Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gözdağı ve güven veren bir kilit mi? Neden olmasın?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Doğukan Aksu tarafından paylaşıldı.

1. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Selam "Bisiklet Forum" dostları. Bir çoğumuzun, hatta hepimizin yegane korkusu değer verdiğimiz, hatta bizim olmazsa olmazımız olarak gördüğümüz bisikletlerimizin kendini bilmez, eşkiyalar tarafından çalınması korkusudur. Levyelerle kırılan, demir makasları ile birer ip gibi kesilen güvendiğimiz kilitlerin meğerse ne kadar basit ve yetersiz olduğuna hepimiz zaman zaman şahitte olmaktayızdır. İşte bu yüzden birçok sağlam kilidi kullanmış birisi olaraktan neden bana güven verdiği kadar karşıdaki kişiye de caydırıcı nitelikte bir kilit sistemine geçmeyim dedim. Dedim demesine de bu nasıl olacaktı? Ya bu konuda bir hayli güvenli gibi görünen kilit üreticisi "kryptonite" in kilitlerine bugünün kuru ile Türk parasında 234TL gibi bir bütçe ayıracaktım ya da buna aynı tarzda, mevcut örneklerinden de yola çıkarak daha da güvenli bir yol bulacaktım. Ki öyle de oldu dostlarım.

""kryptonite kilit" (temsili örnek model)

Kilidin fotograflarına gelmeden hemen bir kaç noktasına değineceğim. Kilit bir kere standart kilit(cikler) gibi hafif olmadı, fiziken de olması beklenemezdi zaten.

Kilidin boyu toplamda 100cm olup her baklanın ebadı 6x3.5cm, kesiti ise tam tamına 12mm. Evet yani 1.2cm. Demir makası ile kesilme ihtimali içinde, iki kişinin zeminden destek alarak 90cm uzunluğunda, 15cm ağız açıklığına sahip büyük bir makasla 4 hamlede ancak kesebildiğiniz söyleyebilirim. (Hayal etmenizde fayda var)

Gelelim işin adından da anlaşılabileceği gibi kilit noktasına. Türlü türlü kilitler var peki ne türlü darbelere dayanıklılar? Bilyalısı, şifrelisi, manyetiklisi nereye kadar?
    İşte bu kadar iri baklalı bir zincire de hakettiği gibi bir kilit olmalıydı. Levye ile esnemeyecek kadar diri, çekiç darbelerinden kilit iç mekanizması hasar görmeyecek kadar dirençli. İşte bu yüzden de tercihim tamamen basit bir mekanik harikası yay mekanizması olmayan pimli bir padlock kilit oldu. Yaklaşık 25mm yan kesite, 70mm dikey mekanizma profiline sahip 600gr'lık bir dev olarakta düşünebilirsiniz. Ne çekiç kabını bozar, ne de iç mekanizmasını. Demir makası deseniz kilidin yanındaki çelik ceketleri engel olmayacaksa tabi ki buyursun kessin de diyebiliriz. Bu kadar pazarlama gibi bir anlatımdan sonra sizi fotograflarla baş başa bırakayim.

Kadro'ya zarar vermemesi için çift sargılı, çift dikişli ve metal çıt-çıtlı deri kılıf

Çıkarılıp temizlenmesi için çıt-çıtlar

Genel Bakış
    100cm zincir uzunluğu
    70x25mm Pimli Orjinal Tri-Circle Kilit
    Kahverengi yumuşak çift katlı, çıkarılıp takılabilir deri kılıf
    Toplam ağırlık 2kg. (ağır fakat güven verici)

Artık gönül rahatlıyla merkezi yerlere bisikletlerimi kilitleyebileceğim gibi bu şehir eşkiyalarını da biraz olsun kışkırtabileceğimi düşünüyorum. Kesmek isteyen varsa jet taşını alıp gelebilir.

Sıkılmadan okuyan herkese teşekkürler.

Ani bir yazı oldu, devrik cümle ve imla hataları varsa affedin.

Serden Us ve İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ağırlığını dert etmedikten sonra sağlam bir kilide benziyor. Ama çalamayınca bisiklete hasar veriyorlar genelde. Çalınmış kadar olabiliyor bazen. Ne yaparsanız yapın, kilidiniz var diye bisikleti sağlam bulurum diye çok da güvenmeyin; zira hayal kırıklığına uğrarsınız.

Bir de asıl önemli nokta; insanlar hırsızlara müdahaleyi bırakın, cana kasıtta bile oturup hiçbir şey yapmadan izliyorlar. Keşke şu duyarlılığımızı bir kazanabilsek toplumca... O zaman kilit kırmaya çalışanlara da müdahale eden "insan"lar olurdu etrafta.

K. Benli ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    En azından serçe parmak kesitinde zincirleri olan, dev bir kilitli bir kilitle uğraşacakklarına farklı alternatifler arayacaklardırdiye düşünüyorum. Zaten merkezi, günlük yoğunluğu fazla olan yerler de daha çok kışkırtıcı olmasını önemsiyorum. Bu nedenle de o kadar fazla zarar vermeye eğilim olacağını sanmıyorum ama insan bu dediğiniz gibi her şeyi yapar ama zarar görmesi yerinde bisikleti bulamamdan daha iyidir :in: Zaten bu ihtimalleri göze aldığımız zaman bir an olsun yanımızdan ayırmamak lazım ki bu da imkansız.
    Teşekkür ederim.

4. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    *Aynı mesaj ard arda yazıldığı için düzeltildi.

