlevi kaybedilince anlaşılıyor anca

Tepki
67
Sanırım ermiş falan oldum :D Dün gece nedense aklıma takıldı baya , dedim yarın forum.a yazarım bilen biri çıkar mutlaka :D Bi açtım bu topic
Ellerine sağlık , çok güzel olmuş

• Beğen

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Çok şükür köstebek değiliz ve gözlerimiz var.
Pikselin o kadar değeri yok 7,2Mp makine gözümüzün gördüğünü verebiliyor. Kameralarda pikselden önemlisi odak kalitesi ve çevresel(en son 270 derece biliyorum) görüş kapasitesi daha önemli biliyorum.

• Beğen

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
kesinlikle güncel kalmalı.
-bir hatırlatmada benden,eğer 8mgp ortalama 3mbyt ise 300mp! aman yarappi nasıl bir hdd var kafatasımızın içinde?yani bi düşünsenize hafızamızda ne kadar bilgi resim video var hatıra dediğimiz hani.bilmem kaç bin milyon trbyt dolmuştur.
-arkadaşlar ben bi iç dış yıkatmaya gidiom bende diom niye kasıo,dolmuştur benim hdd :D.

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İnsanın doğadaki bazı nitelikleri değerlendirirken kıyas kriteri olarak "kendi yapabilecekleri"ni baz almaması gerekir.
Gözü değerlendirirken, kendi yaptığı mercek-teleskop vb ile kıyaslaması...
Beyni değerlendirirken, kendi yaptığı bilgisayarlar ile kıyaslaması...
Bunlar fazla megalomanca.
"İnsanın yapabileceklerinden daha iyi, o zaman vaovvv müthişşş" demek, fazla megalomanca. İnsan kendini ne zannediyor ki "benim yapabileceklerimden daha iyi, o zaman mükemmel!" deme cüretini gösterebiliyor, anlamıyorum.

Kaldı ki bugün olmasa bile, zeki bir canlı bir gün mutlaka gözden veya beyinden daha iyisini yapacaktır. O zaman bu neyi göstermiş olacak?

Tamam, sahip olduklarımızla mutlu olmak, kendimizle barışık olmak güzel. Ama yorumları abartmamak, bilimselliğin dışına çıkmamak gerek.

• Beğen
Tepkiler: Hulki Bademoglu

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@gatila
"Bilgisayar hızlıdır ama aptaldır, insanlar yavaştır ama zekidir" sözünü hatırlatıyorum. Hiçbir teknolojik mekanizma insan beyni gibi işleyemez.

Tepki
18
Gatila arkadaş, biz bunu çok seviyoruz: bir şeylerimizle övünmek.

Sıradan olmak bu kadar mı korkutucu. Seçilmiş olmak, üstün olmak, özel olmak zorunda mıyız?

Bir Türk bilim adamı şuna benzer bir şeyler söylemişti: Şu dünyada üstünlük taslayacağımıza, doğanın bir parçası olduğumuzu kabul edebilse insanoğlu, yaşadığımız ve yaşayacağımız bir sürü felaketin önüne geçilebilirdi. En azından daha mutlu, uyumlu olabilirdik.

Bizler çoğu zaman duyduğumuz bu üstünlük duygusuyla doğayı tahrip ediyoruz, hayvanları, ormanları yok ediyoruz. vs vs.

Mütevazılık eskiden bir meziyetti, unutuldu gitti. Umarım hatırlayan sayısı artar.

• Beğen
Tepkiler: gatila

gedik

Üye
Tepki
2
@Fatih GEZER

yani insan ömrü boyunca gece gündüz ibadet etse o tek bir gözünün şükrünü bile karşılayamaz...

• Beğen
Tepkiler: RAHMİ