Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göynük-Nallıhan-Beypazarı-Ayaş üzerinden Ankara… 2. Gün (16.08.08)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:

Bisiklet turumuza Pamukova yakınlarındaki Alifuatpaşa’dan başlamış, Taraklı - Göynük - Nallıhan - Çayırhan - Beypazarı - Ayaş üzerinden Ankara’ya doğru bisikletlerimizle yola çıkmıştık. Turumuzun birinci günü Göynük’te noktalanmış, Göynük Öğretmen Evi’nde konaklamıştık (Kişi başı 10 YTL). Gündüz 35-36 derecelerde çok ciddi tırmanışlar yapmıştık ama, gece de Göynük’te serin serin rahat bir uyku çekmiştik.

İkinci günün yol güzergahı...

Evet şimdi turumuzun ikinci günündeyiz, Bugün 16 Ağustos 2008 Cumartesi... Tur arkadaşlarım Kemal Tecimen ve Necati Bilgen’le Göynük - Nallıhan - Çayırhan güzergahını pedallıyacağız.

Ekip turun ikinci gününde yola çıkmaya hazır (Süleyman Şatır, Necati Bilgen, Kemal Tecimen)…

Sabah 08:00’da Öğretmenevi’nin kapısındayız. Önce Göynük’te güzel bir kahvaltı yapıyoruz.

Göynük o kadar güzel bir yer ki, insan burada birkaç gün kalmak istiyor. Sabah sabah bol bol fotoğraf çekiyoruz.

Saat 09:00’da da yola çıkıyoruz. Göynük 720 metre yükseklikte ama, aslında iki vadi arasında çukurda bir yerde. Yani biz ana yoldan yaklaşık 100 metre aşağıdayız. Akşam, buraya çok rahat indik ama, şimdi ana yola çıkmak için bayağı dik bir rampayı tırmanmak zorundayız.

Necati Bey’i daha sabah sabah kendisini yormaması için Göynük İtfaiyesi’nin bir kamyonetiyle yukarıya, ana yola kadar gönderiyoruz. Aslında Necati Bey kendisi ayarlamış bu arabayı. Kendisine, biz sana yetişiriz diyoruz. Ve Kemal Bey’le birlikte yola çıkıyoruz. Göynük’e iki giriş var. Biz Batı tarafından çıkıyoruz. Dün akşam indiğimiz yokuşa çok dik demiştik ama, burası da ondan aşağı kalır değil.

Yavaş yavaş yükselirken Göynük’ü fotoğraflamaya devam ediyoruz… Bu arada İtfaiyenin kamyoneti Necati Bey’i bırakmış, geri dönüyor ve kornaya basarak bizi selamlıyor…

Ana yola yaklaştığımızı bu tabela gösteriyor…

Ana yola çıktıktan bir süre sonra bu tabela önünde duruyoruz ve bu fotoğrafı çekiyoruz. Tabelada Nallıhan 68 km., Ankara 225 Km yazıyor.

Ayaş - Ankara etabı turun dördüncü gününde. Rakım burada 980 metre ve biz hala tırmanıyoruz. Hava sıcaklığı şimdiden 34 dereceyi gösteriyor…

Saat 10:20’de Meyitler Geçidi’ne ulaşıyoruz. 1 saat 20 dakikada buraya tırmandık ve 10. Km’deyiz. Yolun 1 km’si hariç buraya kadar oldukça dik bir eğimle hep tırmandık. Zaten rakım 1130 metre. Necati Bey, ortalarda yok. Biz ona kamyonetten inince durma devam et, biz sana yetişiriz demiştik.

Meyitler Geçidi’nden sonra uzun bir iniş yaparak yaptığımız tırmanışların acısını çıkararak 400’lü metrelere iniyoruz. Bundan sonra sırada Atyaylası Geçidi var. O da 1270 metre yükseklikte. Çantalarımıza çok yük almışız ve ağır. Allah kuvvet versin… Yol şimdilik ufak tefek iniş ve çıkışlarla devam ediyor. At Yaylası'na doğru tekrar tırmanacağımız kesin.

Necati Bey’e hala yetişemedik. O da bizim durduğumuz yerlerde durmuş ve fotoğraf çekmiş.

Bir ara bu görüntüleri yakalıyoruz. Keçiler, ağaçların yeni sürgün filizlerini büyük bir iştahla yiyor. Ardından bize karşı yapılan küçük çaplı bir köpek saldırısını görüntülüyoruz. Köpekler, fotoğraflarda çok küçük ve sevimli çıkmış görünüyorlar.