5. dalyan öner

dalyan öner Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bir keresinde kadrodan bağlamıştım bisikleti, açamayınca ön arka tekeri söküp almışlardı. Çözemedik şu işi vesselam:eek:

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  6. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    kilit çözüm değil ki :( bisikleti park etmeyeceksiniz bi yere tek çözüm bu şimdilik. kadrodan sağlam kilitle kilitlersin bu sefer jantı alırlar sele ile sele borusunu alırlar. hiç olmadı büyük hasarlar verirler. sonunda hüsrana uğrayan sen olursun. o yüzden pahalı bisikletinizle sadece hobi amaçlı gezi yapın. uyduruk bisikletinizle işinizi görün zaten onu kilitlemeye bile gerek yk benim uyduruk olanı çalmıyorlar :)

7. Aykut Tanay

Aykut Tanay Üye

Seviye:
    Savunma aracı olarak kullanmaya da oldukça uygun, bu açıdan işlevselliği yüksek bir kilit sistemi olmuş ;)

8. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Klasik bisikletlere ilgim olduğundan dolayı mümkün oldukça hareketli parçalar da "Qr" sistemli mandallara yer vermemeye özen gösteriyorum, sonuçta çalınan parçanın yerine bazen yenisi konulamayacak kadar ender bir parça olabiliyor. Anahtar takımı vs. gibi sökecek olanlara da diyecek yok sözüm yok bundan sonrası bizim suçumuz değil, bizim can ve mal güvenliğimizi koruyanların suçudur.

9. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hadi gidelim....

10. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hayırlı olsun Doğukan, kadroyu korumak için sağlam bir kilit ama maalesef bu adiler tekerlekleri de söküyorlar. Birkaç gün önce sürekli apartman girişine kilitlenen bir bisikletin sadece iskeletini bulduk, ne var ne yok götürmüşlerdi. Ama yine de kısa zaman aralıkları için caydırıcı bir çözüm.

11. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Nispeten klasik bir bisikletin teker setlerinin dikkatlerini çekeceğini sanmıyorum, mtb kadar revaşta olmayacaktır. En azından kısa vade de işimi garanti görecek.:in:

12. İsmaildemir59

İsmaildemir59 Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    3 tane farklı kilit alınması lazım tastamam bulmak için bisikleti ama hasar verme konusuna bir şey diyemem :D kadro'yu yukarıdaki kilitle kilitleyip diğerlerini daha ucuz kilit alınmalı :D

13. Bora Yurttutan

Bora Yurttutan Aktif Üye

Seviye:
    Zincir değil de örgü tipi kalın tel şeklinde olan kilit sistemleri çelik makasıyla daha zor kesiliyor diyorlar acaba doğrumu?
    sizin kilit de hani çok hain görülmüyor değil =)

14. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Zincir yerden yüksek bağlayın. Demir makaslarını yerden kuvvet alarak kesiyorlar.

K. Benli bunu beğendi.
  15. sargonnas

sargonnas Misafir

Çelik sektöründe çalışıyorum gördüğüm en iyi kilit tarzı budur arkadaşlar. Daha iyisi demir olanlar sadece kadro kilitleme içindir.
    Edit : Pardon kilit tarzı değil, kesilmeye karşı kilidin gövdesi diyeyim. Yoksa kilit kısmı gözüme pek hoş gelmedi.

Turan Babacan bunu beğendi.
  16. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben bir anahtarlı bir şifreli kilit ile bağlıyorum.

Anahtarlı kiliti değiştireceğim buradaki zincirden alıp alarmlı asma kilit alacağım. Oynandığı zaman rahatsız edeceğinden yıldırıcı olacaktır.

Ama takıtılı bir hırsızı dürtükleme riskide var. :D Vay .... deyip küfür ettikten sonra ağa ben bunu çalarım deyip çaldırtabiliriz bisikleti. Hırsıza kilit dayanmazmış. :)

17. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Abus marka, alttaki kilitten aldım ama 8mm kalınlığa sahipmiş, gerçi bisikletim pek pahalı birşey değil ama geceleri kullanmak amaçlı daha kalın bir kilid daha alacağım.

18. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bizde, bisikleti kısa süreler (WC ihtiyacı, küçük bir ihtiyaç alışverişi gibi) dışında kesinlikle bir yere bağlamayı düşünmemek gerekiyor.

19. Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Şu caydırıcılık konusuna gelince ,hırsız istedikten sonra her şekilde çalar bunu kafaya yazmak lazım.Önemli olan hırsızın bisikleti çalmaya uygun ortam yaratmamaktır. Yukarıda gösterdiğiniz sağlam kilit evet.Ama jet taşına gerek kalmadan demir makası ile rahatlıkla kesebilir.Bende geçenlerde konu açmıştım ucuza sağlam bisiklet kilidi yapımı konulu...Kullandığım baklalar 0.7 mm ydi.Ama buda kesilmeyeceği anlamına gelmez.Ben zinciri temin ederken satıcı örnek göstermek için en kalın baklalı zinciri (1,5 cm) adam iki hamlede demir makası ile hiç zorlanmadan kesip tabiri caizse elime verdi.Şok oldum.Yani diyeceğim o ki bisiklet kilidinin sağlamlığı kadar bağladığımız yerin güvenliği de çok önemli.Birde bunun gibi hazır kilitlere tonla para yatıracağınıza tavsiyem kendi kilidinizi kendiniz kafanıza göre yapın.(baklaların kalınlığı,kılıfın rengi vs) kendi tatminkarlığınıza göre.Kesilmeyeceği garanti olmaz ,caydırıcı bir görüntüsüyle birlikte aynı sağlamlıkta olur.
    Buyrun yapımı ;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129595

20. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:

Bunlara ne deniyor? Adı tipi ne diye geçiyor? Marka model ismi veya link verebilir misiniz?