Derken yine yokuşlar başlıyor. Hava çok sıcak ve performansımızı oldukça düşürüyor. Bir köy Camisi görünce, su takviyesi yapmak için duruyoruz. 20-25 dakika burada mola veriyoruz. Bu köyün adı Yeniköy, bulunduğumuz mevki ise aynı köyün Alancık Mahallesi. Valla bu köy bize hayat verdi…

Her tabela önünde fotoğraf çekiyoruz. Ama hala Nallıhan’a kadar 43 km yolumuz var.

Nihayet Atyaylası Geçidi’ne ulaşabildik. Rakım şu anda tekrar 1230 metre… Saat 12:42 ve sabah 09:00’dan beri ancak 32,58 km yol gelebilmişiz. Ancak bu yolun neredeyse tamanına yakın hep çıkış yaptık. Umarım, bundan sonra biraz km yapabiliriz…

Ve Ankara’ya resmen girmiş olduk….

Nallıhan’a hala 33 km var…

41. km’den sonra yolun zemini bozuluyor.

Bir süre sonra yol daha da bozuluyor. Yol asfalt ama, asfaltın yüzünü traşlamışlar. Herhalde yeniden üstüne asfalt dökecekler. Biraz önce 40’lı km’lerde giderken hızımız yeniden düşüyor. Kemal Bey, incecik asfalt lastiğiyle bu yolda oldukça zorlanacak gibi görünüyor.

Derken 49. Km’de de mıcırla karşılaşıyoruz ve yeni dökülmüş mıcırda yol almaya çalışıyoruz. Yeni dökülmüş mıcır 1,5 km kadar sürüyor. Şimdi nispeten daha oturmuş bir mıcır üzerinde gidiyoruz. Ancak zaman zaman öbek öbek kalmış mıcır yığınlarına dalıyoruz. Ayrıca, arabalarla karşılaşınca yolun kenarına kaçıyoruz ama, bu kısım da bisikletler için hiç uygun değil ve bisikletin dengesini bozuyor. Hadi benimki neyse de bu yol Kemal Bey’in bisikletine hiç uygun değil…

Evet, korktuğumuz başımıza geliyor. Daha önceki tecrübelerimizde olduğu gibi genellikle mıcırın arkasından ziftle karşılaşmıştık. Burada da aynı şey oluyor ve yeni dökülmüş ziftle karşı karşıya kalıyoruz. Karşıdan gelen bir kamyon şoförü, ziftli yolun 5 km olduğunu söylüyor. Bu zifte dalarsak, yolun öbür tarafından simsiyah çıkacağımız kesin. Üstüne üstlük, Kemal bey’in bisikletinin incecik lastiği de artık dayanamıyor ve tam ziftin başlangıcında patlıyor…

Kemal Bey’in ilk taktığı lastiği şişiremiyoruz. Lastik yama yapıldığı yerden tekrar hava kaçırıyor. Lastiği yeniden sökerken, karşıdan bir traktör geldiğini görüyorum. Evet yollarda bisikleti bir arabaya yükleyerek gitmem ama, bu traktör benim gözüme çölde vahaya rastlamışım gibi görünüyor. Hemen işaret ediyorum ve duruyor. Bizi ziftli kısımdan temiz asfalta çıkarmasını istiyoruz. Ama römork saman balyalarıyla dolu.

Kemal Bey'le saman balyalarının üstünde oldukça keyifli bir yolculuk yaptık...

Valla adamcağız traktörden iniyor. Benim de yardımımla saman balyalarını üst tarafa yerleştirerek bizim bisikletlere yer açıyor. Kemal bey de bu arada bisikletinin lastiğini tamir ediyor. Ardından bisikletleri römorka yüklüyoruz. Bizde ön taraftan römorka tırmanıyoruz ve saman balyalarının üstüne oturuyoruz. Oldukça keyifli bir yolculuk oluyor… Samanların üstünde giderken saate bakıyorum saat 14:30 olmuş. İyi ki bu zifte girmemişiz. Zift bazı yerlerde o kadar yoğun ki, traktör şoförünün dediği gibi cabıl cabıl…

Yollarda telefon pek çekmiyor. Çektiği yerlerde de, telefona mesajlar gelmeğe başlıyor. Zaman kaybetmemek için mesajlara durunca bakarım diyorum. Necati Bey, beni aramış ve mesaj bırakmış. Bu zifte dalmış, gerçi ayaklarına poşet bağlamış ama, yine de batmış. Ama biz ondan daha şanslıydık. Traktörün sürücüsüne çok teşekkür ediyoruz. Para almak istemiyor ama, o an bozuk para olarak yanımızda olan 5 YTL’yi zorla veriyoruz. Aslında çok daha fazlasını hak etmişti…

Necati Bey, bizden önde gidiyordu. O bizim kadar şanslı değil. Ziftli yoldan sonra bisikletinin hali. Ayrıca bacakları ve ayakkabısı da zift içindeydi.

Derken Necati Bey’i Nallıhan’a 7-8 km kala bir benzincide bisikletini temizlerken yakalıyoruz. Burada yarım saat kadar daha oyalandıktan sonra, bu sefer hep birlikte yola çıkıyoruz. Nallıhan’a 16:00’da giriyoruz. Biz fotoğraf çekmek için durduğumuzda Necati Bey yine gitti. Bizden önce giderek, ilerdeki rampalarda kendisine avans sağlamak istiyor. Çünkü Nallıhan’dan sonra Çayırhan’a doğru çok tırmanışlar varmış. Söylediklerine göre yokuşlar da var, güzel inişler de var diyorlar.

Nallıhan yakınları…

Ve Nallıhan...

Nallıhan’a girdiğimizde saat 16:00 olmuştu bile. Buradan Çayırhan’a 25 km daha yolumuz var. Nallıhan 625 metre rakımda. Necati Bey, hiç durmadan yola devam etmiş olmalı. Telefon ediyorum, evet yolda… Yemek yememiz lazım, çünkü buraya kadar sabah kalvaltısıyla ve yollarda ayak üstü yediğimiz doping niyetine evde hazırladığımız kayısı-üzüm kurusu ile karışık fındık çerez yiyerek gelebildik. Bir lokantaya girerek, güzel bir yemek yiyoruz.

Nallıhan görüntüleri...

16:45’de tekrar yola çıkıyoruz. Nallıhan’dan çıkar çıkmaz tırmanmaya başladık, ama ardından hemen uzun bir iniş yapıyoruz. Bu arada Ahmet Türkyılmaz, Kemal Bey’i telefonla arıyor ve nerelerde olduğumuzu öğreniyor. CNN’de çalışan Ahmet’le daha önce İstanbul-İznik-Mekece (Pamukova) turunu yapmıştık.

Nallıhan - Çayırhan arası çöl gibi. Hava çok sıcak. Ağaç bile yok, bozkır. Ekinler biçilmiş, tarlalar sapsarı. Solta Boğazı’ndan itibaren çok ilginç yer şekillerinin oluştuğu kat kat yeşil, kırmızı, mavi, sarı, gri renkleriyle irili, ufaklı tepeler görüyoruz. Burada çok zengin linyit kömürü yatakları bulunduğunu öğreniyoruz.

Sarıyar Barajı'nın uzaktan görünüşü...

Zaten Çayırhan’da da Termik Santral var. Ayrıca Sakarya Nehri üzerinde kurulmuş Sarıyar Barajı ve Hidroelektrik Santrali bulunuyor.

Kuş Gölü’ne doğru… İleride görülen yeşillik herhalde daha önce masmavi görünüyordu...

Burası da Nallıhan Kuş Cenneti Gölü (!); daha doğrusu resmin içindeki küçük resim Kuş Cenneti Gölü… Küçük resmi internette buldum ve bizde hemen hemen aynı yerden yukarıdaki resmi çekmişiz. Şimdi pek çok yerde olduğu gibi bu göl de kurumuş, ne kuş var ne de su…

Bir süre daha ilerledikten sonra, yol kenarındaki bir karpuzcuda Necati Bey’in bizi beklediğini görüyoruz. Yolumuz az olduğu için biz de burada epey oyalanıyoruz. Aslında bugün 28 km daha pedal basıp, Beypazarı’na kadar gitmeyi planlamıştık. Bugünlük macera yeter diyoruz... Saat 19:30’da Çayırhan’a giriyoruz ve Çayırhan’ın tek oteline yerleşiyoruz. Banyolu iki ayrı odaya 10’ar YTL ödüyoruz.

Birgün önce Göynük’te serin serin uyumuştuk. Çayırhan da otelde ise, tam tersi sanki saunada gibiydik. Ayrıca dışarıya baktığımda sokak lambalarının etrafında duman olduğunu fark ettim ve sis olduğunu düşünmüştüm. Ertesi gün bunun Çayırhan Termik Santrali'nin bacasından çıkan duman olduğunu öğreniyoruz. Yine de yorgunluktan uyuyup kalmışız…

2. Gün 16 Ağustos 2008 Cumartesi: Göynük – Nallıhan - Çayırhan
    Yapılan km: 106:87 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 6:19:57 saat
    En yüksek hız: 51,64
    Ortalama hız: 16,87
    Göynük’ten çıkış: 09:00
    Nallıhan varış: 16:00
    Çayırhan varış: 19:30

Devam edecek... 3. Gün 17 Ağustos 2008 Pazar: Çayırhan - Beypazarı - Ayaş

2. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar
    Suleyman, Kemal ve Necati abi.
    Yine dokturmussunuz, vay o ne ziftmis yahu:mad:
    Yakinda GPA'da gorusmek uzere
    Selamlar

3. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Muhteşem ekibin 2.gün yolculuğunuda bir solukta okudum. Sevgili Süleyman Abicim yazmak ve yayınlamak için verdiğin emekler için çok teşekkürler.

Çok güzel bir rota olduğunu daha önce duymuştum ve sizlerden de dinleyerek bu güzelliğin gerçek olduğunu anladım. Sürekli çıkılan ve inilen rampalar, geziye ayrı bir zevk kattığı düşüncesindeyim.
    Ayrıca yok olan kuş cennetinin görüntüsü gerçekten içimi burktu. O kadar vahim bir durum ki geleceğimizin ne denli tehlikede olduğunun farkında değiliz. İnşallah farkına varılır ve tez zamanda önlemler alınır.

Paylaşım için tekrar tekrar teşekkür ederim. Kemal Abi ve Necati Abime de selamlar.

Sevgiler...

4. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geziyi yapan bu harika ekibe ve bu güzel paylaşım için Süleyman Abi'ye teşekkür bir borçtur! Sizleri yürekten tebrik ediyor, bisiklet sevdanızın hiç bitmemesini diliyorum:)

Devamını sabırsızlıkla bekliyorum, sevgiler [​IMG]

5. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Çok güzel bir tur ve resimlerde harika ama en önemlisi sizlersiniz.
    Tebrikler, devamını heyecanla bekliyorum.

6. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaştığınız içi teşekkürler, ayaklarınıza sağlık...

7. msavsa

msavsa Üye

Seviye:
    Pedalınıza sağlık...

Paylaşımlarınızın yüzlerce km. yi bulması dileği ile...

8. Süleyman Şatır

Seviye:
    Göynük-Nallıhan-Beypazarı-Ayaş üzerinden Ankara… yazı serisi için, bana Facebook'tan aşağıdaki mesajı gönderen Serkan Ünal'a buradan da tekrar teşekkür ediyorum ve gönderdiği mesajını aynen yayınlıyorum...

Merhabalar Süleyman Bey,
    Önce kisaca kendimden bahsedeyim.
    Babamin Cayirhan Termik Santralinde görevli olmasi nedeniyle, ilk orta ve Lise tahsilimi Cayirhanda tamamladim. Daha sonra hem üniversite tahsilim icin hem de zaten Termik Santralinin özellesip Babamin Ankara genel müdürlüge tayinli gitmesi sebebiylle ayrildik ordan.
    Sizi niye rahatsiz ettigime gelince:

Internette Beypazari ve Nallihan üzerine bir konu arastirirken, sizin Forumdaki yazilariniz dikkatimi cekti. Gercekten hayran kaldim, hem bu tür etkinlik yaptiginiz hem de bunlari yazi ve resimlerle paylastiginiz icin.
    (Kus Cenneti Resmi ve iki Resmin Kiyaslanmasi, Divan Pastanesinde kendinizi Istanbulda hissetmeniz, Beypazarinda Sodaya 75 kurus ödemek zorunda kalmaniz cok ilginc degerlendirmelerdi benim adima)
    Bana sanki orada o rotada birlikte pedal cevirmis hissi verdiginizden dolayi, size ve diger arkadaslariniza tesekkür ediyor, saygilar sunuyorum.
    Saglikla daha nice rotalar diliyorum...

9. Berker Kartel

Berker Kartel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler..
    ayaklarınıza sağlık Abilerim :in:
    Bol pedallı günler

10. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Buralara pedallamak için yürek gerek, birde bunları bizimle paylaşmak için apayrı bir yürek gerek. Bu yüreklerde ne güzel olsa gerek... Yüreklerinize,emeklerinize ve bacaklarınıza sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Kendimi sizinle pedal çeviriyor hissettim.

kazasız sürüşler dilerim...

11. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gençler merhaba. Bu turdada döktürmşsünüz. Özellikle Kemal bey, MEYİTLER TABELASINI KALBURA ÇEVİRMİŞ. :D :D :D

Nice sorunsuz turlara.

RECEP İŞLEK ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  12. yusuf karaca

yusuf karaca Üye

Seviye:
    resimler müthiş sizler müthişsiniz başka ne diyeyim

13. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayran kaldım ayaklarınıza yüreklerinize sağlık. Ne güzel gezi olmuş.Hayallere daldım. Paylaşım için teşekürler.

14. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ibrahim bey merhaba ben hazır kalbura kondum görüşemedik birtürlü kısmet olup gelemedim inşallah baharda iki günlük işten kaytarıcam görüşmek dileğiyle

kemaltecimen

RECEP İŞLEK ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  15. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sevinirim Kemal bey. Selamlar.

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  16. Süleyman Şatır

Seviye:
    Bu yazı da bana yorumlarını gönderen arkadaşlarımın yazdıkları mesajların, Forum’da birkaç ay önce oluşan problem nedeniyle silinmiş olduğunu gördüm… Bu nedenle Sevgili Ahmet Mumcu’ya, Serkan Taşdelen’e, Coşkun Ayaz’a ve Yelkenler, Zincir1, Msavsa nick’yle yazan arkadaşlarıma da yazdıkları güzel yorumlar için tekrar teşekkür ederim… Bu arada Sevgili Ahmet Mumcu’ya Gökova’da geçirdiği kaza nedeniyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Aradan geçen bunca zaman sonra artık iyileşmiş olduğunu umut ediyorum…

Ayrıca bu yazı serisinin 3. Bölümü olan Çayırhan - Beypazarı - Ayaş bölümünün de aynı problemden dolayı silinmiş olabileceğini de şimdi fark ettim…

RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  17. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler…

Çok teşekkür ederim… Yaz güzlerinden kalma bu tura şimdi göz attığımda ben de şimdi o günleri hayal ettim ve eve kapandığımız bu günlerde yollarda olmayı çok özlediğimi fark ettim… Yorumlarınız ve için çok teşekkürler…

İbrahim Bey, merhaba… Bu gezi, 3-4 günlük, araya sıkıştırılmış, kısa bir turdu… Ama, Geyve’den Ankara’ya kadar, 30-35 derecelerde beş geçit aştığımız için, oldukça meşakkatli bir geziydi… Meyitler Geçidi de, aştığımız beş geçitten birisiydi… Sen de çok iyi bilirsin ki, bizim yaşlardakiler, bu turlarda kendini çok daha iyi ve çok daha genç hissediyor. Ve hiç mütevazi olmadan Gençler ya da Delikanlılar gibi yakıştırmaları da hemen kabulleniyor… Teşekkürler İbrahim Bey, daha da ileri yaşlarda pedal basabilmek dileğiyle… Görüşmek üzere…

Çok teşekkürler…

Yorumlarınız için çok teşekkürler… Yollarda karşılaşabilmek dileğiyle…

RECEP İŞLEK ve İbrahim Yurtseven bunu beğendi.
  18. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.
    Zok Zevklİ Ve Bİr O Kadarda Zorlu Bİr Tur OlmuŞ.ayaklariniza SaĞlik.yanliz O Ne ZİftmİŞ,perİŞan Eder Bİsİkletlerİ,temİzlemesİ Ayri Bİ Dert,İŞte Gerİ DÖnÜŞÜmÜ Olmayan Maddelerİn Zarari.gelİŞmİŞ Ülkelerde Bu Şekİlde Boca Edİlİyormu Acaba Zİft?
    HerŞey GÖnlÜnÜzce Olsun.

19. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet Forum da her gun yeni bir yazi kesfedip okuyorum. Suleyman Bey resimlerinizle yazilariniz o kadar guzel ki sanki bizler de sizlerle beraber yolculuk yapiyor ,yasadiklarinizi yasiyoruz.
    Gezilerinizin ve arkasindan da yazilarinizin devamini diliyorum.Yeni yollarda gorusmek dilegi ile.

20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler... Evet, böyle bir ziftte arkadaşlarımla Gümüşhane'ye doğru giderken, bir keresinde de Trakya'da bisiklet sürmüştüm... Böyle durumlarda bisiklet baştan aşağıya batıyor... Ayrıca lastiğin yüzeyindeki desenleri dolduran zifte, yerdeki küçük taşlar yapışıyor... Bu taşlardan kurtulmak için, küçük bir tornavidanın ucuyla lastiğin desenindeki taşları tek tek temizlemek gerekiyor.

Bu kez ziftli yolu Kemal Bey'le biz traktörle geçtik ama, bizden önce yola çıkan Necati Bey zifte direk dalmış, oldukça sıkıntı yaşamıştı...

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum...